Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Świerklaniec: Prawny szlaban na autobusy

02.04.2008

Tagi: – Dodał: Jacek Sobota

Agnieszka Kochel
Gwarek, 01.04.2008


PKM ostrzega, że jeżeli wkrótce nie dostanie pieniędzy, na ulice mogą nie wyjechać autobusy. Wciąż nie ma porozumienia między Piekarami Śląskimi a tarnogórskim MZKP. Piekarski magistrat pod lupą ogląda projekt i dokładnie sprawdza, czy jest zgodny z prawem. MZKP szacuje, że Piekary są mu winne 1 mln 370 tys. zł. Takiej dziury w budżecie nie da się łatwo załatać. Sytuacja rykoszetem odbija się na kondycji PKM w Świerklańcu. Rośnie zadłużenie przedsiębiorstwa wobec dostawców.


Henryk Szudy, dyrektor MZKP, wyjaśnia że po decyzji sądu z 4 marca, iż Piekary nie są członkiem MZKP, związek przesłał miastu projekt porozumienia. Jego podpisanie pozwoliłoby uregulować należności za kursy autobusów, realizowane nieprzerwanie od stycznia. - Do dziś jednak Piekary nie podpisały z nami porozumienia. Co chwilę przesuwają termin. Tłumaczą się, że muszą go dokładnie sprawdzić od strony prawnej. Tymczasem umowa jest taka sama, jak te, które KZK GOP zawiera z gminami, które nie są jego członkami. Jest dla mnie oczywiste, że jest właściwa i zgodna z prawem - zaznacza Szudy.

Inne zdanie ma Janusz Pasternak, zastępca prezydenta Piekar Śl. - Wyrok zapadł 4 marca, ale potem było 14 dni na jego uprawomocnienie. Projekt porozumienia, które przesłało nam MZKP jest analogiczny do naszego ze stycznia tego roku. Tylko, że od tego czasu zmieniła się sytuacja. Mamy płacić wstecz i musimy sprawdzić zapisy porozumienia, tak by wszystko było zgodne z przepisami. Pojawiły się trudności prawne. Chodzi o duże pieniądze i nie możemy niczego podpisywać w ciemno. Dysponujemy publicznymi środkami i każdy błąd niósłby za sobą poważne konsekwencje. Mamy wolę i chęć jak najszybszego podpisania porozumienia, ale musimy być pewni, że postępujemy zgodnie z prawem - twierdzi prezydent.

Zdaniem dyrektora Szudego zamieszanie i opóźnienie nie są nikomu potrzebne. Cierpi na tym PKM, a jest ryzyko, że najbardziej pokrzywdzeni mogą zostać pasażerowie. Zarząd świerklanieckiego PKM wystosował do miast i gmin, będących członkami MZKP, oraz do Piekar Śl. dramatyczne pismo. Ostrzega, że jeżeli nie dostanie pieniędzy, mogą przestać jeździć autobusy. Zwraca uwagę, że rosną zobowiązania wobec kontrahentów i sytuacja przedsiębiorsta staje się tragiczna.
- Sytuacja finansowa firmy doporowadza do tego, że stoimy pod ścianą. Nikt nie będzie nam sponsorował, ani nie zapłaci za nas składek ZUS. Wykonujemy zadania zgodnie z umową, a Piekary nie płacą. Chcemy żeby opinia publiczna wiedziała, jak ciężka jest nasza sytuacja - mówi Grzegorz Wystemp, prezes zarządu spółki PKM. Jednocześnie ma nadzieję, że pieniądze wkrótce wpłyną do kasy przedsiębiorstwa i pismo pozostanie tylko ostrzeżeniem. Nikt przecież nie chce, by mieszkańcy zostali pozbawieni publicznej komunikacji.

Stanisław Paks, wiceprezes zarządu PKM, zauważa że problem narasta i jeżeli nie będzie pieniędzy, może być naprawdę niebezpiecznie. Na razie firma zalega z zapłatą głównie wobec dostawców części, ale nie jest wykluczone, że może zabraknąć pieniędzy na paliwo. Nic dziwnego, że spółka czeka na porozumienie między MZKP a Piekarami jak na zbawienie. Kwota, którą Piekary mają zapłacić MZKP jest zbliżona do sumy miesięcznych dotacji płaconych przez wszystkie gminy. Uszczerbek dla budżetu związku jest więc niebagatelny. Najgorzej jest pod koniec miesiąca - wtedy brak pieniędzy jest szczególnie odczuwalny. - Paradoksalnie tegoroczny budżet MZKP jest najlepszy od lat. Dopłaty gmin są większe o około 40 proc. Gdyby nie było zawirowań z Piekarami, byłyby pieniądze na inwestycje, na zakup nowych autobusów - przekonuje Henryk Szudy.
Kiedy uda się podpisać porozumienie? Być może już w tym tygodniu, ale nic nie jest przesądzone.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

DSL napisał(a):

MZKP i zakup nowych autobusów - śmiech na sali...

02.04 18:28:57

Szymon napisał(a):

Mam pytanie ! Czy PKM Bytom, jeszcze wróci. Ja bardzo bym tego chciał. Proszę jeśli ktoś ma jakies info o tym przewoźniku to prosze dać znać ! Z góry dziękuję.

02.04 18:58:08

tramchorzów napisał(a):

komunikacja w mega aglomeracji silesia SMIECH NA SALI zato urzedasów to unas dostatek co nic nie umiom nic niemogom,i tak jak pisalem to wyjdzie na zdrowie nie tylko przyrodzie ,a kierowców potrzeba duzo w innych firmach.

02.04 19:12:53

Jaro napisał(a):

Proponuje dzień lub dwa dni strajku. Niech nie wyjedzie żaden autobus. Jak nie dojadą, parę razy do szkół i pracy to zaczną ćwierkać inaczej i zaległe pieniądze się na pewno się znajdą.

02.04 19:15:20

budda napisał(a):

No wiesz... jakiś argument musi paść- gorzej jakby nic nie mówili.

02.04 19:23:25

Aldzik napisał(a):

ehh te Piekary... ciągle mieszają
Już razy bylo jak Pyskowice chciały wstapić do MZKP a teraz prosze , dla mnie jest to czyste oszustwo.

02.04 20:21:26

tomek1993 napisał(a):

jeżeli teraz pkm świerklaniec ma długi to poco kupowali solarisy u 15 i 18????

02.04 20:33:10

podlesianin napisał(a):

Proste nie zatrzymywać przez dwa dni na terenie Piekar, ludzi wywozić po za obręb miasta i wskazać winnego tej sytuacji. A władze Piekar myślą że jak przyjdzie KZK GOP z swoimi super przewoźnikami to zaraz będzie cud miód malina a będzie w topa.

02.04 21:05:03

andrzejh69 napisał(a):

nie żadni urzędnicy są winni tylko prezydent że się smoli z podjęciem decyzji i podpisaniem tej umowy, on ma czas na wszystko, zamiast dobra ogółu widzi koniec swojego politycznego nosa. PKM i mieszkańcy Piekar niestety tego czsu nie mają!!

03.04 08:19:57

viator napisał(a):

Sprawa pokazuje jak żenujący jest poziom decydujących o KM (z jednej, jak i drugiej strony). Nie mam sił by to komentować...

03.04 08:41:05

butthead napisał(a):

Jakby PKM tych solarisów nie wyleasingował (nie każdy jest kupiony), to by prawdopodobnie już dziś nie istnieli, bo linie KZK (w szczególności 820) ich trzymają przy życiu w tej nieciekawej sytuacji.

03.04 11:57:21

david82 napisał(a):

A nawet te, które są kupione, są kupione na 72 raty ;p

03.04 12:35:51

ianus napisał(a):

Może w tej sytuacji autobusy mzkp nie będą wjeżdzały do piekar (w sumie to jak pikary nie mają umowy z mzkp to robią to na czarno) a kursy przelotowe nie będą się zatrzymywały na przystankach. myślę, że wystarczy jeden dzień żeby zachęcić wszystkich do rozmów.

03.04 15:55:15

ianus napisał(a):

z drugiej strony po co w ogóle utrzymywać mzkp, gminy wstąpią do kzkgop - ubędzie urzędników, nawet jeśli za km wyjdzie trochę drożej to się zaoszczędzi na biurach i płacach

03.04 15:57:49

Dizel napisał(a):

To wszystko to wina Szudego, zwala winę na Piekary. Gdyby związke sie głupio nie upierał kasa juz dawno by była. To Szudy doprowadził do sądowych potyczke i teraz obwinia wsyztskich tylko nie siebie.
ps. Ciekawe skąd byłyby nowe busy, jeżeli związek ma same długi. To zdanie pokazuje cał aprawdę o Szudym i zarądzie

03.04 17:16:32

860 napisał(a):

"Gdyby nie było zawirowań z Piekarami, byłyby pieniądze na inwestycje, na zakup nowych autobusów - przekonuje Henryk Szudy.
Kiedy uda się podpisać porozumienie? Być może już w tym tygodniu, ale nic nie jest przesądzone."

Teraz to wina Piekar, że nie ma inwestycji. A kto robił problemy z wyjściem z MZKP??

03.04 21:18:51

Gliwiczanin napisał(a):

Bo to jest wina Piekar ! To skandal, że pomimo tego, że autobusy jeżdżą od stycznia nie zapłacono ani złotówki. Z wyjściem z MZKP były prawne zawirowania ale to nie zmienia faktu, że za taką usługę należy zapłacić. Jeśli Piekary nadal będą zwlekać to proponuję by PKM oszczędzał paliwo i po Piekarach nie jeździł do momentu uregulowania zaległości. A mieszkańcy niech nie myślą nawet mieć pretensje do PKM za ewentualny paraliż komunikacyjny.. tylko do wszechwiedzącego i wszechwładnego pana prezydenta SK

06.04 01:40:22


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!