Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Koniec tramwajowego etapu prac przy wiadukcie w Sosnowcu

03.08.2013

Tagi: Tramwaje Śląskie, rozkład jazdy, KZK GOP, za tramwaj, infrastruktura, Sosnowiec – Dodał: Jakub Jackiewicz

3 sierpnia 2013 r. zakończył się etap prac remontowych wiaduktu kolejowego nad ul. Piłsudskiego w Sosnowcu, który wymagał czasowego wstrzymywania ruchu tramwajów.


Prace rozpoczęły się 28 czerwca 2013 r. i obejmowały wstrzymywanie ruchu na wewnętrznych jezdniach pod wiaduktem - tych którymi przebiegają też tory tramwajowe. Ruch tramwajowy funkcjonował bez zmian jedynie w dni robocze w godz. 4-20. W pozostałym czasie - od poniedziałku do czwartku codziennie w godz. 20-4 oraz przez całe weekendy (od piątku od 20 do poniedziałku do 4 rano) tramwaje pod wiaduktem nie kursowały.

Linie tramwajowe kursowały następująco:
- linia 15 nie kursowała,
- linia 36 kursowała w zasadzie bez zmian (korekta rozkładu jazdy, gdyż kończyła planowo kursowanie przed zamknięciem przejazdu),
- linia 21 kursowała z Huty Katowice do Ronda Gierka w Sosnowcu (ostatni przystanek dla pasażerów: Sosnowiec Wspólna),
- linia 26 kursowała z Mysłowic do pętli Będzińskiej (ostatni przystanek dla pasażerów: Pogoń Akademiki).

Uruchomiona została tymczasowa linia 35, która zastępowała linię 15 na odcinku z Katowic do Sosnowca oraz linie 21 i 26 od Milowic do centrum Sosnowca. Obsługiwana była taborem dwukierunkowym, gdyż na trasie (na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego, Sobieskiego i Kilińskiego) następowała zmiana kierunku jazdy.

(autor: Jakub Jackiewicz) (autor: Jakub Jackiewicz)

Linia 35 kursowała co pół godziny, a dodatkowo w soboty i niedziele w godz. 10-21 uruchomione zostały dodatkowe kursy uzupełniające (też co pół godziny) w relacji Milowice Pętla - Sosnowiec Sobieskiego. W kierunku Sobieskiego oznaczone zostały numerem linii 45 (powrót następował już z oznaczeniem 35). Zmiana kierunku jazdy następowała przez przemanewrowanie na skrzyżowaniu, a następnie zmianę toru z wykorzystaniem odcinka jednotorowego na ul. Sobieskiego. Wymagało to trzykrotnego przejścia do drugiej kabiny przez motorniczego. Na odcinku jednotorowym Sosnowiec Sobieskiego - Szopienice Stawiki w czasie kursowania linii 35 i 45 wyłączona była sygnalizacja przekaźnikowa.

(autor: Janusz Rogoń) (autor: Jacek Sobota)

Linia 35 (i kursy oznaczone jako 45) obsługiwana była wagonami Pt z zajezdni Zawodzie (łącznie 6 pociągów), jednak część pociągów obsługiwana była przez motorniczych z zajezdni Będzin.

Połączenie między obiema stronami wiaduktu kolejowego miała zapewniać autobusowa komunikacja zastępcza. W tym celu na linii T-15 kursującej w związku z modernizacją torowiska do Zagórza uruchomiono dodatkowe kursy w relacji Sosnowiec Urząd Miasta - Sosnowiec Aleja Mireckiego. W niektórych kursach autobus jechał aż do Zagórza. Linię obsługuje Irex/Meteor.

(autor: Jakub Jackiewicz)

Od 3 sierpnia, po przywróceniu w pełni ruchu tramwajowego linie 15, 21, 26, 36 i T-15 powróciły w zasadzie do poprzednich rozkładów jazdy, a linia 35/45 przestała kursować.

Prace przy wiadukcie trwają nadal, wykonywane są w ramach modernizacji linii kolejowej Zawiercie – Katowice. Zakres prac obejmuje m.in.: renowację, naprawę i wymianę uszkodzonych elementów wiaduktu, antykorozyjne zabezpieczenie stalowych przęseł i podpór oraz montaż nowego oświetlenia pod wiaduktem. Roboty przeniosły się teraz na te części wiaduktu, pod którymi znajdują się zewnętrzne jezdnie - cały ruch samochodowy odbywa się jezdniami wewnętrznymi razem z tramwajami.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!