Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Kontrola finansów związków międzygminnych

27.07.2007

Tagi: – Dodał: Jakub Jackiewicz

Grażyna Kuźnik
Dziennik Zachodni, 27.07.2007


Prawie jedna trzecia związków międzygminnych w Polsce istnieje tylko na papierze i nie prowadzi żadnej działalności.


Utworzono je bez potrzeby, ale ich administracja kosztuje. Pozostałe mają kłopoty z finansami, wydają publiczne pieniądze hojną ręką, często są zadłużone, chociaż wymuszają od gmin więcej pieniędzy, niż im się należy. Nadzór nad nimi kuleje. W każdym sprawdzonym związku pojawiły się błędy w rachunkach. Regionalna Izba Rachunkowa w Katowicach ogłosiła alarmujące wyniki ogólnopolskiej kontroli największych związków międzygminnych w kraju. W tym pięciu z naszego regionu.

Kilka wniosków z raportu RIO trafiło do prokuratury. Dotyczą również woj. śląskiego, ale sprawy nadal są w toku. Łącznie sprawdzono 55 jednostek.

Nie wypadliśmy ani lepiej, ani gorzej niż reszta kraju. Mamy jednak największe związki międzygminne, które obracają ogromnymi sumami i dlatego ich błędy są wyraziste - mówi Ewa Koszela, naczelnik wydziału kontroli katowickiej RIO.

Inspektorzy zarzucili na przykład Komunikacyjnemu Związkowi Komunalnemu GOP w Katowicach, że w badanym 2005 roku zawyżył o ponad 8 mln złotych wysokość należnych składek od gmin. KZK GOP jeszcze nie wie, w jaki sposób odda te pieniądze. Ponadto zarząd związku kupił nieruchomość za 3.542 tys. złotych, chociaż zgromadzenie zgodziło się na wydanie o ponad 50 tys. mniej.

- Nasz budżet wynosi ponad 390 mln złotych i kwestionowane pieniądze nie są dla nas decydującą sumą. Gminy płaciły nam więcej, bo nie było jasnych przepisów. Pytaliśmy różne instytucje, jaka ma być składka gmin, brutto czy netto bez VAT. Odpowiedzi były różne, więc uznaliśmy, że brutto - wyjaśnia Alodia Ostroch, rzeczniczka KZK GOP.

Dlatego zamiast ponad 117 mln złotych, do kasy KZK GOP wpłynęło od gmin prawie 126 mln zł. Zdaniem RIO, wystarczyło jedynie zajrzeć do statutu związku, który regulował tę kwestię. KZK GOP twierdzi także, że zakup budynku przy ul. Barbary w Katowicach, nowej siedziby związku za ponad 3,5 mln zł. - jest dobrym interesem. Pomógł jednak przypadek. Kupiony budynek wyceniono obecnie na 7 mln zł. Gmina Katowice sprzedała go więc związkowi o połowę taniej.

RIO miało też zastrzeżenia do Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Inspektorzy stwierdzili, że przewodniczący MZKP nie miał prawa przyznać wynagrodzenia ryczałtowego trzem nieetatowym członkom zarządu. Łącznie wójtom Tworoga, Krupskiego Młyna i Mierzęcic wypłacono ponad 107 tys. złotych.

- Teraz wiem, że sprawę wynagrodzenia dla nich reguluje tylko uchwała zgromadzenia. Zastosuję się do wniosków RIO - zapewnia Henryk Szudy, przewodniczący MZKP. W tym roku jest już tylko dwóch nieetatowych członków zarządu.

W województwie śląskim działają dwa związki międzygminne, które należą do najbardziej zadłużonych w kraju. To Samorządowy Chorzowsko-Świętochłowicki Związek Wodociągów i Kanalizacji w Chorzowie oraz Związek Międzygminny Panki-Przystajń ds. Ochrony Wód w Pankach. Oba już wyraźnie zmniejszyły swój dług, który wziął się z zaciągniętych pożyczek na inwestycje, w tym na budowę oczyszczalni ścieków.

Kontrola RIO ujawniła, że pilnie potrzebne są nowe przepisy prawne, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki i kontroli finansowej związków międzygminnych. Niepokój budzi możliwość tworzenia przez nie spółek prawa handlowego i transferu mienia publicznego do takich firm. Zdaniem RIO, gminy do tworzenia spółek handlowych na pewno nie potrzebują kosztownych pośredników.

(tyt. org. "Związki międzygminne w naszym regionie obracają wielkimi sumami, z których nie potrafią się rozliczyć")

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

YoMaHa napisał(a):

MegaROTFL. Myślałem, że w RIO są jacyś sensowniejsi ludzie. Jeśli założymy, że dziennikarzyny nie nagięły zbyt mocno tematu, to niezłą kiszkę odwalono - cóż, dzięki temu jest popyt na kolejne sążniste akty prawne, paragrafy i ustępy.

27.07 23:37:02

Dave napisał(a):

A to to już nie dotyczy komunikacji miejskiej, choć uwaga całkiem słuszna! ;-)

29.07 14:36:32

regr napisał(a):

Tak naprawde to ustawodawca nie okreęla jednoznacznie prawa - dlatego bardzo często popełnia się błedy KARAĆ O TO TAK
Do tej pory nie wiadomo jednoznacznie czy pierwszy nie płatny dzień L4 zalicza się do świadczeń emerytalnych takich głupot jest bardzo dużo

30.07 22:49:56

wikibus.org andrzej napisał(a):

KZK jest prawie organizacją przestępczą. Podstawowy zarzut: kolosalna niegospodarność.

31.07 16:18:31


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!