Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Koniec papierowych biletów w Jaworznie

28.06.2008

Tagi: PKM Jaworzno, bilety – Dodał: Krzysztof Bojda

Pierwszego czerwca papierowe bilety odeszły w Jaworznie do historii. Wyparte zostały przez Elektroniczną Portmonetkę, nową funkcję istniejącej już w obiegu od 2005 r. Jaworznickiej Karty Miejskiej.


fot. J. Jackiewicz
Przypomnijmy, że w początkowym okresie pasażerowie jaworznickiego PKM-u wykorzystywali bezstykową kartę wyłącznie jako nośnik biletów okresowych. W obiegu pozostawały wciąż tradycyjne bilety papierowe oraz bilety sprzedawane z kas fiskalnych przez kierowców. W ostatnim czasie zintensyfikowano przygotowania do kolejnego etapu wdrożenia projektu. Wszystkie będące w ruchu autobusy wyposażone zostały w kasowniki umożliwiające obsługę kart, zainstalowano także moduły GPS.

Koncepcja nowego cennika opłat za przejazdy jednorazowe wprowadzonego z dniem 1 czerwca 2008 r. opiera się o system biletu przedpłaconego, funkcjonującego pod marketingową nazwą Elektronicznej Portmonetki. Do korzystania z usługi niezbędne jest posiadanie Jaworznickiej Karty Miejskiej, którą PKM wydaje wszystkim chętnym nieodpłatnie. Karta jest personalizowana i w chwili obecnej umożliwia wyłącznie opłacanie przejazdów za swojego właściciela. Pasażer przed rozpoczęciem podróży musi zasilić swoją kartę kwotą przynajmniej równą cenie stosownego biletu. Razem z nową usługą, wprowadzono promocyjne opłaty za przejazd - przede wszystkim w celu popularyzacji nowego nośnika.

Tzw. doładowania realizowane są w kilkudziesięciu punktach, zlokalizowanych przede wszystkim na terenie miasta Jaworzna (ale również w Chrzanowie, Katowicach, planowane są także punkty w Mysłowicach). Właścicielem terminali zasilających kartę jest Mennica Polska S. A., operator sieci STREFA™. System ten teoretycznie umożliwia także obsługę podmiotów zewnętrznych, w praktyce w skali kraju wykorzystywany jest głównie w komunikacji miejskiej. PKM Jaworzno przestał więc zajmować się dystrybucją biletów w sieci stacjonarnej. Nadal jednak sprzedawane są jednorazowe bilety u kierowców (to nie ulegnie zmianie).

Skasowanie biletu odbywa się poprzez wybranie jednego z przycisków "N" (bilet normalny) lub "U" (ulgowy) na kasowniku, a następnie przyłożenie doń karty. Krótki sygnał dźwiękowy oznajmia koniec operacji, co potwierdzone zostaje także na niewielkim wyświetlaczu. Trzecim z przycisków dostępnych w kasownikach jest "S", służące jedynie sprawdzeniu stanu konta. Kasownik domyślnie pobiera opłatę do końca danego kursu. Jeżeli jednak pasażer zdecyduje się ponownie "odbić" kartę przy wyjściu z pojazdu, otrzyma zwrot nadpłaconej kwoty, stosownie do przejechanego odcinka. Kasowniki zezwalają na debet na karcie, możliwe jest więc zasilenie jej wyłącznie kwotą faktycznie niezbędną do zakupu biletu. Podstawą taryfy pozostaje strefowy podział sieci.


Kasowniki oraz moduły GPS dostarcza znana w komunikacji firma R&G z Mielca. W wybranych pojazdach udało się przy okazji zintegrować system ze sterownikami wyświetlaczy, które odtąd aktualizują się automatycznie (rozwiązanie wdrożone już niegdyś w naszym regionie - w tramwajach). Nadajnik GPS wykorzystywany jest do dokładnego zlokalizowania pojazdu, co dla odmiany służy poprawnemu wyznaczeniu ceny za przejazd przy pobieraniu opłat z karty. Po powrocie do zajezdni autobusy drogą radiową przekazują zbiór danych o pobranych opłatach za przejazdy do centralnej bazy danych. Stąd także możliwa jest zdalna aktualizacja kursówek i treści, jakie trafić mają na wyświetlacze.

Pierwsze doświadczenia PKM w Jaworznie wskazują na powodzenie nowego rozwiązania i jego rosnącą popularność wśród pasażerów. Niestety nie zawsze nowy sposób obsługi kasowników jest zrozumiały dla mieszkańców, co w początkowej fazie powoduje nieporozumienia. W większości wyjaśniane są one bezpośrednio w PKM (w uzasadnionych przypadkach także w ramach reklamacji).

Dalsze obserwacje tego wdrożenia pozwolą nam ocenić szanse projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych - rozwiązania najpewniej bardzo zbliżonego, a realizowanego w najbliższej przyszłości przez KZK GOP.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Lukas napisał(a):

Na zachodzie wczoraj .W Jaworznie dziś a w KZK GOP za 50 lat

28.06 16:31:30

zonk napisał(a):

A co z biletami całodobowymi/całodniowymi? Tu nic nie pisze, a na http://www.pkm.jaworzno.pl tyle że będą sprzedawane przez kierowców - rozumiem, że w postaci paragonów?

28.06 18:00:18

jacekso napisał(a):

Tak.

28.06 18:35:44

monter napisał(a):

A co z punktami doładowań w Sosnowcu

28.06 19:40:46

Kartograf napisał(a):

KZK GOP wprowadzi takie rozwiązanie chyba jedynie pod groźbą rozwiązania samego KZK GOP! Odnoszę bowiem wrażenie, że w tej "firmie" nic się nie do bo... się nie da i już.

28.06 23:56:31

KEH napisał(a):

Do końca nie wiem czy rozwiązanie z kartą miejską to dobry pomysł. Duże koszty zakupu eksploatacji i kłopot dla pasażerów. Tak dla porównania to chyba Jaworzno czy Rybnik to taki malutki żuczek w porównaniu do KZK GOP. Tak sobie na szybko przeliczyłem zakup samych kart ok. 2,5 - 3,0 miliony pasażerów karta ok. 7 zł czyli 17,5-21,0 miliona zł. i nie ma do czego wsadzać urządzeń (stary tabor konkretnie chodzi mi o Ikarus 280 i Jelcze). Jednak słyszałem że w KZK został już rozstrzygnięty przetarg na kartę za dwa lata start.

29.06 11:03:27

adam86 napisał(a):

Rozwiązanie może i w Jaworznie ma sens, ale u nas są jednak dużo wieksze potoki i chciałbym widzieć jak pasażerowie odbijają te karty w solówce na T6;>

29.06 11:51:55

nienormalny napisał(a):

Ja widziałbym w GOPie bilety magnetyczne jak w Warszawie. Ale ja to pewnie se mogę..:)

29.06 16:03:06

xman napisał(a):

adam86 - zapewne jak teraz kasują bilety jednorazowe

29.06 17:34:55


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!