Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Linia 27 do likwidacji?

19.10.2008

Tagi: likwidacja, Tramwaje Śląskie, KZK GOP, prasa – Dodał: Marek Borys

Jędrzej Bogus,
MMSilesia, 18.10.2008 r.


Mieszkańców Kazimierza Górniczego w Sosnowcu zszokowała informacja, że KZK GOP planuje likwidację linii tramwajowej nr 27. W obronie mieszkańców i połączenia stanął prezydent miasta.


Pismo
Zarząd Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego pod koniec września wystosował pismo do Urzędu Miejskiego w Sosnowcu zawierające projekt likwidacji w 2009 roku linii tramwajowej nr 27. Łączy ona zajezdnię w Będzinie i dzielnicę Sosnowca - Kazimierz Górniczy.

- Komunikacja jest droga, to świadczenie, które strasznie obciąża budżety miast. Ponieważ koszty cały czas rosną, np. przez ceny paliwa, odpływ pasażerów z danej trasy, zmieniają się generatory komunikacyjne, dlatego szukamy oszczędności, zmian. Co jakiś czas musimy modyfikować przebieg linii oraz rozkład. Właśnie taka sytuacja ma miejsce w Sosnowcu i Będzinie, dlatego w porozumieniu z KZK miasta szukają odpowiedniego rozwiązania. Dlatego też padła propozycja zawieszenia linii 27, którą przesłaliśmy do Urzędów zainteresowanych miast - stwierdziła Alodia Ostroch, rzecznik prasowy KZK GOP.

Mieszkańcy
Plany KZK GOP w sprawie „27” zdziwiły mieszkańców obsługiwanych przez połączenie dzielnic - Jak mogą zlikwidować to połączenie? Codziennie z niego korzystam dojeżdżając do pracy – powiedziała Pani Krystyna. Student Wojtek dodał – Nie wierzę, że chodzi o względy ekonomiczne, przecież na Kazimierzu odbywają się imprezy , jest park, dużo ludzi z miasta korzysta z tramwaju by się tu dostać. To najlepsze połączenie.

Prezydent
W obronie mieszkańców i linii, zaraz po otrzymaniu pisma, stanął Prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski. W rozmowie z MM Silesią powiedział – Z dzielnicą Kazimierz Górniczy miasto wiąże plany rozwojowe i dlatego też nie ma mowy, jeśli od miasta by to zależało o likwidacji linii 27. Ponadto dodał – Jeśli Będzin, do którego tramwaj dojeżdża docelowo nie jest zainteresowany współfinansowaniem tego odcinka, istnieje możliwość zakończenia biegu linii na styku obu miast, gdyż istnieje pętla na ulicy Będzińskiej. Sosnowiec będzie dalej współfinansował to połączenie. Dlatego też nie zgadzamy się na likwidację tej linii.

Afera
Sporem szybko zajęły się lokalne media, nagłaśniając sprawę opinii publicznej. Okazuje się jednak, że afera o "27", jest mocno rozdmuchana. Rzecznik KZK GOP, Alodia Ostroch, w rozmowie z reporterem „MM” ze zdziwieniem przyznała – Temat likwidacji linii 27 jest mocno wykreowany. Oczywiście przez moment taka decyzja padła, ale ponieważ miasto (Sosnowiec – przypis J.B.) od razu nie było zainteresowane tą propozycją. W obliczu takiej postawy władz Sosnowca ta decyzja nie była w żaden sposób podtrzymywana. Był to jeden z wariantów rozważanych przy okazji w ogóle porządkowania i reorganizacji komunikacji w Sosnowcu i Będzinie. Na koniec Rzecznik dodała – W świetle ostatnich wydarzeń i decyzji prezydenta Kazimierza Górskiego, dodaję jeszcze raz, że temat jest mocno rozdmuchany. Pragnę uspokoić pasażerów tej linii bo na razie nie ma takiej decyzji i właściwie nie ma na ten temat mowy.

Medialne życie
Okazało się, że walka o linię tramwajową numer 27 w Sosnowcu i Będzinie, zakończyła się już na starcie. Plotki i zbieg okoliczności wywołały panikę wśród podróżnych. KZK GOP nie przyjęło postawy dominującej i z uwagą zastosowało się do decyzji prezydentów miast o utrzymanie połączenia. A „mocno rozdmuchany temat”,żył jedynie przez parę dni medialnym życiem.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

obeznany napisał(a):

Tym razem się nie udało, więc trzeba odkręcić i zbagatelizować... Ale pewnie prędzej czy później coś poleci, trzeba tylko mniej rozgłosu.

19.10 23:25:53

andrzejh69 napisał(a):

Sądzę że jak by ten temat nie był od razu rozdumcjany to by KZKGOP zlikwidowało to połaczenie,a tak udało się je obronić.

20.10 07:52:07

JS napisał(a):

Proszę jak to się KZK GOP martwi o budżety miast. O swój się nie martwią zbytnio i tak składka musi wpłynąć.

20.10 09:02:02

Ravel napisał(a):

Bardzo dobrze, że temat został rozdmuchany. Ta histeria upewni Górskiego, że postąpił słusznie i zmobilizuje go w przyszłości, gdy temat ten powróci (a co do tego, że powróci, niestety nie mam wątpliwości).

Niepokoi mnie zdanie prezydenta "jeśli od miasta by to zależało". Brzmi trochę jak otwieranie furtki: miasto chciało, ale Jozin z Barbazin tramwaj pożarł.

20.10 09:22:36

37 napisał(a):

Bardzo dobrze, że temat został "rozdmuchany" i pownien dalej być... Odnoszę wrażenie, że wokół linii 27 zrobiła się większa afera niż wokół linii 8 i 25 (mimo spotkań z mieszkańcami Brzezin i Wojkowic). To pewnie tylko moje wrażenie, ale co tak naprawde decyduje o naszych opiniachm, jak nie wrażenia, które często są błędne. Oby błędne korzystnie i oby jeszcze więcej szumu przy kolejnych propozycjach KZK GOP

20.10 10:10:26

Kysu napisał(a):

Codziennie musze patzrec na to co pozostało po lini nr 8:(
A tu kolejne linie chcą likwidowac.To paranoja żeby likwidowac linie po których ludzie do pracy jezdza.Ja stracilem przez to prace na kolei bo mi 8 zlikwidowali i pięknego kwietniowego dnia poprostu 8 juz nie przyjechala po mnie.

20.10 12:47:06

Gojira napisał(a):

O linie 8 i 25 nie podjęto prawdziwej "walki" przez co KZK GOP czuł się bezkarny likwidując te linie. Podejrzewam że nikt zbytnio nie przejął się planami likwidacji linii 8 i 25 gdyż nikt tak naprawdę do końca w to nie wierzył... Teraz KZK GOP liczył na to samo - pojedyncze głosy w obronie tras, i bardzo krótka walka. Niestety (dla KZK) ludzie już się boją samych propozycji i reagują bardzo agresywnie - I BARDZO DOBZRE! Założę się że gdyby najpierw zamknięto jedną z tych dwóch zamkniętych linii to z drugą nie było by już tak łatwo... KZKGOP dobrze wiedział co robi zamykając obie w jednym czasie...

20.10 14:06:02

Grzesiu-z1 napisał(a):

Dobra mina do złej gry. Najpierw piszą o likwidacji, następnie "to tylko pomysł".

20.10 16:07:25

slowak99 napisał(a):

Miałem jutro zacząć rozwieszać plakaty, ale widzę, że na szczęście KZK GOP spotkało się z wrogą reakcją pasażerów.

No chyba, że zacząć je rozwieszać mimo to?

20.10 16:43:08

zonk napisał(a):

W sprawach likwidacji KZK GOP nie odpuszcza. Linia 27 jest już na celowniku. A potem? Wiadomo:
-skrócenie 6 do K-ce Rynek i likwidacja 16
-zamianę 1 na 29 (obsługiwane przez Bytom) i likwidacja 4
-likwidacja 31 i skrócenie 6 do Sikorskiego
-No i żegnajcie się już z linią 38
-21 i 22 naturalnie zostaną rozwalone przez Bądzin.
-15 poleci w ciachy ze względu na likwidację trasy na Zagórze
Zostaną nam tory na liniach 6, 7, 11, 14, 19 i 26. No i zapomnijcie o jakichkolwiek dogodnieniach autobusowych. :/

20.10 16:49:45

Żabek napisał(a):

Myślę, iż mieszkańcy Zagłębia dużo się nauczyli po likwidacji 25 i prędko na nowe ustępstwa nie pójdą. Tym bardziej, że coraz częściej słychać, jak to Śląsk robi Żagłebie w ch**a.

20.10 16:56:09

pasażer napisał(a):

@Gojira: Jeśli chodzi o 8 i 25 to zauważyłem, że obie linie biegły blisko domów (8 w odległości do 10m, 25 podobnie). Czyżby KZK GOP raz w życiu chciał pokazać, że liczy się z... no właśnie, pasażerami czy nie?
Myślę, że w ostateczności należałoby odwiedzić bliskich sąsiadów linii 27 i poinformować ich o sytuacji, wspominając lekko o płonącym stosie w centrum miasta o północy. :P

20.10 17:06:18

butthead napisał(a):

@Żabek: No jak ktoś żyje w świecie wyimaginowanych problemów, to pewnie "słychać". Warto na początek spojrzeć, kim jest i skąd pochodzi przewodniczący zgromadzenia KZK GOP.

20.10 17:16:31

Jędrula 482 napisał(a):

Niech dobrym ludziom zostawią linię 27!!!
Lepiej zajęli się LINIAMI 57 , 80 I 288!!!!!! Dzisiaj zamiast być w domu około 15:15 to byłem o 16:15

20.10 18:21:25

MARIANO napisał(a):

Uważam,że to nie koniec likwidacji linii tramwajowych. KZK GOP działa na zasadzie: tu się nie da,spróbujemy gdzieś indziej. Obawiam się, że dopnie swego. Likwidacja fizyczna linii tramwajowej to przecież złoty interes...

20.10 18:30:02

dzagielon napisał(a):

"butthead napisał(a):
@Żabek: No jak ktoś żyje w świecie wyimaginowanych problemów, to pewnie "słychać". Warto na początek spojrzeć, kim jest i skąd pochodzi przewodniczący zgromadzenia KZK GOP."

Czyzby wojna pomiędzy Sosnowcem, a Katowicami nadal trwała? :>

20.10 19:22:37

wnerwiony pasażer napisał(a):

Tram 27 to naprawdę jest niezłe połączenie, trochę lepsze, niż wycieczkowy 622. No, ale szkoda, że nie dociera w głąb dzielnicy i do parku w Kazimierzu! Od pętli trzeba leźć przez jakieś krzaki.

Tak z innej beczki: w TV właśnie mówili o ogromnych pieniądzach (ponad 60 mld euro), jakie Polska ma do wykorzystania do 2013 roku. Problem oczywiście jest z politykami, którym nie chce się o tę kasę starać. Unia przecież bardzo chętnie wspiera projekty dot. proekologicznej komunikacji tramwajowej, kasa leży i czeka. Więc niech szanowni panowie radni ruszą d... i napiszą wniosek modernizacji 27, zamiast narzekać, jakie to tramwaje są be, jakie drogie itp. W taki sposób torowiska wyremontowano sobie w Poznaniu czy Krakowie. A w Sosnowcu radni wolą budować jakieś barki na Placu Papieskim...

20.10 19:26:47

Żabek napisał(a):

@butthead: Nie rozumiem, możesz mi wyjaśnić kwestię wyimaginowanych problemów?
@zonk: 26 się samo rozleci, skrócą do Trójkąta jak będą mieli gest

20.10 19:36:29

pasażer napisał(a):

@butthead-to że Romcio U.pochodzi z Zabrza NIE oznacza,że tam takie samie tłuczki ziemniaczane mieszkają.

20.10 19:42:53

racjonalny napisał(a):

bandyci, tylko by likwidowali, nic zrobić nie potrafią, niech sami sie zlikwidują, bo generują największe straty. pasażer jest traktowany jak ścierwo każdy normalny dawno kupił auto, z kzkgop nie da sie żyć

21.10 21:58:19

Buscoholic napisał(a):

@zonk: w pełni popieram Twoje wizje regresji kolejnych linii tramwajowych. Może nie będzie aż tak źle, ale wielce prawdopodobne jest, że będzie toczyć się bój o fragment trasy linii 6 z Placu Sikorskiego do Szkoły Górniczej przed Karbiem, może nawet linię 31 "zawieszą" - czyli prościej mówiąc zlikwidują, bo trudno jest mi sobie wyobrazić sytuację, że w dobie wielkich cięć przeprowadzanych przez KZK GOP, Związek ów pozostawi przy życiu fragment trasy dublowany przez kilkanaście linii autobusowych. Daję głowę, że już wkrótce na tej płaszczyźnie rozegra się kolejny teatrzyk ze Związkiem w roli głównej.

22.10 17:03:37

Gojira napisał(a):

Przecież linia 31 już dawno nie jeździ w stronę Szkoły Górniczej... narazie zmieniono jej trasę na Pl. Sikorskiego-Stroszek Zajezdnia (TYLKO W WEEKENDY). Warto wspomnieć że linia 31 była "zadość uczynieniem" za zlikwidowania tramwaju linii 8... i tak jak z całej reszty tych "zadość uczynień" z tej też nic nie zostało...

23.10 14:42:50

Buscoholic napisał(a):

@Gojira: faktycznie, linię 31 też udało się przesunąć na niekorzyść pasażerów z okolic trasy nr 4, choć myślałem, że wrócił już z powrotem stary porządek. Przepraszam za pomyłkę.
Swoją drogą już dawno nie widziałem tramwaju na pętli przy Szkole Górniczej, a kiedyś po dwa i trzy składy linii 41 widywałem plus "jedynki" na linii 8. Niekiedy brakowało miejsca na łuku. Teraz tylko czekać, aż cała zarośnie krzaczorami. Żal.

23.10 20:11:21

kameleon napisał(a):

Sosnowic nie płąci na komunikacje to mają za swoje.

23.10 21:37:35

Gojira napisał(a):

@Kameleon: chyba Ci się z Będzinem pomyliło... zresztą na komunikacje tak czy tak płaci... Będzin wycofał się jedynie z planu rozwoju komunikacji tramwajowej... mogę się mylić ale tak mi się wydaje...

23.10 22:38:44

YoMaHa napisał(a):

A propos likwidacji - widać w KZK GOP już nie panują nad niczym i budżet sypie się na potęgę - chyba wczoraj lub przedwczoraj w "Dzienniku Zachodnim" był tekst, jak KZK GOP robi w bambuko mieszkańców gminy Psary. Czytając do tego komentarze Alodii to na usta mi się ciśnie - w końcu orkiestra od tego jest na Titanicu, by grała do końca...

24.10 21:39:59

18? napisał(a):

A co z 18 ?

27.10 07:14:53

Gojira napisał(a):

Czy mógłbyś sprostować o co chodzi Ci z 18?

27.10 15:01:39

18? napisał(a):

Chodzi mi o informacji na jakim etapie jest likwidacja linii 18

Bo ponoć jest w likwidacji

28.10 07:07:32

Gojira napisał(a):

Pierwsze słyszę... chodzi Ci o linię tramwajową czy autobusową? Bo jeśli o tramwaj to jest to plotka... co prawda swego czasu również było głośno o 18 ale jak narazie to przeszłość.

Pozdrawiam

28.10 14:57:12

18? napisał(a):

Linia tramwajowa 18 z Rudy Śl.

Ponoć Stania działa tak jak mówi:

http://www.wprost.pl/ar/139...

http://forum.powiat-piasecz...

29.10 08:18:48

Bodzio napisał(a):

@18? o bosz.... znowu howadooss !!!

29.10 09:40:43

18? napisał(a):

Bodzio - no i co z tego
a odnośnie 18 pożyjemy - zobaczymy
i podejrzewam że się możesz zdziwić bo działania są ponoć po cichu robione.
A co dopiero jak Świony i Glajwice się zabiorą do zapowiedzianych robót...

29.10 11:05:05

18? napisał(a):

Bodzio - no i co?

http://miasta.gazeta.pl/kat...

04.11 09:12:52


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!