Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Policjanci wejdą do autobusów i tramwajów

12.04.2011

Tagi: KZK GOP – Dodał: Marek Borys

Jacek Madeja,
Gazeta Wyborcza, 12.04.2011.


Funkcjonariusze mają być batem na kieszonkowców i mnożące się pobicia pasażerów, kierowców i motorniczych. Pierwsze patrole ruszą jeszcze w tym tygodniu.


O tym, że w autobusach i tramwajach jest niebezpiecznie, przekonują się pasażerowie, kierowcy oraz motorniczowie. Ostatni taki wybryk miał miejsce na początku kwietnia. Czwórka pijanych nastolatków dotkliwie pobiła pasażerów tramwaju, którzy nie chcieli ujawnić, jakiemu klubowi kibicują. Tydzień wcześniej zaatakowany został kierowca autobusu. Jego przewiną było zwrócenie uwagi krewkiemu pasażerowi, który kopał w drzwi.

- Tramwajem jeżdżę prawie codziennie, ale jeszcze nigdy nie widziałam w środku patrolu policji ani straży miejskiej. Dlatego bandyci czują się bezkarni i są coraz bardziej agresywni. Dobrze znam twarze trójki kieszonkowców, którzy okradają ludzi, korzystając z tłoku na przystanku przy Silesia City Center. Od miesięcy to ci sami ludzie, ale jakoś nikt nie potrafi sobie z nimi poradzić - skarży się pani Ewa, która do pracy dojeżdża tramwajem nr 6.

Anna Koteras, rzeczniczka Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, przyznaje, że w ostatnich miesiącach poczucie bezpieczeństwa wśród pasażerów mogło się obniżyć. - Chcemy to zmienić razem z policjantami z katowickiej komendy miejskiej. Już samo pojawienie się umundurowanych policjantów powinno poprawić sytuację - ocenia Koteras.

Pierwsze patrole (policjanci będą je odbywali w towarzystwie kontrolerów) pojawią się w autobusach i tramwajach już w czwartek. Oprócz Komendy Miejskiej Policji w Katowicach i KZK GOP partnerami akcji są katowicki magistrat, Tramwaje Śląskie i Tesco Polska. - To będzie ogromna akcja prewencyjno-informacyjna. Oprócz umundurowanych policjantów do autobusów i tramwajów wyruszą też funkcjonariusze w cywilu. Głównym celem akcji będzie rozbicie grup kieszonkowców i poprawienie poczucia bezpieczeństwa wśród pasażerów. Przygotujemy też plakaty i ulotki z instrukcją, jak zachować się w sytuacji zagrożenia - podkreśla Jacek Pytel, rzecznik katowickiej policji.

Pytel dodaje, że policjanci będą pojawiali się w autobusach i tramwajach o różnych porach dnia, także w czasie kursów wieczornych. Wywiadowcy dodatkowo rozszerzą swoje działania na centra handlowe. - To miejsca, gdzie zbierają się złodzieje, którzy potem okradają ludzi w autobusach i tramwajach - wyjaśnia Pytel.

Na razie wiadomo, że patrole tramwajowo-autobusowe będą działały przez kilka tygodni. - Zobaczymy, jaki będzie tego efekt. W razie potrzeby postaramy się akcję przedłużyć - mówi Koteras.

» Źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

dexiu89 napisał(a):

Zapewne akcja będzie tylko na terytorium Katowic i może 2 - 3 innych miastach. Trzeba uderzyć tam, gdzie takie sytuacje zdarzają się na poręgę. To pasażerowie powinni ułatwiać zadanie poprzez wskazywanie kto to był. A że ludzie nic nie widzą i nic nie słyszą nawet jak to się dzieje obok nich to o nich samych świadczy.

12.04 20:40:13

do dexia napisał(a):

Tak tak, łatwo być chojrakiem przed biurkiem i klawiaturą komputera. Ale gdyby do tramwaju, którym gdzieś pojedziesz, weszło z pięciu podchmielonych karków i zaczęło kogoś lać, bo nie spodoba im się np. jego kolor kurtki - to z pewnością odwrócisz głowę i będziesz udawał, że cię tam nie ma. A oni tylko czekają, aż się ktoś odezwie czy nawet krzywo spojrzy - by się troszkę rozerwać po nudnym meczu...

Myślicie, że policja coś tu pomoże? Guzik prawda. Po ulicach chodzą od lat, a mimo to w biały dzień, w centrum np. Katowic czy Sosnowca można stracić nie tylko zęby. I to - pomimo śledzących ulice kamer. Mundurowi wolą łapać babinki sprzedające czosnek po 2 zł - wszak cóż im taka kobieta zrobi? A w tramwajach może zatrzymają paru jakichś wychudzonych wyrostków, kradnących portfele, ale na takich napakowanych, bezmózgich kiboli, szukających byle zaczepki trzeba by chyba całej brygady antyterrorystycznej i prawa pozwalającego zsyłać bandziorów na Syberię.

12.04 21:20:27

Dave napisał(a):

Taaa, jak będą jeździć umundurowanie funkcjonariusze, a nie po cywilu zakamuflowanie, to dużo to da - by musieli jeździć w każdym wozie! :D

12.04 23:48:26

ola napisał(a):

powinno być jak za Hitlera. byłby porządek

13.04 00:00:12

Imię lub pseudonim napisał(a):

Policja z kontrolerami? Toż to przecież cud będzie uświadczyć taki team!

13.04 08:48:12

adam86 napisał(a):

@do dexia: ale na co dzień dla wiekszości pasażerów zagrożenie stanowią własnie owi kieszonkoowcy. O tym sie nie pisze w mediach, bo to nie jest takie spektakularne jak pobicie keirowcy.

13.04 11:04:11

Imię lub pseudonim napisał(a):

@ola - dziecko, zastanów się dwa razy za nim coś napiszesz. Potem naucz się interpunkcji - kropek, przecinków, wielkich i małych liter. Potem znowu zastanów się, co chcesz napisać i nie strzelaj więcej takich gaf!
Droga Redakcjo, może warto pomyśleć nad moderowaniem wpisów w komentarzach? I tak każdy zatwierdzacie do publikacji. Może podniosłoby to poziom wypowiedzi :)

13.04 11:38:39

Dave napisał(a):

@ Imię lub pseudonim: Nie cud, tylko "teamy" w postaci kontrolerów zawodowych i funkcjonariuszami Policji od dawna (co najmniej od kilku lat) się trafiają, zwykle w "najciekawszych" okolicach kontroli, także żadna to nowość! :]

@ do Dexia: Niestety, za sam wygląd zamknąć kogoś ani zatrzymać nie można! A więc karki, o ile nie zrobią komuś krzywdy/nie dokonają wykroczenia/przestępstwa i o ile nikt nie będzie zgłaszał takowych, chodzą sobie, chodzili i chodzić będą po ulicach! A doczepki i komentarze w stronę służb porządkowych w stylu babci sprzedających czosnek/pietruszkę co powtarzane non stop, do znudzenia i są - delikatnie mówiąc - durne!

14.04 15:21:29

Tatarak napisał(a):

To ja zapraszam do SZOPIENIC a najlepiej na UTYMAN!!!! Przydało by się uspokoić tą bandę która tam mieszka!! Ale jak do tej pory to ani SOK ani ochrona studzienek TPSA nic nie zrobiła bo bydło które powinno być spacyfikowane dalej robi swoje!! Tu POLICJA nic nie zrobi tu POTRZEBNA BY BYŁA MILICJA A NAJLEPIEJ STARE DAWNE DOBRE ZOMO!!! TO JEST LEKARSTWO NA TYCH PODLUDZI!!!

15.04 23:28:04

Andrzej napisał(a):

Wszystko pięknie i fajnie. Tylko moim zdaniem jest to walka z wiatrakami (co wcale nie oznacza, że nie należy jej prowadzić). Problem jest mianowicie strukturalny. Zwalczajmy przede wszystkim przyczyny, a nie skutki. Należy dążyć do tego, by kiboli, złodziejów, bandytów itp. było jak najmniej. Polska jakoś tu dziwnie przoduje (na tle innych państw europejskich). Słowem, im większa bieda, im większe rozwarstwienie, tym więcej szeroko rozumianego chuligaństwa. Poza tym, gdyby więcej ludzi zamożnych korzystało z komunikacji, byłaby silniejsza presja np. na policję by kontrolować porządek. Jeżdżę dość często tramwajem nr 11 z Chorzowa do Katowic i to, co widzę optymizmem nie napawa. Bieda i nędza jak z trzeciego świata. Oto Polska właśnie. Ta prawdziwa! Mam wrażenie, że większości włodarzom miast znana tylko z opowieści (ewentualnie zza szyby samochodu - o ile wolno jedzie, i jest wola, żeby się wokół siebie rozglądać). A patrole?! Policja w tramwajach? Niechby sobie była, ale umundurowana? Złodzieje czy kibole do tego tramwaju nie wsiądą. I tyle! A chłopaki w mundurkach sobie pojeżdżą, a tam gdzie naprawdę będą potrzebni, oczywiście ich nie będzie.
Intencja może i słuszna, niemniej efekty będą mizerne.
Ale w tym kraju już nic mnie nie zdziwi.

18.04 23:35:30

PKM Gliwice` napisał(a):

@ niestety, tak jest było i będzie. Za sprawą rządów, a niczego innego. Jak kolega wcześniej wspominał, jeśli władze dalej będą różnicować ludzi (weźmy np. aferę z Biedronką, zakamuflowaną opcję niemiecką...). Co do kontroli to Sosnowiecki Team (m.in. 44, 70, 80, 95) był razem z policją w Gliwicach na kontroli kibiców Górnika Zabrze. Kontrola miała miejsce pod KWK Sośnica-Makoszowy w Sośnicy.

A tak między nami - mam wrażenie że czeka nas los Egiptu.

19.04 04:59:19

PKM Gliwice` napisał(a):

Hmm, jeszcze coś mi do głowy wpadło. Myślę że jeśli policjant (odpowiednio przeszkolony) miałby możliwość takiego ,,byka" postrzelić w nogę (broń palną GLOCK 9mm ma większość policjantów), w przypadku gdyby ten popełniał jakieś przestępstwo to wydaje mi się że nabrali by szacunku do Policji. I nie mówcie o nabojach gumowych. Są używane tylko podczas rozrób, a nie indywidualnych wykroczeń.

19.04 05:05:55

budda napisał(a):

@-imię lub pseudonim-- za Hitlera był przynajmniej respekt do munduru, nauczyciela itp.. podobnież jak w stanie wojennym. Nie do pomyślenia były takie rzeczy, które dzieją się obecnie. To, że Hitler "zły" i komuna "zła" to utarte gambity. Tu chodzi o porządek, który panował a system to inna sprawa.
Po tym co ja ostatnio miałem w autobusie w Ligocie Zabrskiej na 32 jestem nawet za rozszerzeniem kompetencji władz mundurowych..
Chociaż zaskoczyła mnie postawa pana w dosyć podeszłym wieku-- wsiadło dwóch "kapturowych" i zaczęło bić pasażera, który stał ze swoją dziewczyną,która to z kolei trzymała wózek z dzieckiem Oni kopali jego, ją i wózek z dzieckiem. Po zatrzymaniu się na skrzyżowaniu otworzyłem wszystkie drzwi a starszy pan wstał i wykopał ich z autobusu.

19.04 12:56:36

Andrzej napisał(a):

PKM Gliwice` napisał(a):
Hmm, jeszcze coś mi do głowy wpadło. Myślę że jeśli policjant (odpowiednio przeszkolony) miałby możliwość takiego ,,byka" postrzelić w nogę (broń palną GLOCK 9mm ma większość policjantów), w przypadku gdyby ten popełniał jakieś przestępstwo to wydaje mi się że nabrali by szacunku do Policji.

Z całym szacunkiem, ale jeśli zacznie dochodzić do strzelanin w tramwajach lub autobusach, to będzie ostateczny gwóźdź do trumny komunikacji publicznej w naszym regionie. Sam pierwszy dobrze się zastanowię, zanim wsiądę. Zrezygnujmy raz na zawsze z rozwiązań siłowych (przynajmniej w tramwajach i autobusach, bo to odstraszy pasażerów równie skutecznie, a może nawet bardziej, niż kibole itp.). To rozwiązanie na pewno poprą Ci wszyscy, którzy tramwajom źle życzą. Apeluję więc o trochę zimnej krwi i wyobraźni.
I jeszcze jedna sprawa. Odnośnie tego, co wyżej. Hitler i porządek. Ja rozumiem, że Hitler jest tu jakąś figurą retoryczną (symbolizuje porządek właśnie). W wielu krajach (obecnie) żadnego Hitlera nie ma, a do ekscesów w autobusach i tramwajach nie dochodzi.
Nie w Hitlerze więc rzecz chyba, lecz w wychowaniu i przyzwoleniu. Przestrzeganiu prawa już istniejącego i jego egzekwowaniu. Np. odnośnie picia alkoholu w miejscach publicznych. W autobusach i tramwajach widzę to niestety dość często. Jakoś nikt nie reaguje. A przecież jest monitoring. Więc albo znieśmy to prawo (jeśli ma być nie przestrzegane), albo je egzekwujmy, bo nie ma nic gorszego, jak narażanie prawa na śmieszność.

19.04 23:52:15

PKM Gliwice` napisał(a):

@Andrzej - akurat nie chodziło mi o strzelanie w autobusie. Zdaje sobie sprawę z zagrożenia wynikającego z faktu gdyby pocisk chybił i trafił w jakiś ważny element pojazdu! Wybacz, ale nie wyobrażam sobie innego rozwiązania problemów w kibolami. Co chcesz do nich podejść i porozmawiać że źle robią? Oni doskonale zdają sobie z tego sprawę. A co do Hitlera, to był porządek właśnie przez to że każdy bał się podskoczyć władzy.

20.04 10:29:07

ex KZK GOP 1780 napisał(a):

@PKM Gliwice: z tym Glockiem u _większości_ policjantów to dalece przesadziłeś :)

20.04 19:19:29

Andrzej napisał(a):

PKM Gliwice - jeśli coś nie tak zrozumiałem, to przepraszam.
A co do kiboli, to jest problem, i to poważny. Niemniej, największą bolączką komunikacji nie są. Ale utarczki z nimi też sprawy nie rozwiążą - gdyby tak było, pierwszy byłbym za. Jest ich po prostu zbyt wielu.
Wiem, że to niepopularne, ale efekt może dać tylko i wyłącznie wytężona, żmudna praca od podstaw. I to efekt nie natychmiastowy (cudów nie ma), ale w perspektywie kilkunastu lat (niestety!). Oni muszą zrozumieć, że niszczą coś swojego, coś z czego korzystają. Niszczą część swojego miasta, z którym przecież (ponoć) się identyfikują. Co oczywiście nie znaczy, że należy obecnie zaniechać jakiejkolwiek prewencji. Zwalczajmy jednak przyczyny, a nie skutki. Inaczej będzie to walka kosztowna i bez końca.
I słuchajcie, jeszcze raz odnośnie Hitlera, ja wiem, że ten argument jest może i słuszny (za Hitlera porządek), ale, błagam, nie wysuwajmy go, bo on nas dyskredytuje jako poważnych ludzi. To błąd taktyczny.

20.04 23:22:57

PKM Gliwice` napisał(a):

@ex 1780 - Bynajmniej mi się zdarza widzieć broń u nich ;) [WPK nie obsługuje dodatków HTML, więc nie podkreśliło Ci ,,większości" :P]

@andrzej - nie ma za co przepraszać :) moim zdaniem jednak wyperswadowanie im że źle robią to jak wybieranie się z motyką na słońce.

23.04 10:43:21

ola napisał(a):

linia 88 dziś 19.00 grodziec poczta. do busa kierowca wpuścił dwóch nawalonych gości ze szpicą 1,5 m i Otwartym piwem i co i nic ! bydło pojechało do sosnowca. nr bocznego nie pamiętam ale to nie problem. za pół godziny będzie na zajezdni w sosnowcu. Policji i kanarów nie ma. Adolf wróć. Do imie lub pseudonim. Słuchaj poczytaj sobie inne fora i tam udzielaj korepetycji. przykład 10ty co to jest. nie czepiaj sie dużej litery i przecinka

30.04 23:28:41


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!