Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich od 15 grudnia 2013 r.

15.12.2013

Tagi: kolej, Koleje Śląskie, Przewozy Regionalne, rozkład jazdy – Dodał: Krzysztof Bojda

Od niedzieli 15 grudnia 2013 r. obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów uruchamianych przez Koleje Śląskie i Przewozy Regionalne na terenie województwa śląskiego (jak i całego kraju) na rok 2013/2014. Zmianie ulegną godziny odjazdów oraz relacje uruchamianych pociągów. Rozkład jazdy Kolei Śląskich zakłada jedynie nieznaczny wzrost pracy eksploatacyjnej (według przewoźnika o 4 %).


Przypomnijmy, że wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy ważnego od 9 grudnia 2012 roku na obszarze województwa śląskiego większość połączeń regionalnych realizowanych jest przez należącą w całości do lokalnego marszałka spółkę Koleje Śląskie. Przewoźnik ten obecny jest na torach od 1 października 2011 r., kiedy to od dotychczasowego przewoźnika - Przewozów Regionalnych - przejęte zostały przewozy na linii Gliwice - Częstochowa (» czytaj więcej). Wskutek licznych błędów w przygotowaniu przejęcia całości przewozów w środku zimy na długie tygodnie zagościł organizacyjny chaos, którego skutki pasażerowie odczuwają do dziś. W związku z brakiem możliwości prowadzenia przewozów w zadeklarowanym zakresie w krótkim czasie obsługę linii łączących śląskie z województwami ościennymi przekazano z powrotem Przewozom Regionalnym, które na podstawie umowy realizować je będą także w przyszłym roku. Kolejnym mocnym dla pasażerów akcentem było wprowadzenie tzw. programu naprawczego w KŚ, w wyniku którego z dniem 1 czerwca 2013 roku wprowadzono znaczne ograniczenia w ofercie przewozowej (» czytaj więcej). Po interwencji miasta Tychy na linii tzw. Szybkiej Kolei Regionalnej (SKR) przywrócono od 22 lipca 2013 r. kilka połączeń w godzinach szczytowych. Kolejnych kilka pociągów przywrócono przy okazji wrześniowej korekty rozkładów jazdy ważnych od 2 września 2013 r. (» czytaj więcej).

Rozkład obowiązujący od 15 grudnia 2013 r. przynosi jedynie niewielką poprawę oferty przewozowej. Z uwagi na koordynację odjazdów z pociągami innych przewoźników, jak i prowadzone prace remontowe w wielu przypadkach istotnie zmieniają się jednak godziny odjazdów. Co istotne, rozkład jest "roczny" jedynie z nazwy - obowiązuje bowiem tylko do 8 marca 2014 roku, kiedy to pasażerów czeka kolejna korekta.

Najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy KŚ to ujednolicenie zatrzymań pociągów osobowych - będą one obsługiwać wszystkie stacje i przystanki na trasie. W rozkładzie pozostanie nadal kilka pociągów przyspieszonych. Uproszczeniu uległa numeracja linii, która funkcjonuje jednakże i tak głównie w informacjach publikowanych przez przewoźnika (numery wyświetlane są sporadycznie w pociągach, nie są natomiast w ogóle uwzględniane w dworcowych systemach informacji pasażerskiej). Poniżej przedstawiamy wybór ważniejszych zmian dotyczących oferty KŚ w obszarze konurbacyjnym.


Na trasie linii S1 Gliwice - Częstochowa prowadzone są nadal prace rewitalizacyjne (m.in. odcinek Gliwice - Zabrze, na którym przywrócona ma być prędkość 100 km/h), w związku z tym nadal wybrane pociągi (oznaczone jako S15) kursować będą trasą objazdową przez Bytom, podtrzymując tym samym funkcjonowanie połączenia Bytomia z Gliwicami. Na odcinku Gliwice - Katowice łącznie kursować będą 34 pociągi, dzięki czemu w godzinach szczytu przewozowego przywrócone zostaną odjazdy średnio co pół godziny. Na odcinku z Katowic w kierunku Zawiercia i Częstochowy pociągi kursować będą niestety nadal w mocno okrojonym rozkładzie jazdy z godzinnymi odstępami w ruchu nawet w porze szczytowej.

Kursujące dotychczas na trasie linii S31 autobusy zastąpione zostaną pociągami, z których już tylko jedna para obsługiwać będzie peron V w Katowicach. W wybranych kursach pociągi linii S31 połączone zostały obiegiem z kursami linii S8, tworząc nowe relacje bezpośrednie.

Na linii S4 (SKR) z Tychów Miasta do Katowic i Sosnowca kursować będzie 27 par pociągów, w większości jednak na skróconej trasie do Katowic. Pociągi do Sosnowca dojeżdżać będą głównie w porach pozaszczytowych. Wyłączona z obsługi zostanie stacja Tychy Miasto, z uwagi na niewielką odległość do sąsiednich stacji Tychy Lodowisko (820 m) oraz Tychy Grota Roweckiego (448 m).

Kilka pociągów przywróconych zostanie również na linii S5, czyli połączeniu Katowic z Beskidami. Przywrócona została obsługa stacji Katowice Ligota przez wszystkie kursujące na tej trasie pociągi.

Nieznacznej poprawie ulegnie również oferta na liniach S7 (do Raciborza) oraz S8 (do Lublińca), gdzie przywrócono część połączeń w celu ograniczenia dotkliwych wielogodzinnych przerw w kursowaniu (szczególnie w dni wolne).


» Rozkład jazdy Kolei Śląskich ważny od 15 grudnia 2013 roku
» Komunikat Kolei Śląskich ze szczegółowymi informacjami o zmianie rozkładu jazdy

W ramach naszych cyklicznych wieści taborowych przedstawimy wkrótce przegląd pojazdów obsługujących połączenia kolejowe w regionie.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Adam :) napisał(a):

Z punktu widzenia turystycznego jak dla mnie jest o niebo lepiej. Wraca Wisła popołudniowa w dni robocze, wraca Lubliniec późnowieczorny. To jest dość interesujące. No i wreszcie zniknęły wagony, dzięki czemu skończą się problemy z wnoszeniem roweru do pociągu. :-)

15.12 20:56:15

iks napisał(a):

Dla mnie ważne, że pociag zatrzymuje się na stacjach na ktorych się nie zatrzymywal. Chodzi m.in o Kopydło itd.

16.12 07:30:05

Kysó napisał(a):

Spece uznały, że z Zawiercia w dni robocze wystarczy pociąg 6:20 a następny dopiero 7:15. Sześcioczłonowy elf był w Ząbkowicach tak naładowany że złapanie głębszego oddechu było nie lada wyzwaniem.

16.12 08:36:43

Daru napisał(a):

Szkoda, że już nie ma pociągów Gliwice - Makoszowy - Katowice

16.12 12:35:01

Reks napisał(a):

Zarzynanie Zagłębia trwa w najlepsze.

16.12 14:08:19

misza napisał(a):

Nadal syf, w wolne pierwszy Katowice-Tarnowskie Góry 13:40

16.12 20:17:30

Jacob napisał(a):

Na trasie do Lublińca dalej syf. Dlaczego rano nie ma żadnego pociągu? Dopiero 13:40 pierwszy pociąg żeby z Katowic do Lublińca zajechać...

20.12 16:03:50


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!