Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Bilet metropolitalny nie jest dla każdego pasażera

20.02.2011

Tagi: prasa, bilety, kolej, KZK GOP, MZKP – Dodał: Krzysztof Bojda

Tomasz Głogowski,
Gazeta Wyborcza, 18.02.2011


Bilet metropolitalny nie podbił serc mieszkańców aglomeracji i trudno się dziwić, bo też nie wszyscy mogą z niego korzystać. Mieszkańcy Tarnowskich Gór od kilku miesięcy proszą, by dostąpić tego zaszczytu, ale Przewozy Regionalne pozostają niewzruszone.


Wprowadzony w czerwcu zeszłego roku bilet miał zintegrować komunikację autobusową i tramwajową z kolejową, a co za tym idzie - ułatwić życie pasażerom. Niestety, wyszło średnio, bo według najnowszych danych bilet kupuje stale około 800 osób. Mimo to Przewozy Regionalne i KZK GOP są zadowolone, bo jeszcze kilka miesięcy temu było to góra 200 osób.

Słabością biletu jest nie tylko wysoka cena. Okazuje się bowiem, że nie mogą z niego korzystać mieszkańcy Tarnowskich Gór i okolic, bo do dziś tarnogórski Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej nie podpisał umowy z Przewozami Regionalnymi. - Prosimy o to od kilku miesięcy. Nie dostaliśmy jednak z Przewozów żadnej odpowiedzi. Głucha cisza i lekceważenie - irytuje się Henryk Szudy, dyrektor MZKP w Tarnowskich Górach.

Sytuacja jest skandaliczna, bo Tarnowskie Góry to jeden z ważniejszych węzłów przesiadkowych w regionie. Tu dojeżdżają pociągami mieszkańcy m.in. powiatu lublinieckiego, by do Katowic, Bytomia, Piekar Śląskich i Chorzowa podróżować potem m.in. autobusami. - Studiuję w Katowicach i bilet metropolitalny byłby dla mniej idealnym rozwiązaniem, ale nie mogę go kupić, bo kontrolerzy MZKP nie chcą go honorować - mówi Tomek, który zawiadomił o sprawie "Gazetę".

Dyrektor Szudy potwierdza, że na początku związek przymykał oko na pasażerów podróżujących z biletem metropolitalnym, teraz już nikomu jednak nie pobłaża. Kilka osób zapłaciło już nawet kary za jazdę na gapę! - Nic na to nie poradzę. Musimy przestrzegać prawa i skoro bilet metropolitalny u nas nie obowiązuje, kontrolerzy muszą wystawiać mandaty. To nie nasza wina - rozkłada ręce Szudy i zapewnia, że mandaty zapewne zostaną anulowane.

Przedstawiciele Przewozów Regionalnych przekonują, że sprawę powinien załatwić KZK GOP, który od ponad 16 lat łączy z MZKP unia biletowa. Romana Urbańczyka, szefa KZK GOP, denerwuje takie stawianie sprawy. - MZKP w Tarnowskich Górach to autonomiczne, niezależne od nas zrzeszenie. Przecież nie możemy podpisywać za nich żadnych umów - mówi Urbańczyk.

Dyrektor Szudy po cichu liczy, że umowa między Przewozami a KZK nie zostanie przedłużona. - Skończyłyby się przynajmniej, skądinąd słuszne, telefony od oburzonych pasażerów, dlaczego u nas biletu metropolitalnego nie ma - dodaje dyrektor. Niestety, dla niego, KZK i Przewozy deklarują, że umowa w sprawie biletu zostanie najpewniej zawarta na czas nieokreślony.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

chris napisał(a):

KZK GOP jak już podpisywał umowę to nie musiał określać iz bilet obowiązuje na obszarze działania KZK GOP. Już lepszą kwestią byłoby obowiązywanie biletu na liniach komunikacyjnych organizowanych przez KZK GOP. Przynajmniej MZKP nie mieszałoby się do 80 i 820

20.02 16:40:05

PKM Gliwice` napisał(a):

Hmm, bardzo bezsensu. Przecież jakby PKP podpisało umowę z MZKP to nic by nie tracili, tylko mieli więcej klientów. Żałosne jest to ich ,,logiczne" myślenie.

20.02 18:09:11

LerusapJeżałb napisał(a):

Uważam że MZKP powinno się rozwiązać, ponieważ jest to najgorzej zorganizowana firma komunikacyjna na śląsku. mieszkam w Tworogu, a Tworóg właśnie podlega pod MZKP. Na terenie gminy Tworóg kursują trzy linie minibusowe (737,742,743) wsiadając do nich nigdy nie mam pewności dokąd nimi zajade, ponieważ chyba po 8 wariantów trasy. Podobnie jak linie autobusowe zwykłe 143 i 180, które również mają różne warianty tras, tak jakby nie można było zrobić więcej liń zamiast puszczać jedną przy każdym kursie gdzieś indziej. Ponad to, MZKP nie informuje pasażerów chwilowych zmianach w rozkładzie (np. nie informują która linia do której godziny kursuje w wigilię i sylwestra, albo na przykład czasem zdarzają się "długie wekendy" kiedy jakieś tam święto pada w czwartek, a na piątek obowiązują rozkłady na soboty, o czym MZKP również nie informuje). A do tego dochodzi jeszcze ten bilet, no poprostu tragedia.......;/

20.02 18:25:35

JS napisał(a):

Nie jesat prawdą, że MZKP nie informuje o kursowaniu w okresie świąt czy długich weekendów. Czasami informacje o tym pojawiają się nawet wcześniej niż w KZK GOP. Inna sprawa, żę MZKP mogłoby spokojnie nie istnieć tylko co w zamian? Wejście do KZK GOP? Zapytajmy mieszkańców Piekar co się u nich zmieniło po zmianie organizatora.

20.02 21:30:28

pasażer napisał(a):

Taki bilet jest strasznie drogi. Wole się telepać tramwajem i autobusem niż płacić ponad 3 razy drożej od biletu SC. Ba nawet kwartalny jest tańszy

21.02 12:42:17

pantograf napisał(a):

Chris: w rozkładach kzk gop na www nic nie piszą o tym, że linie 80 i 820 mają jakiś związek z MZKP. Inaczej jest w przypadku linii 19, tu jest napisane, że jest to linia organizowana przez MZKP. Na których z tych linii obowiązuje bliet metropolitarny?

22.02 11:41:35

adam86 napisał(a):

@pantograf: na wszystkich na terenie KZKGOP.

22.02 13:46:22

memphis napisał(a):

To jest Twoja własna interpretacja? Bo wg taryfy PKP to raczej na liniach organizowanych (tam jest sformuowanie "obsługiwanych") przez KZK GOP, czyli np. na 5-tce w Katowicach - nie, ale na 820 w Tarnowskich Górach - tak.

22.02 22:52:52

adam86 napisał(a):

@memphis: nie, to jest opinia KZK.

23.02 12:54:09

adas napisał(a):

"Bilet metropolitalny wydaje się na życzenie podróżnego, na przejazdy:
a) „tam i z powrotem” w określonej relacji w klasie 2 pociągów REGIO, przewidzianych
w rozkładzie jazdy oraz
b) liniami autobusowymi i tramwajowymi obsługiwanymi przez KZK GOP na terenie jednego wybranego miasta (gminy) lub dwóch i więcej miast (gmin) (wykaz miast (gmin) w imieniu których komunikację miejską organizuje KZK GOP oraz tych, na teren których wjeżdżają pojazdy komunikacji miejskiej organizowanej przez KZK GOP stanowi załącznik do niniejszych warunków);"
To tekst z warunków biletu (obecnie niedostępnych na strona PR ani KZK GOP - pewnie się okazało, że jest błędnie zapisane...)

23.02 17:55:16

Kamil napisał(a):

Czyli dakej na 100% nie wiadomo, czy na ten tzw Metropolitalny mozna podrozowac linia 820 na calej dlugosci, czy tylko na odcinku Katowice - Stroszek??

Zreszta, tylko bilet pozwalajacy na podrozowanie WSZTSTKIMI srodkami komunikacji w GOP-ie bedzie przyjety przez pasazerow. Cala komunikacja to PR-R, PR-IR, KS, PKP IC - TLK, KZK GOP, MZKP, MZK Tychy, Jaworzno, Rybnik, Jastrzebie, PKS-y - ale oprócz pociagów ekspresowych, gimbusów i komunikacji typowo zabytkowej.

Wszystkie próby wprowadzenia biletów nie obejmujacych calej komunikacji spowoduja odwracansie sie od komunikacji publicznej na rzecz prywatnych samochodów.

Znam ludzi, którzy odwrócili sie od komunikacji publicznej dobre kilka lat temu i osoby te nie wiedza na obecna chwile, jaka jest roznica miedzy KZK GOP i MZKP oraz miedzy PR i IC. Taka osoba nie chce narazic sie na stanie na przystanku, oczekiwanie na skomunikowania (wypali czy tez nie), a nastepnie jeszcze ewentualnie zaplacenie kary za skorzystanie z uslug nie tego przewoznika.

W ten sposób nie powstanie n Górnym Slasku zaden system transportu publicznego, który przyciagnie rzesze pasazerów. A od marca rozpocznie sie liczenie pasazerów w KZK GOP (czy w MZKP tez? Przeciez to zupelnie inna firma!!!) Jak anzm zycie, spodziewam sie duzych redukcji w rozkladach jazdy KZK GOP. Zreszta to coraz czesciej widze, jak puste autobusy KZK GOP przeciskaja sie przez zakorkowane ulice.

24.02 00:42:57

pycio1400 napisał(a):

@JS

Po wejściu Piekar do KZK zmieniło się tylko parę rzeczy... Po pierwsze, że prawie wszystkie linie są obsługiwane taborem niskopodłogowym, a po drugie, że mamy kolorowo na drogach, gdyż każda firma ma inne malowanie/malowania.

24.03 13:26:50


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!