Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Sosnowiec: nowe przystanki już zdewastowane

03.10.2007

Tagi: – Dodał: Jakub Jackiewicz

Milena Nykiel
Gazeta Wyborcza, 01.10.2007


To była prawdziwa demolka - mówią mieszkańcy osiedla przy ul. Kombajnistów w Sosnowcu. Z nowo postawionych przystanków po ostatnim weekendzie zostały tylko strzępy.


Wybite szyby, wyrwane ławeczki i rozkłady jazdy, walające się pod nogami plastikowe butelki, taki obraz zostawili po sobie wandale, którzy w ostatni weekend zdemolowali wiaty autobusowe przy ulicy Kombajnistów i Narutowicza w Sosnowcu.

- Przystanki wyglądają jakby przewinęło się przez nie stado byków - mówi Krystyna Brandys, mieszkanka Sosnowca. - Często czekam tu na autobus, bo odwiedzam córkę, która mieszka niedaleko. Ostatnio jednak wieczorami na autobus odprowadza mnie zięć, bo boję się sama wracać. Nie chciałabym spotkać tych, którzy tak potraktowali przystanki - dodaje Brandys.

Trzy wiaty autobusowe przy ul. Kombajnistów zostały postawione niespełna trzy tygodnie temu, te na Narutowicza mają prawie rok. Zdemolowane zostały w jeden wieczór. Władze Sosnowca do końca roku postawią kilkadziesiąt nowych, obawiają się jednak, że będą to pieniądze wyrzucone w błoto, bo demolowanie przystanków będzie się powtarzać.

Jedna przeszklona wiata z ławeczką dla czekających na autobus kosztuje ok. 6 tys. zł. W zeszłym roku sama wymiana rozbitych szyb na 16 przystankach kosztowała miasto 31 tys. zł. Rafał Łysy z sosnowieckiego magistratu mówi, że za te pieniądze można by wybudować duże szkolne boisko. Dlatego władze miasta szukają sposobu na chuliganów. Prawdopodobnie zatrudnią firmę ochroniarską, która patrolować będzie okolice przystanków i dbać o bezpieczeństwo czekających na autobus.

O zniszczonych przystankach przy ulicy Kombajnistów i Narutowicza sosnowiecka policja nic nie wiedziała. Jak mówi Hanna Michta, rzecznik policji w Sosnowcu, mieszkańcy boją się reagować.

Podwójne szyby montowane na przystankach mają 4 mm grubości, pokrywa się je dodatkową folią, tak aby przy uderzeniu szyba nikogo nie poraniła. Trzeba zadać sobie mnóstwo trudu, żeby taką szybę rozbić.

- Być może gdyby montować na przystankach zwykłe szyby, to przy uderzeniu sprawca mógłby się pokaleczyć i na przyszłość dwa razy pomyślałby zanim cokolwiek zepsuje - mówi Łysy.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Dave napisał(a):

Pieprzone sosnowieckie bydło! Zagłębiacy pożal się Boże...

A ostatnie zdanie pana Łysego (fajne nazwisko :P) słuszne - po co montować zbrojone szyby jak i tak je rozpieprzą a koszty większe a krzywdy se taki debil nie zrobi :/

03.10 13:43:46

Jaworznianin napisał(a):

Ja proponuje wprowadzić prospołeczny prgoram sw stylu jaworznickiej Tarczy! W Jaworznie odniósł on wielki sukces i dzięki mobilizacji obywateli miasto stało się dużo bardziej bezpieczne. Program jest wymierzony przeciwko wandalom i awanturnikom. Miasto promuje go ciągle, zakłada monitoring właśnie w pobliżu przystanków autobusowych oraz dokupuje dodatkowe patrole policji, głównie w weekendy. Dodatkowo świetnie działa straż miejska. Kluczem do sukcesu była promocja postaw obywatelskich oraz osławienie telefonów 986 i 997, które gwatantują w Jaworznie ANONIMOWOŚĆ. Program przynosi bardzo dobre efekty, jednym z celów jest właśnie chronienie przystanków. W tamtym roku w Jaworznie zmieniono większość przystanków na nowe i trzymają się, nikt nie rozwala! Ale to też kwestia kulturowa i wynikająca ze skomplikowanej historii kultura i tradycja. Wszak Jaworzno to galicja. W każdym razie warto brać przykład!

03.10 15:00:54

P.M.M. - Ruda Śląska (TRŚ) napisał(a):

W tym przypadku nic nie pomoże. Jedynie to iż na każdym przystanku by musiało siedzieć ok 2,3 ochroniarzy przez 24h. Co chodzi o pomysł z kamerami to też jest daremne ponieważ mogą ją też zniszczyć (wystarczy rzut kamieniem). Co chodzi o Służby miejskie to by musieli tam chodzić lub przejeżdżać co 5 minut. ;d Jedyne wyjście to tylko strachliwi mieszkańcy którzy nie zawsze zgłaszają te wybryki nie mówiąc o tym czy w ogóle coś mówią na ten temat.

04.10 09:10:22

lejus napisał(a):

wiecie moze ile kosztuje 1szybaw przystanku

26.11 13:36:01

Od niedawna w sosnowcu napisał(a):

Niech mi ktoś wreszcie wytłumaczy dlaczego w GOPie jest tyle prymitywnych, bezmózgich ludzi?! Skąd w tyh zakutych łbach bierze się chęć uprzykrzania komuś życia?! Odkąd tu zamieszkałem znienawidziałem jazde autobusem. Nigdzie wcześniej nie spotkałem się z takim syfem jak tu i z taką znieczulicą.

15.07 17:03:38

Piotrek napisał(a):

Witaj w regionie (dla mnie Zagłębie i Górny Śląsk to jeden region, żadnej różnicy tu nie widzę i mam w de lokalne patriotyzmy). Ja tu mieszkam od prawie 30 lat i też jeszcze się nie przyzwyczaiłem :)

15.07 20:49:12


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!