Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Nowości taborowe w Ireksie/Meteorze

21.11.2013

Tagi: tabor, Irex, Meteor – Dodał: Jakub Jackiewicz

U przewoźników Irex Sosnowiec i Meteor Jaworzno pojawiło się w ostatnim czasie kilka autobusów używanych różnego pochodzenia.


Są wśród nich trzy MAZ-y. Pierwszy z nich to model 203. Jest to kolejny autobus sprowadzony z Kielc, gdzie nosił numer 913. Wyprodukowany został w 2008 roku, otrzymał teraz nowy numer 774. Kursuje na linii 750 w Bytomiu.

(autor: Adam Ciepluch) (autor: Andrzej Gryc) (autor: Jacek Sobota)

Ogółem z 18 MAZ-ów 203 posiadanych przez MPK Kielce do GOP-u trafiło już 10 sztuk. Po drodze część z nich kilkukrotnie zmieniała już właściciela, obecnie posiadają je Aska i Kłosok (po 3 szt.) oraz Pawelec i Irex (po 2 szt.).

(autor: Mateusz Trąbka) (autor: Mateusz Trąbka) (autor: Jacek Sobota)

Na linii 25 zastępującej tramwaj z Będzina do Żychcic kursują od początku listopada dwa MAZ-y 103. Zostały odkupione od Tadeusza Powichrowskiego u którego stały od roku odstawione ze względu na brak zatrudnienia. Nowe nabytki to zielony 778 (ex 12) i niebieski 779 (ex 26). Reprezentują rocznik 2006.

(autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota)

Tym sposobem wszystkie MAZ-y 103 od Powichrowskiego, po zakończeniu przez niego działalności przewozowej, znalazły nowych właścicieli. Oprócz Ireksu, po 2 egzemplarze trafiły do Kłosoka i Aski. Nabywcy nie znalazły ciągle dwie Karosy B951E nr 04 i 06, a także MAZ 203 nr 01. Wszystkie te autobusy także pochodzą z 2006 roku.


Tabor na linii 25 uzupełnia jeszcze trzeci autobus. To Neoplan N4516 sprowadzony z przedsiębiorstwa Omnibusunternehmen Gerhard Hirschmann z miejscowości Lauterhofen w Bawarii. Autobus jest jednak z 2003 roku, czyli jest o 3 lata starszy niż wymaga tego umowa na obsługę tej linii. Otrzymał numer boczny 771.

(autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota)

Tymczasem autobusy, które obsługiwały (choć z przerwami) linię 25 do końca października (w ramach wcześniejszej umowy) zostały wyekspediowane do Mikołowa. Mowa o Mercedesach Conecto z 2009 roku o numerach 670, 683 i 684. Dołączyło do nich także inne Conecto - nr 667, które jeździło w Bytomiu.

(autor: Marcin Nawrot) (autor: Marcin Nawrot) (autor: Janusz Rogoń)
(autor: Jacek Sobota)

Opis zmian taborowych należy uzupełnić wzmianką o zakupie dwóch przegubowców MAN NG262. Pochodzące z 1998 roku autobusy sprowadzono ze Stadtwerke Münster z Nadrenii Północnej-Westfalii. Otrzymały numery 776 oraz 777 i jeżdżą na liniach w okolicach Mikołowa.

(autor: Marcin Nawrot) (autor: Marcin Nawrot)

Irex/Meteor zmienił też lokalizację jednej ze swoich baz obsługujących rejon mikołowski. Jest to już kolejna przeprowadzka - po opuszczeniu bazy w Bieruniu najpierw autobusy stacjonowały w Mikołowie przy ul. Rybnickiej. Później przeniesiono się do Jamny - na teren dawnych zakładów naprawczych WPK. Od października baza znajduje się w tyskiej dzielnicy Wilkowyje.

Coraz więcej autobusów przyjmuje zielone barwy. Wydaje się, że takie malowanie przyjęło się już za barwy firmowe (za wyjątkiem tych pojazdów, które jeżdżą w sieciach komunikacyjnych gdzie wymagane jest inne malowanie - w Chrzanowie, Lublinie i Tczewie).

(autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota) (autor: Jacek Sobota)

W zielonym kolorze wyjechał m.in. Solaris Urbino 12 nr 881 - jeden z najdłużej odstawionych autobusów ostatnich lat. W październiku 2006 r. został wypożyczony na kilka tygodni do Sed-Baz Czeladź (do obsługi linii 25), uległ tam awarii i po powrocie do Meteora został odstawiony. Dopiero po 7 latach - pod koniec września 2013 r. został naprawiony i powrócił do ruchu.

(autor: Jacek Sobota) (autor: Tomasz Kumor) (autor: Andrzej Gryc)

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

kierowca80 napisał(a):

IREX forever!!!

22.11 08:16:00

Marcin Nawrot napisał(a):

"Tymczasem autobusy, które obsługiwały (choć z przerwami) linię 25 do końca października (w ramach wcześniejszej umowy) zostały wyekspediowane do Mikołowa. Mowa o Mercedesach Conecto z 2009 roku o numerach 670, 683 i 684. Dołączyło do nich także inne Conecto - nr 667, które jeździło w Bytomiu."
Panie redaktorze, one już zawitały na Tychy, nie do Mikołowa... ;)

22.11 11:48:48

memphis napisał(a):

Do Mikołowa w znaczeniu, że na linie w rejonie Mikołowa ;-)

22.11 13:19:04

Marcin Nawrot napisał(a):

Chyba, że tak ;) Ale na Tyskich liniach też się pojawiają, ostatnio jednego z nich na T widziałem :P

22.11 14:01:20


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!