Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Tajniacy w autobusach i tramwajach

01.12.2007

Tagi: – Dodał: Marek Borys

Krzysztof P. Bąk,
Polska Dziennik Zachodni, 28.11.2007 r.


Każdego dnia przynajmniej siedem osób przemieszczających się po naszym regionie autobusami i tramwajami zostaje napadniętych lub okradzionych. Sytuacji mogą zaradzić policyjni tajniacy.


Ubrani po cywilnemu stróże prawa jak normalni pasażerowie kasowaliby bilety w autobusach i tramwajach, a następnie obserwowali to, co dzieje się w pojeździe.

- Takie obserwacje pozwalają łatwiej rozpoznać sprawców agresji i złodziei - przyznaje podinsp. Jarosław Łydka, naczelnik prewencji w katowickiej komendzie policji.

Najbardziej zagrożone są linie tramwajowe 6 i 41 kursujące z Katowic do Bytomia i właśnie do nich "szpiedzy" najczęściej wsiadają. Ale ilu ich jest i czy pilnują pasażerów codziennie, podinsp. Łydka nie zamierza informować.

Choć w porównaniu z rokiem 2006 przestępczość w środkach miejskiej komunikacji spadła, to wciąż jest powyżej średniej krajowej. Przez dziesięć miesięcy bieżącego roku policjanci odnotowali ponad 2,5 tys. przestępstw w komunikacji miejskiej. - W ubiegłym roku było ich natomiast aż 3129 - zaznacza nadkom. Mariusz Herbuś z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Prawdziwą plagą są kieszonkowcy. Zdecydowanie częściej grasują oni w autobusach niż w tramwajach. Głównie w Katowicach, Sosnowcu, Bytomiu, Gliwicach, Rudzie Śląskiej i Chorzowie.

Tegoroczny spadek odnotowanych zdarzeń to przede wszystkim efekt prowadzonej na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku kampanii "Pilnuj się". Pasażerowie mogli przypomnieć sobie o kieszonkowcach dzięki plakatom rozklejonym na przystankach i w pojazdach. - Oplakatowanie i ostrzeganie, apelowanie, by ludzie pilnowali swoich kieszeni jest najskuteczniejsze - uważa Halina Barwinek-Folek, pełnomocniczka prezydenta Bytomia do spraw bezpieczeństwa.

- Prawidłowością jest, że gdy nie ostrzegamy ludzi, liczba przestępstw rośnie - dodaje Alodia Ostroch, rzeczniczka organizującego transport zbiorowy na terenie 23 śląskich gmin KZK GOP.

Zdaniem Barwinek-Folek gminy należące do związku powinny wesprzeć policjantów zwalczających przestępczość komunikacyjną. Choćby finansując bilety dla tajniaków, by ci w razie kontroli biletów nie musieli się ujawniać.

Przedstawiciele Związku chcieliby również, by na wspólne wojaże autobusami wybierali się kontrolerzy i stróże prawa. Taka współpraca przyniosła efekt niedawno, gdy ochraniani przeze policjantów pracownicy KZK GOP zaczęli sprawdzać jadących autobusami na mecz kibiców GKS Katowice. - Tylko w jednym przypadku wystawili ponad sto mandatów, z czego zdecydowana większość została zapłacona od razu. A policjanci mieli spisaną i opanowaną część kibiców - podkreśla Ostroch.

(Tyt. oryg. ""Szpiedzy" podniosą bezpieczeństwo pasażerów w komunikacji miejskiej")

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

mieszko966 napisał(a):

Właściwie, jak taki tajniak codziennie jeździ komunikacją, to powinien mieć miesięczny, a nie kasować jadnorazówek.

01.12 20:24:16

Peter napisał(a):

KZK GOP już tonie w swojej niekompetencji. Przecież to oni sami wprowadzili solówki na 6 i 41. To jest przyczyną powszechnie występującego tłoku na tych liniach, co zachęca do działań przestępczych.Czyli tak naprawdę zwalczają efekty swojej własnej polityki w organizowaniu komunikacji.
Bardzo to jest ciekawe...

02.12 09:54:33

Maciej-Gliwice napisał(a):

jeszcze nigdy nie obserwowałem aktów kradzieży kieszonkowej w autobusach, natomiast w tramwajach wiele razy. W szczególności w Katowicach na liniach 6 i 41. Kieszonkowcy są do tego stopnia bezczelni, że raz nawet zwrócili mi uwagę, żebym nie "wywijał oczami dookoła tramwaju" widząc, że ich zdemaskowałem - a zrobili to na głos, przy wszystkich pasażerach!

02.12 15:50:20

YoMaHa napisał(a):

@Maciej-Gliwice: Na Skargi/Stawowej dwa razy widziałem. I jeszcze w niegdysiejszym 633 dość popularne było zwijanie portfeli...

02.12 19:07:37

Penny napisał(a):

@ mieszko. Taki tajniak w ogóle nie musi kasować biletu - chodzi jedynie o zachowanie pozorów, że jest przecietnym pasażerem.

02.12 21:04:29

YoMaHa napisał(a):

@Penny: Są linie, na których kasowanie biletu bynajmniej nie prowadzi do wniosku, że jest się przeciętnym pasażerem, a do zgoła przeciwnej tezy ;-)

02.12 22:30:54

titik1983 napisał(a):

trmwaje jedno wagonowe i krotkie autobusy powinne być monitorowane przez policę a nie przeż kierowców taka moja uwaga

04.12 10:46:25

YoMaHa napisał(a):

@titik1983: A dwuwagonowe i przeguby już nie? Dlaczego?

04.12 21:09:19


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!