Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Zmiany w komunikacji miejskiej KZK GOP i MZKP od 1 września 2007 r.

04.09.2007

Tagi: rozkład jazdy, KZK GOP, PKM Katowice, PKS Gliwice, Tramwaje Śląskie, MZKP, Comfort Lines, Pawelec – Dodał: Jakub Jackiewicz

Wraz z końcem wakacji KZK GOP i MZKP przygotowały szereg różnych zmian w trasach i rozkładach jazdy. Przyjrzyjmy się ważniejszym z nich.


Linia 37

Długo oczekiwane przez pasażerów zmiany nastąpiły na linii autobusowej 37 relacji Katowice - Mikołów. W artykule z początku sierpnia opisywaliśmy dzieje tej linii na przestrzeni ostatnich kilku lat (czytaj więcej). Koniec końców, ponowne rozpatrzenie ofert dało rozstrzygnięcie takie jakie było od dłuższego czasu przewidywane. Od 1 września, zamiast firmy PPUP Henryk Zagozda, linię tę obsługiwać będzie PKM Katowice. Powinien wysyłać na nią wyłącznie tabor niskopodłogowy. Wprowadzony zostaje także nowy rozkład jazdy w którym uruchomiono kilka dodatkowych kursów (łącznie 9), w tym mocno postulowany przez mieszkańców Podlesia kurs po godz. 23 z centrum Katowic. Dwa kursy w dni robocze i jeden w dni wolne z Katowic do Mikołowa pojadą "na skróty" - trasą linii 653 i z takim też oznakowaniem (w dni robocze będzie to autobus przegubowy, co będzie pewną ciekawostką dla miłośników, gdyż zwykle taki tabor na linii 653 nie kursuje) - tu oczywiście praktyka pokazała jak zwykle, że jest inaczej, tzn. autobusy jadą z oznaczeniem 37. Żeby nie było za dobrze to w dni robocze pojawią się dwa autobusy krótkie, w miejsce dotychczasowych przegubowców. Łącznie pojawiać się będą trzy autobusy przegubowe i dwa krótkie, a w dzień wolny, tak jak dotychczas, dwa krótkie i jeden przegubowiec.

fot. J. Jackiewiczfot. J. Jackiewiczfot. J. Sobota
fot. T. Malakafot. K. Bojdafot. T. Malaka

Wydłużenie linii 76 i 149 z Zawodzia do centrum Katowic

Od chwili kiedy w grudniu 2005 roku KZK GOP zdecydował się skrócić mysłowickie linie autobusowe do pętli w Zawodziu i dowozić pasażerów do centrum Katowic wyłącznie tramwajami nie ustają głosy sprzeciwu części pasażerów przeciwko tej decyzji. Powodem tej decyzji była i jest nadal, trwająca i przedłużająca się modernizacja kanalizacji w śródmieściu Katowic, przede wszystkim w ciągu ulicy Warszawskiej. Pierwotnie prace planowane były na dwa lata, obecnie nie wiadomo kiedy się zakończą. Wprawdzie na samej ulicy niewiele się dzieje, jednak wynika to z rozwiązania umowy z poprzednim wykonawca robót, firmą Hydrobudowa.

Na pętli w Zawodziu wybudowano prowizoryczne, choć asfaltowe przystanki. Dopiero rok po ich uruchomieniu pojawiła się tam pierwsza wiata przystankowa (na przystanku tramwajowym), a jeszcze kilka miesięcy później druga taka sama na przystanku autobusowym (do dzisiaj bez ławki). Uwarunkowania terenowe od samego początku nie pozwoliły na zorganizowanie przesiadek "drzwi w drzwi", pasażerowie muszą pokonać czasami kilkaset metrów między autobusem, a tramwajem, po wąskim chodniku. Pomimo nałożenia na kierowców i motorniczych obowiązku podstawiania się na przystanek dla wsiadających grubo przed odjazdem niewielu kierujących się do tego stosuje, co szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest wyjątkowo irytujące dla pasażerów.

Tramwaje, choć rozkładowo kursujące średnio co 3 minuty (w dni wolne średnio co 7 minut) w praktyce bywają zawodne. Wpływ ma na to przede wszystkim stan infrastruktury i taboru. Trzeba jednak przyznać, że poważne zatrzymania (trwające powyżej godziny) na trasie Zawodzie - Centrum zdarzały się w ciągu ostatnich 2 lat zaledwie kilka razy. Na punktualność kursowania tramwajów na tej trasie ogromny wpływ mają ustawiane na wyścigi kolejne sygnalizacje świetlne, których obecnie jest 9 (w tym jedna nieczynna na czas robót drogowych) na odcinku zaledwie 4 km. Żadna z nich nawet w najmniejszym stopniu nie uwzględnia priorytetu dla transportu szynowego.

W tym roku władze i część mieszkańców Mysłowic postanowiła ostrzej zaprotestować przeciwko temu, że nie mają bezpośredniego dojazdu do centrum Katowic. Władze Mysłowic zagroziły nawet wystąpieniem ze struktur KZK GOP. Po trwających kilka miesięcy sporach i debatach ustalono jednak, że od 1 września dwie linie zostaną wydłużone do centrum miasta. Padło na linię 76 (obsługującą procentowo najwięcej obszaru Mysłowic i dodatkowo fragment katowickiego Janowa) oraz 149 (umożliwiającą dojazd z Imielina i Chełma Śląskiego). Autobusy jadą obecnie od pętli w Zawodziu aleją Roździeńskiego do przystanku Katowice Aleja Korfantego. Dlaczego nie do dworca jak dawniej? Uznano, że na dworcu jest zbyt mało miejsca na kolejne autobusy (dawne stanowisko odjazdowe do Mysłowic zajmuje obecnie komunikacja zastępcza za tramwaj do Chorzowa Batorego), a poza tym dworzec ten ma być przebudowywany (choć nie wiadomo kiedy). Trasa do alei Korfantego jest też krótsza niż do dworca, co ma wpływ na finansowanie tego przedsięwzięcia.

Na linii 76 wydłużenie odbywa się kosztem dotychczasowych postojów w Zawodziu, natomiast na linii 149 wymagało to uruchomienia dodatkowego wozu. W dni wolne linia 149 dotychczas była łączona z linią 77, teraz już takiej możliwości nie ma. Na tej ostatniej zmieniono jedynie przyporządkowanie taboru niskopodłogowego. Na linii 149 w dni wolne zaplanowano kursowanie przegubowego niskopodłogowca. Co ciekawe, oferta komunikacji tramwajowej nie ulega zmniejszeniu.

fot. T. Malakafot. T. Malaka

Komunikacja zastępcza T-7

Trwa remont ulicy Gliwickiej w katowickiej dzielnicy Załęże. Według wszelkich planów ma się on zakończyć w listopadzie. Tymczasem pasażerowie narzekają oczywiście na utrudnienia z tym związane. Linia T-7 kursującą na trasie Katowice Dworzec PKP - Chorzów Batory Piekarska z początkiem wakacji została okrojona, zmniejszono jej częstotliwość, teraz ten rozkład zostanie utrzymany na stałe. Sporo pasażerów znalazło się bowiem inne drogi dojazdu. Mieszkańcy Świętochłowic ochoczo korzystają z linii 870 relacji Gliwice - Katowice, którą z przystanku Świętochłowice Polna do centrum Katowic mogą zajechać za kilkanaście minut. Powoduje to jednak przepełnienia autobusów na tej linii, i tak zwykle bardzo zatłoczonej. Wobec braku zgody gmin przez obszar których przebiega trasa linii 870 na zwiększanie liczby kursów KZK GOP zdecydował się więc na dość oryginalne rozwiązanie, mianowicie do rozkładu jazdy linii zastępczej T-7 dopisane zostały kursy (w dni robocze szkolne w godzinach szczytu) wykonywane na części trasy linii 870 - od przystanku Katowice Stawowa do Świętochłowice Polna. Kursy te obsługuje PKM Katowice dwoma przegubowcami, a finansowane są przez miasto Katowice. Autobusy na tablicach kierunkowych mają dość oryginalne oznaczenie T-7 II.

PKM Katowice z początkiem września zwiększa znacząco swoje uruchomienie, co powoduje, że zabrakło mu autobusów do obsługi linii. Wypożyczono dwa autobusy z PKS Gliwice, niezbyt nie nadające się do ruchu miejskiego karosy C744.24. W Gliwicach noszą one numery ewidencyjne S-10124 i S-10125, a w PKM Katowice otrzymały numery boczne 406 i 408. Teoretycznie powinny one jeździć na tym dodatkowym wariancie linii T-7, jednak nie można wykluczyć, że PKM sprawi pasażerom wątpliwą niespodziankę i będzie je wysyłał również do obsługi innych linii.

fot. J. Sobota
Oczywiście nie sposób nie zauważyć, że ze Świętochłowic czy Chorzowa Batorego do centrum Katowic można bardzo wygodnie i szybko dojechać koleją. Brak jakichkolwiek inicjatyw związanych z integracją taryfową kolei i komunikacji miejskiej powoduje jednak, że to rozwiązanie jest bardzo mało atrakcyjne finansowo dla pasażerów.

Korekta trasy linii 111

Kilka lat temu zamknięto dla ruchu odcinek ulicy Szybowej w zabrzańskiej dzielnicy Biskupice - konkretnie fragment z wiaduktem nad torami kolejowymi kopalni Jadwiga. Od tego czasu autobusy linii 111 zawracały na placu przed kopalnią i kursowały objazdem drogą stanowiąca przedłużenie ulicy Ziemskiej.

fot. J. Sobotafot. J. Sobota

Długo trwało zanim wiadukt zasypano (bocznice kończą sie obecnie przed nasypem) i dopuszczono ponownie ruch drogowy. Dzięki temu autobusy mogą znów kursować "na skróty". Jednocześnie przystanek Biskupice Osiedle Ratowników wrócił na poprzednie miejsce, tj. na ulicę Ziemską.

fot. T. Malaka
Zmiany w tramwajach

Od 1 września wprowadzono także kilka zmian w komunikacji tramwajowej. O dziwo, nie są to żadne ograniczenia, a wręcz przeciwnie.

Na linii 11, po kilku miesiącach, znów przestały kursować wagony 102Na. Tym razem jednak nie są zastąpione solówkami, ale składami 2x105N (w dni robocze). Tym samym od poniedziałku do piątku na tej linii kursują obecnie wyłącznie podwójne składy, a pojedyncze wagony 105N pojawiają się tylko wieczorem (poc. 1115 jako podmiana oraz poc. 1111 jako nocka). W dni wolne kursują cztery składy 2x105N (poc. nieparzyste) i cztery solówki (pociągi parzyste).

Lekko zyskała także linia 23. Uruchomiony został poc. 235, który spowodował pojawienie się w rozkładzie jazdy kilku dodatkowych kursów. Wydłużono także nieco kursowanie tej linii, prawie do godz. 19.

Z uwagi na trudności z wystawieniem do ruchu 14 wagonów 116Nd zdecydowano się jednego z nich zdjąć z planu i zastąpić składem 2x105N. Dotyczy to poc. 4105, który jednocześnie przeszedł z zajezdni Zawodzie na Stroszek. Na tej linii, a także na 6 i 31 wprowadzono niewielkie korekty odjazdów oraz dołożono po jednym kółku wieczorem (na linii 41 kursy te wykonuje poc. 4110 w dni robocze i 4106 w dni wolne, przechodzący z linii 31).

Zmiany na liniach MZKP Tarnowskie Góry

MZKP przeżywa trudności finansowe, co skutkuje wprowadzaniem ograniczeń w rozkładach jazdy. Patrząc na te rozkłady czasami trudno sobie wyobrazić, że można tam coś jeszcze wyciąć, ale jednak. MZKP wybiera najprostszą metodę ograniczania kosztów, czyli likwidację wybranych kursów, zamiast optymalizacji sieci połączeń. Pomimo tego uruchomiono nawet jedną nową linię.

Nowa linia, oznaczona numerem 737, uruchomiona została na wniosek gminy Wielowieś, łączy Wielowieś z Tworogiem przez wioski pozbawione dotychczas linii MZKP. Dokładna trasa wygląda tak: Wielowieś Ośrodek Zdrowia - Radonia (wjazd do wsi) - Borowiany - Raduń - Kieleczka - Jarzmanów - Czarków (wjazd do wsi) - Tworóg Dworzec PKP (zawracanie odbywa się na stacji paliw). Zostało ustawionych 9 nowych przystanków: Radonia, Radonia Skrzyżowanie, Borowiany Wieś, Raduń, Kieleczka (stanowiska przy drodze do Borowian), Jarzmanów, Czarków Skrzyżowanie oraz Czarków. Linia została uruchomiona na okres próbny do zakończenia I semestru w szkołach.

Czarków Skrzyżowanie, fot. J. Sobota
W każdym kierunku wykonywane są 3 kursy, w obie strony skoordynowane w Tworogu z odjazdami i przyjazdami linii 129. Rano i popołudniu wykonywane są kursy dojazdowe i zjazdowe do przystanku Boruszowice Hanusek. Dojazd poranny i powrót popołudniowy odbywają się z Wielowsi przez Świniowice.

Wg informacji zamieszczonej w serwisie internetowym MZKP nową linię miała obsługiwać małym autobusem (do 40 miejsc) firma Mini Trans z Tarnowskich Gór. Jednak pierwszego dnia zaobserwowano tam zwykły autobus marki jelcz L11, należący do Telesfora Rzeczkowskiego.

Świniowice, fot. J. SobotaRadonia, fot. J. SobotaCzarków, fot. J. Sobota

W sąsiedniej gminie, w Zbrosławicach, zawieszone zostało (ze względu na niskie zainteresowanie) kursowanie linii szkolnej 738. Została ona uruchomiona 5 stycznia 2004 r. wraz z dwiema innymi liniami szkolnymi. Początkowo nosiła oznaczenie S134, a kursowała zasadniczo na trasie Zbrosławice Dom Opieki - Wieszowa Dworzec PKP. Cały czas (z drobnymi wyjątkami) jeździł na tej linii pomarańczowy jelcz L090M należący do gminy Zbrosławice, użytkowany przez firmę Nowak Transport.

Wieszowa, ul. Sienkiewicza, fot. J. SobotaZbrosławice, ul. Mickiewicza, fot. J. SobotaTarnowskie Góry, ul. Pokoju, fot. J. Sobota
fot. J. Sobotafot. J. Sobota

Aby zapewnić dojazd do szkoły w Zbrosławicach dzieciom z Ptakowic uruchomiony został kurs linii 153 na trasie Tarnowskie Góry Dworzec - Stare Tarnowice - Ptakowice - Zbrosławice Dom Opieki. Zjazd do Tarnowskich Gór wykonywany jest najkrótszą drogą, z pominięciem Ptakowic.

Ptakowice, ul. Reptowska, fot. J. Sobota
Znacząco skorygowany został rozkład linii 246. Większość kursów została skrócona do pętli Sączów Kościół. Do Ożarowic autobusy tej linii będą zaglądać zaledwie cztery razy dziennie. Zlikwidowane zostały także kursy skrócone, wykonywane na trasie Ossy Straż Pożarna - Ożarowice Droga do Kolonii Podłączna, z pominięciem Oparowych i Przysiek.

Tarnowskie Góry, ul. Nakielska, fot. J. Sobota
Poza tymi zmianami drobne cięcia rozkładów dotknęły linii 64, 87 i 129. Zarząd MZKP, na łamach lokalnej prasy, zapowiada kolejne ograniczenia.

(wsp. J. Sobota)

Comfort Lines atakuje

PKM Gliwice, podobno ze względu na trudności kadrowe (brak kierowców) oddaje kolejne zadania podwykonawcy, czyli firmie Comfort Lines z Gliwic. Firma ta jest znana z międzynarodowych przewozów autokarowych, w komunikacji miejskiej pojawiła się 7 listopada 2006 r., na linii 120.

Od 1 września autobusy tej firmy zaczęły obsługiwać kolejne zadania - w dni robocze 187/1 i 677/1, a w dni wolne 187/1 i 624/1. Do obsługi kierowane są dwa dwudrzwiowe MAN-y NL202 nr tab. 324 i 325.

fot. S. Nadolskifot. S. Nadolski

Zmiana przewoźnika na linii 901

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego, na będzińskiej linii 901 zmienił się przewoźnik. Dotychczas obsługiwał ją Meteor Jaworzno, a teraz kursuje tam minibus od Krzysztofa Pawelca z Pacanowa. Obsługę linii zapewnia biały Mercedes Sprinter, oznaczony mało oryginalnym numerem taborowym 01. Pojazd ten nie spełnia jednak wymogów stawianych w przetargu, gdyż nie posiada automatycznych drzwi. Ciekawe czy KZK GOP coś z tym fantem zrobi.

fot. J. Sobota

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

zainteresowany napisał(a):

czegos nie lapie wytlumaczcie mi skoro w siws byly 3 przeguby i 3 krotkie to dlaczego teraz redakcja pisze o 3 przegubach i 2!!!! krotkich a co z tym 3-cim????? pozdr.

04.09 19:13:29

memphis napisał(a):

Ten szósty autobus to jest podmiana wieczorem i może to być jeden z pozostałych krótkich, nie potrzeba fizycznie sześciu autobusów do obsługi linii.

04.09 19:34:12

griszin napisał(a):

te kursy 37 ktore jada jako 653 to tzw solo. kiedys bylo tak ze autobusy ktore zaczynaly na dworcu w mikolowie linie 37 musialy tam dojechac z zajezdni z mickiewicza. jechaly ulica kosciuszki i przez kamionke nie obslugujac zadnych przystankow. teraz widze kzk gop wpadl na genialny pomysl zeby te solowe kursy nie byly na darmo i postanowiono podniesc je do rangi kursow linii 653. no i prosze teraz solo/653 obsluguje przystanki ale konczy na dworcu w mikolowie. 653 o 3:43 z katowic jedzie z mikolowa jako 37 o 4:10, a z kolei 653 o 5:32 z katowic jedzie z mikolowa jako 37 o 6:03. brawa dla gop'u za inwencje. szkoda tylko ze na 37 jezdza tylko 3 przeguby, to zdecydowanie za malo. ludzie maja kwasne miny, gdy widza vecto <wczoraj nawet jezdzil 057 i udawal niskopodlogowca ;)>

04.09 19:38:01

memphis napisał(a):

Z tym dojazdem do Mikołowa to Ameryki nie odkryłeś ;-). Ale nie jest tak do końca, bo oba te kursy wykonuje ten sam autobus (pierwszy z nich to rzeczywiście de facto dojazd z zajezdni, natomiast drugi jest po to, żeby zdążyć zrobić kolejny kurs do Katowic normalnie po trasie).

04.09 19:42:08

zainteresowany napisał(a):

@memphis: dzieki serdeczne za wyklarowanie. wiec jednak jezdzi 5 wozow, tylko ze te 2 krotkie to jest grube przegiecie. juz widac ze 3 przeguby to za malo i znowu bedzie o tej linii glosno. pasazerowie znowu zaprotestuja tym razem przeciw zbyt malej pojemnosci taboru. ale i tak super ze w koncu zdjeto z nas to zagozdowe jazmo i wydostalismy sie z tego bagna. panu zagozdzie proponuje zeby zabral sobie swoje "nowki" wsadzil je sobie w .... i jezdzil nimi w piaskownicy

04.09 19:45:23

griszin napisał(a):

@memphis: aha kumam, chociaz wiele sie nie minalem ;) dzieki

04.09 19:47:31

z podlesia napisał(a):

te karosy z gliwic to dopiero bombka. "Teoretycznie powinny one jeździć na tym dodatkowym wariancie linii T-7, jednak nie można wykluczyć, że PKM sprawi pasażerom wątpliwą niespodziankę i będzie je wysyłał również do obsługi innych linii." niech skonam ale chcialbym sie taka przejechac na 37

04.09 19:52:16

podlesianin napisał(a):

A może jednak PKM wymieni jakieś chociaż jedno vecto na np Ikrausa. Tego że tabor BN będzie nie wystarczający to było do przewidzenia i pewno muszę się zgodzić z przedmówcą będzie afera. No chyba że jak dojdą te nowe Many to chociaż jeden pójdze w dni robocze za Vecto na linię 37.

04.09 20:49:40

jacekso napisał(a):

P przeczytaniu powyższych komentarzy odnoszę wrażenie, że linia "37" to najważniejsza linia w Katowicach. Może jednak skończcie już z tym spamem. :P

04.09 21:01:40

Mis napisał(a):

W poniedziałek jedna Karosa jechała na 10. A ja myślałem, że to koniec świata, tylko potem mi się przypomniało, że PKM ma nowe T-7, 37 i wydłużone 2 linie mysłowickie i pewno skądś pożyczył.

Nie wiadomo czy PKM ma zamiar kupować jakieś przeguby, czy czekają na koniec T-7?

04.09 21:20:12

suchy napisał(a):

a mnie sie nie podoba fragment pt."Wobec braku zgody gmin przez obszar których przebiega trasa linii 870 na zwiększanie liczby kursów KZK GOP..." czyli co,katowice,chorzów,świętochłowice,ruda, zabrze i gliwice mają gdzieś to,że ludzie czasami jadą ściśnięci gorzej niż w tym waszym katowickim vecto na 37? jak sie zaczną studia w październiku to strzeżcie sie kursów porannych ok godziny 7-8..ja wsiadam często na rudzie południowej w 870 o godz 7.10 to na polnej i racławickiej trzeba czasami drzwi ręcznie otwierać bo tyle ludzi napchane że sie same nie potrafią rozsunąć..i oni uważają że nie trzeba zwiększyć częstości kursowania? niech ich szlag trafi...

04.09 22:01:05

KZKGaPowicz napisał(a):

Nie wiem, co się stało, ponieważ o zmianie przewoźnika na stronie KZK GOP Katowice nie ma żadnej informacji na ten temat, ale dzisiaj rano na linii 144 (wg KZK GOP przewoźnikiem na tej linii jest HenZago Ruda Śląska sp. z o.o.) pojawił się MAZ 103 Tadeusza Powichrowskiego z zaprogramowanymi wyświetlaczami.

04.09 22:07:04

jacekso napisał(a):

Nie ma informacji bo przewoźnik się nie zmienił. Myśleć, to nie boli. Jakbyś się przyjrzał temu MAZ-owi to byś zauważył logo HenZago.

04.09 22:34:09

butthead napisał(a):

Jedno jest pewne - PKM sam od siebie dodatkowego przeguba na 37 nie puści, choćby i nawet miała być nim Karosa.

04.09 23:41:01

Gall napisał(a):

@suchy: tu nie chodzi o to, żeby wciąż puszczać więcej autobusów. Powinni się wreszcie zabrać za rozmowy z PKP PR, żeby wspólną taryfę uzgodnić, przynajmniej jeśli chodzi o bilety miesięczne na początek. Większość ludzi pewnie chętnie przerzuciłaby się na tak długich trasach na pociąg. Odstrasza przede wszystkim cena i konieczność dokupowania dodatkowego biletu miesięcznego. Sporo lat temu sam wolałem jeździć do Gliwic w Bytomia 850 niż pociągiem (tak, wtedy jeszcze jeździł tam pociąg), bo bilet miesięczny na pociąg na jedną trasę kosztował więcej niż na całą sieć KZK GOP ;) Więc PKP samo sobie winne, że kursy trzeba ciąć. Jakby się zintegrowali, to klientów by przybyło.

05.09 10:58:53

griszin napisał(a):

moim zdaniem nie ma co liczyc narazie na kolejne przeguby na 37 poniewaz PKM ma spore problemy z obsadami linii - zwyczajnie brakuje wozow, a te karosy to najlepszy przyklad.
@jacekso: moze 37 nie jest najwazniejsza w katowicach ale z pewnoscia najwiecej sie teraz o niej mowi, tu zawsze byly jaja a przez ostatnie 5 lat szczegolnie

05.09 12:11:35

nie do wiary napisał(a):

zagozda zafundowal sobie maza - zapiszcie to w kalendarzu, a moze go tylko wypozyczyl

05.09 12:13:33

KZKGaPowicz napisał(a):

Ja na nim zauważyłem logo "Transport Osobowy Tadeusz Powichrowski". A tego MAZ-a 103 HenZago sp. z o.o. napewno wziął na jazdy testowe od Powichrowskiego, podobnie jak kiedyś PKM Katowice sp. z o.o.

05.09 13:33:37

jacekso napisał(a):

http://transport.asi.pwr.wr... - widac logo HenZago

05.09 14:42:46


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!