Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Autobusy znikną z ulic Babic

10.12.2011

Tagi: ZKKM, rozkład jazdy, prasa – Dodał: Krzysztof Zioło

Michał Koryczan,
Przełom, 9.12.2011


Gmina nie przedłuży umowy ze Związkiem Komunalnym Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie. Oznacza to, że w przyszłym roku autobusy nie będą już jeździć do Babic.


Wójt Babic Radosław Warzecha postanowił sprawdzić w tym roku funkcjonowanie komunikacji w gminie. Nie ukrywał, że szuka oszczędności także w tym zakresie. Na podstawie analiz uznał, że 450 tys. zł rocznie, które gmina płaci do związku za to, by do Babic jeździły autobusy miejskie, to za dużo. Kilka tygodni temu rozpoczął negocjacje z ZKKM. Pod koniec listopada szefowie związku przedłożyli ostateczną ofertę. Babice miałyby płacić 274 tys. zł rocznie.

Decyzję o ewentualnej dotacji dla ZKKM na dofinansowanie przewozu osób komunikacją zbiorową, stanowiącej podstawę do przedłużenia przez gminę umowy (obowiązującej do końca br.) ze związkiem, mieli podjąć babiccy radni na czwartkowej sesji.

- Kwota proponowana przez ZKKM jest i tak stanowczo za duża jak na nasz mizerny budżet. W życiu się na coś takiego nie zgodzę. Szukajmy innego przewoźnika - mówi radny Krzysztof Trzaska przypominając, że w projekcie przyszłorocznego budżetu gminnego na komunikację zarezerwowano 100 tys. zł.

- Czy nie opamiętaliśmy się zbyt późno? Jest za pięć dwunasta. Jeśli nie autobusy miejskie, to co? Nie mamy nic w zastępstwie, a do końca roku tylko kilka tygodni. Obyśmy nie obudzili się z ręką w nocniku - podkreśla radny Krzysztof Sadowski.

Ostatecznie samorządowcy zdecydowali nie dotować związku i tym samym nie przedłużać z nim umowy. W przyszłym roku autobusy miejskie nie będą już jeździć w babickiej gminie.

- Nie oznacza to, że nastąpi to już 1 stycznia. Zależy do kiedy obowiązują umowy ZKKM z przewoźnikami na obsługę konkretnych linii - zaznacza Warzecha. Zapewnia, że mieszkańcy - bez względu na przebieg wydarzeń - będą mieli czym dojechać do stolicy powiatu.

Przypomnijmy, że brane są pod uwagę trzy możliwości zorganizowania zbiorowego transportu: komunikację zapewnią albo przewoźnicy w układzie korporacyjnym, albo gmina Babice, albo powiat chrzanowski.
- W przeciągu kilku najbliższych dni ogłosimy przetarg - informuje Andrzej Uryga, doradca wójta.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Owlet napisał(a):

"przewoźnicy w układzie korporacyjnym"
nigdy nie słyszałem piękniejszego eufemizmu dla określenia stada odrapanych busów

15.12 09:05:52


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!