Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Listopadowe zmiany rozkładów i przewoźników

04.11.2008

Tagi: rozkład jazdy, KZK GOP, Kłosok, Aska, Irex – Dodał: Jacek Sobota

Mała rewolucja w Mysłowicach, roszady trasowe połączone ze zmianą przewoźnika w Będzinie, nowy operator na linii turystycznej z Katowic do Zabrza - tak pokrótce przedstawia się początek listopada w naszym regionie.


Po blisko siedmiu latach nastąpiła zmiana przewoźnika na linii nr 23. Zamiast wysłużonych wysokopodłogowych autobusów z Delty jeżdżą obecnie znacznie młodsze niskopodłogowce zadysponowane przez firmę PPUH "Kłosok" z Żor. 1 listopada na trasę Zabrze Goethego - Katowice Mickiewicza wyjechały cztery MAN-y NÜ313, które przez ostatnie 1,5 miesiąca jeździły na linii ZTZ Rybnik nr 52. Oprócz nich wyjechały także dwa ośmioletnie solarisy Urbino 12 (3 listopada dołączył do nich jeszcze jeden), które jeszcze kilka miesięcy temu jeździły w barwach Veolii Warszawa. Z Warszawy cała partia 11 sztuk Urbino 12 trafiła do austriackiego komisu samochodowego, skąd większość (prawdopodobnie osiem) ponownie wróciła do Polski, a dokładniej do zajezdni V-Busa i Kłosoka w Wodzisławiu Śląskim.
Obecność solarisów na linii 23 może być pewnym zaskoczeniem, gdyż nie były one zgłoszone w ofercie przetargowej. Zamiast nich miały wyjechać wydzierżawione od PKS Rybnik trzy mercedesy O530 o numerach rej. WPI 4CP1, WPI 4CP2 i WPI 4CP3. Te jednak mają się dobrze i nadal jeżdżą po Rybniku.
Z kolei MAN-y w wersji lokalnej znalazły się wśród wozów zgłoszonych do obsługi ale zastanawiać może podana przez przewoźnika ogólna liczba miejsc i liczba miejsc siedzących (95/45), oczywiście zgodna z wymaganiami zleceniodawcy ale nie pasująca do tego co podaje producent (75/35).

Na dzień dzisiejszy żaden z podanych autobusów nie posiada widocznych numerów taborowych, mają się jednak takowe pojawić w najbliższych dniach.

Katowice - Os. Tysiąclecia, ul. UłańskaRuda Śląska - Wirek, ul. 1 MajaChorzów - Batory, ul. Armii Krajowej
Świętochłowice - Zgoda, ul. Wojska PolskiegoRuda Śląska - Wirek, ul. CzarnoleśnaŚwiętochłowice - Zgoda, ul. Wojska Polskiego
Katowice, ul. Mickiewicza

Trzy kolejne ex-warszawskie solarisy zastąpiły na rybnicko-żorskiej linii 52 wysłane do Chorzowa (tam nocują autobusy obsługujące linię 23) MAN-y. Wkrótce dołączy do nich jeszcze jeden solaris i zastąpi on na tej linii tymczasowo jeżdżące autobusy mercedes O405N o nr. rej. SZO 97FR i MAN NL202 z nr. rej. GD 0481N (należący do Jerzego Jaroszka).

Rybnik - Nowiny, dworzec KMRybnik - Nowiny, ul. Budowlanych

Ostre cięcia dotknęły okrężnych linii 67 i 97, objeżdżających większość wiosek w gminie Psary. Każda z nich wykonywała duże pętle w obie strony, a ich obsługe stanowiło maksymalnie sześć autobusów. Zgodnie z nowymi ustaleniami do obsługi tych dwóch linii mają wystarczyć trzy autobusy typu "A". Rozpisany został przetarg, którego zwycięzcą został sosnowiecki Irex, obsługujący dotychczas jedną z wymienionych linii - 67. Tym samym z linią 97 pożegnał się PKS Zawiercie, którego autosany H9-35 jeździły w okolicy Będzina przez ostatnie pół roku.
Na trasę wyjechał jak na razie tylko jeden midibus - mały MAN z serii NM o numerze 27. Pozostałe dwa autobusy to MAN-y NL202 z numerami 22 i 23.

Będzin, ul. WolnościTwardowice, ul. SienkiewiczaBędzin Kościuszki

Oprócz ograniczenia liczby kursów zmieniły się również trasy obydwu linii. Linia 67 została wycofana z osiedla Syberka i z Czeladzi, a także z Łagiszy, Sarnowa i Malinowic. Autobusy wykonują teraz pętlę zgodną z ruchem wskazówek zegara, a której początek i koniec jest na ulicy Długosza w Wojkowicach. Z dworca Będzin Kościuszki autobusy jadą najkrótszą drogą do Wojkowic przez Grodziec. Później po kolei zaliczane są Strzyżowice, Góra Siewierska, Twardowice (nie wszystkie kursy), Brzękowice Górne, Dąbie, Brzękowice Dolne, Goląsza Biska, ponownie Strzyżowice i na koniec Psary - ulicą Graniczną, a następnie Brzeziny i Harcerską autobus wraca na ulicę Długosza w Wojkowicach i przez Grodziec powraca do Będzina.
Co ciekawe, ulicami Graniczną, Brzeziny i Harcerską odbywa się przejazd tylko w kierunku Będzina, w przeciwną stronę autobus jedzie bezpośrednio z Wojkowic do Strzyżowic ulicą 1 Maja. Dotychczas obsługę tego rejonu zapewniała kursująca w obie strony linia 97. Obecnie wykonuje ona pętlę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a które początek i koniec jest w Malinowicach. W godzinach przedpołudniowych autobus jedzie prosto do Dąbia (pomija Bory, Chrobakowe i Dąbie Doliny), a następnie kieruje się do Twardowic przez Brzękowice Górne (wybrane kursy pomijają Twardowice), po czym zalicza Górę Siewierską, Strzyżowice, Brzękowice Dolne i ponownie Dąbie. Do Malinowic powraca przez Dąbie Doliny, Chrobakowe i Bory. Popołudniu sytuacja się odwraca - wjazd na Bory, Chrobakowe i Dąbie Doliny wykonywany jest w pierwszej kolejności. Dojazd z Będzina do Malinowic i z powrotem odbywa się tak jak dotychczas, przez Łagiszę i Sarnów. Uruchomiony został nowy przystanek na żądanie - Goląsza Dolna Droga do Malinowic oraz dodatkowe stanowiska na ulicy Wiejskiej w zespole Malinowice Droga do Chrobakowego. Jednak żaden z tych przystanków nie zaistniał jeszcze w terenie.
Zmiany wywołały niemałe zamieszanie wśród pasażerów, które spotęgowane jest przez nieprawidłową informację przystankową. W Strzyżowicach znajdziemy na przykład nieaktualny już rozkład linii 67, nie znajdziemy za to w ogóle rozkładu linii 97. Z kolei na przystanku Wojkowice Harcerska nie ma w ogóle rozkładów, a słupek przy ulicy Harcerskiej nadal stoi, mimo że autobus w tym kierunku już nie jeździ.

Kilka poważniejszych zmian w układzie linii autobusowych zaserwowano mieszkańcom Mysłowic.
Znacznie zmieniona została trasa linii 44, która długie lata łączyła Katowice z Wesołą. Po zmianie nie dojedziemy już autobusem z tym numerem do Wesołej ani nawet do Krasów, przez które 44 jeździła przez trzy ostatnie lata. Nowa trasa jest na terenie Mysłowic okrężna, a pętla zaczyna się na przystanku Mysłowice Katowicka. Autobusy jadą przez Brzęczkowice, Brzezinkę, ulicami Laryską, Pukowca, Obrzeżną Zachodnią i Mikołowską z powrotem do ulicy Katowickiej. Pętlę w odwrotnym kierunku wykonuje nowa linia oznaczona numerem 162, której reszta trasy jest niemal identyczna jak trasa 44, pomijane są tylko Szopienice w kierunku Zawodzia.
Częściowo zmienił się także przebieg linii 44 w dzielnicy Bończyk, została ona skierowana bezpośrednio przez Jastruna i Wielką Skotnicę, z pominięciem odcinka Załuskiego - Janowska - Chopina - Moniuszki.

Większego znaczenia nabrała linia 219, wydłużona od Brzezinki aż do Ławek i wzmocniona w dni robocze dodatkowym autobusem. Przebieg tej linii od Targu Miejskiego do Brzezinki nie uległ zmianie. Zamiast jechać do pętli na ulicy Fabrycznej, nieopodal zajezdni Transgóru, w nowym układzie 219 podąża ulicami Reja, Leśną, Pukowca, Laryską i 3 Maja do Wesołej i dalej ulicami Piastów Śląskich, Plebiscytową, Krasowską i Murckowską do pętli Ławki Berger na granicy z Lędzinami. Przez pierwsze dwa dni listopada obowiązywała krótsza trasa - z pominięciem Plebiscytowej i Krasowskiej. Poprawkę wprowadzono w ostatnim dniu października, ale najwidoczniej było już za późno na poinformowanie przewoźnika. Równocześnie zmieniony został przebieg linii 954, która pierwotnie miała całkowicie pomijać Ławki. Korekta polegała na skierowaniu tej linii ulicami Krasowską i Murckowską, z obsługą przystanku Ławki Kościół.

Korekta przebiegu nie ominęła również linii 76. Została ona nieco wyprostowana - od Brzezinki do Larysza jedzie tak jak dawniej, tj. ulicami Reja, Leśną, Wybickiego i Sienkiewicza.

Mysłowice - Bończyk, ul. JastrunaMysłowice - Brzezinka, ul. RejaMysłowice - Morgi, ul. Pukowca

Z mniejszych zmian odnotować należy korektę trasy linii 269 w Boguchwałowicach koło Siewierza. W obie strony autobusy zostały skierowane ulicą Swobody czyli przez środek wsi, gdzie dotychczas przemykał tylko jeden poranny kurs tej linii oraz rzadko jeżdżąca linia 646.
Dodatkowo obsługiwane są przystanki Boguchwałowice Swobody (tylko w kier. Mierzęcic) i Boguchwałowice Sklep oraz zupełnie nowy przystanek na żądanie o nazwie Boguchwałowice Zalew.

Boguchwałowice, ul. Swobody


« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

joj napisał(a):

moze byscie sie zastanowili dlaczego zostały praktycznie odciete od swiata brzezinka orzeskowej i brzezinka fabryczna, co nie za przeczam ze 76 wróci do poprzedniej trasy czyli przez wyzej wymienione przystanki

04.11 01:57:03

pasażer 23 napisał(a):

I co z tego?
że nowy przewoźnik na 23 i nowe autobusy jak rano w Chorzowie Batorym (kierunek Katowice) mają 6-7 minut spóźnienia, jeżdżą daremnie jak Delta!
A i jednego kierowcy przyuważyłem że to ten sam filozof z Delty co pytany o spóźnienie kłamie że były korki - co jest nieprawdą! rano o 5-tej, 6-tej czy 7-mej nie ma ŻADNYCH KORKÓW na całej trasie z Zabrza do Chorzowa.

04.11 07:30:23

juurek napisał(a):

A te Many od Kłoska z twarzy podobne zupełnie do vectołomów, albo na odrót ;)

04.11 08:01:24

Daro85 napisał(a):

Gdzie jest przystanek Będzin Okrężna? ;)

04.11 08:23:05

butthead napisał(a):

Też mnie to od lat pasjonuje...

04.11 10:48:32

Panewniczanin napisał(a):

"Ponadto w godzinach przedpołudniowych uruchomione zostały dodatkowe kursy linii 954 na trasie Wesoła Rynek - Kosztowy Gimnazjum i z powrotem. W kierunku Kosztów minibus zajeżdża na ulicę Kościelniaka, a w kierunku Wesołej jedzie prosto, bez obsługi tej ulicy."

ekhm, kursy do Kosztowy Gimnazjum były już w poprzednim rozkładzie (identycznie jak teraz, bez Ławek i Kościelniaka). Teraz uruchomiono 2 takie w dni wolne.

04.11 14:17:04

jacekso napisał(a):

Faktycznie, mój błąd bo porównywałem z rozkładem z 30 sierpnia,

04.11 16:09:42

adam napisał(a):

Myślę że mieszańcy Osiedla Transportowców (ul. Laryska Mysłowice)nigdy nie jechali rozpadająca się ul. Pukowca. Dobrze że zmienili trasę linii nr 76 bo korzystając z tego dojazdu zawsze zastanawiałem się kiedy do nas ktoś walnie przy skrętach z Pukowca na Wybickiego. Jeszcze jedno dojście na ul. Reja niczym się nie różni jak dla innych mieszkańców np: Mieszkańcy przy ul. Kryształowej na Wesołej - do Rynku, mieszkańcy Brzęczkowic ostatnie bloki do "Brzęczkowice Szkoła" mieszkańcy Skotnicy itd. W innych miastach jest jeszcze gorzej. Może należy sie nauczyć chodzić. A na marginesie to jest chyba osiedle Transgóru Mysłowice - to kara za wykonywanie kursów i mają swoja lokalna 788 może sie nauczą jeździć.

04.11 17:14:58

fortys napisał(a):

Widzę, że na linii nr 76 oznaczone są niskie podłogi - nowa trasa jest napawano lepsza.

04.11 18:25:13

DomBia napisał(a):

Hihi nawet załapał się jedyny pasażer new 219 ;)

04.11 20:01:47

fifik napisał(a):

Nowe wozy na 23, mam tylko nadzieję że tego łysego psychola z wąsem co był gwiazdą delty już nie zobaczę :)

05.11 00:49:39

igor napisał(a):

76 w koncu wyprostowana, ale brakuje chyba wiecej kursow 162 z transportowców

05.11 10:28:56

Ikarus napisał(a):

dzisiaj widziałem 219 i byłem zdziwiony bardzo dużym zainteresowaniem - nowa trasa się chyba sprawdza.

05.11 20:29:51

Artek napisał(a):

do Będzin Okrężna:
ciekawe co mieli napisać, Będzin Kościuszki, z którego dopiero co wyjechał :)
w niektórych autobusach pisze jeszcze przez co okrężna jest trasa.

06.11 19:39:56

memphis napisał(a):

Mieli napisać dokąd autobus jedzie. Pasażera jadącego z Będzina do Psar nie interesuje, że potem autobus robi kółko i wraca w to samo miejsce.

06.11 19:43:18

oskar napisał(a):

co do linii 67 i 97 wiadomo że okrężna to okrężna choć można napisać np Będzin Kosciuszki i odpowiednio w drugą stronę Malinowice Petla przez .... albo jak widziałem na linii 4 Katowice Kofrantego/ Paprocany Most

02.01 19:23:08

ff napisał(a):

Alodia mówi w prasie, że ostre cięcia na liniach 67 i 97 zostały wprowadzone ze względu na przewoźnika, któremu brakuje taboru i kierowców!!! Od 5 stycznia wprowadzają jakieś drobne zmiany. http://www.polskatimes.pl/d...

02.01 20:08:53


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!