Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Kiedy na naszych przystankach staną nowoczesne tablice informacyjne?

04.12.2008

Tagi: inwestycje, KZK GOP, prasa – Dodał: Marek Borys

Krzysztof Gierak,
MMSilesia, 03.12.2008 r.


78 tablic informacyjnych ma stanąć na przystankach KZK GOP. Będą na nich wyświetlane numery linii obsługujących dany przystanek wraz z godziną rzeczywistego przyjazdu poszczególnych pojazdów. Kiedy ten system zobaczymy na naszych przystankach?


- W listopadzie rozpoczęły się prace nad przygotowaniem dokumentów potrzebnych do aplikacji o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - wyjaśnia w rozmowie z MM Silesią Alodia Ostroch, rzecznik prasowy KZK GOP - Koszt całości inwestycji szacowany jest na 8 mln zł z czego dotacja może wynieść 85% tej kwoty. Cała procedura od wniosku do postawienia tablic potrwa dwa lata - dodała Ostroch.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, bo taką nazwę będzie miał nowy system, będzie przekazywał informacje o rzeczywistym czasie odjazdów i przyjazdów komunikacji miejskiej. Na tablicach wyświetlane będą numery linii obsługujących dany przystanek wraz z godziną rzeczywistego przyjazdu poszczególnych pojazdów, przy czym uwzględnianie będą ewentualne opóźnienia. Za pomocą tablic będzie można również przekazywać inne ważne dla pasażerów informacje i komunikaty.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie koncepcji systemu dynamicznej informacji o rzeczywistych czasach odjazdów środków komunikacji miejskiej. Projekt będzie miał charakter pilotażowy - realizowany będzie na terenie wybranych gmin należących do KZK GOP i obejmować będzie wybrane przystanki.

- Pilotażowy program realizowany będzie na terenie wybranych gmin należących do KZK GOP, m.in. Bytomia, Chorzowa, Katowic, Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Gliwic i Zabrza - informuje Alodia Ostroch.

Projekt zakłada, że w każdym pojeździe komunikacji miejskiej zainstalowane zostanie urządzenie, którego celem będzie zbieranie informacji o pozycji GPS i komunikacja z bazą danych. System centralny będzie przesyłał na zamontowane na przystankach tablice informacyjne dane. Wdrożenie systemu możliwe będzie na trasach, gdzie przewozy realizowane są przez nowoczesny tabor. W popularnych Karlikach, czyli tramwajach typu Citadis lub w nowych autobusach, należących m.in. do PKM Sosnowiec i Katowice, funkcjonują już urządzenia umożliwiające zapowiadanie przystanków.

Według Jakuba Jackiewicza z Klubu Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie takie rozwiązanie jest dobre, jednak istnieje wiele innych problemów, których rozwiązanie jest ważniejsze - Pomysł KZK GOP jest dobry - mówi MM Silesii Jackiewicz - Fakt, informacja dla pasażerów jest w stanie fatalnym, jednak aby komunikacja w naszym regionie funkcjonowała sprawnie trzeba naprawić szereg innych problemów, nie tylko informacje pasażerską - dodaje.

Dynamiczna informacja przystankowa działa już w niektórych polskich miastach, m.in. Warszawie, Zielonej Górze i Rybniku. U nas ze względu na uwarunkowania techniczne, jako pierwsze wytypowano ciągi:

Ciąg tramwajowy Bytom Urząd Miasta - Chorzów Rynek - Katowice Plac Miarki

Przystanki, na których planuje się zamontowanie tablic informacyjnych: Bytom Urząd Miasta, Bytom Plac Sikorskiego, Rozbark Siemianowicka, Bytom Arki Bożka, Chorzów Rynek, Chorzów AKS, Chorzów Stadion Śląski, WPKiW Śląski Ogród Zoologiczny, Dąb Kościół, Dąb Silesia City Center, Katowice Sokolska, Katowice Rondo, Katowice Rynek, Katowice Plac Miarki – razem 27 tablic informacyjnych

Linie wyświetlane na tablicach informacyjnych: 6, 11, 16, 19.

Ciągi autobusowe
a) Sosnowiec Dworzec PKP/Urząd Miasta – Zagórze Osiedle – Dąbrowa Górnicza Centrum/Gołonóg Manhatan


Przystanki, na których planuje się zamontowanie tablic informacyjnych: Sosnowiec Dworzec PKP, Sosnowiec Urząd Miasta, Sosnowiec Aleja Zwycięstwa, Środula Osiedle, Zagórze Osiedle, Zagórze Centrum, Zagórze Expo Silesia, Dąbrowa Górnicza Centrum, Reden, Gołonóg Damel, Gołonóg Manhattan, – razem 21 tablic informacyjnych.

Linie wyświetlane na tablicach informacyjnych: 35, 35bis, 55, 88, 91, 100, 106, 116, 160, 622, 723, 808, 811, 902, 935.

b) Będzin Dworzec PKP – Dąbrowa Górnicza Centrum

Przystanki, na których planuje się zamontowanie tablic informacyjnych: Będzin Dworzec PKP, Będzin 11 Listopada, Będzin Stadion, Będzin Aleja Kołłątaja, Dąbrowa Górnicza Centrum – razem 10 tablic informacyjnych.

Linie wyświetlane na tablicach informacyjnych: 27, 28, 260, 803, 806, 807, 814, 904, 928.

c) Ciąg autobusowy Gliwice Plac Piastów/Dworcowa - Zabrze Goethego

Przystanki, na których planuje się zamontowanie tablic informacyjnych: Zabrze Goethego, Zabrze Damrota, Zabrze Plac Słowiański, Zabrze Słowackiego, Gliwice Dąbrowskiego, Gliwice Opolska, Gliwice Warszawska, Gliwice Dworzec PKP, Gliwice Plac Piastów, Gliwice Dworcowa – razem 20 tablic informacyjnych.

Linie wyświetlane na tablicach informacyjnych: 6, 280, 156, 250, 280, 617, 840, 870.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

butthead napisał(a):

Automaty biletowe byłyby chyba bardziej potrzebne na tym etapie...

04.12 13:07:12

Daro85 napisał(a):

Poważnym plusem będzie to, że od razu człowiek wie czy jest sens czekać na tramwaj, czy nie ;) Nie podoba mi się jednak, ze na konkurencyjnych trasach (gdzie trakcje się dublują) nie bedzie podawana godzina odjazdu tramwaju (a na niektórych przystankach takich ciągów z punktu widzenia pasażera byłoby to pożądane)

04.12 13:46:41

zonk napisał(a):

Ciąg tramwajowy - widać, co chce zrobić KZK GOP (i tak jestem zdziwiony, że 11stki nie chcą usunąć). Gdy już w końcu przekaże akcje TŚ gminom, nie będzie się dało z tym czegokolwiek zrobić. I prywaciarze...
Irlandia czy Gruzja?
PO czy PiS?
Komunizm czy Faszyzm?

04.12 14:50:31

elo! napisał(a):

ROTFL ROTFL i jeszcze raz rotfl :D Czekam na ten widok:
Linia / kierunek Odjazd za min
6 -> Gliwice Sportowa 25
617 -> Sikornik Osiedle 27
840 -> Gliwice Pl. Piastów 32
6 -> Gliwice Sportowa 85

(godziny z sufitu) :D

04.12 14:51:32

YoMaHa napisał(a):

Debilizmem do kwadratu jest wyświetlanie tylko wybranych linii. Jeśli na przykład na Rondzie nie będzie wyświetlanej czternastki, to jest to nieporozumienie, bo niejeden pomyśli, że wypadła lub coś w tym stylu.

Acha - zapomniałem, że to plany przyszłościowe. Rozumiem informację należy traktować w kategoriach wycinki wszystkiego na północ od Słonecznej...

04.12 17:26:30

Dave napisał(a):

A gdzie taki duży i ważny przystanek Dąbrowa Górnicza os. Mydlice - szpital, czy Gołonóg osiedle? Gdzie linia 801/831? Chliżdżą głupoty...
Poza tym to jeszcze dłuuugo nie powstanie! :P

04.12 17:27:48

ff napisał(a):

Kolejna bajka odwracająca uwagę od faktycznych i zaawansowanych planów KZK GOP jaką jest likwidacja komunikacji tramwajowej. Mówią o GPS na karlikach, a co ze stopiątkami, które są nawet na linii 6? Mam nadzieję, że nikt się nie dał nabrać na te dzisiejsze opowiastki pani Alodii.

04.12 20:03:41

Żabek napisał(a):

Linie traktujemy wybiórczo, przystanki też... Wyjdzie na to, że i tak trzeba będzie patrzeć na rozkład, bo połowa linii na danym przystanku nie będzie uwzględniona... 299, 813, 825 chyba do likwidacji, bo na tablicach ich nie będzie...

04.12 20:03:42

podlesianin napisał(a):

Jak się to czyta to można by to było dzieciom na dobranoc puszczać jako dobrą bajkę. Przecież nie od dziś wiadomo że KZK GOP ma jedną misję do spełnienia a mianowicie likwidację komunikacji miejskiej w GOPie.

04.12 20:23:13

anna napisał(a):

Gliwice Palca Piastów ale które stanowisko?

04.12 21:00:14

AdaM napisał(a):

Kpina. Najbardziej przydałyby się dodatkowe kursy. Nie byłoby ich dużo, ale zawsze.
A co do automatów biletowych. Czy ktoś u nas kasuje bilet?
- Nie, a więc słuszną polityką KZK jest zaniechanie tego zbędnego wydatku ;-)

05.12 08:53:35


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!