Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Jutro podpisanie umowy o dofinansowanie

29.12.2011

Tagi: inwestycje, infrastruktura, TLT Tychy, Tramwaje Śląskie – Dodał: Marek Borys

UM Tychy, 29.12.2011 r.

Już za dwa lata będzie można skorzystać z dwóch nowoczesnych, wielopoziomowych parkingów, a także jeździć po mieście nowymi trolejbusami i tramwajami korzystającymi z wyremontowanej i przebudowanej trakcji – to wszystko jest możliwe dzięki wspólnemu projektowi miasta Tychy i spółce Tramwaje Śląskie.


Realizację tego przedsięwzięcia w niemal połowie sfinansuje Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jutro (30 grudnia) w samo południe w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie zostanie podpisana umowa w tej sprawie.

O dofinansowanie wartej w sumie ponad 800 milionów złotych inwestycji Tychy i Tramwaje Śląskie S.A. starały się od dawna, a dokładniej od 31 lipca 2008 roku, kiedy to projekt o nazwie „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” znalazł się na liście Projektów Indywidualnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Cieszy mnie to, że tyskie projekty są tak dobrze oceniane, a przede wszystkim, że po raz kolejny udało nam się otrzymać wsparcie finansowe na realizację kluczowych inwestycji w mieście. Ważny jest każdy milion, jaki pozyskamy, a gdy jest tych milionów, tak jak w tym przypadku, ponad trzydzieści pięć, to radość jest jeszcze większa- mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Cały projekt został podzielony na dwa podprojekty. Jeden będzie realizowany przez Tramwaje Śląskie S.A. i przewiduje zmodernizowanie oraz rozbudowanie infrastruktury tramwajowej, a także zakupienie nowego taboru.

Drugi będzie realizowany przez Miasto Tychy i Tyskie Linie Trolejbusowe Sp. z o.o. Jego wartość to ponad 74 miliony złotych, z czego prawie połowa inwestycji (35 milionów 740 tysięcy złotych) zostanie sfinansowana z Funduszu Spójności. Środki te zostaną przeznaczone na parkingi i tyskie trolejbusy.

- Tyski projekt przewiduje budowę dwóch węzłów przesiadkowych w postaci wielopoziomowych parkingów typu „Park & Ride” oraz modernizację i budowę sieci trakcji trolejbusowej wraz z zakupem piętnastu nowoczesnych trolejbusów niskopodłogowych- wyjaśnia Bożena Nowak, Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich UM Tychy.

Jeden z parkingów stanie obok wyremontowanego dworca, a drugi przy lodowisku, czyli przy początkowym i końcowym przystanku Szybkiej Kolei Regionalnej (SKR) relacji Tychy – Katowice.

- Chcemy zachęcić zmotoryzowanych mieszkańców, by jednak zostawili auto na parkingu i przesiedli się do pociągu. Dlatego w Tychach inwestujemy w infrastrukturę kolejową, w maju przyszłego roku będą gotowe trzy nowe stacje przesiadkowe Szybkiej Kolei Regionalnej - Tychy Lodowisko, Tychy Centrum przy ul. Grota Roweckiego oraz Tychy Bielska, a w zeszłym roku wyremontowaliśmy dworzec - dodaje prezydent Dziuba.

Projekt nowych parkingów jest już gotowy, jesienią 2012 mają ruszyć roboty budowlane i potrwają blisko rok – w drugiej połowie 2013 roku wielopoziomowe parkingi mają być gotowe. 15 nowoczesnych trolejbusów trafi do Tychów najprawdopodobniej pod koniec 2012 roku, wtedy rozpocznie się też w mieście modernizacja trakcji trolejbusowej.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Imię lub pseudonim napisał(a):

Jakie rozbudowanie infrastruktury tramwajowej jest planowane?
Ciekawy podział: połowa dla jednego miasta, druga połowa dla kilkudziesięciu miast po których jeżdżą tramwaje. Znów 90% zjedzą Katowice?

29.12 21:16:55

adam86 napisał(a):

@imię: tramwaje nie jeżdżą po tereniu kilkudziesieciu miast, a żadna rozbudowa infry nie nastąpi.

29.12 22:54:28

@Imię lub pseudonim napisał(a):

Jeżeli całość to 800 milionów, a Tychy biorą 74 miliony, to faktycznie po połowie.

29.12 23:10:22

lgor napisał(a):

No to nareszcie Armii Krajowej w Chorzowie doczeka się odnowy ;)

29.12 23:38:54

Imię lub pseudonim napisał(a):

@noname, bo nawet się przedstawić nie umiesz: Fakt, nie doczytałem i pokiełbasiłem.
@adam86: "Cały projekt został podzielony na dwa podprojekty. Jeden będzie realizowany przez Tramwaje Śląskie S.A. i przewiduje zmodernizowanie oraz rozbudowanie infrastruktury tramwajowej, a także zakupienie nowego taboru." Zmodernizowanie i ROZBUDOWANIE więc pytam jakie są plany?

30.12 12:08:05

bergman2 napisał(a):

Zaczekajmy, aż to podpiszą, a pózniej będziemy się cieszyć jak zaczną wreszcie coś robić. Do momentu podpisania na Śląsku dużo rzeczy może się zdarzyć. Mało to obiecywali?
@adam86 rozbudowa infry może nie nastąpi, ale za to jest duże prawdoodobieństwo, że jeszcze coś uwalą...:(

30.12 12:22:08

Iznogud napisał(a):

@adam86, @Imię lub pseudonim: pierwotny projekt zakładał przedłużenie piętnastki w głąb Zagórza i wiele innych, fajnych rzeczy, z których zostały tylko ogryzki, więc pewnie stąd te niejasności.

30.12 13:12:57

Kysó napisał(a):

@imię: plany to się zdążą kilka razy zmienić. A owo ROZBUDOWANIE to zapewne skręt na Rynku z Zawodzia na Brynów.

30.12 13:59:08

KM napisał(a):

W tej rozbudowie chyba chodzi o linię 7 z Łagiewnik do Bytomia, bo jej odbudowa jest wpisana w ten projekt. Ewentualnie zrobią drugi tor na linii z Szopienic do Sosnowca (nr 15). To takie moje przypuszczenia...

30.12 14:38:44

podlesianin napisał(a):

Moi drodzy w końcu coś się będzie działo i już nie będę słuchał docinek znajomych z Krakowa jak to jest możliwe że likwidujemy tramwaje.Tak jak to się stało w Gliwicach, a mnie zastanawia jeszcze jedno ,jak to będzie z komunikacja autobusowa jak paliwo pójdzie po 7zł za litr i co w Gliwicach będą cieli.

30.12 16:20:51

Imię lub pseudonim napisał(a):

@podlesianin: nie będą cięli. Po prostu PKM Gliwice "wygra przetarg" z takimi stawkami, że KZK będzie musiało podnieść cenę biletów do 7zł. A jak prywaciarz będzie chciał jeździć taniej, to się na niego znajdzie haka i ofertę przetargową odrzuci.
Jak mawia mój znajomy: "To już grali!"...

31.12 16:05:18


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!