Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Miłośnicy komunikacji chcą ratować tramwaje

07.11.2008

Tagi: likwidacja, KZK GOP, Tramwaje Śląskie, prasa – Dodał: Jakub Jackiewicz

Przemysław Jedlecki
Gazeta Wyborcza, 07.11.2008


Grupa społeczników skrzyknęła się w internecie i założyła stronę ratujmytramwaje.pl. Zbiera też podpisy pod listem protestującym przeciw likwidacji kolejnych linii tramwajowych. Wyśle go do prezydentów i władz KZK GOP.


"Na całym świecie tramwaj jako nowoczesny, ekologiczny i atrakcyjny środek transportu w miastach przeżywa prawdziwy renesans. Nowe linie tramwajowe powstają we Francji, Wielkiej Brytanii, swoje sieci rozbudowują Niemcy i Czesi" - napisali na stronie ratujmytramwaje.pl miłośnicy komunikacji miejskiej. To ich odpowiedź na plany Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, który chce zlikwidować cztery linie tramwajowe - 12, 18, 24 oraz 27.

Związek tłumaczy się problemami finansowymi i powołuje na malejącą z roku na rok liczbę pasażerów. - Wyższe są zaś stawki, które płacimy przewoźnikom, dlatego musimy odchudzić cały system komunikacji. Tam gdzie połączenia autobusowe dublują się z tramwajami, zastanawiamy się nad zmianą rozkładu niektórych linii - wyjaśniała Alodia Ostroch, rzeczniczka KZK GOP.

To nie przekonuje miłośników komunikacji. "Skąd biorą się argumenty o niskiej przychodowości i konieczności dopłacania sporych kwot do komunikacji tramwajowej? Odpowiedzi szukajcie na ulicach swoich miast, gdzie każdego dnia na skrzyżowaniu tramwaj rywalizuje z autobusem o pasażerów z tego samego przystanku" - piszą internauci.

Maciej Makula z Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie i jeden z autorów portalu wpk.katowice.pl poświęconego komunikacji miejskiej w regionie z przekąsem komentuje, że na razie w naszym regionie modernizacja sprowadza się do ograniczania kolejnych połączeń.

- To ślepa droga. Puszczanie na trasy kilkunastoletnich autobusów zamiast tramwajów w żadnym wypadku nie jest postępem. Pora, żeby samorządowcy i KZK GOP zrozumieli, że komunikacja ma służyć mieszkańcom i trzeba im zaoferować coś więcej niż tylko cięcia kolejnych linii - dodaje Makula.

Obrońcy tramwajów już rozpoczęli zbiórkę podpisów pod protestem przeciwko takiemu traktowaniu transportu publicznego w regionie. Dostaną go prezydenci i władze KZK GOP.

Rzeczniczka KZK GOP zgadza się z argumentami o zaletach tramwajów. I na pocieszenie dla osób, które martwią planami likwidacji czterech linii, mówi, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły. - Cały czas szukamy oszczędności. Chyba lepiej jest teraz zawiesić kilka linii, aby więcej pieniędzy wydać na modernizację sieci tramwajowych i nowe połączenia tam, gdzie jest dużo pasażerów - dodaje Ostroch.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Aser napisał(a):

No różne podejście

03.07 23:55:07


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!