Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Testy w Katowicach i Zawierciu

21.01.2011

Tagi: tabor, PKM Katowice, ZKM Zawiercie – Dodał: Jakub Jackiewicz

W PKM Katowice rozpoczęły się miesięczne testy czeskiego autobusu Tedom C12G, na wyjazd czeka nadal MAN Lion's City G. Tymczasem do Zawiercia przyjechał Autosan M12LF.


Tedom C12G to standardowy miejski autobus niskopodłogowy, wyposażony w jednostkę napędową zasilaną gazem CNG. Ten rodzaj paliwa jest bardziej ekologiczny od oleju napędowego, jednak pojazdy nim zasilane są droższe w zakupie. Kłopotliwe jest tankowanie gazu CNG ze względu na niewielką liczbę stacji. W GOP jedna z nich znajduje się w Tychach na terenie zajezdni PKM, który od kilku lat eksploatuje autobusy zasilane gazem ziemnym. Drugą otwarto niedawno na terenie zakładu Prema-Milmet w Sosnowcu. Przydzielono go do zajezdni Zawodzie, aby skrócić dystans do stacji tankowania. Obecnie można go spotkać na linii 675. Oznaczony został numerem bocznym 405. Autobusy czeskiego producenta w Polsce eksploatowane są w MKS Mielec (cztery sztuki).

fot. J. Sobotafot. J. Sobota

Tymczasem od listopada w zajezdni w Katowicach przebywa MAN Lion's City G, egzemplarz demonstracyjny w malowaniu MZA Warszawa. Autobus otrzymał numer 414, ale dotychczas nie pojawił się na linii.

fot. J. Sobota
ZKM Zawiercie przymierza się do zakupu autobusów w ramach projektu "Rozwój infrastruktury komunikacji publicznej w Zawierciu poprzez zakup i wdrożenie do eksploatacji autobusów w silnikiem EURO-5". Na realizację tego projektu miasto otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w wysokości 85% kosztów, które łącznie wynoszą 5 340 000 zł. Projekt zakłada zakup siedmiu autobusów, z czego trzy mają kursować na nowej linii Zawiercie - Ogrodzieniec - Podzamcze. Na testy przybył Autosan M12LF, niskopodłogowy 12-metrowy autobus miejski, wyposażony w trzy pary drzwi i silnik Iveco. Eksploatowany jest na linii 2 do Poręby i Siewierza. W wersji niskowejściowej (M12LE) autobusy eksploatowane są w Sanoku i Tarnobrzegu.

fot. K. Kriegel

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

gość napisał(a):

Autobus Tedom tankowany będzie w Tychach a przydzial ma na 675/1+74/1

21.01 15:38:31

Tomek napisał(a):

Marzę o MAN'ach takich jakie są teraz w PKM Jaworzno ale jak znam życie wybiorą jakiś badziew. Nadal jeżdżą Ikarusy w dobrym stanie (Jamna), może ktoś zna los dwóch przegubowców (kursowały na linii 2 i 3) - czy one jeszcze istnieją w ogóle ?

21.01 21:02:34

podlesianin napisał(a):

Ale ten MAN Katowicki to jest zagadka numer jeden że to nie jeździ po mieście.

21.01 21:45:05


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!