Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Studenci żądają nocnego dostępu do Ligoty

06.10.2008

Tagi: rozkład jazdy, KZK GOP, nocne, prasa – Dodał: Marek Borys

Iwona Sobczyk,
Gazeta Wyborcza, 06.10.2008 r.


Dlaczego, szczególnie wieczorami, trudno się domyślić, że Katowice to miasto akademickie? Bo życie studenckie toczy się na osiedlu w Ligocie. Żacy nie jeżdżą do centrum, bo wiedzą, że nie będzie jak wrócić - nocą autobusy nie zapuszczają się w rejon akademików. Teraz studenci chcą to zmienić.


Życie studenckie z definicji toczy się w godzinach wieczorno-nocnych, ale Arleta Białek, studentka III roku pielęgniarstwa na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, lokatorka akademika w Ligocie, rzadko wraca później niż po północy. Nie dlatego, że źle się bawi, po prostu później żaden autobus nie dojeżdża już z centrum Katowic do przystanku Ligota Akademiki. - Stają przy głównej ulicy. To jakieś 15 minut na piechotę stąd, ale okolica niebezpieczna, po drodze las, nieciekawe towarzystwo - wzdycha.

Następny autobus jest dopiero przed piątą, więc wracać się nie opłaca. Lepiej przekimać u szczęśliwego posiadacza stancji w centrum miasta. Maksymilian Piwowarczyk, student I roku prawa na Uniwersytecie Śląskim ma sporo znajomych, więc chociaż mieszka na osiedlu akademickim w Ligocie od początku tygodnia, ani razu nie spędził tu nocy. - Z tego co wiem, to studenci w większości po prostu nie jeżdżą do centrum, jak nie muszą. Siedzą tutaj - mówi.

Żacy mają nadzieję, że już niedługo łatwiej będzie można prowadzić normalny studencki żywot. Samorząd UŚ w sierpniu wystąpił z prośbą do prezydenta Katowic Piotra Uszoka o zmianę trasy nocnych autobusów, tak żeby nie omijały akademików. Podkreślają, że ich plany nie są nierealne. - Chodzi nam o autobus linii 657. Po północy jedzie do nas. Potem ma jeszcze dwa kursy - po 2.00 i po 3.00, ale już nie zajeżdża na osiedle. A powinien. To wydłużyłoby mu trasę przejazdu tylko o 7 minut - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, przewodniczący samorządu.

Kozaczko zapewnia, że nie chodzi tylko o to, żeby rozbawiony student miał czym wrócić do akademika. - Są ludzie, którzy dojeżdżają na Śląsk z odległych zakątków Polski. Wysiadają z pociągu o pierwszej w nocy i co mają ze sobą zrobić? - pyta retorycznie. Jest przekonany, że gdyby Ligota była lepiej skomunikowana z centrum, więcej studentów chciałoby tu mieszkać. Poza tym w niemal każdym dużym mieście akademickim - Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie - są specjalne autobusy, które nocą jadą do akademików. I nie ma problemu.

- Propozycja zostanie na pewno rozpatrzona, bo zależy nam na tym, żeby centrum miasta po południu nie zamierało, ale taka zmiana wymaga analizy finansowej i uzgodnień z KZK GOP. Poza tym, czekają nas poważne zmiany w systemie miejskiej komunikacji, chcemy przeanalizować, gdzie linie autobusowe pokrywają się z tramwajowymi. Jeśli z czegoś będzie można zrezygnować, to dodatkowe środki będzie można przeznaczyć na przykład na zmiany proponowane przez studentów - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik katowickiego magistratu i zapewnia, że urząd zamierza analizować trasy w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

KZK GOP też już zapoznał się z prośbą studentów. Decyzji jeszcze nie ma, wątpliwości za to są liczniejsze niż w magistracie. Zdaniem Anny Koteras z biura prasowego KZK GOP, finanse to najmniejszy, choć również niepozbawiony znaczenia problem. KZK zgadza się ze studentami, że okolica jest niebezpieczna i właśnie dlatego trzeba się mocno zastanowić, czy autobusy w nocy jeździć tu powinny.

- Podkreślam, że nie mówimy nie. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że to jest rejon wysokiego ryzyka, nieraz dochodziło tu już do poważnych incydentów, zdarzały się nawet pobicia kierowców. Musimy chronić naszych pasażerów, pracowników i tabor - mówi Koteras. Tłumaczy, że nocne autobusy z zasady nie zjeżdżają na osiedla. Gdyby zaczęły odwiedzać osiedle akademickie, zapewne podobne pretensje zgłosiliby mieszkańcy innych. Swoją decyzje KZK GOP ma wydać jeszcze w nadchodzącym tygodniu.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

tee napisał(a):

A nocny 657 to nie jeździ pod akademiki???

06.10 12:27:04

lgor napisał(a):

Cytuje "[...]czekają nas poważne zmiany w systemie miejskiej komunikacji, chcemy przeanalizować, gdzie linie autobusowe pokrywają się z tramwajowymi."
Ha, już czekam na likwidację 840,121, może i nawet 830 i skróceniu autobusowej 19 z TG do Stroszka (no chyba że KZK GOP nie ma wpływu na kursowanie autobusów MZKP po gminie KZK GOP), etc.
Bedą z tego mega oszczędności a ludzie przesiądą się na własne 4 kółka tak jak ja po zlikwidowaniu 280 z Bytomia :(

06.10 13:42:59

JS napisał(a):

Autobus linii 657 - kur z Dworca o godz. 2.28 jest na przystanku Ligota Akademiki o 3.10 (przez Panewniki). Podobnie 3.33 z Dworca - Akademiki o 4.15. Wcześniej jest bezpośredni 0.43 z Dworca - 1.02 Akademiki. Czyli aż tak źle nie jest - bez przesady z tą luką od północy do piątej! Może co 10 minut mają jeździć?

06.10 14:40:55

Panefff napisał(a):

"Tłumaczy, że nocne autobusy z zasady nie zjeżdżają na osiedla. Gdyby zaczęły odwiedzać osiedle akademickie, zapewne podobne pretensje zgłosiliby mieszkańcy innych" - co to za bzdury w ogóle? Gdzie takie coś ma miejsce?

06.10 15:06:56

arek napisał(a):

Akademiki to rejon nocnej dziczyzny myślę że autobus nie powinien tam w nocy jeździć.

06.10 16:27:22

KZKGOP1779 napisał(a):

@arek: akademiki nie są rejonem dziczy, tylko okoliczne osiedle, gdzie mieszka margines. Co oczywiście nie jest żadnym uzasadnieniem dla nie wpuszczania tam autobusu nocą.

06.10 17:23:30

Martinek napisał(a):

Teraz czekać jak zlikwidują nocne kursy tramwajów 21, 26 i 27 żeby osiedla akademickie w Katowicach nie były gorsze od tych w Sosnowcu ;-)))

06.10 17:24:21

suchy napisał(a):

@JS - naucz sie może dokładniej czytać rozkłady co? bo jedyne kursy 657 do akademików to są 23:38 - 23.57, i kolejny 0:43 - 1:02, kolejne kursy o których piszesz o 2:28 i 3:33 są Z POMINIĘCIEM akademików, zatrzymują sie tylko na Medyków.. a to co napisałeś o 3:10 i 4:15 to są kursy z akademików DO dworca pkp.. a studenci chcą żeby między godz 1 - 5 można też było dojechać na akademiki z centrum..

no a co do tłumaczeń pani Koteras - toż to jeszcze lepsza paranoja niż Lodzia..

"Nocne autobusy z zasady nie zjeżdżają na osiedla. Gdyby zaczęły odwiedzać osiedle akademickie, zapewne podobne pretensje zgłosiliby mieszkańcy innych"

No to może wogóle niech nigdzie nie zjeżdżają, niech sie nie zatrzymują na przystankach, albo wogóle niech nie jeżdżą, wtedy nikt nie będzie mieć pretensji.. tylko dziwne jakoś że kzk nie przeszkadza np nocne 908 co godzine z katowic do sosnowca i że tam sie ludzie nie plują że do sosnowca jeździ a gdzie indziej nie..no zaiste same "inteligentne" rzeczniczki w tym kzk.. może wartałoby w końcu zamienić je jednak na płeć męską? może wtedy poziom inteligencji w wypowiedziach rzeczników by urósł..

06.10 19:39:25

memphis napisał(a):

@suchy: w kursach o 2:28 i 3:33 też można dojechać pod akademiki, tylko po drodze trzeba zwiedzić Kokociniec i Panewniki.

06.10 19:42:35

Panefff napisał(a):

@memphis - no niby tak, ale z tego objazdu to co najwyżej korzystają mieszkańcy Kokocińca. Tylko, że jest jeszcze jeden problem - jak się ma zezowate szczęście to można zostać wyproszonym przez kiermana na Owsianej

06.10 19:47:20

butthead napisał(a):

Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby którykolwiek kierowca w nocy odstawiał takie szopki, przejeżdżając ten przystanek de facto przelotowo. Poza tym nawet jeśli - można wysiąść i wsiąść z powrotem, gdyby trafił się służbista ;)

06.10 20:01:14

podlesianin napisał(a):

Przecież nie tak dawno była mega awantura o pobicie tam kierowcy i żaden student czyli przyszła inteligencja która była w autobusie nie zareagowała na to zdarzenie. A teraz jeszcze chcą tam autobusów to chyba się komuś w głowie przewróciło żeby im coś takiego umożliwić. No chyba że coś się tam zmieniło, albo będą autobusy tam podjeżdżać w eskorcie policji tak to jest z kibicami GKSu.

06.10 20:06:06

KZKGOP1779 napisał(a):

@podlesianin: a skąd Ty niby wiesz, że jakiś student był w tym autobusie? Ciekawe czy jakby byli kierowce w 37 to bys reagował czy raczej ciocho siedział, żeby przypadkiem samemu nie dostac.
@memphis: i oczywiscie "niedasie" zrobic nrmlanego rozkladu, ze 657 jedzie zawsze z dworca przez akademiki i kokociniec, a wraca prosto pomijajac je.

06.10 20:27:09

Panefff napisał(a):

@butthead - jeden jedyny raz na kilkanaście przejazdów mi się zdarzyło. A że akurat jechałem sam, to widząc mnie kierowca olał po prostu przystanek dla wsiadających...

06.10 20:33:55

suchy napisał(a):

@memphis - ano tak nie pomyślałem o tym.. ale to totalny bezsens..tłuc sie na petle żeby zawrócić i dopiero dojechać.. uważam że bardziej przydatne byłoby puścić na akademiki wszystkie nocne kursy 657 z centrum, bo napewno o wiele więcej chętnych osób byłoby na taki kurs z centrum do akademika, aniżeli z panewnik do akademika.. a wszystkie powrotne zrobić tak jak adam proponuje tzn z panewnik prosto pomijając akademiki..

06.10 23:35:07

budda napisał(a):

@KZKGOP1779- wiesz, z perspektywy kierowcy zjazd w taką dzielnicę wygląda nieco inaczej niż z perspektywy pasażera. Poza tym, dla udogodnień zabawowej młodzieży narażać bezpieczeństwo kierowców kierując tam nocne kursy?Za 1500? Czarno to widzę..:) Podczas gdy inne kursy tejże linii de fakto są, tylko trzeba się bardziej wysilić, a po pijaku albo zjaranym można przebyć w miłym gronie wiele kilometrów.

07.10 01:11:36

KZKDUP napisał(a):

Czorny Romek podstawi studyntom swoje nowe ful wypasione auto
w nocy mu nie bydzie przeca potrzebne

bip.kzkgop.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=953

bip.kzkgop.pl/siwz/samochod_2008/siwz.pdf

07.10 09:13:21

KZKGOP1779 napisał(a):

@budda: jak się nie podoba jeżdżenie na nocce to się można zwolnić. A z resztą co, jak on pojedzie tam od razu z centrum to go pobija, a jak juz od Panewnik to nie?

07.10 13:29:18

szop pracz napisał(a):

akademiki to syf strach sie odlac na przerwie zeby nie zostać zaczepiny.Wiekdzość byd*** jezdzi kilka przystanków na fasst fuudy i traktuje jak darmowy transport po 22 nie powinny sie tam pojawiać autobusy:-((

07.10 17:55:25

Lestek napisał(a):

Żacy nie jeżdżą do centrum, bo wiedzą, że nie będzie jak wrócić? Przecież Ligota ma akurat dobre nocne połączenie z Centrum

07.10 21:22:14

marcin napisał(a):

"Poza tym w niemal każdym dużym mieście akademickim - Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie - są specjalne autobusy, które nocą jadą do akademików. I nie ma problemu."
w Krakowie na największe miasteczko studenckie AGH nie dojeżdżają nocne autobusy i trzeba iść z 10 minut na pieszo

09.10 14:05:25

przeno napisał(a):

kzkgop1779-może ty będziesz jeżdzić na nocke do ligoty to zobaczysz jak to jest

09.10 22:58:24

przemek napisał(a):

a ja chce przegubów na 632 w sobote a żadna petycja nic nie pomoże

09.10 22:59:45

CZARNY napisał(a):

..najpierw nauczcie się zachowywać jak ludzie ..bo jeżdże w nocy i widzę wasze zachowanie szczególnie w piątki i sobote ..jesteście jak bydło..wsiadacie z piwskiem z paaierosami..na piechote ..i żadnego autobusu..NIE BĘDZIE NOCNYCH AUTOBUSÓW...i z tego się ciesze...

11.10 19:17:20

przemek napisał(a):

panie kierowco ma pan racje

12.10 00:04:06

zagozda nie heniek napisał(a):

przy akademikach jest dużo dzików proponuje zebyscie je przystosowali do swojch potrzeb i niemi podrózowali a nie domagac sie nocnych autobusów szkoda dla Was taczki.

13.10 18:57:47

boruwa1 napisał(a):

"Nocne autobusy nie zajezdzaja z zasady na osiedla" To gdzie one do cholery w ogole jezdza i po co?

28.12 01:31:30


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!