Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Rosną ceny ropy, więc bilety będą droższe

05.04.2011

Tagi: KZK GOP – Dodał: Marek Borys

Jacek Madeja,
Gazeta Wyborcza, 05.04.2011.


Wysokie ceny ropy sprawiły, że miejskie przedsiębiorstwa komunikacji znalazły się pod kreską. Dlatego w połowie roku pasażerowie muszą się przygotować na podwyżkę cen biletów nawet o 40 gr


W firmach, które zajmują się montażem instalacji gazowych w autach osobowych, od kilku tygodni urywają się telefony. - Niektórych przeraziły ceny benzyny i teraz szukają oszczędności. Na razie dzwonią i pytają o koszty instalacji gazowych, ale liczymy na to, że w najbliższym czasie przełoży się to na większą liczbę zleceń - mówi Dariusz Król z katowickiej firmy D.T. Gas System.

Żeby zaczęło być taniej, najpierw trzeba zainwestować. Montaż instalacji gazowej w zależności od samochodu kosztuje od 2 do 6 tys. zł. - Liczymy nawet na to, że wiosną cena gazu spadnie. Zimą zawsze jest wysoka, bo ludzie wykorzystują ten surowiec do ogrzewania domów - ocenia Teresa Flekiewicz, prezes firmy Auto Gaz Śląsk.

O gazowych oszczędnościach coraz głośniej mówią autobusowe spółki komunikacji miejskiej. Dla nich drastyczny wzrost cen paliwa oznacza to, że stawki wypłacane przez Komunikacyjny Związek Komunalny GOP nie wystarczają na pokrycie kosztów.

- Jesteśmy na minusie, a straty pokrywamy z wcześniej wypracowanych nadwyżek finansowych. KZK GOP waloryzuje co prawda wzrost cen paliwa, ale w rozliczeniu kwartalnym. Dla nas oznacza to, że pieniądze za różnicę w pierwszym kwartale dostaniemy dopiero w maju - wylicza Paweł Cyganek, dyrektor ekonomiczno-finansowy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach.

Wszystkie katowickie autobusy są napędzane ropą. W najlepszej sytuacji w regionie jest tyskie przedsiębiorstwo, które systematycznie powiększa liczbę autobusów, które jeżdżą na gaz. Ma ich teraz 20. W tym przypadku to nie gaz płynny (LPG), jak w osobówkach, ale sprężony gaz ziemny (CNG), taki sam, jaki odbieramy w butlach do kuchenek.

Według wyliczeń tyskich transportowców koszt przejechania 100 kilometrów autobusem na gaz jest o prawie 30 zł niższy niż w tradycyjnym ropniaku. - Oprócz tego autobusy na gaz są cichsze i bardziej ekologiczne. I nikt nie kradnie z nich paliwa, co nagminnie zdarza się w przypadku autobusów na ropę - wylicza zalety Ryszard Cichy, rzecznik tyskiego PKM-u.

Do kupna autobusów na gaz przymierza się katowicki PKM. Porozumiał się z innymi miejskimi spółkami: Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Wodociągami, które również część taboru planują wymienić na gazowy. Jak podkreśla dyrektor Cyganek, największym problemem jest porozumienie się ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. To właśnie gazowy potentat musi najpierw wybudować stację paliw, gdzie można będzie tankować sprężony gaz. W Tychach taka stacja funkcjonuje już od pięciu lat. - Dla gazowej spółki to wydatek nawet do 5 mln zł. Na razie negocjacje idą bardzo opornie, dlatego szukamy innego dostawcy - dodaje Cyganek.

W Sosnowcu, gdzie PKM również znalazł się pod kreską, myślą o innych oszczędnościach. - Przy tak drastycznym wzroście cen paliwa waloryzacja stawek przewidziana przez KZK GOP może nie wystarczyć - ocenia Marek Pikuła, prezes PKM-u w Sosnowcu. Spółka musi się więc przygotować na zaciskanie pasa. - Jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Polsce zakupiliśmy dwa autobusy hybrydowe, które odzyskują energię i częściowo są napędzane przez silniki elektryczne. Ich eksploatacja jest o 25 proc. tańsza niż tradycyjnie napędzanych autobusów, ale wysoka cena uniemożliwia nam zakup większej liczby - mówi Pikuła. Zastrzega, że przedsiębiorstwo nie planuje kupna autobusów na gaz. - Biorąc pod uwagę ich cenę i kłopoty z wybudowaniem stacji paliw, nie są aż tak opłacalne. Oszczędności będziemy musieli poszukać w inwestycjach i zastanowić się nad optymalizacją zatrudnienia - dodaje.

W KZK GOP potwierdzają, że szalejące ceny ropy przyspieszą i tak już wcześniej planowaną na ten rok podwyżkę cen biletów. - Przymierzamy się do wprowadzenia nowego cennika w połowie roku. Rosnące ceny paliwa to dla nas też szansa, żeby część ludzi przesiadła się z samochodów do autobusów i tramwajów. Nie możemy ich odstraszyć zbyt wysoką podwyżką. Według wstępnych wyliczeń najtańszy bilet, który teraz kosztuje 2,6 zł, może zdrożeć do 2,8-3 zł - ocenia Roman Urbańczyk, przewodniczący zarządu KZK GOP.

» Źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Przemek W. napisał(a):

Bilet jednorazowy na jedno miasto za 3zł. Skończy się to tym, że nikomu taki zakup nie będzie się opłacał.

05.04 17:22:40

Imię lub pseudonim napisał(a):

O ile wiem, jednego SU18H sosnowiecki PKM dostał za free, bo Solaris Bus&Coaches nie wywiązało się terminowo z dostawy. Śmieszne jest więc twierdzenie, że "kupiliśmy dwa", skoro jeden dostali.
Co do optymalizacji zatrudnienia, ciekawe kogo zwolnią... Pewno kierowców bo ich najwięcej ;P

05.04 19:05:31

podlesianin napisał(a):

To i tak nie wystarczy po wakacjach trzeba będzie ciąć jak przewozach regionalnych.

05.04 19:35:50

Dave napisał(a):

Jak to "już wcześniej planowaną podwyżkę cen biletów na ten rok"?! Przecież, gdy uchwalany był budżet KZK GOP na ten rok, to jak byk ktuś tam się wypowiadał, że podwyżka cen biletów nie jest planowana! Banda debili! >:[

05.04 20:14:31

dexiu89 napisał(a):

a kupiłem samochód za 800zł, który jest w bardzo dobrym stanie a te 800zł to idzie zaoszczędzić przez 7 miesięcy jeżdżąc rowerem. Zapewne bilety za 112zł też zdrożeją, bo z czegoś KZK GOP musi żyć ale nie z moich pieniędzy. Specjalnie ciężko zarobione pieniądze przeznaczyłem na kurs prawa jazdy + dobry rower + samochód na większe zakupy. Prezesowi już list z podziękowaniami wysłałem. Zapewne nie będę ostatni, który tak zrobi. KZK GOP powoli zaczyna upadać a ten proces potrwa i na razie nie będzie o tym głośno ale z czasem to będzie widoczne.

05.04 20:36:10

podlesianin napisał(a):

Ale ta podwyżka nie wystarczy bo kto przewidział że paliwo będzie po 6zł po za mną hahaha.

05.04 20:36:21

MD napisał(a):

Napewno tak się to wzróci PKMom ta podwyżka że np PKM Sosnowiec odrazu cały tabor trzaśnie na Hybrydowy bo będą mieć takie nadwyżki...

05.04 21:39:11

marakesh napisał(a):

Tramwaje też są oczywiście na ropę... jakby inaczej :D

05.04 21:39:58

iks napisał(a):

Ja już widzę cięcia w Gliwicach. Padnie tani autobus A4 w wielu kursach. Ha ha ha.

05.04 21:52:24

Piotrek napisał(a):

Franek jest w zarządzie KZK. I nie dopuści do tego, aby zlikwidowano część jego jeżdżącyh stadami autobusów. Zlikwidują pewnie znowu jakąś linię tramwajową albo autobus do jakiejś wioski jeżdżący kilka razy dziennie. A swoją drogą jest kolejna okazja, aby zlikwidować część śmierdziobusowej stadniny dublującej kolej i tramwaje, ale będzie jak zawsze. I znowu skutecznie odstraszy się ludzi, którzy być może zastanawiali się już nad pozostawieniem auta w domu.

05.04 22:59:58

Piotrek napisał(a):

A tak w ogóle, jak to jest z tym CNG? Czy często się psują? W wypadku stłuczki autobus robi BUM? W Gdyni widziałem, że lionsowate kosmoloty dość często były zastępowane szrotowymi neoplanami.

05.04 23:06:30

Max998 napisał(a):

Niedługo to bilet na 1 miasto będzie po 6zł a na dwa po 12zł ulgowy..
A potem prezes i jego ''banda'' KZK GOP'u nie wiadomo skąd ma nowa prywatne auta ;].
To co się dzieje teraz w Polsce przechodzi wszelkie granice..
A PKM Sosnowiec Hybrydę #500 nie dostał za kompletny bez cen.
Coś tam trzeba było zapłacić lecz nie pamiętam ile.
A po drugie to nie temat do gadki o Hybrydach itp..

05.04 23:57:19

SK napisał(a):

Tak-macie rację-tak sobie myślę że jeden z Was powinien zabrać się za organizację komunikacji na Śląsku.Wtedy byłoby Eldorado a tramwaj którego tory ktoś bliżej nieokreślony wybudowałby za darmo jeździłby nawet do Pyrzowic.Wszystko byłoby za darmo co dotyczy KM.Jeżeli chodzi o koszty to jest jeszcze jeden problem.Od lipca wszystkie drogi krajowe i autostrady będą płatne w systemie elektronicznego poboru opłat dla pojazdów o DMC powyżej 3,5t i to nie mało bo około 0,4 zł za km.Dotychczas też były płatne w systemie winiet i tu autobusy KM nie płaciły.Ciekawe jak będzie teraz-ja jestem całkowicie za tym żeby autobusy KM poruszające się po takich drogach płaciły no bo niby dlaczego ja mam płacić będąc przewoźnikiem nie związanym z KM a KM nie?Komentarze do mojego wpisu zostawcie dla siebie bo wiem jakie będą.

06.04 04:09:59

ja napisał(a):

Czas na wprowadzenie taryfy czasowej w KZK GOP - mogliby wprowadzic bilety na: 10, 20, 30, 40, 60 i 90 min.

06.04 08:34:24

andrzejh69 napisał(a):

jak słusznie zauważył @marakesz tramwaje jeżdżą na prąd a nie na ON, a jakiś spory procent w przewozach stanowią, więc dlaczego przejazd tramwajem ma też podrożeć skoro drożeje ON?
Jeszcze trochę i wozokm autobusowy będzie droższy od tramwajowego.

06.04 09:19:40

misza napisał(a):

Coś z tym zdaniem jest nie tak: ...W tym przypadku to nie gaz płynny (LPG), jak w osobówkach, ale sprężony gaz ziemny (CNG), taki sam, jaki odbieramy w butlach do kuchenek...
LPG znany jako propan butan jest w butlach m.in. też do kuchenek.
CNG znany jako gaz ziemny jest używany w kuchenkach, ale nie z butli a z sieci gazowej.

06.04 11:00:46

kajtek napisał(a):

Bilety jednorazowe powinny kosztować następująco:
1 miasto - 3 zł (lub ważny do 20 min)
2 miasta - 4 zł (lub ważny 40 min)
3 miasta i więcej - 5 zł (jednocześnie ważny do 80 min)

Cennik prosty, atrakcyjny i sprawiedliwy.

W KZK GOP jest duże pole do popisu przez szukanie oszczędności przeprowadzając sensowną remarszrutyzację. Pasażerowie mogą się częściej przesiadać, autobusy mogą jeździć częściej i utrzymanie takiej siatki połączeń może być również tańsze.

06.04 12:22:43

Piotrek napisał(a):

Andrzej, może to otrzeźwiłoby niektórych, chociaż do tego może dojść tylko w wypadku wojny w Arabii Saudyjskiej. A wtedy byłoby raczej nieciekawie.
SK, eldorado by raczej nie było, ale byłoby mniej marnotrastwa i lepsze wykorzystanie tramwajów i pociągów.

06.04 14:10:35

MARIANO napisał(a):

Ciekawe co myślą teraz ci wielcy likwidatorzy linii tramwajowych??? Pewnie rosnące ceny ropy dają im sporo do myślenia. Jedno jest pewne KOMUNIKACYJNY KONIEC ŚWIATA W GOPie jest już bliski a efekty już są widoczne... np. w Chorzowie Starym wyrosły lampy na torowisku:)

06.04 19:25:33

PKM Gliwice` napisał(a):

PKP PR oferuje przejazd na trasie np. Gliwice - Katowice za 2.64zł Ulg i 4.20zł Norm. Więc kto będzie chciał się tłuc autobusem za 2.50/5zł? Przynajmniej na razie nie słychać o podwyżkach cen biletów w PKP. Jak tak dalej pójdzie to naprawdę będą jeździć rowery z logiem KZK GOP...

07.04 01:47:09

Piotrek napisał(a):

Mariano, nic nie myślą. Czego ty od nich wymagasz?!

07.04 13:30:04

zonk napisał(a):

@kajtek: jak wyremontują wszystkie trasy tramwajowe, odbudują wszystkie kiedykolwiek zlikwidowane połączenia, wydłużą wszystko co kiedykolwiek planowali wydłużyć, a tramwaje będą 40-metrowe PLUS absolutne zunifikowanie taryfy z koleją na terenie CAŁEGO województwa, a badziewiaki jak Delta, Socha, Nowak i PKM Katowice przestaną istnieć - zgodzę się na taki absurdalny cennik.

07.04 15:45:32

palex :) napisał(a):

Jeśli idzie o taryfę czasową, to bez żartów, ale najpierw niech KZK GOP zmieni rozkłady jazdy. Paranoją jest zmiana rozkładów linii 297 w dni wolne. Godz odjazdu taka sama jak kiedyś (np. 19:40), natomiast na osiedlu Odrodzenia zamiast być o godz. 20 tak jak kiedyś (20 minut jazdy), wóz się wlecze pustą drogą aż 5 minut dłużej. Więc wybaczcie, ale prędkosci wg KZK GOP są powalajace....

07.04 16:55:32

polonista napisał(a):

do max 988 słowo bezcen pisze sie razem. to co się robi z polską ortografią w internecie to przechodzi ludzkie pojęcie. Ale nie tylko w internecie. widziałem ulotkę kredyt bez biku dla każdego 8000 tys. czyli 8 mln. złotych. więcej nie chcę pisać. czy moderator ma maturę ( samodzielną nie za 30 % od Romka ? )

07.04 20:34:30

q napisał(a):

Na gazecie.pl podali, że trzeba będzie dopłacić do ŚKUP, więc podwyżka będzie jeszcze większa.

11.04 12:08:18


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!