Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Jaworzno: Duże zmiany w PKM-ie

29.01.2009

Tagi: PKM Jaworzno, prasa, MZDiM Jaworzno – Dodał: Krzysztof Zioło

Alicja Molenda
Przełom, 28.01.2009 r.

Jaworznicki PKM Sp. z o.o. na koniec grudnia wypowiedział miastu umowę przewozową obowiązującą od 2000r. Jako przyczynę oficjalnie podaje jej niekorzystne uregulowania (stawka za wozokm wynosi 1,56 zł, wraz z wpływem ze sprzedaży biletu 3,60 zł).


Nieoficjalnie wiadomo, że dotychczasowe rozwiązanie organizacyjne w Jaworznie budziło wątpliwości prawne, a miasto musiało coraz częściej pokrywać straty przewoźnika. Teraz, PKM jako spółka gminna, chce powierzenia jej bez przetargu zadań z zakresu lokalnego transporu zbiorowego. Trzeba też rozstrzygnąć, czy pięć linii zewnętrznych PKM-u, mieści się w definicji lokalnego transportu zbiorowego.

Komunikacja miejska w Jaworznie ma mieć teraz własnego przewoźnika (PKM sp. z o.o.) i własnego organizatora komunikacji miejskiej (odpowiednik chrzanowskiego ZKKM-u), którym będzie tworzony Miejski Zarząd Dróg i Mostów.

- Byliśmy zmuszeni do wypowiedzenia umowy gminie, ponieważ ze względu na wzrost cen paliw, stawki za każdy wozokm przestały być dla nas opłacalne. Umowa wiązała nas na 10 lat i jej termin miał upłynąć w 2010 roku. Liczymy, że teraz uda się zawrzeć nową. Na jej podstawie, stalibyśmy się operatorem wewnętrznym, wykonującym zadanie własne gminy. To pozwoli na zlecanie nam wykonywania przewozów, z pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych, czyli całej procedury przetargowej. Mamy świadomość, że koszty ponoszone przez gminę na transport publiczny wzrosną, ale z drugiej strony, samorząd nie będzie musiał, jak dotychczas, pokrywać strat generowanych przez spółkę. Co rok w budżecie będzie musiałzaplanować konkretne kwoty. Ceny biletów natomiast nie wzrosną, gdyż mamy świadomość, że to mogłoby spowodować odejście pasażerów od komunikacji publicznej, na rzecz prywatnych przewoźników. Umowa będzie nas obligowała m.in. do corocznego odnawiania taboru - mówi Przemysław Sowa z PKM Jaworzno.

PKM Jaworzno sp. z o.o. zatrudnia 113 kierowców i 31 osób tzw. kadry zarządzającej średniego szczebla.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

van napisał(a):

stawka za wozokm wynosi 1,56 zł - to chyba żart?

A teraz wyciągnijmy wnioski, że niby co teraz się będzie działo w Jaworznie?

29.01 22:56:00

Gr0t napisał(a):

Nom... nieudany w dodatku... Niech pójdą na jakieś przetargi KZK a może coś zobaczą... Najlepiej niech cały PKM robi dla KZK a Jaworzno przyłączyć do KZK i po problemie.

30.01 20:33:09

pasażer napisał(a):

W życiu bym nie przyłączył PKM Jaworzno do KZK, przerabialiśmy to już raz z ZKKM i tylko same straty były. To co wymyslono po zerwaniu umowy wydaje się być sensowne. Wewnętrzna spółka obsługująca miasto i to jest na pewno po problemie.

03.02 19:18:14

Gr0t napisał(a):

Czemu? Przecież zysk powinien przyjść bardzo szybko. Przyłączyć... może nie cały... W każdym razie kilka linii mogliby z KZK mieć.

04.02 22:25:02

ang napisał(a):

rzeczywiście, rewelacyjnie jest opłacać dwa bilety miesięczne jeśli się dojeżdża gdzieś dalej do pracy, coraz bardziej zastanawiam się nad wynajmem mieszkania w Katowicach, albo nad dojazdami autem, szczególnie, iż pkm oferuje mi jedynie bardzo częste spóźnianie się do pracy.

01.12 18:01:21


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!