Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Flagowy projekt KZK GOP uratowany

12.04.2011

Tagi: KZK GOP – Dodał: Marek Borys

pj, Gazeta Wyborcza, 11.04.2011.

Niewiele brakowało, a KZK GOP musiałby unieważnić przetarg na Śląską Kartę Usług Publicznych. Projekt zostanie uratowany dzięki wsparciu marszałka województwa.


Do stworzenia systemu zgłosiły się dwa konsorcja: Qumak-Sekom, BRE Bank i PWPW oraz Comarch i SkyCash Poland. Pierwsza oferta opiewała na około 190 mln zł, druga aż na 484 mln zł. Tymczasem KZK GOP ma na ŚKUP nieco ponad 160 mln zł.

Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP, mówi, że 19 kwietnia zgromadzenie związku powinno podjąć uchwałę o dalszej realizacji projektu. Przetarg miałby zostać rozstrzygnięty na rzecz tańszej ofety. - Okazało się, że wesprze nas finansowo marszałek województwa. Inaczej przetarg musiałby być powtórzony, bez gwarancji, że dostaniemy tańszą ofertę. W dodatku stracilibyśmy sporo czasu - mówi Urbańczyk.

Marszałek Adam Matusiewicz potwierdza, że samorząd województwa wesprze KZK GOP. - ŚKUP jest ważny dla całej aglomeracji I zależy nam na uratowaniu tego pomysłu. Z tego, co wiem, KZK GOP brakuje w tej chwili 27 mln zł. Obiecuję, że pokryjemy większą część tej sumy - zapowiada Matusiewicz.

Śląska Karta Usług Publicznych to najważniejszy od wielu lat wspólny projekt związku i tworzących go miast. Karta ma być nie tylko elektronicznym biletem, ale też - co lubią podkreślać pracownicy KZK GOP - elektroniczną portmonetką i dokumentem identyfikującym użytkownika, co ułatwi m.in. załatwianie urzędowych spraw przez internet. Kartą będzie można płacić nie tylko za przejazdy tramwajami i autobusami, ale też za postój na parkingach w centrach miast, wstęp do muzeum, na basen czy do teatru.

Do 2012 roku w miastach aglomeracji ma pojawić się ponad dwieście automatów do pobierania opłat parkingowych, ponad sto urządzeń doładowujących karty i kilka tysięcy terminali i czytników. Będą one instalowane także w autobusach i tramwajach. Projekt ma uzupełniać Portal Klienta, czyli specjalna strona, gdzie będzie można m.in. doładować kartę oraz sprawdzić, gdzie jest honorowana.

» Źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Imię lub pseudonim napisał(a):

Marszałek chyba na głowę upadł! ŚKUP mogła spokojnie skończyć tam, gdzie jej miejsce, czyli w koszu a tak to będziemy ciągnęli za sobą złotą kulę przywiązaną do nogi. Cięcie połączeń autobusowych, likwidacja linii tramwajowych, cuda dziejące się na PKP a KZK GOP chce wprowadzić kolejne "usprawnienie". I że niby dzięki takiej karcie będę mógł coś szybciej załatwić w UM - to tam elektroniczny podpis będzie, jak w planowanych DO? Zapłacić za parking czy basen - to to karta płatnicza będzie?
Swoją drogą ciekawa rozbieżność w cenach. Może przegrany odwoła się od wyniku? W sumie u nas to nader popularne jest. I co na zamysł Marszałka powie np Częstochowa?

13.04 08:45:28

pipen napisał(a):

przecież chodzi o kontrolę całej aglomeracji - kto gdzie jeździ, co Qpuje, gdzie parkuje itd.
To jest tak czytelne, ze aż dziwię się, ze tego nie widzisz?
To samo ze spisem powszechnym.

Tutaj zamiast dzwigać kulę u nogi to zdjąć łańcuch - czyli stworzyć aglomeracyjną komunikację spojną ze wszystkimi jej elementami - kropka.

13.04 22:51:04

Imię lub pseudonim napisał(a):

@pipen: pod warunkiem, że dasz się skontrolować. Nie sądzę, żeby zlikwidowali papierowe bilety bo będzie to wyglądało jak utrudnianie korzystania z KM a takie coś nie przejdzie. Za basen czy kino też będziesz mógł zapłacić Mieszkiem Pierwszym ;)

14.04 11:46:05

Rafik napisał(a):

Śląska Karta Usług Publicznych, to nic innego, jak takie lokalne, śląskie zniewolenie. No ale skoro szefostwo KZK GOP tego nie widzi, to niestety już ich problem. Założę się, że będzie to kolejny niewypał tego pseudokomunikacyjnego tworu.

14.04 14:20:33

Piotrek napisał(a):

Za te 100 milionów z hakiem można by wyremontować ładny kawałek torów, ale dla "władz" ważniejszy jest ładny kawałek plastikowej karty. W końcu logiczne, ludzie na "poziomie" wożą tyłki limuzynami, a nie tramwajami lub nawet "nowoczesnymi i ekologicznymi" autobusami. Jest to śmieszne i smutne.

14.04 18:36:42

Przemo napisał(a):

wolałbym po prostu elektroniczny bilem za który bym dostawał miesięcznie rachunek ( e-fakture ). Pozostale funkcjonalnosci jakos mnie mniej interesuja, chociaz mozliwosc placenia za parkingi jest niezlym pomyslem.

22.04 00:22:46


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!