Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Projekt GZM trafił do Ministerstwa Infrastruktury

18.02.2008

Tagi: – Dodał: Marek Borys

PAP, pb, 18.02.2008 r.

Śląskie miasta, skupione w Górnośląskim Związku Metropolitalnym (GZM), kosztem ponad 120 mln euro, chcą zmodernizować infrastrukturę komunikacji publicznej w regionie przed piłkarskimi mistrzostwami Europy Euro 2012.


To pierwszy projekt powołanego jesienią ubiegłego roku związku, skupiającego 14 śląskich miast. GZM powstał m.in. po to, aby realizować wspólne, istotne dla całej aglomeracji przedsięwzięcia. Pierwsze ma dotyczyć właśnie infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej.

Stworzony przez GZM projekt trafił już do Ministerstwa Infrastruktury. Rzecznik związku, Krzysztof Krzemiński podkreślił, że zapraszając podmioty z sześciu obszarów metropolitalnych w Polsce do składania projektów, resort wymienił właśnie GZM jako podmiot, który powinien zająć się sprawą na Śląsku. Tym samym związek po raz pierwszy zaistniał jako rzeczywista reprezentacja 14 miast aglomeracji.

Na projekty w zakresie transportu publicznego dla sześciu obszarów metropolitalnych w Polsce, zaproszonych do składania wniosków, ministerstwo zarezerwowało 600 mln euro. Projekt GZM ubiega się o piątą część tej kwoty. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć: spółka Tramwaje Śląskie, Urząd Miasta w Tychach (to jedynie miasto w regionie, gdzie jeżdżą trolejbusy) oraz KZK GOP - największy organizator komunikacji publicznej w regionie.

Aglomeracja katowicka ma skorzystać na przygotowaniach do Euro 2012, choć wciąż nie jest przesądzone, czy Stadion Śląski w Chorzowie ostatecznie będzie areną piłkarskich zmagań. Walczą o to władze województwa. Do końca marca w regionie spodziewana jest wizyta inspektorów UEFA, do której będą należeć decyzje.

Śląski projekt zakłada m.in. zakup nowoczesnego taboru (50 tramwajów i 15 trolejbusów) oraz budowę dwóch wielopoziomowych parkingów dla aut osobowych i autokarów. W kluczowych miejscach mają powstać węzły przesiadkowe typu "Parkuj i jedź" oraz infrastruktura rowerowa. Ma to pozwolić na sprawną komunikację uczestników sportowych imprez i mieszkańców regionu.

Inwestycja obejmie też modernizację ponad 100 km i rozbudowę 14 km torów tramwajowych, modernizację 100 eksploatowanych obecnie wagonów, a także przebudowę ponad 40 km sieci trakcji trolejbusowej w Tychach. Ma również powstać nowy odcinek sieci trakcyjnej dla trolejbusów.

Celem projektu jest zapewnienie wszystkim sprawnego dostępu do infrastruktury sportowej, hotelowej i gastronomicznej, będącej zapleczem turystyczno-rekreacyjnym, imprezowym oraz pobytowym w czasie rozgrywek Euro 2012. Przedsięwzięcie miałoby być zakończone w 2011 roku.

(Tyt. oryg. "Śląskie miasta zamierzają zmodernizować komunikację na Euro 2012")

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

YoMaHa napisał(a):

Niezły pasztet. Już widzę te tłumy przyjezdnych kiboli zasuwających na rowerach po ultrasuperaśnych eurościeżkach...

18.02 21:11:09

meteor napisał(a):

Brawo dla GZM za mobilizacje, nagana za wzięcie KZK GOPu do spółki (:P)

18.02 21:22:07

AdaM napisał(a):

Proponuję zmodernizować co się da, a potem olać te "miszczostwa w robieniu z siebie pośmiewiska". Przynajmniej będzie coś dla ludzi. A inaczej to 2 dni po imprezie, będzie 50 ultranowoczesnych platform tramwajowych i 15 trolejbusowych.

19.02 08:05:56

Kacper napisał(a):

Re: Meteor - gdyby nie KZK GOP i cała reszta to GZM zostałby z rękami w nocniku z projektami - bo szykowane były przez włśnie te instytucje, łącznie z opracowaniami Ernst & Young. Ważne jest jedno i efekt końcowy dla nas pasażerów OBY SIĘ UDAŁO

20.02 13:36:16

PKM b napisał(a):

Jak znać nasz rząd to nic nie zrobią

20.02 19:46:14


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!