Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

PKM Katowice zamawia 25 mercedesów

12.04.2011

Tagi: PKM Katowice – Dodał: Marek Borys

pj, Gazeta Wyborcza, 12.04.2011.

To efekt przetargu, na który wpłynęła tylko oferta firmy EvoBus Polska. Do Katowic mają trafić autobusy Mercedes-Benz Citaro. Dziesięć z nich będzie miało 12 m długości, pozostałe to 18-metrowe przegubowce.


Każdy z zamówionych autobusów będzie miał m.in. klimatyzację, monitoring oraz rampy dla niepełnosprawnych. - Zdecydowaliśmy się na pojazdy lepiej wyposażone i bardziej komfortowe dla pasażerów. To efekt ich uwag i próśb - mówi Wojciech Skęczek, wiceprezes PKM-u Katowice. I dodaje, że w tej chwili trwa procedura zatwierdzenie wyników przetargu.

Nowe pojazdy będą kosztować około 33 mln zł. - Od razu zapłacimy połowę, resztę chcemy spłacić w ciągu czterech lat - mówi wiceprezes Skęczek.

» Źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Bartek napisał(a):

Fajnie mają Katowiczanie. Wreszcie dostaną sensowne autobusy (nie obrażając solarisa). Na pewno będą super wyglądać w katowickim malowaniu. Pozostaje czekać i mieć nadzieję, iż Gliwickie scanie, też będą przyzwoicie wyposażone.

12.04 21:40:23

pasazer napisał(a):

No Panie Prezesie trzeba, trzeba bo za niedlugo wiejski PKM Swierklaniec Was przescignie w lepszym taborze ;)

12.04 22:50:35

Paweł Dabrowiak napisał(a):

Pogratulować tylko, a w Sosnowieckim pekaemie - SYF Z MALARIĄ, bo niestety moja wiocha wspólnie z Będzinem i Czeladzią nie chce się dokładać do zakupów:(

13.04 00:01:38

Jurand napisał(a):

No tylko nie wiejski koleś

13.04 00:52:53

PKM napisał(a):

Wie ktoś za co wywalili Prezesa, bo to raczej Skęczek był do wywalenia za swoje postępowanie.

13.04 10:10:23

Imię lub pseudonim napisał(a):

@Paweł Dabrowiak - Będzin to się do niczego nie chce dokładać.

13.04 11:34:28

jarek napisał(a):

@Paweł Dabrowiak - to właśnie autobusy z Będzina jeżdżą złomowate w Czeladzi głównie na 42. Na liniach do Sosnowca (35, 235 itd.) kursują bardzo często nowe autobusy. Najgorsze truposze to jeżdżą po Grodźcu.

13.04 19:12:08

MARIANO napisał(a):

Mam nadzieję, że każdy z tych wozów będzie miał przyzwoitą ilość drzwi. :)

13.04 19:22:45

podlesianin napisał(a):

Ja mam tylko nadzieje że nie będą kursować bo tych dziurawych drogach Mysłowic.

13.04 19:33:51

daru napisał(a):

Mam nadzieje że wewnątrz nie będzie jak w Irisbusie, czyli oszczędzania miejsca kosztem pasażera, gdzie w podwójnym rzędzie foteli jeden jest "normalny" a obok osadzony jest na półce i siedzenie ma 3 cm do podłogi (nogi wyżej niż głowa)

13.04 21:43:03

obserwator napisał(a):

Bardzo miła wiadomość.Sądze ,że autobusy nowe będą mieć troje drzwi(krótkie wozy)a cztery(długie wozy).Czyli program naprawczy Katowic jest realizowany.Jestem ciekaw jak długo ten długi solbus pośmiga jeszcze w Katowicach.

14.04 11:37:02

MAN napisał(a):

Poczytajcie .... jedna oferta to efekt ustawki pod Mercedesa a zo to im odpłacił ceną 33 mln za 25 autobusów to normalne szok !!! jak ktoś zna ceny to wie ze ze powinno kosztować góra 23 mln ( 1 - 18metrowy = 1mln, 1 -12 metrowy 760 tys RAZEM MAX 23MLN) dla mnie to całkowita kompromitacja za którą wszyscy zapłacimy

14.04 14:13:56

kierowca80 napisał(a):

chyba nie jestem na bieżąco...to Pypłacz już nie niszczy katowickiego pkm-u???od kiedy?

14.04 15:42:23

ps-man napisał(a):

@MAN: Jesteś na bieżąco z cenami... Ale z cenami sprzed paru lat bądź z innym wyposażeniem (ewentualnie bez wyposażenia ;). Poza tym to jest Citaro, a ono jest zazwyczaj najdroższe. Ciekaw jestem, czy w ramach tych 33 mln nie ma kosztów związanych ze spłatą wspomnianego kredytu na 4 lata? A to podrażałoby nieco sam zakup. Jednakże porównując np. ostatni przetarg w Krakowie, gdzie zakupiono 16 Citarek, w tym 50:50 solówek/przegubów (a nie jak w K-cach, gdzie przegubów ma być 15, a solówek tylko 10) za nieco ponad 19 mln 200 tys. zł, można stwierdzić, że jakichś wielkich różnic nie będzie. A należy np. przypomnieć próbę opchnięcia Conecto G dla Lublina w liczbie 5-ciu za...7,5 mln zł (po 1,5 mln za te złomki!)

14.04 16:07:02

wojtek z zawodzia napisał(a):

To że Pkm kupuje nowe wozy to bardzo dobra informacja ale jeszcze lepsza jest ta że znowu będzie podwyżka.

16.04 19:07:09

Piotr napisał(a):

@ps-man W przetargach w Warszawie ostatnio wygrał Solaris z cenami po nieco ponad 1 mln za 12m i 1.4 mln za przegubowce. To dało by w Katowicach ponad 27 mln. Pytanie więc, czy Mercedes rzeczywiście jest 20% lepszy ? (bo o tyle jest wyższa cena) Dodam przy tym, że wyposażenie w W-wie to klimatyzacja o podyższonej wydajności, monitoring, system informacji pasażerskiej z kilkoma wyświetlaczami LCD wewnątrze i diodowymi na zewnątrz, monitoringiem, automatami biletowymi itd. (a więc jedno z najbogatszych spotykanych w Polsce) Pytanie więc, czy opłaca się przetarg z takimi warunkami, że tylko jeden producent jest w stanie wystartować ? A propos, w artykule tego nie ma, ale cena przekracza o 2 mln zarezerwowaną przez zamawiającego, więc nie ma jeszcze pewności że Mercedes wygra (przetarg może zostać unieważniony jeśli miasto nie dołoży pieniędzy).

16.04 23:34:28

podlesianin napisał(a):

Ja mam nadzieje że miasto Katowice da te brakującą kasę bo co to do Katowic jest te 2mln.A jak nie to jak kogoś spotka to go wyśmieje.

17.04 12:09:30

adam86 napisał(a):

@piotr: nie wiem jak to policzyłeś, ale za 15C i 10B to wychodzi jakieś 31 mln.

17.04 14:35:45

butthead napisał(a):

Miasto zapewne "da", choć na dobrą sprawę nie powinno - za 2 mln zł można wyremontować szkołę, przedszkole, sfinansować wiele innych potrzebnych rzeczy. Zaś spółka komunalna we własnym zakresie powinna finansować skutki nieudolnej polityki przetargowej, bo - z całym szacunkiem - ale podatki od mieszkańców nie sa od tego, aby jeden z drugim prezes poprawiali sobie samopoczucie grzejąc się przy blasku trójramiennej gwiazdki. Do której i tak za chwilę pewnie nie będzie za co kupić lusterka, jak się urwie na myjni.

17.04 22:49:12

podlesianin napisał(a):

@butthead . No można by oczywiście ale nie mówi się ile to miasto z naszych podatków dopłaca do nauczycielskich pensji a to są szalone kwoty, jak by to obciąć to Katowice było by cudne. Tak że ja jak mam być szczery to wolę te autobusy niż dawać nauczycielom czy urzędnikom z miasta.

18.04 20:00:34

palex :) napisał(a):

Podlesinianin: skończ pier*olić (przepraszam moderatorów za wulgaryzm), ale aż mi się podniosło. Jakie ty masz za przeproszeniem pojęcie na temat płac nauczycielskich? Skąd bierzesz te swoje wiadomości? Z Faktu? Superexpresu czy innego gówna? Co to w ogóle jest za zdanie: ". No można by oczywiście ale nie mówi się ile to miasto z naszych podatków dopłaca do nauczycielskich pensji a to są szalone kwoty, jak by to obciąć to Katowice było by cudne".? Walisz jakimiś kwotami Bóg wie skąd wziętymi.... Jestem absolutnym przeciwnikiem dawania przez miasto dodatkowych 2 mln złotych dla PKMu. Dlaczego? Bo jest to firma nieudolna, nie potrafiąca przez całe lata zrobić sprawnego systemu zapowiedzi głosowych, na których powstanie sam pracowałem. Cała moja praca została zmarnowana, całe schematy tras, dawno są przedawnione. Więc po kiego grzyba dopłacać kolejne 2 mln złotych na autobusy, które będą posiadać wszystkie bajery, które na dobrą sprawę nigdy nie zostaną wykorzystane?! A może kupmy również i zamontujmy w każdym pojeździe ekran dostowany do wyświetlania nazw kolejnych przystanków? Przecież miasto DA! Ale PKM i tak wrzuci na ekran zarąbiste ciekawostki. A przyjezdny i tak nie będzie wiedzieć gdzie ma wysiadać. Więc skończ pieprzyć na temat co komu zabrać. Należy się zastanowić, skoro już miasto ma dołożyć te pieniądze, w jaki sposób zostaną one wykorzystane. A jeśli PKM nie wykorzystuje tych środków - zabrać je spowrotem. Raz jeszcze przepraszam wszystkich za wulgaryzm. A podlesinianin niech się wreszcie opanuje i nie myśli, że Podlesie to pępek świata.

19.04 22:54:14


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!