Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Co dalej z linią 18?

21.04.2008

Tagi: – Dodał: Marek Borys

TV Silesia, 20.04.2008 r.

Tutaj jeden na drugiego najeżdża, bo przecież nie mieści się. Do wypadków dochodzi tu często, bo szyny poprowadzone są w taki sposób, że tramwaj praktycznie jedzie pod prąd i wyjeżdża wprost na samochody jadące z przeciwka.


Jedni muszą ustępować pod mostem, drudzy stoją, światła tam nie działają. Dwa miesiące temu doszło do wypadku. W tramwaj numer 18 wjechała ciężarówka. Podobno mają zlikwidować całe tory i puścić autobusy. To by było bezpieczniejsze rozwiązanie, niż to, co dotychczas jest. Mieszkańcy ulicy Piastowskiej, czyli ci którzy z linii numer 18 korzystają najczęściej, napisali już petycję i zgłosili się do Urzędu Miasta z wnioskiem o likwidację niebezpiecznej linii. Władzom miejskim wizja usunięcia zdezelowanego torowiska przypadła do gustu, dlatego o likwidację 18 wystąpiły już do KZK GOP.

Nowak, rzecznik prasowy UM w Rudzie Śląskiej: - Zwężenie ruchu samochodów prowadzi do kolizji. Sprowadza to wiele niebezpieczeństw dla mieszkańców, dla kierowców, także spoza miasta. Droga bez dziur i przejazd bez ryzykowania czołowego zderzenia z tramwajem na pewno ucieszyłby kierowców, ale w Rudzie Śląskiej nie każdy wszędzie jeździ samochodem.

Dyszlak, mieszkaniec: - Według mnie to niepotrzebnie. Dużo jest w normalny dzień, w taki powszechny dzień widać, że dużo jeździ ludzi.

O tym czy połączenie będzie istniało zdecyduje własciciel czyli KZKGOP. Na razie nikt linii nie chce likwidować.

Alodia Ostroch, Rzecznik Tramwai Śląskich: - Rzeczywiście chcemy przysłuchać się tym głosom mieszkańców, chcemy z nimi porozmawiać, aby wiedzieć co im doskwiera, a potem zastanwiać się jak ten problem rozwiązać.

Gdy Tramwaje Śląskie będą się zastanawiać jak rozwiązać ten problem, jedno wydaje się pewne - dla mieszkańców ulicy Piastowskiej, najlepszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie kłopotliwej linii tramwajowej.

» Zobacz materiał filmowy TV Silesia

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

adam86 napisał(a):

z tego co ostatnio widzę, likwidacji wymaga TV Silesia...

21.04 21:02:20

aaa napisał(a):

Ludziom, którzy są za likwidacją 18 życze aby w zamian za tramwaj co 20 minut kursował śmierdzący, brudny autobus co 60 minut bo znając kzk gop takiej wersji można się spodziewać

21.04 21:10:05

KUBER napisał(a):

"Tramwaji" ?

21.04 21:14:53

Ratowac 18 napisał(a):

W zwiazku z tym nalezy przebudowac linie tramwajowa "18" z jednotorowej z mijankami na dwutorowa.
Wtedy tramwaje nie beda jezdzic pod prad.
Pieniadze na ten cel mozna przeciez pozyskac z UE czyli Unii Europejskiej.

21.04 21:25:02

shinkadamo napisał(a):

No chyba ich pognie jeśli zlikwidują ten tramwaj. Wielkie "NIE" dla likwidacji linii i puszczenia śmierdzących trucicieli autobusów na drogę!

21.04 21:27:15

ianus napisał(a):

TRAMWAJÓW!!! Nie tramwai!

21.04 21:27:24

bobo napisał(a):

Mówię stanowcze: NIE likwidacji tej linii!
Jeżdżę tym tramwajem stosunkowo często (chociaż rzadziej od kiedy linia skręca na Zamłyniu w kierunku Łagiewnik) i jest to jedyny sposób na szybkie i zgodne z rozkładem jazdy dotarcie do centrum Bytomia!
Taka linia 146 to często przyjeżdża na Dworzec opóźniona i o 15 minut.
W Sosnowcu T15 też fragment trasy ma podobnie wyznaczony i jakoś nikt nie chce tej linii likwidować...
Już dawno sugerowałam częściowe rozwiązanie tzn wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na odcinku Ruda Kościół św. Józefa - Ruda Matejki (przed mostem). Trasę w przeciwnym kierunku można wyznaczyć ulicami /Matejki/ i /Wesoła/. Zostaje nam więc krótki około 500 metrowy odcinek na trasie Kościół - Skrzyżowanie z Potokową, a przy takcie tramwaju 20minutowym to naprawdę nie jest duży problem ten TRAMWAJ!
Ludzie zastanówcie się dwa razy, bo zlikwidować linię jest bardzo prosto, ale żeby potem ją przywrócić - o wiele trudniej i rzadko ma to miejsce w polskich realiach :/

21.04 21:32:21

hm... napisał(a):

Poza tym, Alodia jest rzecznikiem KZK GOP, a nie TŚ. :/

21.04 21:46:19

KZKGaPowicz napisał(a):

Skoro przeszkadza im tramwaj, to niech sobie chodzą pieszo na przystanki:
"Ruda Kościół" na autobus lub "Bobrek Os. Pod Brzozami" na tramwaj linii nr 5 i 30. Jestem pewny, że za jakiś czas zaczną tym pożal się Boże mieszkańcom przeszkadzać autobusy.
Ciekawe, że nie przeszkadzają im przejeżdżające tamtędy różnego rodzaju samochody ciężarowe. Zawsze jest kilka rozwiązań danego problemu:
1.) Od strony Bytomia do Rudy ulicę Piastowską przekształcić w drogę jednokierunkową, a w druga stronę samochody kierować przykładowo na Rudzką Kuźnicę przez Orzegów, Godulę, Szombierki i Bobrek lub przez ulicę Szczęść Boże.
2.) Na ulicach Piastowskiej i Szczęść Boże wprowadzić całkowity zakaz wjazdu dla samochodów przekraczających wagę 3,5 tony. Tranzyt dla samochodów przekraczających wagę 3,5 tony można poprowadzić przez ulicę Zabrzańską na Chebzie i dalej przez Godulę - bardziej realny wariant.
3.) Wyburzyć chodnik lub chodnik i domy po jednej stronie ulicy Piastowskiej.
Poza tym sygnalizacja świetlna informująca kierowców o zbliżającym się tramwaju przed mostem na Piastowskiej działa prawidłowo, tylko czujniki na trakcji przenieść trochę bliżej (w stronę Bytomia), aby samochody (które wjechały pod most przed zapaleniem się światła czerwonego) znajdujące się pod mostem zdążyły wyjechać spod niego i ominąć tramwaj.
Jak im podoba się pomysł zlikwidowania tramwaju, to mnie podoba się wariant wyburzenie domów po jednej stronie drogi (ironia).
Ciekawi mnie tylko, że mieszkańcom ulicy Niedurnego w Nowym Bytomiu nie przeszkadza wąska droga, a na niej przejeżdżające tramwaje, samochody ciężarowe (m. in. TIR-y)oraz autobusy, którym też trudno się zmieścić w tym rejonie.

21.04 21:50:05

Bodzio napisał(a):

Z tego, co wiem, to pani Alodia jest rzecznikiem KZK GOP , a nie Tramwajów Śląskich. Chyba, że pracuje na drugi etat.

21.04 21:51:28

marian napisał(a):

Kiedyś kursowali zmodernizowane tramwaje konstal N i jakosc nikt nie był za likwidacją linii 18 tramwaj to przyszlość trzeba tylko zakupić z zagranicy banki i wyremontować tory.

21.04 21:54:13

Tomek Ch. napisał(a):

Likwidacja linii tramwajowych w XXI wieku to kompromitacja. Tyle w temacie.

21.04 22:08:48

lukaszek276 napisał(a):

Z likwidacja tej linii bedzie tak ze nieda sie dogodzic wszystkim jedni bede za drudzy przeciw,wyjsciem moze byc jedynie calkowita przebudowa tej linii ale to sie wiaze z kosztami, i to ogromnymi a jak wiemy TŚ niemaja na biezace wydatki a co dopiero na taki projekt,a urzedasom najwygodnej jest zlikwidowac i miec to gdzies.Co do wypadkow to fakt trudna trasa,ale ztego co pamietam to ostatni powazny wypadek byl tam w wrzesniu zeszlego roku i to zwiny motorowego,ktory niedal sygnalu pociagowi na mijance ze zanim jedzie nastepny,to akurat wiem bo jedna ztych 18 kierowal moj znajomy,Pozdrowienia

21.04 22:09:54

Yogi23 napisał(a):

Niech sie chwycą za głowe ci co wpadli znowu na pomysł zeby zlikwidować linie 18. Mega wielkie NIE!!!!!!!!!!!!! likwidacji linii 18!!!!!!!!!!1

21.04 22:16:41

Słownik PWN napisał(a):

Obie formy są poprawne <lol>

21.04 22:30:18

suchy napisał(a):

@aaa - jestem z tobą, niech tak zrobią, niech im puszczą na piastowską jakiegoś starego jelcza z ampexu, który będzie kursował raz na godzine, i wtedy zaczną skamleć do kzkgop żeby im przywrócili na nowo połączenie tramwajem..

a co do poprawności słowa tramwai:

tramwaj [wym. tramwaj] m I, D. tramwaju, lm D. tramwajów, potocznie dopuszczalne tramwai [wym. tramwaji].
Słownik poprawnej polszczyzny PWN 2006

gramatycznie obie formy fleksyjne są dobre, ale stylistycznie bardziej poprawna i uzasadniona jest forma "tramwajów"...tramwai to brzmi tak z lekka obco:)

22.04 03:21:31

andrzejh69 napisał(a):

no właśnie a zaistalowanie sensownej sygnalizacji świetlnej w tym rejonie to jakiś wielki problem i wydatek? Jak włodarze Rudy Śląskiej doprowadzą do zlikwidowania tej linii to znaczy że są zacofanymi wieśniakami.

22.04 07:53:21

Ręce precz od Banek napisał(a):

Niech puszczą im jakiś "autobus" z Ampexu,albo innej Delty.

22.04 10:43:37

Może chcą zlikwidować, bo niejeżdżą? napisał(a):

"Mieszkańcy ulicy Piastowskiej, czyli ci którzy z linii numer 18 korzystają najczęściej, napisali już petycję i zgłosili się do Urzędu Miasta z wnioskiem o likwidację niebezpiecznej linii." - podała TVS. Jeśli ktoś jest mieszkańcem ul. Piastowskiej, to niekoniecznie oznacza, że korzysta z komunikacji miejskiej. Może petycja, została napisana przez zmotoryzowanych, którzy boją się o swoje nowe piętnastoletnie i starsze "audice" i "beemy". A poza tym ja mieszkam w Chorzowie nieopodal pogotowia ratunkowego i domagam się jego likwidacji, bo znienacka wyjeżdża na ulicę i strasznie hałasuje (szczególnie w nocy). Wniosek: jeśli ktoś nie potrafi zauważyć tramwaju na ulicy, to niech przeniesie się na wieś i śmiga swoim autkiem po polach, a jak wpadnie pod kombajn to niech domaga się żniw z kosą, a najlepiej sierpem.

22.04 10:44:34

Bodzio napisał(a):

Należałoby jeszcze mieć na uwadze budowaną trasę drogową W-Z, która z pewnością odciąży ul. Piastowską z ruchu tranzytowego, a co za tym idzie, zmniejszy się kolizyjność ruchu samochodów i tramwajów. Moim zdaniem trzeba robić wszystko dla przyśpieszenia realizacji tej inwestycji, jak również zachodnich odcinków DTŚ. ( Ruda - Zabrze - Gliwice ) O ile na odcinkach rudzkich postępy są widoczne, o tyle na terenie mojego rodzinnego Zabrza i sąsiednich Gliwic ruchy inwestycyjne wyglądają na pozorowane - przynajmniej w kontekście prac na terenie Rudy. A "osiemnastkę" ( i inne linie tramwajowe, co do których ktoś myśli o ich likwidacji ) trzeba utrzymywać za wszelką cenę. I w dalszym ciągu jak najbardziej dążyć do wyprowadzania ruchu samochodów ( szczególnie tych najcięższych ) poza centra miast.

22.04 11:04:41

18 napisał(a):

Dla władz Rudy Śl.za mały problem.Oni są od wielkich rzeczy ( ośrodek "OTI" lub lotnisko ew. Centrum Handlowe im. J. Koniecznego

22.04 11:17:01

102N@ napisał(a):

Krew może zalać jak się czyta/ogląda reportaże tych pseudopismaków. Dopiero co chcieli zlikwidować 6-kę przez wypadek w Chorzowie,teraz znów 18-ka. Jak tak dalej pójdzie to i zlikwidujmy tory za Pocztową w K-cach (w końcu niedawno był wypadek). Tok myślenia pismaków jest taki, że należy zlikwidować każdą linie,na której zdarzy się wypadek.... No cóż...kononowicz jednak był prorokiem..."i niczego nie będzie"

22.04 20:32:11

greg422 napisał(a):

zwiazku z tym nalezy przebudowac linie tramwajowa "18" z jednotorowej z mijankami na dwutorowa.
Wtedy tramwaje nie beda jezdzic pod prad.
Pieniadze na ten cel mozna przeciez pozyskac z UE czyli Unii Europejskiej.
21.04 21:25:02
[ha-ha] nie pisz jak nie wiesz o co chodzi

22.04 22:40:37

Majchrzak Transport - Ruda Śląska MT-RS napisał(a):

Kule jak tak można wprowadzić autobusy na T18 !!!! Tramwaj przynajmniej nie zanieczyszcza środowiska, może przewieźć znaczną ilość pasażerów. A niech się tam pojawią Ikarusy albo nie wiadomo jakie autobusy to zakopcą ulice i ludzie dalej będą mieli dalej pretensje. Niech się wyprowadzą jak im coś nie pasuje ;/

Po za tym można zwężyć nieco chodniki na Rudzie (i tak mało kto po nich chodzi).Zawsze można znaleźć inną opcje a nie już podstawiać "autobusy".

Napiszę do szanownego pana prezydenta w tej sprawie. Są osoby które wolą tramwaje !

23.04 00:17:19

mark40 napisał(a):

Proszę uprzejmie, mail do prezydenta: prezydent@ruda-sl.pl

23.04 00:48:00

Henryk napisał(a):

Na Forum TV Silesia pojawiło się kilka wątków zwracających uwagę na nieobiektywny materiał, to zlikwidowali całe forum i zrobili nowe, czyste. Ale napiszę jeszcze raz, co myślę o TVSzmaciarzach.

23.04 16:05:34

fuego napisał(a):

Co do skasowanych postów z forum TVS chciałbym dodać, że było tam i mój. Napisałem parę słów o obiektywności reportażu "18 pod prąd" wyświetlanego w TVS i następnego dnia forum zostało wyczyszczone.

24.04 18:42:13

zdegustowany napisał(a):

Jeśli chcą autobus,to dajmy go im.Tylko nie żaden SU18 z Gliwic czy Świerklańca;jeśli ma kursować na linii łączącej Rudę Śląską i Bytom,to tylko Ampex lub Zagozda.

24.04 20:10:11


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!