Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Nowy punkt regulatorski na Rynku w Katowicach

18.07.2013

Tagi: Tramwaje Śląskie, infrastruktura, Katowice – Dodał: Jakub Jackiewicz

Na nowym przystanku tramwajowym na przebudowywanym Rynku w Katowicach stanął kontener, który będzie służył za nowy punkt regulatorski Tramwajów Śląskich. Od razu wzbudził kontrowersje.Regulator ruchu to pracownik Tramwajów Śląskich, którego zadaniem jest regulowanie ruchu, czyli reagowanie na zakłócenia w ruchu tramwajowym, zabezpieczenie manewrów (np. cofania), wydawanie poleceń motorniczym, kontrola punktualności i ogólny nadzór nad sprawnym ruchem. Wśród jego obowiązków jest również informowanie pasażerów o bieżącym funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej.

Na Rynku w Katowicach - największym węźle tramwajowym w GOP, regulator ruchu jest obecny od lat 80-tych. WPK otrzymało wówczas do dyspozycji budkę (kiosk) stojącą na samym środku Rynku, z której wcześniej korzystała Milicja Obywatelska.


Słynna budka służyła tramwajarzom aż do początku 2012 roku, kiedy w ramach rozpoczętej przebudowy Rynku została zdemontowana. Pracujący w niej regulatorzy mieli do dyspozycji m.in. system nagłośnienia - mogli przekazywać komunikaty pasażerom aż na czterech przystankach w centrum Katowic - na Rynku, przy Teatrze Śląskim, przy Dworcu PKP i na Rondzie. Często z tej możliwości korzystali, a z głośników rozbrzmiewały komunikaty w stylu "uwaga, tramwaje do Chorzowa nie kursują" albo "szóstka do Bytomia odjedzie spod Teatru".


W ramach przebudowy Rynku zdecydowano się na zmianę przebiegu torów (w tym likwidację skrętu łączącego Rondo z ul. Warszawską), jak również zmieniono lokalizację przystanków. Rolę dotychczasowego przystanku na środku Rynku przejmuje przystanek zlokalizowany u wylotu ul. Teatralnej (przy budynku Rynek 6/al. Korfantego 1). Przewidziano tam również nową lokalizację punktu regulatorskiego.

Kontener, który obecnie stanął na przystanku wbrew twierdzeniom władz Katowic i przedstawicieli Tramwajów Śląskich nie jest żadnym rozwiązaniem tymczasowym wymyślonym naprędce, aby zapewnić funkcjonowanie punktu regulatorskiego. Został bowiem ujęty w projekcie przebudowy Rynku, który był podstawą przetargu na roboty budowlane. I ten kontener, który ustawiono odpowiada dokładnie rysunkom z dokumentacji projektowej. Obok punktu regulatorskiego funkcjonować ma także kiosk handlowy.


Obiekt póki co stoi pusty, choć pewnie niedługo zostanie zagospodarowany przez przyszłych użytkowników. Jest wyposażony m.in. w toaletę, której brakowało w starym obiekcie. Z uwagi na to, że jest z jednej strony mocno przeszklony rodzą się obawy o jego estetykę - istnieje duże prawdopodobieństwo, że aby chronić się przed wścibskim wzrokiem pasażerów przeszklenia zostaną czymś zasłonięte.


« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

marek napisał(a):

budka jak budka ale za dużo szkła. każdy bedzie widział kto wchodzi do WC i ile czasu tam spędza. co do okien to jak znam Tramwaje slaskie to pozasłanają je jakimiś szmatami obklekją naklejkami z cenami biletów i dziadostwo sie zrobi. A co nocą powywalają szyby albo podpalą

18.07 08:24:49

genio2311 napisał(a):

A nie mogli wydzielić jakiegoś pokoju w Domu prasy gdzie teraz będzie urząd ? Przecież widać tam to samo a nawet więcej a nikt by nie zagracał rynku jakąś budką. Moim zdaniem znów nie pomyślano

18.07 13:01:16

Dave napisał(a):

Aż tak źle nie wygląda, o ile faktycznie go nie "upiększą" (a pewnie tak będzie), to będzie jak zwykły, nowoczensy kiosk. Ale faktycznie, po cholerę tyle tych szyb? Jak tam klimy nie zamontują, to sanki latem!

18.07 13:35:17


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!