Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Prima Aprilis: Transport lotniczy szansą dla województwa

01.04.2011

Tagi: prima aprilis – Dodał: Maciej Makula

Władze samorządowe województwa śląskie wraz z PLL LOT pracują nad powołaniem do życia spółki „Lotniska Śląskie”. Koncepcja ta jest odpowiedzią na rosnące problemy w zakresie transportu kolejowego w województwie śląskim.


Rozległość województwa śląskiego oraz istnienie kilku lotnisk położonych blisko centrów miast skłoniła władze województwa do zwrócenia baczniejszej uwagi na tą gałąź transportu. Pierwsze analizy wykazały, że przelot na trasie Katowice-Gliwice trwa zaledwie 7 minut i jest konkurencyjny czasowo do kolei oraz komunikacji autobusowej.

Na obszarze województwa zlokalizowane jest kilka lotnisk, które są w stanie obsłużyć ruch lokalny (samoloty do 40 pasażerów). Aktualnie czynne są następujące porty lotnicze: Bielsko-Biała Aleksandrowice, Częstochowa-Rudniki, Gliwice-Trynek, Bielsko-Biała-Kaniów, Katowice-Pyrzowice, Katowice-Muchowiec, DOL Ostrowy (okolice Kłobucka), Rybnik-Gotartowice oraz Lotnisko Żar. Spora część z nich położona jest w węzłowych punktach, do których można szybko i sprawnie komunikować się z odległymi rejonami miasta.

Połączenia lotnicze mają być konkurencją szczególnie dla przewoźnika kolejowego, który domaga się coraz większego dofinansowywania swoich usług. Jak wynika z analiz ekonomicznych cena lotu, przy minimalnym dofinansowaniu (w pierwszym okresie działania), powinna odpowiadać kosztowi biletu kolejowego na podanej trasie. Niewątpliwym plusem jest jednak atrakcyjny czas podróży. Władze województwa liczą jednak, że przy założeniu regularnego rozkładu lotów (co 1 godzinę) w krótkim czasie inwestycja zacznie na siebie zarabiać.

Jako swój wkład w spółkę PLL LOT wniesie 6 posiadanych przez siebie samolotów, w tym cztery Embraer ERJ 145 oraz dwa większe Embraery 170. Wszystkie zostaną pomalowane z zastosowaniem barw województwa śląskiego, zaś wzór malowania zostanie ustalony w wyniku otwartego konkursu.

fot. Wikipedia
Z budżetu województwa zostaną przekazane środki na modernizację lotnisk i zakup niezbędnej infrastruktury (automaty biletowe, bramki do szybkiego przechodzenia). Kontrolą biletów zajmować będą się stewardessy, które zostaną w tym celu specjalnie przeszkolone.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie prowadzone są również rozmowy z KZK GOP, aby komunikację lotniczą włączyć w projekt Śląskiej Karty Usług Publicznych, dzięki czemu pasażerowie będą mogli korzystać z oferty w ramach zintegrowanej taryfy. Wstępne zainteresowanie projektem wykazały również inne miasta aglomeracji, które starać się będą o środki na budowę lotnisk lokalnych.

» Koncepcja Samorządu Województwa Śląskiego w zakresie wspierania rozwoju sieci lotnisk lokalnych (materiały Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego)

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

:) napisał(a):

bardzo śmieszne

01.04 14:57:42

popychacz napisał(a):

pytanie czy to prawda czy fałsz wiadomo jaki dziś dzień ;) ach to by było piękne :)

01.04 15:24:09

PKM Gliwice` napisał(a):

Jeśli to wypali (a będę trzymał kciuki baaaaardzo mocno) to wycałuje wszystkich dupków pod krawatami po stopach. Pod warunkiem że taki przelot będzie nie droższy (na odcinku Gliwice - Katowice) niż 4.50zł a szkolny 2.75zł Przede wszystkim jest to jakaś atrakcja ;) ja osobiście nigdy nie leciałem samolotem ;D

01.04 15:43:08

Czesio napisał(a):

Uwierzyłbym,gdyby nie dzisiejsza data.

01.04 16:10:48

endriu71 napisał(a):

Ale beka śmiechu hahaha

01.04 17:17:39

Imię lub pseudonim napisał(a):

Dobre dobre :D
Taki żart przejdzie tylko dziś ;)

01.04 20:56:07

unior napisał(a):

dalem sie nabrac...

01.04 22:34:13

mich napisał(a):

haha:) koszty są wysokie, jak by tak było to do Warszawy byłyby tańsze loty niż express

01.04 23:26:16

GJ napisał(a):

Embraer i lądowanie na trawie ;)

02.04 01:23:28

Imię lub pseudonim napisał(a):

Ale fakt faktem, początek artykułu był całkiem niezły, dopiero potem poniosła Was wodza fantazji :D

02.04 09:55:50

kameleon napisał(a):

Hahahaha dobre , bardzo dokładnie wykonane.

02.04 19:04:55

Piotrek napisał(a):

Proponuję składkę na bilet lotniczy dla Frankiewicza w jedną stronę.

02.04 23:14:41

PKM Gliwice` napisał(a):

@Piotrek - A ja proponuję Ci skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych sześciotygodniowych wczasów w jednym z wspaniałych ośrodków wczasowych w Toszku, Rybniku lub Lublińcu.

Heh, to z tymi samolotami to taki żart!? :D heh nieźle :P

04.04 00:13:03

Piotrek napisał(a):

Dziękuje, już byłem. Tam rozmaici, mili ludzie próbowali mi na wszelkie sposoby wytłumaczyć, że to ja się mylę, a Frankiewicz jest godnym szacunku człowiekiem, który - likwidując tramwaje - kierował się tylko i wyłącznie interesem społecznym i miasta, natomiast na jego decyzję w ogóle nie miała wpływu chęć przejęcia przez PKM Gliwice linii 4. Niestety nie udało im się. Odnoszę ponadto wrażenie, że sami przestali wierzyć w to, do czego próbowali mnie przekonać.

04.04 12:31:26

PKM Gliwice` napisał(a):

Piotrek jak coś Ci się nie podoba to zawsze możesz wyprowadzić się do Sosnowca i skończyć ZRZĘDZIĆ!

Frankiewicz tłumaczył że chodzi o to że tramwaje są zbyt drogie. W sumie, jest to całkiem możliwe że właśnie na nich oszczędzał. Budowa węzła Sośnica, budowa Estakady (Os. Kopernika), budowa DTŚ, remont osiedla Rynek w Łabędach, kupno 20x SU18, Generalny remont czterech parków z placem zabaw... Można dalej tak wyliczać. Jak by nie patrzeć są to wysokie koszty. Ale nie o to mi chodzi. Choć brakuje mi też trochę tramwajów, jeśli zlikwidował je i zaoszczędzone pieniądze chociaż w jednym procencie przekaże/ał na stypendia socjalne, dzięki czemu kilkoro dzieciaków ma szanse na równy start, to ukłonie się i pójdę spacerkiem! Może zlikwidować też A4.

04.04 14:09:59

Piotrek napisał(a):

PKM Gliwice, kochany, nawet ci się nie dziwię. Jesteś typowym wyborcą po wieloletnim praniu mózgu. Sam przecież byłem kiedyś pod wrażeniem mądrości głoszonych przez redaktorów MSI. Dopóki nie zacząłem czytać też innych rzeczy. Franek tłumaczył też innne rzeczy, np. "Musimy myśleć globalnie. Elektrownie też trują, więc tramwaje nie są ekologiczne". Myśle że na tego rodzaju argumenty inteligentny człowiek nie powinien odpowiadać, po prostu nie ma sensu. Ale nic, cieszę się, że ludzie w Gliwicach są tak zadowoleni i szczęśliwi. Też bym tak chciał. Im mniej myślisz, tym mniej rzeczy może cię dotknąć - postaram się zapamiętać.

05.04 16:57:45

PKM Gliwice` napisał(a):

@Piotrek - ,,kochany"? Nie no stary nie mam nic do homoseksualistów, ale tak mówić do mnie może moja dziewczyna. Mój poprzedni komentarz to moje własne poglądy. Jednak w pewnym sensie masz rację, szkoda nerwów żeby przejmować się co robią gryzipiórki. Po prostu żyj i staraj się korzystać z dostępnych rozwiązań. Nie ma T1/T4? Trudno, wsiądę w autobus... Osobiście nawet ja zaczynam tracić siły do walki z beznadziejnymi władzami nie tylko w Gliwicach. Jak słyszę na zajezdni te nieustające komentarze (negatywne) pod adresem GOPu, i kolejne absurdalne pomysły Frankiewicza to po prostu wole siąść na dupie i dopić drinka.

Najpierw zlikwidował tramwaje, potem w związku z budową Focus Mall myślał o tym żeby je przywrócić http://slask.naszemiasto.pl... a teraz gó..o o tym słychać. Co więcej (i śmieszniej) krąży pogłoska że chce wykupić zajezdnię od TŚ kupić kilka Bombardierów (chyba dobrze napisałem nazwę) i zrobić sobie własne tramwaje (z logiem PKT Gliwice) - sorry ale nawet ja załamuję ręce.

09.04 11:07:10


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!