Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

KZK GOP: za niedochodowe linie trzeba dodatkowo płacić

17.01.2008

Tagi: – Dodał: Marek Borys

Robert Grzesiński,
Gospodarka Śląska, 17.01.2008 r.


Wywiad z rzecznikiem prasowym KZK GOP, Panią Alodią Ostroch.


- Na początku grudnia ubiegłego roku KZK GOP ogłosił poszukiwanie wykonawcy do opracowania projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych. Na jakim etapie jest wybór firmy, która się tym zajmie?

Alodia Ostroch: W tej chwili trwa uzupełnianie dokumentacji przez firmy, które uczestniczą w postępowaniu. Sądzę, że w ciągu miesiąca wybierzemy firmę, która przygotuje koncepcję.

- Ernst&Young, w przygotowanym na zlecenie KZK GOP raporcie na temat komunikacji publicznej na terenie aglomeracji, zwracał uwagę na zbyt mały poziom dofinansowania związku ze strony gmin i zalecał zmianę sposobu rozliczania.

Sposób rozliczania już się zmienił. Od początku 2008 r. wielkość udziału gminy w finansowaniu komunikacji publicznej w części jest obliczana na podstawie wpływów z biletów z poszczególnych linii, które działają na terenie gminy. Wcześniej wielkość wpłaty była uzależniona wyłącznie od wielkości eksploatacyjnej mierzonej liczbą wozokilometrów czyli od długości linii, którą KZK GOP musi utrzymać oraz ilości obsługujących je pojazdów na terenie gminy.

Obecnie, tam gdzie linie są dochodowe, udział finansowy gminy jest mniejszy niż tam gdzie linie są deficytowe. Jeśli gmina chce utrzymać taką linię, musi do niej dopłacać.

- Czy będą czynione starania o pozyskanie środków unijnych dla transportu publicznego?

Chcielibyśmy uzyskać dotacje unijne na prowadzenie prac związanych z wprowadzeniem Śląskiej Karty Usług Publicznych, w tym zwłaszcza biletu elektronicznego w transporcie miejskim. Niezależnie gminy i spółka Tramwaje Śląskie S.A. czynią przygotowania do programu modernizacji tramwajowej, oraz taboru.

- KZK GOP w nowym rozkładzie, który wszedł w życie od początku 2008 r., wprowadził duże zmiany. Zniknął autobus 821 z Dąbrowy Górniczej do Katowic a autobus 27 zamiast 20 kursów w dni robocze ma teraz 15, a w dni wolne tylko 13. Według doniesień prasowych, pasażerowie skarżą się na te zmiany. Czy były one konieczne?

Te zmiany wynikają z naszej analizy wykorzystania transportu autobusowego i prób przyśpieszenia komunikacji między Katowicami a Dąbrową Górniczą. Linia 821 zniknęła z rozkładu, ale jej ruch przejęły dwie pozostałe linie przyśpieszone – 801 i 831, tak, że praktycznie co 10-15 minut jest kolejny kurs, a więc globalnie kursów jest nawet więcej tak w dni szkolne, jak i w czasie ferii. Wszystkie te zmiany były konsultowane i nadal będziemy te linie obserwować, rozważając ewentualne poprawki. Na razie jednak krytycznych reakcji jest coraz mniej, więc mamy nadzieję, że większość pasażerów uzna jednak zmiany za dobre.

Rozmawiał Robert Grzesiński

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

MT-RS.lua.pl napisał(a):

Najlepiej niech sie te KZK GOP rozpadnie, bo ich działania i praca jest daremna !! To jest jedne wielkie skupisko. Zamiast wziąć wzór z MZA to nie !! Życza wszystkiego najgorszego ;/

17.01 23:31:36

butthead napisał(a):

Organizator (KZK GOP) i zleceniobiorca (rzeczone MZA) to zupełnie różne poziomy zarządzania komunikacją. Zapewne chodziło Ci o ZTM.

17.01 23:37:31

adamos napisał(a):

Ami przeszkadza brak tych kursów 27, nie wiem dlaczego usunęli bardzo popularne kursy, a śmiech na sali wywołuje to że w kursie o 14 z huty katowice i powrotnym obsługiwanym wcześniej przez przegubowego ikarusa jeździ krótki solaris, choć ten kurs zawszejest oblegany ;/

18.01 10:56:57

5th napisał(a):

Ciekawe po czym oceniają dochodowość lini? Moze po spredanych biletach w pojeździe (gdzie moze 1/10 kupuje bilety) a może bo ilości kar nałozonych przez kobuchów ?:P

18.01 11:01:39

griszin napisał(a):

czy Redakcja portalu wie cos na temat jelcza #160 z pkm k-ce. slyszalem ze zostal zdemolowany w nocy gdzies w okolicach jozefowca? co sie własciwie stalo?

18.01 13:50:08

tramchorzów napisał(a):

Niedochodowe to dopiero kzk gop jest POPATRZCIE NA ZDEZELOWANE SMRODLIWE AUTOBUSY A GDZIE NIISKOPODŁOGOWCE W INNYCH MIASTACH LATA JEZDZĄCE to samo tramwaje zaniedbane to i jeszcze likwidujom kpina z pasarzerów jak sprzątac to własnie od dezorganizatora z conajmiej 12 letniom praktykom niszczenia naszej komunikacji nawet skomunikowna zatramwaju z tramwajem nie umiom to poco im te 3 pietra urzedasów doczego oni

18.01 15:27:34

5th napisał(a):

griszin Nie 160 a 161 . Tu masz więcej http://wiadomosci.wp.pl/kat...

18.01 15:40:00

podlesianin napisał(a):

KZK Gop niech najpierw wytnie dublujące się linie autobusowe z tramwajowymi i będzie miało kupę kasy na większe stawki za wozokilometr.

19.01 11:08:46

klinkier napisał(a):

W KZK GOP pracują ludzie, którzy o sprawnej i bezpiecznej komunikacji nie mają pojęcia, pochłaniają miliony złotych, a dobro pasażera mają w głębokim poważaniu. Nie wiem jak długo ta chora instytucja będzie jeszcze działać, ale mam nadziieje że to się kiedyś zmieni.

19.01 14:11:41

pekos napisał(a):

Dlaczego mamy taki kiepski tabor i infrastrukture?
Bo większość wpływów pochłania KZK GOP, a przewoźnikom płacą minimalne, śmieszne stawki.

19.01 14:18:51

adam86 napisał(a):

@pekos: radze sobie BIP poczytać, a nie pieprzyć takie brednie.

20.01 19:40:55

YoMaHa napisał(a):

@adam86: Zatem dlaczego?

24.01 20:12:52

adam86 napisał(a):

@yomahha: chodziło o to ile ot niby KZK pochłania. Ty akurat dobrze wiesz dlaczego:)

24.01 20:37:20

YoMaHa napisał(a):

@adam86: po pierwsze nie wiem, po wtóre - nie wnikając w to, co pekos miał na myśli, uważam, że jak na to, co robi, to KZK GOP stanowczo za dużo pochłania.

24.01 21:52:35


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!