Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Wieści taborowe - Murgór-Trans, Auto-Turbus, Bursiak

30.11.2013

Tagi: tabor, Murgór-Trans, Auto-Turbus, Bursiak, Huta Katowice ZTS, Koleje Śląskie – Dodał: Jakub Jackiewicz

W kolejnym odcinku przeglądu wieści taborowych pozostali przewoźnicy, głównie obsługujący centra handlowe, choć nie tylko. U nich także nieco zmian.


Murgór-Trans z Katowic z początkiem 2012 roku zaczął obsługiwać linię 707 w Pyskowicach. Do tego celu sprowadzono Neoplana N4411, który dotychczas jeździł w firmie Stanpaul-bus Mysłowice. Pochodzi z 2002 roku, otrzymał numer 090.

(autor: Jacek Sobota)

Niedługo później dołączyły do niego dwa MAN-y NL202 w charakterze rezerwy. Oba są z 1993 roku i odkupiono je z firmy Z-Bus Legionowo, wcześniej jeździły w Lublinie, a jeszcze dawniej w samym Luksemburgu. Jeden z nich otrzymał numer 091, drugi nie doczekał się dotychczas numeru bocznego.

(autor: Jacek Sobota)

W czerwcu oba MAN-y powróciły jednak na chwilę do stolicy, gdzie służyły do przewozu pracowników strefy kibica Euro 2012. Zdjęcie z Fotogalerii Transportowej:

Taken from transport.wroc.biz

W zamian w Pyskowicach jako rezerwa zagościł MAN EL202 nr 03 wypożyczony ze Stanpaul-bus.

(autor: Jacek Sobota)

Auto-Turbus z Bytomia obsługuje głównie linie hipermarketowe oraz przewozy zlecone. W związku ze zmianami w obsłudze linii bezpłatnych Carrefour w Katowicach (centrum handlowe „Dąbrówka”), które bytomska firma obsługuje od października 2012 r. zamiast Zakładu Transportu Samochodowego Huty Katowice, dokonano zakupu czterech Mercedesów O405. Niektóre z nich, a być może wszystkie pochodzą z Frie Reisen Steinfurt (Nadrenia Północna-Westfalia).

(autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota)
(autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota)

W lutym i kwietniu 2013 r. do parku taborowego tego przewoźnika dołączyły jeszcze dwa MAN-y NL202. Jeden z nich (biało-czerwony) pochodzi z 1994 roku i dotychczas jeździł w przedsiębiorstwie VBK Lengerich (nieopodal Steinfurtu z którego sprowadzono wspomniane wyżej Mercedesy), pochodzenie drugiego z nich (biało-czarnego) nie jest znane. To pierwsze autobusy niskopodłogowe w Auto-Turbusie.

(autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota)

Tymczasem w czerwcu 2013 r. sprzedano Mercedesa O407. Trafił do Kolbuszowej i służy za… bar.

(autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota)

Do grona przewoźników hipermarketowych w GOP z dniem 1 grudnia 2012 r. dołączyła firma PHU „Bursiak” Piotr Bursiak z Gadki Starej koło Łodzi. Rozpoczęła ona obsługę linii do centrum handlowego Plejada w Sosnowcu, zastępując Zakład Transportu Samochodowego Huty Katowice. Do obsługi linii skierowano dwa Mercedesy O530 Citaro (roczniki 1998-1999). Jako rezerwa służy Mercedes O405N z 1991 roku.

(autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota)

Kolejny Mercedes Citaro z 1999 roku pojawił się na linii do centrum handlowego Real w Milowicach. Ruszyła ona 2 maja 2013 r. zastępując prawie identyczną linię S-9 organizowaną dla marketu przez KZK GOP.

(autor: Jacek Sobota)

Tymczasem spółka Huta Katowice Zakład Transportu Samochodowego po zakończeniu obsługi linii bezpłatnych do centrów handlowych zajmuje się już wyłącznie obsługą przewozów pracowników Huty Katowice.

(autor: Konrad Giejsztor) (autor: Oskar Pająk) (autor: Konrad Giejsztor)

W tym miejscu należy też wspomnieć o krótkim epizodzie autobusów realizujących kolejową komunikację autobusową dla Kolei Śląskich. W ramach burzliwego przejęcia przewozów kolejowych w całym województwie wprowadzono innowacyjne rozwiązania w rozkładach jazdy – m.in. wycofano postoje części pociągów na stacji Katowice Ligota, a w zamian uruchomiono połączenie autobusowe na trasie z Piotrowic do Ligoty. Kursował tam zasadniczo jeden autobus, początkowo był to minibus Scania-DAB 11-0860S (drugi, podobny, niedługo później zaczął obsługiwać połączenie ze stacji Łodygowice do Szczyrku), później pojawił się m.in. dość egzotyczny mikrobus Indcar Pivecar, a pasażerowie widywali tam nawet samochody osobowe. Oba DAB-y są obecnie odstawione w komisie Aurex-Truck.

(autor: Jacek Sobota) (autor: Wiktor Stryjakiewicz) (autor: Jacek Sobota)

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

arb napisał(a):

Na plejadzie i realu w Sosnowcu też jeździ jeden Mercedes O405, taki biały , też jakiś szary jest. Widze go tam non stop oprócz tych 2 mercedesów citaro więc to chyba nie jest już rezerwa.

01.12 00:28:26

Gustek napisał(a):

ZKM Zawiercie ma "nowe" nabytki i nic nie wspominacie :)

http://www.zawiercie.info/w...

01.12 22:25:16


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!