Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Powstaje projekt Śląskiej Karty Usług Publicznych

29.10.2008

Tagi: inwestycje, KZK GOP, prasa, bilety – Dodał: Marek Borys

PAP, 28.10.2008 r.

W ciągu kilku najbliższych miesięcy, do wiosny 2009 r., powstanie projekt funkcjonalno-techniczny Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP). Będzie to najbardziej skomplikowany system tzw. elektronicznej karty miejskiej w Polsce.


Jak poinformował prezes koordynującego prace nad ŚKUP Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP (KZK GOP) Roman Urbańczyk, w ciągu najbliższych ok. dwóch tygodni rozpoczną się uzgodnienia wniosków i potrzeb wszystkich instytucji i samorządów, które zostaną objęte działaniem karty.

Prócz popularnego już w wielu polskich miastach (np. Warszawie) systemu opłat za korzystanie z transportu zbiorowego metodą zbliżeniową, śląska karta umożliwi przechowywanie danych identyfikacyjnych użytkownika (podpis elektroniczny), pozwalających na załatwienie wielu spraw urzędowych w trybie on-line.

Inne funkcje ŚKUP związane będą m.in. z obsługą miejsc parkingowych, dostępem do usług publicznych - kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych, płatnością podatków lokalnych i opłat publicznych (np. opłat targowych), dostępem do stadionów i imprez masowych (karta bezpieczeństwa stadionowego), a nawet usługami bankowymi (karta bankomatowa).

Wstępne założenia projektu "Śląska Karta Usług Publicznych" przewidują wydanie w całej aglomeracji katowickiej ponad 2,5 mln kart z pamięciowym układem elektronicznym o możliwościach znacznie przewyższających dotychczasowe podobne systemy kart miejskich wprowadzone w Polsce.

Wprowadzenie ŚKUP ma również umożliwić objęcie całej metropolii wspólnym biletem komunikacji tramwajowej, autobusowej i kolejowej. Do tej pory uniemożliwiała to skala komplikacji obliczeń przy podziale wpływów z takiego biletu między KZK GOP, który organizuje komunikację tramwajową i autobusową, a PKP PR.

Jednym z elementów projektu śląskiej karty jest budowa Elektronicznego Systemu Wspomagania Zarządzania Transportem Publicznym w Aglomeracji Katowickiej. System ma m.in. analizować informacje ze wszystkich terminali umieszczonych w śląskich tramwajach, autobusach i pociągach oraz pozwalać na pobieranie i rozliczanie opłat za przejazd.

Złożoność całego projektu ŚKUP obrazuje też zasięg jego funkcjonowania. Karta ma działać nie tylko na terenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM) - zrzeszającego 14 głównych miast aglomeracji katowickiej - ale też w niektórych okolicznych miejscowościach, w których od września tego roku obowiązuje bilet strefowy PKP PR, a od dawna jeżdżą autobusy KZK GOP.

- Przygotowany już pierwszy etap projektu systemu ŚKUP został zwrócony do poprawek opracowującej go gliwickiej firmie. W ciągu 10 dniach te poprawki muszą zostać uwzględnione, po czym przedstawiciele KZK GOP, PKP PR, urzędu marszałkowskiego i GZM rozpoczną następny etap prac, by wczesną wiosną gotowa była cała dokumentacja - powiedział Urbańczyk.

Przygotowanie tej dokumentacji jest konieczne, by KZK GOP mógł wnioskować o środki unijne na budowę systemu ŚKUP. Na jego realizację zarezerwowano już ponad 80 mln zł w Programie Rozwoju Subregionu Centralnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Dave napisał(a):

D...a nie ŚLĄSKA! Jak ślaska karta i śląskie autobusy i tramwaje to nie może w tym być miast i regionu Zagłębia!

29.10 13:04:39

Tylko spokój może nas uratować napisał(a):

@Dave

Tylko spokojnie, bez rozsiewania niepotrzebnych i wrogich animozji między mieszkańcami miast śląskich i zagłębia dąbrowskiego. Kłotni na własnym łonie nam NIE POTRZEBA. Wystarczy, że traktują nas z buta na zewnątrz, więc nie traktujmy się tak samo między sobą. A śląska bo... jesteśmy w województwie śląskim. Ot i tyle do jej nazwy!

29.10 14:40:04

adas napisał(a):

Hmm... Projekt bedzie gotowy do wiosny przyslego roku, potem trzeba poczekac na rozpatrzenie wnioskow w UE (moga odrzucic)... Potem przetarg... Czyli za jakies 2-3 lata to wprowadza? O matko...

Do tego czasu jakiegos biletu kolejowo-autobusowego nie uda sie wprowadzic? :(

29.10 14:59:52

palex :) napisał(a):

Dave - wyluzuj.... mieszkasz w województwie śląskim.... Zagłębie Zagłębiem, ale i tak należy ono do woj. śląskiego.

29.10 15:10:50

Żabek napisał(a):

@palex :): A nie powinno :] Częstochowa też leży a jakoś Śląskiem nikt jej nie nazywa.
Należy usunąć wyraz 'Śląska' z nazwy, bezsprzecznie!
ŚKUP, co to za debilna nazwa? Ide do śkupu bitelek :P

29.10 16:57:14

anka napisał(a):

Bilet Autobusowo-tramwajowo-kolejowy. A na trolejbusy już nie? Szkoda

29.10 17:49:24

anarcha napisał(a):

Powinno być jak dawniej (przed Sumerami), 6 miliardów państw i nikt do nikogo by się nie wpieprzał...

29.10 18:11:01

MARIANO napisał(a):

Nudzą mnie już takie bajeczki. Wielkie pomysły i plany. Pewnie poczekamy na tę kartę jeszcze pare ładnych lat. Przez te lata komunikacja będzie taka jak jest, parkingów mało a teatry czy kina dalej będą bazowały na starych przedstawieniach czy nudnych filmach. Myślę, że powinno się najpierw zainwestować w te wszystkie rzeczy aby spełniały nasze oczekiwania a potem o kartę, która ułatwi nam życie. Może lepiej za te pieniądze kupić kilka nowych tramwajów i autobusów... Pasażerowie napewno się ucieszą.

29.10 18:59:59

dGSL napisał(a):

Podpisuje sie pod wnioskiem o wykreslenie z nazwy wyrazu 'Slaska' i nie chodzi tu o animozje, a o szczere podejscie. Jesli popieracie swoja teze tym, ze zaglebie tez jest w woj. slaskim, to dlaczego ta karta nie ma obowiazywac w Czestochowie? Jesli ma sie calosc sprawy odnosic do metropolii to nazwa powinna ja odzwierciedlac i to jakos sensownie (bo Slasko - zaglebiowska nie licuje...).

29.10 19:20:51

Ahorcado napisał(a):

Od kiedy WPK pozwala na trolling?

29.10 20:24:13

Gojira napisał(a):

Macie problem, jak powinna brzmieć nazwa... BŁAGAM LITOŚCI, dobrze będzie, jeśli w ogóle kiedykolwiek powstanie, a jak do tego jeszcze będzie działać dobrze to jak dla mnie może się nazywać nawet GÓW**!

@dGSL: Moja propozycja w takim razie "Karty Usług Publicznych Aglomeracji Śląskiej"

@Dave: Zagłębie leży w województwie Śląskim? Jeśli nie to pokaż mi, chociaż jedną aktualną mapę polityczną, na której Zagłębie jest oddzielnie! Niektórzy Ślązacy (np. Ja) na przykład uważają, że Śląsk powinien być odrębnym państwem... Ale realia są inne, leży w Polsce i jeżeli powstaje jakiś projekt ogólno polski, który nosi nazwę "polska coś tam, coś tam" to nie wymyślam, że powinno nazywać się "polsko-śląska coś tam, coś tam" LUDZIE DOROŚNIJCIE, TROSZKĘ REALIZMU!

29.10 22:47:05

WILQ napisał(a):

@Gojira: To może po prostu "Karta Usług Publicznych Aglomeracji"? Dave będzie zadowolony, a skrót od nazwy będzie doskonale obrazował co wyjdzie z tego ambitnego planu :/

MSPANC

30.10 20:35:13


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!