Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Tramwajowy objazd w Chebziu

27.11.2006

Tagi: Tramwaje Śląskie, infrastruktura, inwestycje, za tramwaj – Dodał: Jakub Jackiewicz

Rozkręca się budowa zachodniej części Drogowej Trasy Średnicowej. Obecnie trwają prace przy odcinkach R1 i R2 w Rudzie Śląskiej. W związku z koniecznością budowy wiaduktu w ciągu ulicy Niedurnego w dzielnicy Chebzie tramwaje poruszać się będą tymczasowym torem objazdowym.


fot. J. Sobotafot. J. Sobota

Budowa "obiektu Rw-8", gdyż taką nazwę nosi projektowany wiadukt, wymaga całkowitego wyburzenia istniejącego starego wiaduktu nad dawno zlikwidowaną linią kolei piaskowej. Nowy obiekt ma być gotowy w okolicy września przyszłego roku. Aby nie przerywać na dłużej ruchu tramwajowego zdecydowano o budowie toru objazdowego. Jego długość, wraz z docelowym odcinkiem toru wzdłuż ulicy Niedurnego w kierunku Huty Pokój wynosi 193 mb. Tor ułożony został na 6-metrowym nasypie w bezpiecznej odległości od miejsca robót budowlanych. Przy torowisku zlokalizowano również chodnik dla pieszych. Ruch drogowy już za dwa tygodnie przerzucony zostanie na nowowybudowany łącznik ulicy Niedurnego i istniejącego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. Całość robót prowadzi generalny wykonawca DTŚ-Zachód, firma Skanska S.A.

fot. P. Wiśniewski
Podłączanie toru objazdowego spowodowało konieczność wstrzymania na trzy dni i pięć nocy ruchu tramwajowego na linii 9. Od 25 listopada od godz. 0:00 do 28 listopada do godz. 4:00 tramwaje tej linii kursują w skróconej relacji Bytom Plac Sikorskiego - Chebzie Pętla. Linia obsługiwana jest przez 4 pociągi (w sobotę i niedzielę taborem 1x105N, a w poniedziałek - 2x105N) przez ZKT-3 Bytom.

fot. M. Makula
Na trasie Chorzów Ratusz - Chebzie Pętla KZK GOP uruchomił autobusową komunikacją zastępczą oznaczoną jako T-9. O dziwo tym razem do niewielu elementów organizacji tego przedsięwzięcia można mieć zastrzeżenia. Na wszystkich przystankach zawisły ogłoszenia informujące o kursowaniu autobusów i miejscach ich odjazdów. Rozkłady jazdy tramwaju i autobusu były ściśle skoordynowane, a pojazdy wzajemnie na siebie oczekiwały na pętli w Chebziu umożliwiając przesiadki. Wreszcie pojemność taboru autobusowego była odpowiednia, tzn. kursowały wyłącznie autobusy przegubowe. Obsługę komunikacji zastępczej zapewniły łącznie trzy firmy przewozowe: Nowak Transport ze Świerklańca (w sobotę i niedzielę całość, tj. 5 autobusów oraz w poniedziałek 2 autobusy), PKM Świerklaniec (2 autobusy w poniedziałek) i Transkom Piekary Śląskie (1 autobus w poniedziałek). W sobotę i niedzielę 4 z kursujących autobusów, a w poniedziałek 2 były autobusami niskopodłogowymi, co praktycznie zdarzyło się pierwszy raz (dotychczas w komunikacji zastępczej można było sporadycznie spotkać krótkie wozy niskopodłogowe i zaledwie kilka razy 15-metrowe solarisy).

fot. M. Makulafot. M. Makulafot. J. Sobota
fot. J. Sobotafot. M. Makula
fot. J. Sobotafot. J. Sobotafot. J. Sobota

Prace związane z budową i podłączaniem nowego torowiska przebiegły wyjątkowo sprawnie. W piątek na nowym torze (jeszcze nie podłączonym) pojawiła się kolejowa podbijarka torowa z firmy PRK, jednak ostatecznie podbijanie odbywało się tradycyjnie "plaserem" Tramwajów Śląskich. Jazda próbna, która odbyła się w poniedziałek ok. godz. 15 zrealizowana została wagonem roboczym 13N 61R, który chwilę później posłużył do korekty mocowania sieci trakcyjnej, która zawisła na 13 nowych słupach.

fot. J. Jackiewiczfot. J. Jackiewiczfot. J. Jackiewicz

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Arcio napisał(a):

Taaa taki był bajzel w niedziele ze ludzie do dyspozytorni sie chodzili pytac jak dojechac bo Bytomia...

27.11 20:57:39

shinkadamo napisał(a):

Nareszcie nowe torowisko na chebziu i dobrze, bo na starym torowisku tramrzucało gorzej autobusem

27.11 21:39:16

YoMaHa napisał(a):

Nie dziwota, że pierwszy raz. W kńcu nie zapominajmy, że jeszcze całkiem niedawno przegubowy niskacz w GOPie był znany co najwyżej z wycieczek do Krakowa ;-)

27.11 22:57:46

Używane tramwaje napisał(a):

W ŚWIAT KOLEI numer 9/2006 w artykule
MIEJSKIE TORY pt:Używane tramwaje w Poz-
naniu, napisano na końcu artykułu,że je-
szcze w Dusseldorfie jset 26 wozów typu
GT8.
Może prócz krakowskich 105Na,tramwaje
śląskie skusiły by się na przegubowce GT8 z Dusseldorfu,gdyż wagony typu 102Na
są już zapewne w ninajlepszym stanie.

02.12 16:04:03


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!