Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Do autobusu tylko przednimi drzwiami

30.10.2008

Tagi: KZK GOP, prasa, bilety – Dodał: Marek Borys

Krzysztof P. Bąk,
Polska Dziennik Zachodni, 30.10.2008 r.


Kolejka do autobusu i pasażerowie dzierżący w rękach bilety - taki obrazek już od za kilka dni nie będzie nikogo dziwił. KZK GOP zwiększy liczbę linii, na których kontrolować bilety przy wsiadaniu będą kierowcy. Wszystko po to, by wyeliminować gapowiczów i zwiększyć przychody, a w konsekwencji - więcej płacić przewoźnikom. Według wstępnych szacunków do kasy związku może wpłynąć nawet o 20 mln zł więcej niż do tej pory.


Kontrola biletów przez kierowcę nie jest nowym rozwiązaniem. Sukcesywnie wprowadzana w ostatnich latach, według wyliczeń KZK GOP, kontrola przez kierowcę obowiązuje już na 132 liniach obsługiwanych przez Związek. Tylko w tym miesiącu to rozwiązanie wprowadzono w autobusach należących do sosnowieckiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Od 1 listopada nowe zasady rozciągnięto również na pojazdy stacjonujące w bazie katowickiego PKM przy ul. Mickiewicza. Pasażerowie korzystający między innymi z linii 0, 11, 12, 37, 44, 72, 76, 77, 110, 149, 177, 296, 632, 662, 673, 674, 688, 804, 812, 830 i 931 zanim wsiądą powinni przygotować bilet do kontroli. W ciągu kilku najbliższych lat taki system ma obowiązywać na wszystkich liniach zarządzanych przez KZK GOP.

Kontrola przy wsiadaniu jest wymierzona w gapowiczów. Jak tłumaczy Roman Urbańczyk, przewodniczący zarządu KZK GOP, za tą decyzją leżały kwestie finansowe. - Dochody z linii, na których kierowcy rozpoczynali kontrolę wzrastały o kilkanaście procent - tłumaczy Urbańczyk. Dlatego też, kierowany przez niego związek spodziewa się, że z tego powodu budżet KZK GOP zwiększy się o ok. 20-30 mln zł. To szacunki wpływach ze sprzedaży biletów, które w tym roku mają wynieść ok. 220 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zwiększenie stawek dla przewoźników - Teraz przy wzrastających cenach benzyny ciężko o inwestycje w nowy tabor -- wyjaśnia prezes KZK GOP.

Większość kierowców z którymi rozmawialiśmy nie narzeka na nowy pomysł. Za kontrolę biletów otrzymają blisko 200 zł miesięcznie więcej. Do tego dojdzie prowizja za sprzedane bilety.

O tym, że na danych liniach przy wsiadaniu trzeba pokazać bilet mają informować plakaty przyklejone do autobusów. Pomysłodawcy akcji apelują do pasażerów, by nie czekać z jego wyjęciem aż do samego końca. Jednak ten pomysł nie podoba się wszystkim pasażerom. Korzystający z autobusów pan Włodzimierz uważa, że to swoista tresura pasażerów. - W państwach, które korzystają z takiego rozwiązania, na przystankach wyznaczono punkt, gdzie powinny "zatrzymywać" się przednie drzwi - przekonuje nasz Czytelnik.

Według niego problem z wsiadaniem przez przednie drzwi mogą mieć ludzie z większymi bagażami, dziecięcymi wózkami, czy też osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Organizatorzy komunikacji publicznej uspokajają. - Sprawność tego systemu opiera się na zdrowym rozsądku - przekonuje Alodia Ostroch, rzeczniczka KZK GOP. - Specjalnie przeszkoliliśmy kierowców, by widząc, że na przystanku czeka większa grupa osób, otwierali wszystkie drzwi autbusu. Podobnie w sytuacji, gdy wsiadać będzie osoba niepełnosprawna, starsza, schorowana czy z dziecięcym wózkiem - podkreśla. W czasie przeprowadzonej wczoraj demonstracji w katowickim PKM-ie poproszono grupę ok. 30 dziennikarzy, by z biletami w ręce wsiadali przez przednie drzwi. - Zajęło wam to minutę i dziesięć sekund - triumfalnie obwieścił Grzegorz Dytkowski, zastępca dyrektora KZK GOP ds. rozwoju.

Gorzej, gdy grupa pasażerów będzie mniej zdyscyplinowana i kontrola opóźni kursy. - Będziemy obserwowali to i dokonamy korekt rozkładów jazdy - uspokaja Ostroch.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Kokesz napisał(a):

tresura? dobrze powiedziane bo bydlo trzeba tresowac, niech zaczna placic za przejazdy, przestana demolowac autobusy to zmieni sie sposób traktowania...

30.10 13:28:15

ff napisał(a):

To KZK GOP jest taki dobry, że wszystko pójdzie na zwiększenie stawek przewoźnikom? Niemożliwe. Zwłaszcza, że już teraz widać jak w ramach przygotowań od kilku miesięcy rekompensują to sobie drastycznymi cięciami (na liniach). Podejrzewam też, że wkrótce będą znikać przeguby - jeżeli kontrole będą sumienne, to wozy będą tak obłożone, że starczą solówki. A ich wprowadzenie to kolejne oszczędności :P Genialny plan :)

30.10 14:04:36

zonk napisał(a):

Wy naprawdę jesteście tacy naiwni, żeby wierzyć, że /\\/ przeznaczy więcej pieniędzy na cokolwiek innego od własnych kapsi? Już tak się nie ośmieszajcie...

30.10 14:39:29

Gojira napisał(a):

Ja jestem przeciwny temu pomysłowi. Tak, grupie 30 dziennikarzy ustawionych w rządku przed pierwszymi drzwiami z bilecikami w ręku i bez bagażu zajęło to jedną minutę i dziesięć sekund, a teraz wyobraźmy sobie grupę ludzi z zakupami w każdej ręce, którzy zechcą kupić bilet u kierowcy... Przy kupowaniu biletu, nawet przy wytresowaniu pasażerów zajmie wsiadanie dużo więcej czasu... A czy minuta i dziesięć sekund to tak mało?! Przecież w niektórych miejscach to kierowca ma w rozkładzie tyle na dojechanie z przystanku na przystanek!
"dokonamy korekt rozkładów jazdy" super za niedługo okaże się, że szybciej będzie można dość na piechotę niż zajechać autobusem...

@Kokesz: Może przyhamuj troszkę z tym "bydłem". Ja mam bilet, nie demoluje środków komunikacji i bydłem się nie czuję. A tresurę to można by zacząć od niektórych kierowców... Na liniach gdzie bilety sprawdza kierowca można wsiadać tylko przednimi drzwiami, natomiast w pozostałych autobusach kierowcy bardzo niechętnie otwierają przednie drzwi pasażerom, którzy chcą wsiąść. Miałem nawet sytuację, że gdy chciałem wsiąść przednimi drzwiami, (bo bardzo lubię nimi wsiadać) i kierowca ich nie otworzył poprosiłem czy może mi je otworzyć a on odpowiedział "a mało ma Pan drzwi otwartych?!" i oczywiście drzwi nie otwarł. Nie mam zamiaru biegać od drzwi do drzwi w nadziei, że któreś zostaną mi otwarte... A w związku z powyższym zastanawiałbym się, do kogo bardziej pasuje miano bydła...

30.10 14:43:47

Szkodnik napisał(a):

Czyli wychodzi na to, że od nowego roku trzeba sie nastawić na wydłużanie czasów jazdy. Chce widzieć jak do przegubowego autobusu wsiada sie tylko przednimi drzwiami. To może wogole zaspawać resztę drzwi. Taki system jest dobry w miastach gdzie na jednym przystanku wsiada max 10 osob. A nie w przypadku linii 12 pod dworcem wysiada 70 i wsiada 80. 10 minut bite. Kolejny genialny pomysł potwierdzający niekompetencje ludzi pracujących w KZK GOP-ie i nie jeżdżących codziennie autobusami. Tylko czekać kiedy ten pomysł wprowadzą dla tramwajów!!!

30.10 14:46:08

adamos napisał(a):

za kilka lat ma to obowiązywać na wszystkicj liniach, czyli KZK GOP już teraz planuje wyeliminowanie potrzeby kursowania autobusów przegubowych przez pozbycie się pasażerów :)

30.10 14:54:24

PKM b napisał(a):

KZK GOP wymyśla wchodzenie pierwszymi drzwiami choćby nie było lepszego sposobu.
Dalej pozostaje w kwestii że konduktorzy to jedyny sensowny pomysł.

Widziałem ten sposób wsiadania np. na 167 kierowca otwiera drzwi i na tym się kończy. Otwiera 1 drzwi nie sprawdza i tak będzie na prawie wszystkich liniach.

Albo przykład kiedy kierowca sprawdza bilety. Czekam na wrocławskiej na 623
i przyjeżdża 20 z fulem ludzi. otwiera przednie drzwi, a ludzie zaczynają jechać na niego taką łaciną, że kierowca się boi i otwiera te 2 drzwi.
Wcale bym się nie zdziwił kiedy kierowca dostanie po gębie.

Powiem tyle na zakończenie KZK GOP to NAJGORSZY organizator w całym kraju.

30.10 15:14:38

Żabek napisał(a):

Wsiadanie przednimi drzwiami - ok, ale pod jednym warunkiem. Tabor musi być do tego przystosowany. W cywilizowanych krajach nie ma mowy o tym, żeby otwierać tylko połowę drzwi bo druga połowa to wejście do kabiny.
"Sprawność tego systemu opiera się na zdrowym rozsądku - przekonuje Alodia". No ze zdrowym rozsądkiem to u nas kiepsko. A jak go zabraknie i ktoś z wózkiem nie wsiądzie, bo się kierowca uprze? Hę?

30.10 16:05:09

BACA napisał(a):

@ KOKESZ cmoknij mnie kant..... noska.
Ze środków komunikacji miejskiej korzystam samodzielnie (bez opieki mamy lub taty) od 24 lat. Nigdy nie zdarzyło mi się jechać bez biletu i obowiązek wsiadania przednimi drzwiami odbieram za afront. Ponadto przez wsiadanie przednimi drzwiami w autobusie nr 41 o mało nie zostałem pozbawiony portfela. Udało mi się złodzieja złapać za rękę ale nikt z podróżnych mi nie pomógł doprowadzić go do komisariatu a jego obstawa zrobiła niezły rwetes i musiałem sobie odpuścić. Od tego czasu wyrobiłem w sobie nawyk obserwowania ludzi na przystankach z większą frekwencją i w 70% procentach potrafię wytypować kieszonkowców. Wsiadanie przednimi drzwiami może zmiejszy ilość bezbiletowców ale nie tak do końca. Zawsze można kierowcy pokazać skasowany bilet, nie będzie przecież wszystkich oglądał przez lupę czy są "dziewicze". Jeśli po przyjeździe na przystanek będzie otwierał wszystkie drzwi by umożliwić jednoczesne wsiadanie i wysiadanie to bezbiletowcy i tak wlezą do środka. Pomysł jest dobry tylko na linie o małym potoku podróżnych. Na innych liniach możliwy do realizacji pod warunkiem zwiększenia ilości kursów. Osobiście będę wybierał autobusy przegubowe bo liczy się moja - PODRÓŻNEGO - wygoda a nie widzimisię prezia wożonego limuzyną.

30.10 16:37:35

JS napisał(a):

Teraz przy wzrastających cenach benzyny ciężko o inwestycje w nowy tabor -- wyjaśnia prezes KZK GOP...

To prezes nie wie, że autobusy są napędzane olejem napędowym?
No tak... nie musi wiedzieć - w koncu jest tylko prezesem.

30.10 17:15:58

Serd napisał(a):

Widziałem dziś na stronie KZK info o rozszerzeniu "przednich drzwii" na kolejne linie, i nie mogę zrozumieć jednej umieszczonej w nim rzeczy. Mianowicie: wśród przewożników u których od 1.11 będą "pierwsze drzwi" wymieniony jest PKM Gliwice, natomiast wśród linii objętych od listopada w/w programem nie ma nic naczym jeździ PKM. Pomyłka w artykule?

30.10 17:23:23

Jan napisał(a):

Wypowiedzi Urbańczyka są naprawdę żenujące
1/ Na jakiej podstawie prezes stwierdza, że wzrosły dochody na liniach objętych programem?
2/ Autobusy jak napisał @JS jeżdżą na ON
3/ Nie wiem w jakim świecie żyje prezes, ale ceny paliw od dłuższego czasu dość mocno spadają, zatem przewoźnicy mają większe zyski.

30.10 17:29:34

KZKGOP1779 napisał(a):

@BACA: i dokałdnie tak jest jak piszesz, bezbiletowe bydło zwyczajnie kasuje po 3 razy to samo, albo pokazuje bilet i nic potem nie kasuje.

30.10 17:31:35

podlesianin napisał(a):

A co z tramwajami? Bo mam wrażenie że tam też się to da zrobić i to od strzału, no chyba że praca motorniczego jest dużo gorsza niż kierowcy autobusu a jak tak, to z góry przepraszam.

30.10 17:36:51

Kapitan Anemo napisał(a):

Cześć!
Już przesiadłem się na pociąg osobowy, gdy jeżdżę na trasie Bytom - Katowice. Jest w nim CISZEJ, jest WYGODNIEJ niż w dusibusach KZK GOP i o wiele mniej TRZĘSIE. A wiecie, co obserwuję w autobusach z nalepką "wsiadać przednimi drzwiami i pokazywać bilet"? Obserwuję, że kierowca i tak otwiera wszystkie drzwi, i tak wiele ludzi wsiada i nie pokazuje biletu.

30.10 17:53:33

Lukas napisał(a):

Błąd redaktorów. fragment za stronki KZK >>Konieczność wsiadania pierwszymi drzwiami i okazywania kierowcy biletu obowiązywać będzie od listopada na następujących liniach:
0, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 30, 37, 44, 48, 50, 66, 70, 72, 74, 76, 77, 108, 109, 110, 115, 130, 138, 149, 177, 193, 212, 238, 296, 297, 615, 632, 653, 657, 662, 673, 674, 675, 688, 689, 804, 812, 830, 910, 911, 931, 974.
Dotyczy to tylko PKM KCE

30.10 17:58:08

Mattor20056 napisał(a):

Narpiew zróbcie lepiej nowe rozkłady a potem tym przednimi drzwiami. Bedą opóźnienia !

30.10 18:09:24

Serd napisał(a):

podlesianin napisał(a):
A co z tramwajami? Bo mam wrażenie że tam też się to da zrobić i to od strzału, no chyba że praca motorniczego jest dużo gorsza niż kierowcy autobusu a jak tak, to z góry przepraszam.

Na tramwajach tego nie zrobią bo niektóre tramy mają po 2 wagony.

30.10 18:24:40

tzw sosnowiczanin napisał(a):

Jestem przeciwny wsiadaniu przednimi drzwiami, Taki pomysł dyskryminuje i dzieli na tych którzy mają i nie mają, utrudniony zostanie dostęp dla grupy ludnosci poszukującej zatrudnienia, co będzie jeśli ktos z nas straci prace i nie bedzie miał na bilet - trzeb cos takiego załozyć, czy kierowca go nie wpusci pomimo tego ze chciałby mieć ten bilet iświety spokój, nie dzielmy ludzi, równy dostęp dla ludzi do komunikacji

30.10 18:26:13

Alek napisał(a):

A nie lepiej tak zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów? Wtedy przecież by nie było problemu z "tłumem", który koniecznie chce uniknąć kontroli biletu przez kierowcę. A tak kiepsko widzę 830 na Stawowej po 15....

30.10 18:50:32

tyszanin napisał(a):

Mimo, że wsiadanie pierwszymi drzwiami na linii 688 ma obowiązywać od listopada, to już kilka dni jeżdzą wozy oznakowane naklejkami. W przegubach ma nie być sprawdzania biletów, tak powiedzieli w radio?

30.10 19:01:58

KZKGOP1779 napisał(a):

@tzw sosnowiczanin: jak się nie ma na bilet to się idzie pieszo, a nie kradnie usługi przewozowe. I właśnie część takich zatwardziałych gapoli, którzy nawet nie kasują 3 raz tego samego, ten program może w pewnym stopniu wyeliminować.

30.10 19:23:21

kzk do likfidcji napisał(a):

blisko 200 zł pierdu,pierdu zapomnieli nasisćczy brutto czy netto haha

30.10 19:31:23

SG napisał(a):

"Sprawność tego systemu opiera się na zdrowym rozsądku - przekonuje Alodia Ostroch" - hahahahahaha

Gorzej, gdy kontrola opóźni kursy. - Będziemy obserwowali to i dokonamy korekt rozkładów jazdy - uspokaja Ostroch" - uspokoja??? Pani Ostroch zapomina chyba o tym, że ja płacąc za bilet płacę za całą USŁUGĘ, a więc także za CZAS PRZEJAZDU i za KOMFORT podróży, a nie tylko za to, że autobus łaskawie podjedzie! I GUZIK mnie obchodzi, jak przewoźnik rozwiąże problem egzekwowania należności za przejazd od gapowiczów, bo to ja płacę za usługę wykonaną na moją rzecz i to ja WYMAGAM! I nie zamierzam przeciskać się przez połowę pierwszych drzwi, nie zamierzam wystawiać się na łatwy cel kieszonkowcom i nie zamierzam przeciskać się przez tłum pasażerów stłoczonych przy pierwszych drzwiach! Nie zamierzam także uczestniczyć w fikcji, bo widzę, że kierowcy co najwyżej "rzucają okiem na bilet", bo z oczywistych względów nie są go w stanie sprawdzić.I jeszcze to BZDURNE hasło "Nie wstydź się! Pokaż bilet!" Czy problemem naszych autobusów jest to, że pasażerowie są wstydliwi? Proszę, zwiększamy częstotliwość kursów na liniach najbardziej obciążonych, zatrudniamy kontrolerów, żebym ich widział częściej niż raz na rok, podjeżdża na każdej linii autobus z otwieranymi całymi pierwszymi drzwiami a nie Jelcz, to ja się wtedy chętnie przestanę wstydzić pokazywać bilet. Poza tym jakoś w porównywalnym moim zdaniem z naszym regionem Krakowie nie ma takich bzdurnych pomysłów na liniach miejskich, a komunikacja nieźle funkcjonuje. No ale tam kontrolę są częste...

30.10 19:31:33

Buscoholic napisał(a):

Wsiadanie pierwszymi drzwiami na linii 830? Przecież to jest paranoja! Czy jeden albo drugi z decydentów kiedykolwiek wracał tą linią do Bytomia wieczornym kursem? Czy jechał rankiem do Katowic?
Szkoda słów na tak beznadziejne decyzje!!!
Jaki jest cel polityki opartej na "spowalnianiu linii przyspieszonych"?
Może ktoś mi odpowie na te pytania???

30.10 19:42:09

Autobusiarz napisał(a):

Ciekawe jakby p Alodia miała jeździć autobusami a nie swoim autem czy by też tak spokojnie z jej wrednym ironicznym uśmieszkiem opowiadała o wsiadaniu pierwszymi drzwiami.

30.10 19:52:47

Panewniczanin napisał(a):

Niezdrowo się podniecacie. Kierowcy przed pierwszy tydzień się pobawią, potem się im to znudzi. Nie ma o co płakać, wystarczy spojrzeć jak ten program funkcjonuje na liniach, gdzie "z powodzeniem działa od kilku lat" (c) strona KZK GOP

30.10 20:06:54

MARIANO napisał(a):

Czy tak ma wyglądać przyjazna komunikacja? Czy to jest pomysł na miarę XXI wieku? Jestem ciekaw co jeszcze wymyślą mądre głowy... Proszę pamiętać o zdrowym rozsądku!

30.10 20:13:18

ff napisał(a):

Ja system 1. drzwi obserwuję w pewnym mieście w Szwecji. Przede wszystkim pierwsze drzwi są szerokie i jest 100% niskich podłóg. Mieszkańcy mają elektroniczne karty - obojętne czy miesięczny abonament, czy jednorazowy przejazd, to trzeba przy kierowcy taką kartę przyłożyć do czytnika. Słychać piknięcie, że karta była doładowana, zeszły z niej impulsy. Wszystko zajmuje dosłownie sekundę. I tak to powinno wyglądać. Władze KZK GOP wożą się po wielkich metropoliach, a pomysły jak z Bangladeszu.

30.10 20:51:41

Grażka napisał(a):

Czy nie jest to znamienne, że tylko pierwszymi drzwiami wpuszczać będąt ylko kierowcy PKM.
Ile z tych "odzyskanych pieniędzy " dostanie przewoźnik ? I który ?
Znowu podział na dobrych i lepszych kosztem pasażera!

30.10 20:55:30

martin napisał(a):

Pan Romek ustami Pani Alodii mówił że 7% dosłownie siedem procent pasażerów jest bez biletów. Jeżeli naprawdę u nas 93% pasażerów ma bilety to mamy raj na ziemii tj. klimatyzowane nowe autobusy i tramwaje. Prawda zdaje się być inna niż "oni" mówią. Jeżeli bilety ma w porywach 65% to wszystko.KZK GOP leży i robi pod siebie.Wszystko.

30.10 22:09:10

pasażer napisał(a):

Jakkolwiek cudownie 1. drzwi funkcjonowałyby w irlandzkich dwudrzwiowych ikarusach przegubowych, niemieckim metrze czy tramwajowych trójskładach z Chemnitz, u nas panuje inna kultura. Lepszym pomysłem są u nas jednak konduktorzy. I kontrola biletów zapewniona, i spada bezrobocie. A jak za małe autobusy 18metrowe, to trzeba złożyć zamówienie do Solarisa na np. u24, albo jak się komuś nie chce, to zwiększa ilość autobusów na trasie.

Albo przesiądę się do malucha :) <joke>

30.10 22:15:28

Mago napisał(a):

Będzie trzeba przesiąść się do auta. To co KZK robi to normalne pozbywanie się pasażerów. Patrzą na zachód i wprowadzają to co tam widzą. To może wprowadźcie też nowe autobusy bo tam też takie mają, a nie klamory typu Jelcz i Ikarus.

31.10 08:14:50

Lucas napisał(a):

Pierwsze drzwi na linii 10,296,673 czy 674? To jest jakaś paranoja, przecież tam jeżdżą przeguby i do tego są spore napełnienia, nawet w międzyszczycie. Jakby tak zwiększyli czestotliwość kursowania poszczególnych linii, np. 296 kursowałby co 20 minut, 673 i 674 co 15 minut, a 830 co 10 minut w szczycie to wtedy proszę bardzo, puszczajmy pasażerów pierwszymi drzwiami. U nas komunikacja jak w krajach afrykańskich a rozwiązania problemów z gapowiczami szukają w Anglii czy Szwecji. Pora na pobudkę i trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość.

31.10 09:37:34

Kierowca napisał(a):

A ja tam dla pana Urbańczyka twarzy nie będę nadstawiał chcą żeby wpuszczać 1 drzwiami proszę bardzo tylko że ja wpuszczam ludzi nawet na kartę rowerową , gumę do żucia po prostu byle co :)a już tłumacze dlaczego bo od kontroli biletów są kontrolerzy kzk a oni potrafią tylko stać po krzakach i patrzeć ile kierowca drzwi otworzy i mam pytanie do władz kzk dlaczego panowie kontrolerzy nie prowadzą kontroli w godzinach wieczornych co zaobserwowałem w kilkunastoletniej pracy w komunikacji .A już większej bzdury że kierowca dostanie ok 200 zł za kontrole biletów nie mogli wymyślić już wam mówię ile to jest 55 zł miesięcznie .A na koniec to tak może by pozabierać panom z kzk auta służbowe i niech zobaczą jak ta ich komunikacja wygląda w praktyce !!!

31.10 10:31:52

szymon napisał(a):

Na 130 no już widzę, jak dotej pory miałem przyjemność jechać tą linią, to przyjeżdżała albo wcześniej albo punktualnie. Jak na tej linii wejdzie zasada 1 drzwi to już widzę te masakryczne spóźnienia ;/
Moim zdaniem ta zasada to absurd.
Już lepiej było by wprowadzić zasadę programu pilatożowego jaki był w PKM Bytom. Gdyby byli konduktorzy, było by lepiej a i tak gapowicze mieli by się na baczności.

31.10 10:52:07

sebciu1983 napisał(a):

Ja jechałem linia 41.

Wsiadałem na Placu Piastów w Gliwicach.
Wszyscy wsiedli, autobus ruszył, a młodzież szkolna mówi że mają miesięczne ale z 2007 roku :)
Więc kontrola biletów przez kierowce nie pomaga.

31.10 11:24:18

greg napisał(a):

@kierowca:Masz zdrowy rozsądek a tego wielu ludziom jest brak.Gdybym był Tobą postępowałbym podobnie. Szkoda tylko że Twoimi zasadami nie kierują się Twoi koledzy, którym wpuszczanie przednimi drzwiami daje satysfakcję i poczucie władzy porównywalnej z tą jaką niegdyś miał społeczny funkcjonariusz ORMO.

31.10 12:01:21

Zabrzanin napisał(a):

Każdy kto korzysta z komunikacji wie,że pomysł z przednimi drzwiami to bzdura, tylko panowie prezesi z KZK z P. Urbańczykiem na czele tego nie wiedzą. No ale jak mogą o tym wiedzieć przecież wożą się samochodami. Proponuję, żeby każdy nowy "cudowny" pomysł KZK przetestowali najpierw na sobie dojeżdżając do pracy komunikacją. A z drugiej strony to czego można się spodziewać po P. Urbańczyku, wiem to dobrze gdyż był prezydentem Zabrza i znam wiele jego "cudownych" decyzji.

31.10 14:14:19

Tysiąclatek napisał(a):

Brak słow... po prostu brak słów:/ KZK GOP robi sobie z nas pasażerów szarą masę, która nie jest wrażliwa na głupote władz związku. trzeba coś z tym zrobić bo jak tak dalej pójdzie to nikt już nie będzie korzystał z komunikacji publicznej. A co do 674...to chyba tylko w weekendy ten pomysł zda rezultat bo wtdy tam puszczają solówki... brak słów...

02.11 00:09:31

DARO napisał(a):

do kontroli biletów w pkm sosnowiec kierowcy dostają 0.50 groszy do godziny czyli to na miesiąc przy 180 godzinach wynosi 90 zloty brutto a nie 200 złoty jak piszą

02.11 09:24:25

Łukasz go(a)powicz napisał(a):

@ SG: ZGADZAM SIĘ... czyli teraz nie będzie się opłacało kasować biletu... komfort będzie pewnie do ... a na gape potrafię wejść przy kontroli w 1-szych dzwiach...

Szanowni z KZK-GOP-u pomysł wyjątkowo kijowy...

02.11 11:04:57

TramSilesia napisał(a):

"Większość kierowców z którymi rozmawialiśmy nie narzeka na nowy pomysł. Za kontrolę biletów otrzymają blisko 200 zł miesięcznie więcej. Do tego dojdzie prowizja za sprzedane bilety."
@DARO ... tam piszą że otrzymają (czas przyszły) a nie że otrzymują :)

02.11 11:30:45

Kierowca napisał(a):

@TramSilesia A gdzie ty tych zadowolonych kierowców znalazłeś chyba w siedzibie kzk gop i pomyliłeś ich z urzędasami :) a jak byś czytał komentarze to byś wyczytał z nich ile dostajemy za kontrole !!!!

02.11 15:07:01

Katowiczanin napisał(a):

zaobserwował ktoś od wczoraj czy na w/w liniach kierowcy respektują Dyrektywę KZKGOP'u?

02.11 18:16:56

daru napisał(a):

KZKGOP1779 napisał(a):
@tzw sosnowiczanin: jak się nie ma na bilet to się idzie pieszo, a nie kradnie usługi przewozowe. I właśnie część takich zatwardziałych gapoli, którzy nawet nie kasują 3 raz tego samego, ten program może w pewnym stopniu wyeliminować.

Ja mam na bilet. Ba nawet mnie stać na bilet u kierowcy za 4zł(a nawet na parę biletów), a i tak idę na piechotę, bo co to mam za autobus raz na 120 minut i szybciej dojdę niż dojadę. Gdy wracam z pracy autobus już nie jedzie i zostaje mi tylko darmobus hipermarketowy. A nawet tym nie jadę za często bo już stałych (codziennych) bywalców nie chcą wpuszczać.

02.11 21:00:44

szymon napisał(a):

Na 130 w dniu 1.11 kierowca w busie #109 sprawdzał

Na 177 w dniu 2.11 nie sprawdzał tak jak na linii 48

02.11 21:12:29

Też Kierowca napisał(a):

0.50 gr. do godziny,ale tylko tej w których prowadzisz pojazd.Przerwy i postoje się nie liczą.

03.11 21:43:26

TramSilesia napisał(a):

@Katowiczanin - może to nie jest linia na której dopiero to wprowadzono ale pan Kłosok na 23 ... faktycznie otwiera tylko pierwsze drzwi ale w międzyczasie czyta gazetę :)

Ale co to za idiotyczny pomysł? Niech będzie wpuszczanie przednimi drzwiami ale niech odblokują drugą Połówkę! Bo co jak ktoś jest "puszysty" ? Nie przeciśnie się przez jedną półówkę.. a to tak jakby narażenie na "wyśmianie"...

03.11 22:15:34

zett katowice napisał(a):

Jeżdżę autobusami do pracy i kupuję miesięczny bilet, obecnie za 104 zł, co miesiąc od ...1980 roku. Zatem nie jestem gapowiczem, a jednak bardzo mnie to wszystko wkurza. Bałagan. Ze dwa lata temu pisałem do kzkgop, dlaczego autobusy linii 600 , nie będące w programie przednich drzwi, są oznaczone nalepkami, jakby były. Odpowiedź: zwrócimy uwagę przewoźnikowi. I nic do dziś. Więc ja i naród zaczęliśmy przestawać zauważać oznakowania. A teraz znowu trzeba na nie uważać... A może jednak nie????
W zeszłym tygodniu np autobus lini 177 o 13:58 podjechał, (miał podjechać o 13:49) rzęsisty deszcz, około 20 osób, i... otworzył tylko przednie drzwi, sprawdzał kierowca bilety.
A nie był jeszcze wtedy w wykazie "przednich"... Z powrotem, o 6:09 rano, dla odmiany na całe trasie otwierał każde drzwi, oprócz... przednich. Pewnie zmarzlak.
Rada dla podróżnych, jest tak: trzeba się ustawić, nie zwracając najmniejszej uwagi na oznaczenia i nalepki, miedzy przednimi a środkowymi drzwiami przy podjeżdżającym autobusie, bo nie wiadomo, które otworzy, a których nie otworzy... Nalepki o niczym pewnym nie informują, kierowcy otwierając według własnego widzimisie ( bo czy "tłok" na przystanku to 18, czy dopiero 20 osób??, spis autobusów, w których nalepki informują o prawdziwym stanie- raczej tudno wykuć na pamięć.

04.11 00:25:14

arekl89 napisał(a):

Ja jestem jak najbardziej za tym pomysłem. Jeżdze autobusami KZK GOP w powiecie mikołowskim i okolicach. Tam już prawie 2 lata funkcjonuje pomysł wsiadania pierwszymi drzwiami i pokazywania biletów. Trochę to trwało by ludzi do tego przyzwyczaić, ale już po 2-3 miesiącach nikogo to nie dziwiło. Jak ktoś ma bilet to przecież mu to nie przeszkadza, no może na początku, bo jednak trzeba się przyzwyczaić. Przynajmniej jest bezpieczniej niż przedtem to moge powiedzieć napewno. Bo kierowca jednak musi zainteresować się kto wsiada do autobusu.

04.11 08:34:53

GD napisał(a):

Sporo racji z tym ustawieniem... cholery idzie dostac, korzystajac z uslug PKS czy PKM Gliwice - bo tam u niektorych kierowcow pierwsze drzwi to swietosc, i otworza wszystkie, tylko nie przod...

04.11 09:00:59

potomek1920 napisał(a):

za te opuźnienia to jutro zadzwonię do KZK, to skandal żeby płacąc 104zł za bilet miesięczny dziennie czekać na spuźniony autobus linii 177 po 15 lub 20min. Rozumiem sprawdzanie biletów, korki. Ale to niech dostosują do tego rozkłady...

04.11 18:14:33

P Śl napisał(a):

I znowu "klapkowate" myslenie, mamy pomysl, mamy sie czym pochwalic i jest super. Beda opoznienia NACIAGNIEMY ROZKLAD. Tylko, ze ludzie nie chca i nie beda jezdzic zolwiobusem ! Komunikacja ma byc szybka i starac sie dorownywac jak sie tylko da samochodom, bo komfort to jest dalece za malo.

05.11 00:50:21

Gojira napisał(a):

@arekl89: Pomysł zapewne dobry, ale nie w każdej komunikacji i nie w każdym wykonaniu... a na pewno nie w KZKGOP. Takich rzeczy nie powinno się:

1. wprowadzać na raty,
2. wprowadzać bez uprzedniego przygotowania taboru
3. Wprowadzać bez dostosowania rozkładu jazdy (rozumiem że nie można od razu zgadnąć ile potrwa taki kurs, ale można dołożyć więcej czasu na postój na pętli)
4. pozostawić to na samopas (co z tego, że to jest wprowadzone skoro i tak przestrzega tego garstka)

Wszystkie te błędy popełnia KZK GOP. Tak czy inaczej ja jestem temu przeciwny.

05.11 01:05:44

Transportowiec napisał(a):

Rozwiązanie ma objąć wszystkie linie KZK GOP-u.

Wyobrażmy sobie taki sposób kontroli w następujących sytuacjach (ci którzy mieszkają w Gliwicach wiedzą),że:
1) W zatłoczonym popołudniowym kursie 32, albo 126 do Łabęd. 2)677, czy 71 do Pyskowic. albo 710 do Szczygłowic (odcinek w centrum Gliwic).
Była by to długa procedura, ale jest jedno ale...
Gdyby kontrolerzy rzeczywiście kontrolowali bilety, a nie pojawiali się raz/ruski rok i wyłapywano by gapowiczów przy WYSIADANIU byłoby to dobre rozwiązanie.

Rozwiązanie wsiadana przodem jest dobre na liniach i kursach mało uczęszczanych np.202, czy linie mikrobusowe.

07.11 16:47:10

rozespany jeż napisał(a):

No ludzie, to jest przecież absurdalne. Autobusy już się wloką jak nigdzie w kraju, a tu się jeszcze mówi o dostosowywaniu rozkładów do wsiadania przodem. To co, szybciej będzie na rowerze albo z buta? Absurd. Niech sobie pan Urbańczyk przez miesiąc pojeździ do roboty liniami gdzie jest ten system, a nie tylko opowiada o tym siedząc za biurkiem...

07.11 18:27:27

matkens napisał(a):

Ja jeżdżę codziennie 5 autobusami i jeszcze nie widziałam nigdy żeby kierowca dokładnie sprawdzał bilety, bo nie mają na to czasu, a autobusy i tak są spóźnione. Nie pasują mi w tej chwili przesiadki, wróćcie do starego, zatrudnijcie wiecej kanarów. Więcej na tym zyskacie. Z góry dziękuję :P

13.01 19:19:51

zyga szofer napisał(a):

Jako kierowca Pkm-u Katowice uważam że powinno się zatrudnić konduktorów. Kierowca jest od jeżdzenia.To by się napewno sprawdziło tak jak w Pkm Bytom.

14.01 09:54:53

zyga szofer napisał(a):

Teraz ludzie wchodzą pierwszymi drzwami pokazują bilet a potem siadają i go nie kasują i co ja mam za nimi lecieć żeby skasowali albo wyciągają z kieszeni już skasowany żeby kierowca myślał że kasują .Ja to widze jak jeżdze ale mam to gdzieś ja mam rozkład jazdy i staram się go trzymać chociaż w Katowicach to nielada wyczyn

14.01 10:19:25

butthead napisał(a):

Trzeba po prostu zacząć jeździć tak jak w każdym innym mieście, a nie wlec się 30 km/h przez całe miasto ;)

14.01 10:24:50

arek napisał(a):

Najlepsze było kontrol stała w pkm bytom mozna bylo kupic i pokazac bilet i wszystkie dzwi sie otwierały

19.01 15:42:10


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!