Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Likwidacja PKS Olkusz

11.03.2007

Tagi: – Dodał: Jakub Jackiewicz

Po PKS Będzin i PKS Chrzanów przyszedł kres funkcjonowania ostatniego przedsiębiorstwa PKS z zachodniej Małopolski i Zagłębia. Prasa oraz lokalne serwisy internetowe donoszą, że z końcem maja 2007 r. PKS Olkusz ulegnie likwidacji.


Pracownicy firmy otrzymali już wypowiedzenia umów o pracę, a firmą zarządza syndyk. Wieść gminna niesie, że na terenie bazy PKS przy al. Tysiąclecia ma powstać supermarket.

PKS obsługiwał połączenia lokalne i regionalne w zachodniej i północnej Małopolsce, prowadził również m.in. kursy z Katowic do Zamościa oraz z Krakowa do Częstochowy. Obsługiwał przewozy szkolne w okolicznych gminach, m.in. w Wolbromiu i Jerzmanowicach-Przegini.

Olkuski PKS miał także związki z komunikacją miejską. Do 2003 roku obsługiwał (jako podwykonawca PKS Będzin) jedno zadanie na linii 633 kursującej w relacji Dąbrowa Górnicza - Olkusz na zlecenie KZK GOP. Po likwidacji tej linii uruchomił kursy na własny rachunek na tej trasie, przez pewien czas oznaczone nawet tablicami z historycznym numerem linii 33.

fot. J. Sobotafot. J. Jackiewicz
fot. J. Sobotafot. J. Sobota


Na zlecenie Związku Komunalnego Gmin "Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu PKS obsługiwał linię 467 oraz jedną parę kursów na linii 472.

fot. J. Sobotafot. J. Sobota


Od 2 lat wszedł w kooperację z firmą Meteor Jaworzno i świadczył dla nich obsługę techniczną taboru, a często także wypożyczał własne autobusy, które kursowały na liniach obsługiwanych przez Meteora - 458, 460, 461, 464, 466 i 472.

fot. J. Sobotafot. J. Sobotafot. J. Sobota


inf. m.in. za Wirtualny Olkusz

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

andrzej69 napisał(a):

No a nic nie pisze że obsługiwał linie 750 w Bytomiu :(

11.03 19:25:53

emem napisał(a):

@andrzej69: Nic dziwnego, bo nie obsługiwał :-) Na 750 jeździł PKM Olkusz.

11.03 19:47:00

Dave napisał(a):

Kurde! Szok! :O Fakt, że coraz mnie ludzi jeździ tymi PKSami, poza kursami z Krakowa do Czewy i z Katowic do Zamościa i z powrotem, czasem w szczycie z Krakowa do Olkusza, a reszta tu pustki - ale że to likwidują? :O A co będzie teraz obsługiwać lokalne linie do Wolbromia, Trzyciąża, Krakowa, do Ojcowa itp? :/ Pewnie busiarstwo?
Aha! I nie piszcie w czasie przeszłym jeszcze, bo przeciez kursy ciągle są wykonywane! Do Zamościa dalej PKS Olkusz jeździ na zmianę z PKS (PPKS?) Zamość. Czy ta likwidacja jest już faktem i faktycznie do maja tylko będą te kursy? :/
Przecież ten PKS na miejskich liniach jeździł albo jeździ dalej, miał trochę swoich a się go likwiduje? :/

11.03 20:21:02

Dave napisał(a):

PS. Ta jedna fotka robiona przez Kubę była równiutkie 4 lata temu ;-)
Fajne fotki, szkoda że to odchodzi w przeszłość ;(

11.03 20:24:41

YoMaHa napisał(a):

Ciekawa delimitacja "zachodniej Małpolski i Załębia", nie ma co ;-)

11.03 20:29:42

Egon napisał(a):

Coś cienko przędą te nasze PKSy z byłego woj. katowickiego. Pszczyna w niedziele już od dawna nie kursuje na żadnych liniach lokalnych, Gliwice też je zaniedbały, Katowice to właściwie tylko linie międzymiastowe, jeszcze Rybnik i Zawiercie jakoś się trzymają.

11.03 21:35:16

Ravel napisał(a):

Pod względem geograficznym Zagłębie oczywiście jest Małopolską, tak jak administracyjnie jest Śląskiem (np. Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu ;-), jednak tylko w Olkuszu i Jaworznie (zaliczanym od końca lat 90-tych do Zagłębia) daje sie zauważyć jakiś związek z Galicją. Sosnowiec, Dąbrowa i Będzin z Krakowem raczej nie mają wiele wspólnego (nie więcej niż z innymi miastami). Inna mentalność ludzi, historia, brak jakichś tradycyjnych związków, które byłyby odczuwalne współcześnie. To, co jest zauważalne między Jaworznem i Olkuszem a Krakowem, nie istnieje między np. Krakowem a Sosnowcem. Jak będziemy sięgać zbyt głęboko w historię, to i Bytom się załapie na Zachodnią Małopolskę ;-) Dlatego ja nie jestem zwolennikiem mówienia o Sosnowcu “Zachodnia Małopolska”. Dla mnie brzmi to sztucznie i “nie czuję” w tym Zagłębia. Zagłębie jest już na tyle wyraźnym subregionem, że można je traktować osobno, zarówno w zestawieniu “w Zagłębiu i na Śląsku”, jak i “w Zagłębiu i w Małopolsce”. Ale to tylko moje subiektywne odczucie i nie ma sensu się nad nim rozwodzić tutaj ;-)

11.03 23:40:52

budda napisał(a):

A po co w Gliwicach linie lokalne PKSu? Jeszcze za taakie pieniądze... PKS Gliwice obsługiwał linie relacji Gliwice- Pyskowice (P1, P3) a teraz na tej trasie po dawnemu obsługuje PKM Gliwice z nieco lepszym taborem. Na zlecenie KZKgop obsługuje z kolei linie 280 i 183 ale to inna historia.

12.03 03:06:30

Egon napisał(a):

@budda: A czym dojedziesz do Sośnicowic (miasto!), Stanicy, Pilchowic, Kleszczowa, Dąbrówki, Raduni i wielu innych wiosek w powiecie? Czy tam nikt nie mieszka? W tej chwili prez Sośnicowice w niedziele jadą chyba dwa kursy, całkiem niedawno jeszcze było ich 8.

12.03 08:52:17

robert_knurow napisał(a):

Dokłądnie, te woski są zupełnie odcięte od swiata do takiej Łączy nic nie jedzie w niedziele, wychdozi na to ze pks wyszedl z zalozenia ze wszyscy maja samochody ale nikt niewybiera sie nigdzie w dni wolne....

12.03 12:01:42

YoMaHa napisał(a):

@Ravel: chyba się źle zrozumieliśmy. W tekście napisano, że PKS Olkusz jest ostatnim na terenie bla-bla-bla. Dla mnie pojęcie "zachodnia Małopolska" jest nieco szersze i jakby nie patrzeć obejmuje co najmniej jeszcze Oświęcim. Wiem, tam jest "iS", ale to nie zmienia profilu działalności. Stąd moje zdziwienie zaprezentowanym tekstem.

12.03 18:51:10

mieszko966 napisał(a):

@Egon: Widać dawno w Gliwicach nie byłeś. PKS Gliwice trzyma się bardzo dobrze. Dokupuje nowe (używane) busy. Wcale nie zlikwidował też linii do Pyskowic (twardo walczy na tej trasie z KZK GOP), nie zanidbuje też żadnych linii lokalnych (w niedziele z kursami bywa różnie, ale to pewnie kwestia kiepskiej frekwencji), a do tego uruchamia kolejne dalekobieżne. Jeśli już ktoś cienko przędzie, to raczej PKS Rybnik, który od jakiegoś czasu ma już zarządce komisarycznego. Podobne teraz mu się poprawia, ale parę lat temu był już jedną nogą w grobie.

12.03 22:47:54

mieszko966 napisał(a):

@Egon: Widać dawno w Gliwicach nie byłeś. PKS Gliwice trzyma się bardzo dobrze. Dokupuje nowe (używane) busy. Wcale nie zlikwidował też linii do Pyskowic (twardo walczy na tej trasie z KZK GOP), nie zanidbuje też żadnych linii lokalnych (w niedziele z kursami bywa różnie, ale to pewnie kwestia kiepskiej frekwencji), a do tego uruchamia kolejne dalekobieżne. Jeśli już ktoś cienko przędzie, to raczej PKS Rybnik, który od jakiegoś czasu ma już zarządce komisarycznego. Podobne teraz mu się poprawia, ale parę lat temu był już jedną nogą w grobie.

12.03 22:47:54

Egon napisał(a):

@mieszko966: gdzie napisałem, że PKS Gliwice się źle trzyma i że zlikwidowało linie do Pyskowic? Pomyliłeś mnie z kimś innym. Ja stwierdziłem tylko, że postawił na obsługę linii KM, zaniedbując linie komunikacji lokalnej. Nie takiej postawy od tego przewoźnika oczekują mieszkańcy powiatu. No ale cóż, mamona rządzi światem i jeśli PKS ma większy zysk (a raczej mniejsze straty) z obsługi 280 niż z kursów do Sośnicowic czy Raduni to nie ma się co dziwić.
P.S. Nie trafiłeś. W Gliwicach, Sośnicowicach i Pyskowicach byłem wczoraj ;-) Ostatnio bywam w tych okolicach przynajmniej raz w tygodniu.

12.03 23:10:52

Dix do Mieszka napisał(a):

Zarządcę komisarycznego miało większość PKS-ów w Polsce przed prywatyzacją, także Gliwice, Katowice, Cieszyn itd. Zarządca komisaryczny nie wiąże się w żaden sposób z ekonomią firmy lecz jest mianowany przez wojewodę w sytuacji kiedy firma jest państwowa. Obecnie ostatnie dwa niesprywatyzowane PKS-y w Polsce to Rybnik i Żywiec. Ponoć w tym roku mają być ostatecznie sprywatyzowane. Dla wielu PKS Rybnik jest sporą ciekawostką bo to ponoć największy pod względem ilości taboru PKS w Polsce. Nie wiem na ile to prawda ale tak wyczytałem na jakimś forum. Dociekliwsi mogliby to sprawdzić i potwierdzić lub zaprzeczyć

12.03 23:43:58

butthead napisał(a):

Z obsługi 280 PKS Gliwice raczej może mieć tylko zysk ;)

13.03 01:05:23

budda napisał(a):

Zgadza się, popełniłem gafę pisząc o "po co komu PKS Gliwice". Istotnie PKS Gliwice jest podstawową formą komunikacji na terenie Sośnicowic, Łaczy, Byciny itp. miejscowości. Nieopatrznie skupiłem się na liniach do Pyskowic. Zalazł mi za skórę pewien prymitywny "człowiek z lasu" z Byciny, którego spektrum sprowadzało się do cięcia drewna i słuchania RMFfm; stąd może to pominięcie;p

13.03 03:54:20

Adam napisał(a):

Na tej stronce Wirtualny Olkusz jest już info, że kursy do grodu Kraka wprowadził nowe PKS Zawiercie więc nic w przyrodzie nie zginie. Ciekawe tylko kto będzie jeździł Kraków-Częstochowa/Zamość i co się stanie z tymi autobusami, np. tym Solbusem ?

13.03 13:04:46

mieszko966 napisał(a):

@Egon: Napisałeś: "Coś cienko przędą te nasze PKSy z byłego woj. katowickiego", a potem wymieniłeś Pszczynę i Gliwice, tak jakbyś chciał napisać, że PKS Gliwice "cienko przędzie", co prawdą nie jest. Poza tym, to normalne, że prywatna firma organizuje kursy tam, gdzie są duże pieniądze, a nie tam, gdzie wydaje się, że powinna je organizować.

@Dix: Niesprywatyzowanych PKSów w Polsce jest dosyć dużo. Co gorsza, mało kto chce je od państwa odkupować. Nie jestem pewien, czy PKS Rybnik uda się sprzedać w najbliższym czasie, choć przyznać trzeba, że perspektywy ma on niezłe.
Co do wielkości PKSu Rybnik, to coś może w tym być. Szczególnie od czasu gdy do PKSu Rybnik przyłączono całą flotę PKSu Wodzisław. Niestety jest to nie tylko największy tabor, ale też jeden z najstarszych w Polsce.

13.03 17:51:12

aron napisał(a):

PKS Zawiercie też zlikwidował już większość kursów do Krakowa, ostał się tylko 1 przez Miechów

08.09 16:37:07


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!