Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Wymiana rozjazdu na placu Alfreda i zatramwaje

22.04.2007

Tagi: – Dodał: Jakub Jackiewicz

21 kwietnia torowcy Tramwajów Śląskich wymieniali rozjazd na placu Alfreda, na pograniczu Katowic i Siemianowic Śląskich. Wstrzymany był ruch tramwajowy w Siemianowicach.


Linia 12 od placu Alfreda skierowana została do Pętli Słonecznej. Na samym placu korzystała tego dnia z rzadko używanego łącznika relacji Bytków-Wełnowiec. Tam też funkcjonował wirtualny i dość niebezpieczny przystanek umożliwiający pasażerom przesiadki do i z komunikacji zastępczej. Ciekawostką jest fakt, że tramwaje tej linii jadąc w kierunku Chorzowa opuszczając odcinek jednotorowy nie odblokowywały sygnalizacji (na semaforach dalej świeciła się pozioma belka oznaczająca zakaz wjazdu), gdyż na łączniku nie ma kontaktu odblokowującego sygnał, stąd tramwaje linii 13 wjeżdżały na odcinek jednotorowy na "czerwonym świetle".

fot. P. Wiśniewski
Rozkład jazdy linii 12 w dni wolne jest tak ułożony, że w każdym kursie (w czasie kiedy linia ta kursuje co 28 minut) spotyka się na placu Alfreda z linią 14 w celu umożlwienia przesiadek. Skierowanie linii 12 do Pętli Słonecznej spowodowało, że razem z 14 kursowały o tej samej porze. Ze względu na odcinki jednotorowe na trasie (zabezpieczone sygnalizacją przekaźnikową, która zabrania ruchu pociągów następnych) powodowało to kilkuminutowe opóźnienia na obu tych liniach.

fot. J. Jackiewicz
Linia 13 kursowała na skróconej trasie, zawracając (tak jak linia 14) na placu Alfreda.

fot. J. Jackiewicz
Na odcinku Wełnowiec Plac Alfreda - Siemianowice Plac Skargi uruchomiona została komunikacja zastępcza, obsługiwana przez PKM Sosnowiec O/Będzin. Dość oryginalnie wyglądała jej organizacja. Zarówno linia 12, jak i 13 kursują w dni wolne zasadniczo co 28 minut. Czas przejazdu do Siemianowic wynosi w jedną stronę ok. 4 minuty. Tymczasem do realizacji kursów zatrudniono aż dwa autobusy. Co więcej, pomimo, że rozkładowo tramwaje odbywają postoje w Siemianowicach, autobusy po dojeździe do placu Skargi (i nawrocie na stacji paliw) od razu wracały na plac Alfreda, gdzie odbywały dłuższe przerwy.

fot. J. Jackiewiczfot. P. Wiśniewskifot. J. Jackiewicz

Zastanawiający jest też fakt, że pomimo rozwoju techniki prace torowe trwają coraz dłużej. Dawniej wymiana pojedynczego rozjazdu torowego załatwiana była w godzinach nocnych, bez wstrzymywania ruchu tramwajów w ciągu dnia. Teraz potrzeba na to aż całej doby.

fot. P. Wiśniewski

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

budda napisał(a):

No to jak? Wymieniają rozjazd aby służył w przyszłości?? Bo wcześniej wyczytałem że linia w Siemianowicach ma być zlikwidowana....

23.04 00:13:50

butthead napisał(a):

Na razie nikt niczego nie likwiduje. Radosne pomysły nie mających zupełnie wyobraźni urzędasów to jeszcze nie powód do zaniechania wszelkich bieżących prac.

23.04 00:25:54

SATURN napisał(a):

budda Ty mówisz odcinku pomiędzy Pl. Alfreda a Pl.Skargi. A w artykule jest mowa o rozjeździe pomiędzy Pl.Alfreda a Wełnowcem Cynkownią.

23.04 08:56:39

memphis napisał(a):

Wymiany był rozjazd od strony Siemianowic, a nie Wełnowca przecież.

23.04 13:25:02


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!