Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Żółte scanie dla Gliwic gotowe. Przyjadą we wrześniu

24.07.2011

Tagi: PKM Gliwice, tabor – Dodał: Marek Borys

Gazeta.pl Gliwice,
22.07.2011 r.


Dziesięć autobusów Scania OmniCity CNUA 6x2/2, jakie zamówiło Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, przechodzi obecnie jazdy testowe. Żółte wozy za nieco ponad miesiąc wyjadą na ulice.


10 niskopokładowych autobusów Scania OmniCity CNUA 6x2/2 pojawi się w Gliwicach na początku września. Każdym może jednocześnie podróżować 160 pasażerów. Pojazdy przystosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych. Wyposażone zostały w rampę najazdową dla wózków inwalidzkich. W celu uzyskania wysokości I stopnia od ziemi, nie przekraczającej 270 mm, zastosowano funkcję przyklęku. Autobusy są wyposażone w klimatyzację miejsca kierowcy. Oprócz ogrzewania grzejnikami konwektorowymi, pięcioma nagrzewnicami, jest również niezależny agregat grzewczy. Z kolei komora silnikowa jest wyposażona w automatyczny system detekcji i gaszenia pożaru.

Za 10 autobusów PKM zapłaci 12.004.776.10 zł brutto. W przetargu uczestniczył jeszcze Solaris Bus&Coach z Urbino 18 III oraz EvoBus Polska z Mercedesem O530G Citaro.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

... napisał(a):

Należało by przypomnieć że gliwickie Scanie to były wyprodukowane jeszcze przed rozstrzygnięciem, a może i nawet ogłoszeniem przetargu, więc jazdy testowe zapewne przechodziły kilka miesięcy temu, a artykuł ukazał się tylko po to aby uśpić czujność i wszelkie wątpliwości że przetarg nie był w żaden sposób ustawiony.

24.07 22:30:42

@... napisał(a):

@... jedna była wyprodukowana.

25.07 15:23:19

mario napisał(a):

wyposażone w klimatyzacje ? o ile dobrze pamiętam w SIWZ nie było nic wspomniane o "klimie"

25.07 19:07:23

Kysó napisał(a):

@mario: Klimatyzację miejsca kierowcy nie przestrzeni pasażerskiej. Kto by tam się bydłem przejmował, niech się smaży latem...

25.07 21:52:04

mario napisał(a):

@kysó-ja miałem na myśli klimatyzację dla kierwocy-w SIWZ tego nie było

25.07 23:13:28

neoplan napisał(a):

@...
Jedna to ukazała się na TWB.
W styczniu na pewno było gotowych 5 sztuk.

26.07 00:04:51

LEON napisał(a):

dobrze szanująca się firma taka tak scania traktuje klimatyzację dla kierowcy jako swego rodzaju standard czego nie czyni np solaris Dlatego taki zapis nie jest im potrzebny w specyfikacji przetargowej. Dla pasażera klimatyzacja nie jest potrzebna. Częste przystanki duża ilość drzwi oraz brak organizacji pasażerów (otwieranie okien, otwieranie bezsensowne każdy swoich drzwi np 3 ludzi wsiada lub wysiada na przystanku i każdy innymi drzwiami choć nie musi) sprawia że taka klimatyzacja niewiele daje a jej eksploatacja zwiększa jedynie koszty dla przewoźnika. KZKGOP nie wymaga od przewoźników klimatyzacji dla pasażera bo musiałby płacić im więcej za usługę przewozową a i po co mieliby to robić? Coraz więcej ludzi nie płaci za przejazdy i mają rację bo trafić na kontrolera i dać się spisać to trzeba mieć naprawde pecha .Każdy użytkownik komunikacji miejskiej wie doskonale że prowadzone przez kzkgop kontrole biletów są jedynie symboliczne tak by gminy od których doją pieniądze widziały że coś się dzieje w tym kierunku. Ale to już inny temat i nie do tego artykułu.

26.07 05:54:59

Kysó napisał(a):

@LEON: Bredzisz jak swego czasu Alodia z tym otwieraniem okien i wsiadaniem różnymi drzwiami. Po to są troje czy czworo drzwi żeby nimi wsiadać i wysiadać a nie żeby się ładnie prezentowały. Okna?? Jak jest w autobusie żar (bo na zewnątrz 30 stopni a wewnątrz brak klimy) to też się je otwiera.
Moja dobra rada: przejedź się jakimś DABem (z zakresu numeracji 100-104) na 870 w upalny dzień to ci dobrze zrobi.

26.07 16:58:45

pycio1400 napisał(a):

Jeśli w SIWZ nie było zapisu o klimatyzacji dla kierowcy, to PKM Gliwice równie dobrze może odmówić przyjęcia pojazdów, gdyż nie są one zgodne z specyfikacją zamówienia...

26.07 19:55:11

adam86 napisał(a):

Leon zupełnie nie rozumie co to jest siwz i po co on jest, stąd wypisuje takie banialuki.

26.07 21:09:26

Kysó napisał(a):

@pycio1400: idąc Twoim tokiem rozumowania można stwierdzić, iż jeśli w SIWZ nie było zapisu o tym, że opony mają być gumowe to PKM też może odmówić przyjęcia pojazdu.
Bredzisz jak Alodia, Ania Koteras, Gosia Sitkowska, Becia Czamarajda i LEON.

27.07 12:38:33

adam86 napisał(a):

@Kyso: wiesz na czym polega procedura odbioru pojazdu? Zamiast wyzywać lepiej zasięgnij wiedzy w temacie.

27.07 18:56:47

Kaim Argonar napisał(a):

@Kysó - akurat podałeś przegubowe DABy którymi w lato jedzie się najwygodniej (czego nie można powiedzieć o np. #115-118 121-124, 134-137) ponieważ #100-104 (podobnie jak krótkie auta #105-114) mają coś na kształt klimatyzacji - pod sufitem są małe otworki z których słabo bo słabo, ale dmucha chłodne powietrze. Zawsze coś.
Co do Scanii - z tego co tutaj przeczytałem będą dobre na zimę - ilość dmuchaw jest imponująca. O SIWZ mówić nie będę bo nie mam pojęcia. A co do klimatyzacji miejsca kierowcy - może faktycznie w Scanii jest to standard którego nie trzeba uwzględniać w SIWZ? Warto by zapytać kogoś doświadczonego w tej sprawie - a nie przekomarzać się wzajemnie.

28.07 21:45:52

N4421 napisał(a):

@Kaim Argonar
Standard czy nie jeżeli w SIWZ nie ma zapisu o klimatyzacji kabiny kierowcy to jej nie może być w zamawianym pojeździe ponieważ zamawiający (a tak naprawdę Komisja Odbioru) może (i powinna w takiej sytuacji) nie sporządzać protokołu odbioru pojazdu aż do momentu w którym pojazd spełnia wszystkie wymagania SIWZ. To samo dzieje się w odwrotną stronę jeżeli zamawiający w SIWZ umieszcza zapis o obecności klimatyzacji dla kierowcy to pojazd może być "odebrany" tylko w momencie zgodności z SIWZ, czyli jeżeli pojazd ma klimatyzację dla kierowcy.

28.07 23:44:44

Kaim Argonar napisał(a):

@N4421 - więc mam rozumieć że PKM Gliwice może nie odebrać pojazdów tylko dlatego że mają klimatyzację miejsca kierowcy a w SIWZ nie było tego uwzględnione? Mam nadzieję że Heniek nie zrobi coś tak głupiego - szkoda było by tych wozów. Chyba że każe zdemontować klimę i dopiero wtedy odbierze auto.

29.07 19:31:12

camo napisał(a):

W większości nowych autobusów okna mają specjalne blokady na klucz, które muszą być pozamykane aby klimatyzacja miała skuteczność. Oczywiście w przypadku gdy taka klimatyzacja wogóle jest zamontowana. A brednie o tym jak to stosowanie klimatyzacji w autobusach jest przy otwieraniu drzwi na przystankach bezcelowe to już kompletnie mnie rozwalają... widać, iż co po niektórzy łącznie z naszym jaśnie panującym gburem z KZK GOP, który zna się na klmatyzacji w autobusach, której nigdzie nie ma, a on sam nie zwykł podróżować w tak plebejskich warunkach jak autobusem... powinni wybrać się w podróż po naszym kraju aby zobaczyć inne miasta i normalne warunki podróży komunikacją miejską w XXI wieku i w środku Europy.

29.07 21:39:46

Kaim Argonar napisał(a):

@Camo - zgadzam się odnośnie klimatyzacji. Kolega wcześniej napisał że pasażerowie wchodzą jednymi drzwiami, drugimi wysiadają. To głupota co napisał. Pasażerowie w np. Solarisach mają możliwość otwierania drzwi tylko jeśli kierowca włączy tzw. ,,przyzwolenie" - więc gdyby klimatyzacja chłodziła przedział pasażerski, kierowca na pewno by nie używał przyzwolenia, tylko sam otwierał drzwi dostosowując ich liczbę do aktualnie potrzebnej. Przecież nie otworzy wszystkich drzwi gdy jeden pasażer będzie chciał wyjść, a trzech wejść. Co do okien, to popieram ich pozamykanie na klucz jeśli oczywiście działała by klimatyzacja. A, i jeszcze jedno pytanko. Czy ktoś z Was miał przyjemność jechać Mercedesem 530, #138-146 (bo 147 stoi od Marca spalony) z włączona klimatyzacja?

29.07 23:00:42

LEON napisał(a):

@kyso Jesli uważasz że bredze to kup sobie samochod z klimatyzacją uruchom ją a pozniej debilu otworz wszyskie okna i zatrzymaj samochod w nasłonecznionym miejscu i dodatkowo otworz drzwi na minute. Potet je zamknij i po 2 minutach znow je otworz i tak zrob 20 razy. Byc może wtedy zrozumiesz o co chodzi w prawidłowym działaniu klimatyzacji w co i tak wątpię bo widzę że twoj umysł tak daleko nie sięga. Jesli zatem korzystasz ze srodkow komunikacji miejskiej to pewnie nie stac cie na własny samochod i wykonanie takiego testu więc możesz też zrobic sobie w domu taki test i użyc do tego lodowki ktora zakładam że w domu posiadasz. A tak na marginesie to płacisz ty wogole za przejazdy srodkami komunikacji miejskiej???

30.07 00:46:30

Kysó napisał(a):

@LEON: określenie typu "debilu" to sobie zachowaj dla siebie a to czy mnie stać na samochód czy bilet to już jest mój problem.

30.07 23:00:10

Piotrek napisał(a):

Szanowna redakcjo, w jakim celu podajecie informację, że autobusy kupione przez Frankiewicza dla swoich, hm... niepełnosprawnych um... wyborców, są do nich dostosowane? A czy mogłyby być jakiekolwiek inne? Przecież to jest tak samo oczywiste, jak to, że są żółte (kolor idealnie pasujący do Gliwic, moim zdaniem).

01.08 11:04:27

Kaim Argonar napisał(a):

@PIOTREK - Synek jak Ty bredzisz ;/ czep się Pawelca że ma białe Mazaki a nie różowe. Podobnie jak Twoje..., a zresztą nieważne.

01.08 22:15:18

Piotrek napisał(a):

Spokojnie, wyznawcy Ojca Miasta, spokojnie. Złość piękności i mózgowi szkodzi... Chociaż w zasadzie w waszym wypadku ta rada jest spóźniona.

07.08 14:46:16

Kaim Argonar napisał(a):

Art. 216 KK.

§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność,
lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

08.08 16:46:08

Michi $olarisiak napisał(a):

kiedy mija termin realizacji przetargu

05.09 14:20:43

Kaim Argonar napisał(a):

@Michi - Miały dojechać do końca lipca, ale Scania błędnie wykonała wozy (tłumacząc że pomylili zamówienia) zamontowali klimatyzacje miejsca kierowcy, inne wyświetlacze (nie matrycowe). Szary jest lekko wściekły, więc na pewno Scania będzie musiała zejść z ceny :)

06.09 06:02:22

Michi $olarisiak napisał(a):

Czyli na to, że przyjadą w najbliższych dniach nie ma co liczyć?

08.09 16:25:34

Kaim Argonar napisał(a):

@Michi - kierowcy mówią że Szary ich (Scanię) mocno przycisnął, i pierwsze mają się pojawić już na początku Października, ale musisz podejść z dystansem do informacji z którejś tam ręki.

15.09 08:23:33

maciej napisał(a):

może ich nie rozbija podczas chrztu jak mercedesy w pkm katowice. chrztu nie da sie uniknąć niestety. Ksiądz jak
I Sekretarz na każdej imprezie.

02.10 10:20:58


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!