Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

20 nowych solarisów w Gliwicach

06.11.2010

Tagi: tabor, PKM Gliwice, inwestycje – Dodał: Sławomir Nadolski

W piątek, 5 listopada 2010 r. o godz. 13:00 na terenie zajezdni autobusowej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach odbyło się oficjalne przekazanie do eksploatacji 20 nowych autobusów Solaris Urbino 18.Autobusy tej marki są już dobrze znane w przedsiębiorstwie, dotychczas zakupiono 17 Urbino 12, 5 Urbino 15 i 21 Urbino 18, ostatnie w 2008 roku. Nowe nabytki to 18-metrowe niskopodłogowe przegubowce. Wśród nowości wyposażenia znaleźć można pełny monitoring wnętrza pojazdu i silniki spełniające normę emisji spalin EEV, wyposażone ponadto w najnowszy system gaszenia pożarów. Dla pasażerów zdecydowano się wreszcie na siedzenia z miękką tapicerką (ma ona wzór przedstawiający symbol Gliwic, czyli maszt Radiostacji oraz logo PKM). Zgodnie z gliwicką tradycją autobusy mają wyświetlacze matrycowe oraz uchylne okienka. Otwieranych okienek jest jednak więcej niż w poprzednich seriach autobusów. Autobusy kosztowały 24,2 mln zł - pieniądze pochodziły ze środków własnych przedsiębiorstwa oraz z kredytu bankowego. Rozważane jest dokapitalizowanie spółki kwotą 2 mln zł przez miasto Gliwice.


Podczas prezentacji głos zabrał m.in. Henryk Szary - Prezes Zarządu PKM Gliwice, który przedstawiając nowe pojazdy zapowiedział kasacje 20 ikarusów, a także Zygmunt Frankiewicz - Prezydent Gliwic. Frankiewicz pogratulował PKM-owi kolejnego zakupu nowych pojazdów, zauważył przy tej okazji, że również inne gminy obsługiwane przez PKM powinny wspomóc go w działalności (w tym finansowo). W dalszej części wystąpienia stwierdził, że KZK GOP jak dotąd dobrze wywiązuje się z zadań organizatora komunikacji, zapowiedział jednak, że w najbliższym czasie planowane są zmiany w układzie komunikacyjnym Gliwic na podstawie analiz przygotowanych na zlecenie Urzędu Miasta. Wspomniał, że zmiany w ofercie przewozowej powinny wypłynąć korzystnie na kondycję miejskiego przewoźnika. Następnie autobusy zostały poświęcone przez księdza, a Prezes Szary i Prezydent Frankiewicz dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. Autobusy otrzymały numery taborowe od 80 do 99 i powinny pojawić się na liniach komunikacji miejskiej od poniedziałku.


Po prezentacji, dzięki uprzejmości PKM Gliwice zorganizowany został dla miłośników okolicznościowy przejazd najnowszym autobusem (pojazd nr 99). Zorganizowane zostały fotostopy w interesujących plenerach przemysłowych - m.in. przy kopalniach Pstrowski, Concordia, Szczęście Ludwika, szybie Maciej, koksowni Jadwiga, a także przy niedokończonym szpitalu w Maciejowie, Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, stadionie Górnika i na Osiedlu Żeromskiego w Sośnicy.


(fot. J. Jackiewicz)

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

arek napisał(a):

no niezle tylko mnie ciekawi czy ktoryś z nich poleci na linię nr 32 bo tam jezdzą głównie ikarusy żadko daby

06.11 10:32:04

Dawid napisał(a):

Ciekawe na jakich liniach te, autobusy będą jeździć ?

06.11 12:30:55

hawker napisał(a):

a co do silników to jaka marka została zastosowana i o jakiej mocy ?

06.11 13:42:13

Daro85 napisał(a):

"również inne gminy obsługiwane przez PKM powinny wspomóc go w działalności"- oho, a jak się trzeba było do czegoś innego samemu dołożyć to się wycofano rakiem. A jak się Zabrze wypnie, to co- zlikwidują 81? :D.
"że zmiany w ofercie przewozowej powinny wypłynąć korzystnie na kondycję miejskiego przewoźnika."- haha, dobre- a nie przypadkiem na zadowolenie pasażerów z miejskiego transportu i na pozostawienie samochodów w garażach?
Szpecjaliszta nie ma co ;)

06.11 14:48:29

xxx napisał(a):

Kampania wyborcza w pełni ...

06.11 16:40:56

budda napisał(a):

Świetne ujęcie na tle tych kopcących kominów;) Prawdziwy industrial;)

06.11 18:32:22

Piotrek napisał(a):

Nie będę mówił co myślę, bo jeszcze urażę któregoś z "miłośników komunikacji". Powiem tylko, że jakby franek kupił jeszcze kilkadziesiąt sralisów i puszczał je w stadach na miasto, to i tak nie zmieniłoby faktu, że jest, był i pozostanie zwykłym *****.

06.11 21:16:10

slavco napisał(a):

Ostudźcie swoje wyborcze emocje i osądy. Zarząd PKM już kilka lat temu zapowiedział regularne zakupy nowych pojazdów i nie mają one nic wspólnego z wyborami.

06.11 22:23:46

arek napisał(a):

j i tak nie mam zamiaru głosować na franka za tramwaje w gliwicach.

07.11 11:08:23

butthead napisał(a):

Tym niemniej trudno oprzeć się wrażeniu, że akurat "przypadkiem" tuż przed wyborami się Frankiewicz w cieple nowych solarisów ogrzał ;)

07.11 13:17:50

kojot napisał(a):

butthead:
I co z tego że się ogrzał? Przypadkiem przed wyborami wypuszczono helmuty, przypadkiem przed wyborami zebrano wszystkie solarisy w Katowicach i zaproszono Uszoka, przypadkiem przed wyborami otwarto tzw. łącznik w Zabrzu, przypadkiem przed wyborami otwarto w Warszawie "Centrum Kopernik" itd. Każdy jak ma przy czym to się grzeje-to jest normalne i nie widzę nic w tym złego.
Tu jest jeszcze taka drobna różnica. Nowe wozy do tej zajezdni przychodzą nie tylko na okazję wyborów, a o tych solarisach było już wiadomo na długo przed wyborami że będą. Zawsze na odbiór był zapraszany prezydent czy to było przed wyborami czy w środku kadencji.
I taka mała dygresja: gdyby to w Katowicach oddano tyle nowych wozów trąbiono by w TVS, w TVP Kat itp.

07.11 16:36:20

Kazik napisał(a):

Myślę, że Zabrze powinno się dołożyć, albo kupić kilkadziesiąt autobusów dla PKM Gliwice, żeby po mieście zaczęły jeździć jednolite autobusy, a nie złomy, które można zaobserwować na liniach 234, 83 czy 89, a które wyglądają, jakby miały się zaraz rozsypać. Ciekawe co Pani Prezydent na to....

07.11 18:37:37

Paweł Dg napisał(a):

PKM Sosnowiec to nawet przed wyborami nic nie kupuje. Słowa uznania dla radnych Katowic, Gliwic i innych miast mających udziały w tych PKM'ach za realizacje sukcesywnej wymiany zdezelowanego taboru. Dla radnych Sosnowca, Dąbrowy, Będzina i Czeladzi środkowy palec wyciągniety na znak pogardy.

07.11 22:37:46

butthead napisał(a):

Katowice za stan taboru niewątpliwie powinny się wstydzić, więc tym bardziej dziwne, że się Uszok lansował tą garstką nówek pomiędzy rupieciami. W przypadku Gliwic zaś jestem ciekaw, czy prezydent zadał sobie też trud przejścia za bramę zajezdni i podyskutowania z pasażerami jak wygodnie im się przesiada na granicy miasta?

07.11 23:08:28

speacetronioc napisał(a):

Podoba mi się polityka firmy PKM Gliwice
Zajmuje się tablicami elektronicznymi i widzę że myślą kupują tylko tablice tzw:" KLAPKOWE " Jedyna polska firma która jeszcze je robi to PIXEL . U nas tj.PKM Sosnowiec inwestują w diodowe - moim prywatnym zdaniem nie wytrzymają tyle czasu co klapki.

08.11 08:02:58

kojot napisał(a):

butthead:
Zaryzykuję stwierdzenie że gdyby stan formalno-prawny PKM'u był taki jak TŚ (tj. właścicielem byłyby wszystkie miasta GOP) stan taboru PKM byłby taki sam jak TŚ. Odbieralibyśmy nie 20 nówek w Gliwicach, tylko z 6-7 przechodzonych manów z zachodu w Katowickiej zajezdni.
Po tym jak nie zgodzono się na podział TŚ wzorem WPK, postanowili zrezygnować z dokładania się do tak mało efektywnego biznesu.
Zresztą ta choroba nie dotyczy tylko TŚ ale wszystkich firm zarządzanych z poziomu centralnego (np. szpitale). Jak coś jest wszystkich to jest niczyje.
I na koniec tak zaczepnie:).
Przesiadka wiadomo że jest uciążliwa, ale czy sami nie wychodzicie z propozycjami zamknięcia centrum Katowic dla autobusów i zrobienia przesiadek na tramwaje:)?

08.11 08:33:54

greg napisał(a):

@Piotrek:
Właśnie chodzi o to, ażebyś jako pracownik komunikacji miejskiej z wieloletnim stażem, mówił co Cię "boli" przede wszystkim w swoim przedsiębiorstwie a nie w komentarzach pod obrazkami dla sympatyków KM. Taką okazją była prezentacja nowych wozów, przy której obecny był między innymi prezydent Frankiewicz. Należało do niego podejść i osobiście się zwrócić mówiąc, to co napisałeś powyżej. Na pewno zyskałbyś uznanie nie tylko swoich kolegów.

08.11 09:20:07

kojot napisał(a):

greg:
A po czym wnosisz że Piotrek to wieloletni pracownik KM ???

08.11 10:13:14

adam86 napisał(a):

@kojot: on tak ma, na forum też pisał, że ktoś jest np. studentem, mimo, że wcale nie było to prawdą...

08.11 12:17:44

stachu napisał(a):

No to co czekamy na przetarg 10 nówek :P

08.11 13:54:21

kojot napisał(a):

Adam86:
Jak by kogoś zainteresowało to znalazłem takie coś.
http://bip.kzkgop.pl/module...

08.11 14:05:04

julej47 napisał(a):

Słyszałem ,że jeszcze ma przyjść 12 nowych autobusów na przełomie stycznia 2011 czy to prawda to niewiem ,może ktoś wie nie coś o tym zakuoie.

08.11 15:00:28

Krzysztof napisał(a):

Można zauważyć że to prawie najtańsze sztuki jakie można było kupić, jak zaznaczono w tekscie to już gliwicka tradycja - tradycja bylejakości
- brak klimatyzacji
- małe uchylne okienka (co z tego że jest ich wiecej, skoro powietrze wpada tylko przez ostatnie)
- źle widoczne tablice pikselowe, dla osób gorzej widzących są utrapieniem, szczególnie na bocznych, mniejszych

Na plus w końcu miękkie siedzenia choć tapicerkę z radiostacją i logiem PKMu to chyba wymyśliło dziecko w przedszkolu. Kicz na kółkach.

09.11 06:35:16

kojot napisał(a):

Krzysztof:
Dla profitów politycznych można nawet zaprzeczyć fizyce - tym bardziej jak się jest anonimowym :).

09.11 15:04:13

:-) napisał(a):

Nie wspominając, że tapicerka jest na odwrót !!! Czyli mamy MKP :)

10.11 23:49:06

antek napisał(a):

klecha też był ? jak zwykle nowy I sekretarz musi być. Fabryka Toi Toi wypuszcza nowy model sracza czy za nie mniej niż 10 tyś biskup pryjedzie i pokropi.?

11.11 12:13:41

camo napisał(a):

Racja, tapicerka tandetna i okropna. Jak już to logo powinno być na każdym siedzeniu tylko jedno. I ta wieża radiostacji w połączeniu straszne... Również te niby znakomite ramki na ogłoszenia są za małe, naklejki z nich wypadają a kolorystycznie do niczego nie pasują. Szkoda że o tym do końca nie pomyśleli. Osobiście mi tapicerka podoba się w SU taka jaka jest w tyskich wozach #346-7.

11.11 21:08:51

Pasażer napisał(a):

Ludzie pomyślcie trochę. Nie jesteście z niczego zadowoleni. Przyszłyby jakieś Many Scanie lub inne wozy to też by było znowu w nich coś nie tak. Najlepiej chyba jeździć ciągle Ikarusami (swoją drogą, które dobrze się wysłużyły)z lat 80-tych i nic nowego nie kupować; wtedy Będzie ok.

11.11 23:01:15

kat_sk napisał(a):

Wychodzi na to że tylko gliwice są zadowolone z tych solarisów.Te katowickie to kompletna klapa nie ma dnia by wszystkie kursowały, jeden z wozów to już ma trzecią skrzynie biegów a inne to już miały szlifowane głowice (przebieg nie przekracza 20tys km) w świerklańcu też te solarisy się psują ale nie aż tak.Zobaczymy co będzie z tymi Manami co mają przyjść

14.11 15:44:51

andrzejh69 napisał(a):

@kat_sk: jak to mozna tak zepsuc silnik, tym bardziej mając automatyczną skrzynię, żeby szlifować głowice przy przebiegu < 20 tys km w turbodieslu???? Trzeba być supergeniuszem!
pochawalę się że w 126p zrobiłem 176,7 tys bez szlifu głowicy i zaworów i auto z takim przebiegiem sprzedałem - silnik nie wymagał remontu! w Uno 0,9 mam 200 tys i też bez szlifu i remontu! A takim dieslu jakim ma Solaris silnik powinien spokojnie wytrzymać 500 tys jak nie 1000 tys.

16.11 11:32:22


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!