Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Sposób na gapowiczów?

18.09.2008

Tagi: – Dodał: Marek Borys

Alicja Waliszewska,
TV Silesia, 17.09.2008 r.


"Zmień wóz na bus" - do tego namawia KZK GOP w czasie trwającego właśnie Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Regionalny przewoźnik zapowiada kupno nowych tramwajów, modernizacje istniejących linii i dążenie do zasilania miejskich autobusów gazem ziemnym. Na razie rozpoczęto walkę z gapowiczami. A front tej walki - w okolicach przednich drzwi autobusu.


Brak biletu i szybsze bicie serca, gdy do autobusu wchodzą kontrolerzy. Takich doznań amatorzy miejskiej adrenaliny będą doświadczać coraz rzadziej. Teraz bilet będzie musiał mieć każdy. Jeżeli nie - kierowca po prostu nie wpuści go do autobusu. W Wielkiej Brytanii, czy Niemczech taki system funkcjonuje od lat. Od października chce go wprowadzić również KZK GOP.

Kiedy kontrolerzy biletów wchodzą do autobusu, serca pasażerów zawsze biją szybciej. Zwłaszcza tych, którzy z przejazdu autobusem korzystają niezupełnie legalnie.

Tomasz Musioł, jako kontroler z piętnastoletnim stażem niejedno widział. - Raz pasażer otworzył okno i wyskoczył z jadącego autobusu prosto pod jadące samochody. To było bardzo niebezpieczne - mówi Musioł, kontroler.

Ale takie sytuacje zdarzać się będą coraz rzadziej. KZK GOP chce liczbę podróżujących na gapę drastycznie zmniejszyć. - W autobusach przegubowych jeszcze tego robić nie będziemy, ale we wszystkich pozostałych pasażerowie będą wchodzić przednimi drzwiami, a kierowców będziemy prosić o sprawdzanie biletów - stwierdza Roman Urbańczyk, prezes KZK GOP.

A jest co sprawdzać. Jak mówią statystyki KZK GOP tych bez biletu w dłoni jest około 7%. Wszyscy, którzy go mają informację o nowych zasadach przyjmują z uśmiechem na twarzy. - Gdyby takie coś było to na pewno by skutkowało - nie ma biletu to się nie jedzie. Prosta zasada - uważa Piotr Borys.

Prosta, ale nie każdy ją zna. - Czasami w pełnym autobusie wszyscy mają bilety, a czasami z 10 osób połowa nie ma. Zależy od pory, rejonu, sytuacji - mówi Tomasz Musioł, kontroler.

Ten system już działa i to całkiem sprawnie na przykład w Sosnowcu. Kierowcy jednak do pomysłu podchodzą z ostrożnością. - Wsiadający pokazują bilet , ale tutaj robi się tłok. Wszyscy do jednego kasownika nie pójdą, a ja tam już nie widzę czy skasowali, czy nie skasowali - mówi Paweł, kierowca autobusu.

A jak nie skasowali, to serce znów może zabić szybciej, bo mimo nowego pomysłu KZK GOP kontrolerów nie zamierza się pozbywać.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Ardo napisał(a):

Ha, już widzę jak 80 pasażerów zacznie się pchać do solówki w szczycie przednimi drzwiami. 5 minut opóźnienia na starcie jak nic, a przed autobusem długa droga...

18.09 20:35:14

Zbigniew napisał(a):

System może sprawdza się w Niemczech, ale tam sprawdzają się też autobusy 2-drzwiowe na większości linii... No i podróżujących jest mniej. A zapewne 3/4 kierowców i tak na to wyłoży. Taki mini-apel : Panie Urbańczyk, proszę najpierw przejechać się autobusem KZK GOP w godzinach szczytu, a dopiero później wymyślać takie rozwiązania.

18.09 20:39:39

greg napisał(a):

W tym fatalnym stanie komunikacji na śląsku i zagłębiu, kolejna zła decyzja, której autora znamy z powyższego tekstu. Tę decyzje, jeśli zostanie wprowadzona odczują wszyscy, a w szczególności pasażerowie, ponieważ czas przejazdu na pewno się wydłuży oraz kierowcy, którzy będą pracować bez jakiegokolwiek odpoczynku na "końcowych". Ciekawe co z tramwajami- zestawami 2-wagonowymi?
Wszystkie niemal autobusy posiadają czynną dla pasażerów tylko jedną część przednich drzwi. Nic, do tej pory nie uczyniono aby je dostosować do takiego wymogu. Nowe Jelcze "Mastero" oraz wszystkie poprzednie tej marki są przecież nawet tak zaprojektowane. Nonsensem jest zakupywanie w ostatnim czasie nowych wozów z tak dużą ilością drzwi, przy tak małym ich wykorzystaniu (dotyczy Solarisów Urbino 18; Gliwice, Tychy, Swierklaniec). Podpieranie się przykładami z Wielkiej Brytanii czy Niemiec zakrawa na kpinę. Dla mnie ta decyzja to nic innego jak kolejny krok, prawdopodobnie zapewniający podnoszenie uposażeń dla odpowiedzialnych za takie działania. Szkoda tylko że odbywa się to kosztem wszystkich pozostałych, których dotyczy KM.

18.09 21:28:17

KZK GOP 1780 napisał(a):

ROOOTFL, system działa całkiem sprawnie w Sosnowcu, a pasażerowie z biletem się bardzo z tego cieszą. Co za brednie.

18.09 21:35:36

Dave napisał(a):

"7% gapowiczów",
"Wszyscy, którzy go mają informację o nowych zasadach przyjmują z uśmiechem na twarzy.",
"Ten system już działa i to całkiem sprawnie na przykład w Sosnowcu"

ROOOOTFL!! :D

18.09 22:05:58

kk103 napisał(a):

Takie genialne pomysły jeszcze bardziej zachęcą do podróżowania własnymi autami, bo wydłuży się czas jazdy autobusem.
A w Sosnowcu działa podobny system, np. w prywatnej linii D, w której przy wsiadaniu płaci się 2 zł. Jednak linia ta nie ma nic wspólnego z KZK GOP, może oprócz przystanków.

18.09 22:18:46

KZK GOP napisał(a):

A tam, wydłuży, kierowcy oleją to ciepłym moczem :>

18.09 22:26:23

seba napisał(a):

Ja też jakoś tego nie widze. Opóźnienia bedą tak duże że większośc przesiądzie się na samochód lub mini busa. To jest dobre, ale na liniach jeżdżacych po mniejszych miejscowościach, a nie po Gliwicach, Sosnowcu czy Katowicach. Może lepiej przywrócić stałych kontrolerów tak jak kiedyś było w autobusach PKM Bytom?

19.09 09:46:51

Lucas napisał(a):

To powinno się odbywać na odwrót. Najpierw wymiana torowisk, zakupienie nowych niskopodłogowych tramwajów i autobusów, wycięcie linii "krzaków", zwiększenie częstotliwości kursowania tam gdzie są przepełnienia, ujednolicony system informacji w pojazdach i egzekwowanie wymogów przetargowych a potem dopiero zabawa w "pierwsze drzwi".

19.09 09:57:17

slade napisał(a):

A kieszonkowcy mają raj i grasuą wokół kolejek do przednich drzwi w końcu portfele idą w ruch

19.09 10:27:27

slowak99 napisał(a):

Po prostu żal!!!

Życzę powodzenia decyzjom Urbańczyka i samemu jemu oraz współczuję kierowcom i nam, pasażerom...

19.09 13:34:39

GD napisał(a):

Jeśli uśmiech na twarzy, to chyba politowania...

Pomysł jest dobry, ale realizacja jak to w KZK GOP - kto ma bilet, ten jeszcze musi się nagimnastykować, żeby go "okazać", a kto nie ma, wchodzi innymi drzwiami, albo pokazuje co tam się w kieszeni pod rękę nawinęło.

Po co więc karać tych, co są uczciwi i za przewóz zapłacili?

19.09 17:28:13

Hans Kloss napisał(a):

Może kieszonkowcy znikną z dworców kolejowych, jeśli KZK GOP tak ułatwi im życie.

19.09 17:41:36

SZAKAL G Z napisał(a):

Luicas: zgadzam się w 100%. A narazie taką słabą komunikację miejską poprostu oleje ciepłym moczem i zmienię bus na wóz!

19.09 18:41:07

mieszkaniec Milenium napisał(a):

Już to widzę na linii 676 w Gliwicach w dni targowe... Nie dość że autobus często łapie opóżnienie po 15 minut, to jeszcze kierowca miałby sprawdzać bilety. 90% pasażerów to emeryci i zanim wyciągną swój dowód... to usłyszymy: - Panie kierowco co się stało że dzisiaj jest pan punktualnie?
- Bo to wczorajszy kurs!!!!

19.09 20:05:58

Jarek5 napisał(a):

@Zbigniew wiesz dlaczego w Niemczech jest mniej pasażerów? Bo tam nie ma gapowiczów :P
A co do KZK - jakoś sobie tego nie wyobrażam - kierowcy zwłaszcza na początkowych przystankach nakaz wsiadania pierwszymi drzwiami całkiem olewają i wpuszczają wszystkimi...

19.09 23:33:59

Buscoholic napisał(a):

Pomysł dobry, ale prawdę mówiąc nie na nasze obciążenie komunikacji. Do tego nikt nie martwi się o zdrowie kierowców. Przed laty, gdy system wprowadzono na linii 41, kierujący mocno narzekali, że na kilka minut jazdy w nagrzanym pojeździe przypada minuta lub dwie otwartych szeroko przednich drzwi i wiejącego do środka, wprost w kierowcę, wiatru. Urbańczyka rzecz taka nie interesuje, bo ma swoje, ciepłe biuro...

20.09 10:24:37

dexiu89 napisał(a):

wsiadanie pierwszymi drzwiami w naszym regionie we wszystkich liniach??? ale dowcip!!! hahahaha moze jeszcze takie cos w tramwajach wprowadzic!!! prosze bardzo. my nie jestesmy anglia czy niemcy. tu zyje duzo ludzi ktorzy jezdza komunikacja miejska. zaloze sie ze to zniecheci pasazerow a zwlaszcza mnie. przyklad linia 23. wpierw ludzie wsiadaja do zapchanego busa bo wpierw pierwsi ci co wsiadaja a potem ci co wysiadaja. moze na dach bedziemy wchodzic. czemu nie. moze by tak panie dyrektorze KZK GOP zainwestowac a nie kombinowac jak kon pod gore!!! wiecej kursow i pojemniejsze autobusy. to jest szczyt glupoty.

20.09 10:52:33

podlesianin napisał(a):

Ciekawe jak to będzie funkcjonowało w solówkach w tramwajach ,pewno im przebudują kabiny?

20.09 12:07:07

wnerwiony pasażer napisał(a):

Ja natrafiam na kontrolerów może raz na dwa lata, a jeżdżę co najmniej czterema autobusami/tramwajami dziennie i to po centrach miast...

Wsiadanie przodem? Jest dokładnie tak jak napisał Jarek5.

Ostatnio, w jednym z katowickich autobusów słyszałem rozmowę kilku uczniów, którzy dopiero co wsiedli do pojazdu:
- ty kasujesz bilet? Poj(@#$@%)ło cię?!

W innym autobusie babka podeszła do kabiny kierowcy:
- poproszę bilet
- nie ma!
Na to jakiś współpasażer na cały autobus:
- pani, po kiego pani bilet, i tak nikt tego nie sprawdza!

Krew człowieka może zalać! Jedni wydają niemałą kasę na miesięczne/kwartalne (ponad 1000 zł rocznie), zaś inni jeżdżą sobie na gapę! I to niekoniecznie muszą być bezrobotni jadący na zupkę! Wychodzi na to, że w tym chorym regionie jazda z biletem to obciach!

A wszechwładny KaZiK też ma to w d..., bo przecież lepiej wyciąć jakąś linię (najlepiej tramwajową) niż zatrudnić paru kanarów.

Chory region, chora komunikacja.
Zmień bus na wóz!

20.09 12:23:11

podlesianin napisał(a):

Ja podejrzewam że KZK GOP ma jakąś symboliczną ilość kanarów i to jest przyczyną tego pomysłu żeby kierowcy sprawdzali bilety ,a tak że nie potrafi zatrudnić nowych ale to raczej nie jest dziwne po prostu taki rynek pracy. A co do sprawdzania biletów to mam takie samo zdanie jak poprzednik, kontrola biletów w autobusach KZK GOP to jest zjawisko nagłe czyli nic innego jak wypadek w wypadki zdarzają się bardzo rzadko.

20.09 14:02:22

bytom80 napisał(a):

@podlesianin: tylko żee zatrudnić kanara na umowę - zlecenie to dla nikogo nie powinien być problem ani koszty. No może poza KZK...

20.09 14:34:30

ik 280 napisał(a):

Drodzy, kochani, mądrzy, dalekowzroczni, przez nas, kurna, wybrani decydenci z KZK GOPu:
W krajach zachodnich ten system się sprawdza z bardzo prostego powodu. Po prostu główny ciężar komunikacji w dużych aglomeracjach spoczywa na metrze i KOLEI PODMIEJSKIEJ. Autobusy są uzupełnieniem oferty, najczęściej dowożą ludzi na dworzec kolejki, odjeżdżającej w godzinach szczytu co kilka minut. Oczywiście wspólny bilet na autobus, metro, tramwaj, pociąg to podstawa. W Paryżu ani razu nie zauważyłem autobusu tak napchanego jak nasze osiemsetki. Ale np. w pociągu linii B podmiejskiej kolejki (dwie jednostki po 4 wagony co 5 minut) ludzie są czasem upchani jak w tokijskim metrze. Niestety nasi decydenci na razie są na etapie haseł z przedszkola (wózbus).

20.09 17:30:21

P Śl napisał(a):

Tak, tak kolejny krok ku usprawnieniu komunikacji :). Juz widze jak kierowcy sprawdzaja bilety beda sciagac taki opierdol, ze szybko sobie dadza spokoj z tym i nie dziwie im sie bo nikt nie ma ochoty nadstawiac dupy za bezmozgowych "pociotkow" :). A te 7% to mnie naprawde juz rozbawilo, skad ta fascynujaca liczba ? moze podajmy z dokladnoscia do 2 miejsc po przecinku co sie bedziemy ograniczac buahaha :]
@podlesianin: Moze cos sie zmienia w temacie pewna osoba dojezdzajaca autobusem do pracy ostatnio stwerdzila, ze kanarow bardzo rzadko widac a we wrzesniu juz 3 razy byli :).
@bytom80: Tylko, ze warto byloby zatrudnic takiego kanara na umowe o prace, a nie traktowac tegoz stanowiska jak zlo konieczne. Taki pracownik na pewno bedzie bardziej wartosciowy i zwiazany ze swoja firma. Poza tym odnosze jakies dziwne wrazenie, ze w wiekszosci to oni tylko patrza, zeby nalapac w lape.

20.09 18:34:59

KZK GOP 1780 napisał(a):

bytom80: to żaden problem, ani nie chodzi o koszty, ino o brak chętnych. Może któryś z Was się zatrudni? :D

20.09 18:43:06

bytom80 napisał(a):

@ KZK GOP 1780: gdyby potrzebowali chętnych to by na swojej stronie internetowej umieścili ogłoszenie, a takowego nie widzę. Ja bym się nawet i zatrudnił, ale nie wiem, co mam w tym kierunku zrobić.

21.09 10:27:30

Dave napisał(a):

@ bytom80 - marudy: od czego sątelefony? Numery telefonu do kzk gop i jego działów i referató są dostępne na stronie internetowej a nabór na kontrolerów zawodowych kzk gop ostatnio jest co jakiś czas i chenych ni ma - stanowisk wolnych powiedzmy 5 na 1 nabór a chętnych...2! :|

A w czym kontrolel społeczny ma być gorszy od tego zawodowego na umowę o pracę niby?

21.09 21:34:30

KZKGOP1779 napisał(a):

@P Śl: no bo kanary to są chamy i złodzieje i czychaja na biednego pasażera...

21.09 23:05:23

Gliwiczanin napisał(a):

Ostatnio mając bilet zapomniałem go skasować i była kontrola. Złapali mnie, Pogodzony z nieszczęśnym losem wyciągnąłem legitymację i oczekiwałem na wystawienie mandatu aq tu nagle zapytali mnie czy mam 20 zł, powiedziałem, że mam tylko 4 - i wystarczyło ! Żenada !!! Komtrolerzy w KZK GOP upodabniają się do konduktorów PKP Przewozy Regionalne, którym 2 złote wystarcza - jednym słowem PKP, czyli Polak Kradnie jak Popadnie i KZK GOP, czyli Kiepski Związek Kretynów - Gawędziarzy O Pierdołach!

21.09 23:34:19

KZKGOP1779 napisał(a):

@gliwiczanin: wiele wskazuje na to, że wcale nie byli to kontrolerzy KZKGOP, tylko oszuści. niestety działa prau takich i wyłudza pieniądze od nieswiadomych pasażerów. Pamiętasz może jakie to mieli numery?

22.09 11:30:43

grotki napisał(a):

Nie nie nie... Autobusy już jeżdżą spóźnione a chcą je bardziej opóźniać...
Może i to przejdzie, tylko który kierowca będzie sprawdzał... tak na marginesie gapowicz się wciśnie gdy wysiadać będzie pasażer... A ludzie z wózkami na pewno się zmieszczą w Jelczu (lub "krótkim" Ikarusie)... ech dno...

22.09 19:07:38

Gliwiczanin napisał(a):

@KZKGOP1779 ... na bank nie byli to oszuści, bo mieli ważne identyfikatory i wpisywali się chyba do karty wozu, bo jeden z nich stał dłużej z przodu

23.09 00:17:56

P Śl napisał(a):

@KZKGOP1779: Ja mowilem o tych na umowe zlecenie (bo najczesciej to o nich chodzi). Nie wyssalem tego z palca swoje slyszalem, a takze widzialem dawanie w lape zamiast mandacikow, wiec swoje chore swtierdzenia sobie zachowaj.
@Gliwiczanin: To, ze sie wpisywali to chyba o niczym nie swiadczy. Pozory trzeba zachowac. To co napisales ewidentnie świadczy, ze to przebierancy byli. Szkoda, ze nie sprawdziles czy maja wogole kwity, bo moze przy tym by cos wiecej wyszlo :).

23.09 09:01:31

KZKGOP1779 napisał(a):

@gliwiczanin: ci fałszywi tez mają ważne identyfikatory, zwykły pasażer nie jest w stanie rozpoznać czy są one podrobione.

23.09 14:10:03


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!