Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Przerwanie ruchu tramwajowego w Sosnowcu

02.10.2006

Tagi: Tramwaje Śląskie, infrastruktura, inwestycje, za tramwaj – Dodał: Jacek Sobota

We wczesnych godzinach porannych 25 września rozpoczął się ostani etap przebudowy wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Piłsudskiego w centrum Sosnowca. Wstrzymany został ruch tramwajowy.


Remontowana jest stara jezdnia wraz z torowiskiem tramwajowym. Cały ruch samochodowy został przerzucony na nowe jezdnie wybudowane w miejscu dawnych tuneli dla pieszych. Konieczne stało się wyłączenie ruchu tramwajowego na trasach z centrum Sosnowca do Szopienic i Milowic.

Zmienione zostały trasy trzech linii tramwajowych przebiegających pod remontowanym wiaduktem. Linia 15 została podzielona na dwie części - śląską (Katowice Plac Wolności - Szopienice Pętla) i zagłębiowską (Zagórze Pętla - Sosnowiec Wspólna / Małachowskiego - Zagórze Pętla). Linia 21 została skierowana od Dworca PKP do przystanku Sosnowiec Wspólna. W kierunku Huty Katowice jazda rozpoczyna się na przystanku Sosnowiec Małachowskiego. Z kolei linia 26 została przekierowana od centrum Sosnowca do Pętli Będzińskiej - przystankiem końcowym i początkowym dla pasażerów jest Pogoń Akademiki.

Na odcinkach pozbawionych tramwajów uruchomione zostały zastępcze linie autobusowe, obsługiwane przez PKM Sosnowiec. Na trasie Milowice Hala Sportowa - Sosnowiec Estakada (przez Małachowskiego, a z powrotem przez Dworzec PKP), kursuje linia T-21, obsługiwana pięcioma wozami przegubowymi w dni robocze i trzema w dni wolne. Zadania w dni robocze zostały rozdzielone między zajezdnie Gołonóg (3 wozy) i Zagórze (2 wozy). Z przystanku Szopienice Dwór do Sosnowca jeździ linia T-15. Przebieg w centrum Sosnowca jest taki sam jak linii T-21. Przystankiem końcowym w Szopienicach jest Szopienice Kościół. Obsługę tej linii zapewnia zajezdnia Będzin - każdego dnia 3 autobusy standardowe.

Całkowicie pozbawione obsługi (również autobusowej) zostały przystanki Milowice Pętla oraz Sosnowiec Wysoka, a ponadto autobusy zastępcze nie obsługują przystanku Sosnowiec Dęblińska. Na czas objazdu, tj. około 6 tygodni, nieczynny będzie również przystanek tramwajowy Sosnowiec Dworzec PKP w kierunku Zagórza. Dla "zatramwajów" ustawione zostały dodatkowe stanowiska w pobliżu przystanków tramwajowych Sosnowiec Aleja Mireckiego, Sosnowiec Sobieskiego, Sosnowiec Wspólna i Szopienice Morawa.

Pierwszego dnia remontu i objazdów komunikacja miejska funkcjonowała bez większych zakłóceń i opóźnień. Korki przy remontowanym wiadukcie były umiarkowane.

Zastrzeżenia można mieć (jak zwykle przy okazji zmian tras) do oznakowania tramwajów, ograniczającego się najczęściej do żółtej tablicy o treści "zmiana trasy", wetkniętej za przednią szybę. Zdarzały się również tramwaje pozbawione jakiejkolwiek informacji o zmianie trasy. Nie można się zatem dziwić pasażerom wsiadającym przez pomyłkę na przystankach przy Dęblińskiej czy Wspólnej do tramwajów linii 15 czy 21 - desperaci wysiadali w czasie postoju wyrównawczego na środku ronda Gierka. O dziwo, prawidłowo oznakowane są autobusy zastępcze - wszystkie autobusy skierowane do obsługi "zatramwajów" wyposażone są w prawidłowo zaprogramowane wyświetlacze.

SzopieniceSzopienice PętlaSosnowiec, rondo Gierka

Sosnowiec, ul. SienkiewiczaSosnowiec, ul. SienkiewiczaSosnowiec, ul. Baczyńskiego

Szopienice, ul. SosnowieckaSzopienice, ul. MorawaSosnowiec, rondo Gierka

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!