Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Nowości taborowe w ROW

07.07.2007

Tagi: tabor, Kłosok, PKS Rybnik, V-Bus – Dodał: Jacek Sobota

Przez kilka ostatnich tygodni u przewoźników działających na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego pojawiło się kilka nowych i używanych autobusów. Oto ich przegląd.


Najwięcej nowych pojazdów ostatnio można zauważyć na terenach wspólnej zajezdni Kłosoka i V-Busa z Żor w Wodzisławiu Śląskim. W ostatni dzień czerwca na zajezdni pana Kłosoka zawitały dwa nowe jelcze M081MB, nie wiedzieć czemu w krakowskim malowaniu. Autobusy posiadają katowickie numery rejestracyjne, co jednoznacznie wskazuje, iż są wzięte w leasing.

Wodzisław Śląski, ul. Łużycka, zajezdnia Kłosoka i V-Busa
Z nieoficjalnych informacji wynika, iż jastrzębski PKM ma zamiar wycofać z ekspoatacji używane od 7 lat kapeny Thesi City. Kłosok, jako podwykonawca PKM-u, ma zamiar wprowadzić do eksploatacji swoje nowe nabytki na linie 112 (KWK Moszczenica - KWK Borynia) oraz 113 (Jastrzębie-Zdrój - KWK Borynia). Na pozostałych liniach obsługiwanych obecnie taborem niskopojemny w Jastrzębiu-Zdroju pojawią się zapewne solarisy Urbino 10 drugiej i trzeciej generacji.

Kilka "nówek" pojawiło sie również w PKS Rybnik. Firma ta przez ostatni miesiąc wzięła w leasing dwa używane pojazdy, a są nimi MAN NM192 oraz MAN NL202. Należy zauważyć, że firma skutecznie unowocześnia swój tabor - rozlatujące się czeskie i węgierskie autobusy wymienia na zadbane, sprowadzone z Niemiec.

Pierwszy pojazd pojawił się w 3 tygodniu czerwca na zajezdni PKS. Dziesięciometrowy MAN jeździł do tej pory w niemieckim przedsiębiorstwie A. Reich w miejscowości Jüterbog. Nie jest znana data produkcji, ani wcześniejsze numery rejestracyjne. W ostatnich dniach czerwca z autobusu zniknęły oznaczenia poprzedniego właściciela, a na ich miejscu pojawiły się emblematy obecnego oraz uruchomiono wyświetlacz który obecnie pokazuje napis "PKS RYBNIK". Autobus posiada numery rejestracyjne WPR 23N2. Pojazd ten jeszcze nie opuścił terenów zajezdni. Jest to drugi NM192 we flocie PKS-u.

Rybnik, zajezdnia PKS
Drugi pojazd kursuje na liniach rybnickiego ZTZ od 28 czerwca, w pierwszy dzień jazd wyjechał on na linię 28 (Boguszowice - Rydułtowy). Wielkim zaskoczeniem było, iż obecny właściciel zaraz po przybyciu pojazdu przemalował go w barwy zakładowe (co jest rzadko stosowane przez tego przewoźnika) oraz autobus wyjechał z działającymi, przeprogramowanymi wyświetlaczami. Autobus jeździ z numerami rejestracyjnymi WPR 32N1. To już szósty MAN tego typu w PKS Rybnik.

Rybnik - Boguszowice Stare, ul. Małachowskiego
Również o dwa autobusy powiększył swój tabor V-Bus. Sprowadził on dwa używane MAN-y pochodzące od niemieckiego przewoźnika Omnibusbetrieb Saalkreis GmbH (OBS), obsługującego komunikację miejską w Halle.

MAN ÜL272 to kolejny autobus przeznaczony do obsługi komunikacji w Czerwionce-Leszczynach, który wyjechał 27 czerwca na linie MZK. Autobus w pierwszym dniu kursowania pojawił się na liniach 311A oraz 312. Niestety nie wiedzieć dlaczego firma V-Bus zaopatruje sie w autobusy najczęściej stosowane w komunikacji PKS na trasach lokalnych. Autobus otrzymał numer inwentarzowy 13, a jego nr rejestracyjny to SZO 23HK.

MAN SL202 - jest to pierwszy tego typu pojazd w tej firmie. Wyjechał on tego samego dnia co wyżej opisywany autobus. Można go było zobaczyć na liniach 311B i 311C. Jak na swój wiek (około 15 lat) autobus jest zadbany i jego stan techniczny jest dobry. "Nowość" dostała nr inwentarzowy 25, a rejestracyjny SZO 25HK.

Rybnik DKMŻory, dworzec autobusowy

(tekst i fot.: Adam Ciepluch)

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Jarek5 napisał(a):

Tylko niby jak mają wprowadzić na 113 Vero skoro tam czasem 12m niestarcza?? Moim zdaniem one pojawią się za Kapeny. Zresztą jak to możliwe, że nieopłaca się dać 12 metrowy autobus podwykonawcy na 113 a opłaca się małą Kapene zastąpić 10 metrowym autobusem?
Oj bedzie dym jeśli będzie to wyglądać tak jak jest napisane aczkolwiek ja w to niewierze.

07.07 08:48:38

Deco napisał(a):

Przecież te Vero nie są fabrycznie nowe (nowe mają inne przednie światła)

07.07 09:54:43

Jarek5 napisał(a):

To jest chyba opcja te światła bo jakoś Kraków ma wiele Vero 2005, a jakoś tylko jeden ma te światła.

07.07 11:29:57

Riam napisał(a):

Jeszcze jedna rzecz oprócz świateł a mianowicie na atrapie ma logo Jelcza a w nowych stosują gwiazdę MB i te krakowskie malowanie.Czyżby nadprodukcja dla Krakowa ? zawiatała do Wodzisławia a raczej Jastrzębia ?

07.07 17:21:45

Adam C. napisał(a):

@Riam: Jesteś pewien? Zobacz sobie zdjęcia Jelczy M081MB z Bielska-Białej(dostawa: 2006r i 2007r). Światła mają takie jak wszystkie Vera, tylko ten jeden krakowski ma inne światła.

07.07 22:01:06

TMN napisał(a):

Te światła to opcja.Vero dla Bolesławca wyprodukowane w tym roku też ma takie jak na zdjęciach.

08.07 12:20:19

kretyni napisał(a):

ooo ale problem kurde maja inne swiatla chyba bede plakal

09.07 17:47:25


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!