Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Ikarusy odejdą do lamusa?

02.01.2011

Tagi: KZK GOP, prasa, tabor – Dodał: Krzysztof Bojda

Tomasz Głogowski
Gazeta Wyborcza, 02.01.2011


KZK GOP chce wycofać z eksploatacji stare ikarusy jeżdżące po drogach aglomeracji i zastąpić je nowszymi autobusami. Przewoźnicy są mniej optymistyczni. - Za coś musimy te nowe autobusy kupić. Związek będzie musiał nam więcej zapłacić - przekonują.


Tychy i Rybnik, które nie należą do KZK GOP, swoje ostatnie ikarusy pożegnały w zeszłym roku. Zorganizowane z tej okazji huczne imprezy były okazją do sentymentalnej podróży i pokazania pasażerom, jak bardzo zmieniła się tamtejsza komunikacja: od starych ikarusów po nowoczesne i klimatyzowane mercedesy oraz MAN-y. Komunikacyjny Związek Komunalny o takiej uroczystości może na razie pomarzyć. Wciąż jeszcze prawie jedna trzecia autobusów jeżdżących po ulicach Katowic, Gliwic czy Sosnowca to stare węgierskie ikarusy, które mają za sobą po kilka milionów przejechanych kilometrów i niekończącą się listę napraw i generalnych remontów.

Roman Urbańczyk, szef KZK GOP wybrany właśnie na następną czteroletnią kadencję, zapowiedział, że jednym z jego najważniejszych celów będzie całkowite wycofanie ikarusów z ulic aglomeracji. - To wbrew pozorom bardzo dobry i pojemny autobus, ale już z całkiem innej epoki. Zniknie z naszego taboru - obiecuje Urbańczyk.

Aby wysłużone ikarusy zastąpić nowszymi autobusami, KZK GOP zamierza całkowicie zmienić politykę przetargową. Przewoźnicy, aby ubiegać się o zamówienie, będą musieli całkowicie pozbyć się starego taboru. Teraz nie mają takich ograniczeń, więc 25- czy 30-letnie autobusy są w naszym regionie normą.

Ale przedsiębiorstwa komunikacyjne, choć nie kwestionują potrzeby zmian, przekonują, że nie będzie to takie proste. Tylko w PKM Gliwice na 140 autobusów 28 to wciąż wysłużone ikarusy. - Nowy autobus kosztuje około miliona złotych, a do tego trzeba jeszcze doliczyć amortyzację - mówi Henryk Szary, prezes spółki i dodaje, że KZK GOP, chcąc mieć nowszy tabor, będzie musiał głębiej sięgnąć do kieszeni. - Całe lata jeździliśmy na granicy opłacalności i dopiero w tym roku stawki się poprawiły. Oczywiście też chcę kupić nowe autobusy. Ale będzie to możliwe, gdy dostaniemy wyższą stawkę za kilometr - mówi prezes Szary.

Do zmiany taboru nawołują też miłośnicy komunikacji zrzeszeni wokół Wojewódzkiego Portalu Komunikacyjnego. Jakub Jackiewicz, szef WPK, postuluje, aby władze KZK GOP wzięły przykład z Warszawy. Władze stolicy co roku organizują przetarg na linie, które mogą być obsługiwane tylko przez fabrycznie nowe autobusy. Przewoźnicy zainteresowani takim zamówieniem nie mają więc wyjścia i muszą zainwestować w tabor.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

MARTIN napisał(a):

Po prostu należy skończyć z tzw. "pakietami". PKM Gliwice jeszcze inwestuje w porządny tabor, ale PKM Katowice i PKM Sosnowiec niekiedy już przesadzają. Szczytem możliwości PKM Katowice jest kupno najbardziej ubogich wersji SU 12 i SU18, natomiast PKM Sosnowiec przekonuje nas oczywiście za pozwoleniem KZK GOP, że SU15 to autobus przegubowy. Ikarusy są niezłe na lato. Mogłyby zostać te najlepsze z D 10.

09.01 22:25:30

akatora_21 napisał(a):

Nie porównójmy się do Warszawy. Tam co roku idą takie pieniądze na komunikację,że to aż głowa boli. Wystarczy tylko zobaczyć uchwałę rady miasta na nowy rok. Poza tym, akurat co do wersji wyposażenia to Pkm Katowice kupił ten sprzęt zgodnie wymogami KZK GOP. Więc tutaj nie można się przyczepić, a Solarisy 15-stki są kupowane również na takich samych zasadach. Wszyscy mają pretensje, że Pkmy robią oszczędności i kupują najtańsze, ale nie zapominajmy, że część tych pieniędzy idzie na podwyżki kierowców itd. Co z tego ze Gliwice maja nowy tabor, ale kierowcy od 3 lat nie mieli podwyżki, albo i więcej. KZK GOP jest taki mądry ale przeciesz bieże z kasy miast, miasta są coraz bardziej zadłużone. Moim zdaniem to trzeba zmienić system. KZK GOP powinien iść w odstawkę. Przecież jest on czymś w rodzaju pośrednika, a im więcej posredników tym więcej pieniędzy jest do wyżywienia.

10.01 00:38:49

pasażer napisał(a):

Niech wróci WPK Wojewódzie Przesiębiorstwo Komunikacyjne KZK GOP dzięujemy gdzie są ci kontrolerzy społeczni i zawodowi.

10.01 14:56:44

michał napisał(a):

wojwództwo powinno wrócić do zakupów centralnych. Przykład PKMy robią składkę na 50 autobusów. Urząd Marszałkowski dokłada na przykład na połowę tego. marszałek ogłasza przetarg na autobusy. Mówimy tak : kupimy przeguby i 15m
busy z 4. drzwi i otwieranymi oknami. mamy do wydania max kwotę xx mln oczekujemy propozycji. zysk dla województwa i pkmów. Jedni kupią 50 autobusów taniej a drudzy dołożą mniej niż by musiały zrobić. do tego przetargi jak w wawie na min 6 lat

11.01 00:12:36

cienki bolek napisał(a):

Tak "pasażerowi" pod rozwagę: powrót WPK, ponadto Funduszu Wczasów Pracowniczych, akcji ziemniaczanych aby ziemniaki były w piwnicy na zimę, poza tym kartki na paliwo, asygnaty, przydziały, talony, bony, centralne planowanie, zjednoczenia, kierownicza rola partii, likwidacja samorzadnoscio terytorialnej, przecież gospodarka rynkowa to tylko chaos i zbędny wysiłek

11.01 06:00:18

Pat napisał(a):

Nowa polityka taborowa powinna takze uwzględnić jednolite malowanie organizatora KM w regionie. Nie mówię ze wszystkie auta na raz, ale te wozy które beda zgłaszane do przetargów i niewazne jakie to beda barwy wazne aby były jednakowe a nie taki rozpiernicz jak jest teraz.

11.01 17:33:45

speacetronic napisał(a):

Akurat pracuje w PKM Sosnowiec i też chcemy pozbyć się IKARUSA ale to trwa stopniowo.
W styczniu będą nowe SOLARISY UB15 z tego co wiem to 8szt
Zakupiono dwa używane SU15 ze Słupska , oraz trzy MAN-y przegubowe trzeciej generacji , dwa z nich jeżdżą 501 i 502 , bliźniak 502 czyli trzeci MAN stoi na lakierni niebawem wejdzie do służby. Z tego co wiem ma być więcej . Słyszałem że ma być skasowane 19 Ikarusów więc coś za to kupią . Czas pokaże . Ale zmiana taboru do duże koszta nowy autobus kosztuje bańkę a KZK płaci grosze gdyby nie wkład miasta była by bieda . Dlatego z tej strony też apel do pasażerów , nie niszczmy tym czym jeździmy autobus ma posłużyć długo , ale jeżeli będziemy niszczyć to kasa zamiast na nowe zakupy idzie na remonty.

12.01 08:51:18

adam86 napisał(a):

@speactronic: zapewne pasażerowie zajeżdżają silniki w autobusach, psują skrzynie itp. A PKM jakby chciał, to by juz dawno ikarusów nie miał. Ale w takich firmach najwazniejsze jest, żeby biurowiec i siedzące tam stado nikomu niepotrzebnych pracowników miało dobrze.

12.01 19:32:03

andrzejh69 napisał(a):

co Wy się tak Ikarusów przyczepiliście? Większość jes po NG i nie jest źle. Ważniejsze są w inwestycje w tramwaje które już ledwo zipią, niż na siłę sa wszelką cenę pozbywanie się Ikarusów.

13.01 14:35:12

młody napisał(a):

@adam86
Zapewne kierowcy rysują lub wybijają szyby,urywają kasowniki,niszczą siedzenia,trzaskają lampy i kopią po drzwiach.A za w/w naprawy też musi ktoś zapłacić,i w 99% jest to przewoźnik.
Pozdrawiam.

15.01 00:10:08

KIIEROWCA PKM napisał(a):

JA BYM ZAINWESTOWAŁ W WOZY DRABINIASTE I KOMPLET KONI.
TAK ADAMIE 86 JA CODZIENNIE Z NUDÓW CELUJE W MOJE SZYBY
Z NUDÓW TYLKO MAM ZEZA W DRZWI JAK SE NIE KOPNE TO JESTEM CHORY A O KASOWNIKACH TO NIE MÓWIE RZUT KASOWNIKIEM
NA PĘTLI DO PRZYSTANKU CZYLI NA 20 METRÓW TO LECZY ,
A TAK DO RZECZY PASAŻEROWIE SĄ 100LAT ZA MURZYNAMI ZRESZTĄ JAK CAŁY ŚLĄSK BIEDA AŻ PISZCZY ! CO DZIENNIE MNIE KILKU PASAŻERÓW ZWALNIA A JA DALEJ ROBIE JAK PROSZE O POKAZANIE BILETÓW NAJLEPIEJ SIĘ MAJĄ PREZESI BALANGI I W D..PIE MAJĄ PRACOWNIKA NAJLEPIEJ KARAĆ ZABRAĆ MU CAŁY ZAROBEK
TAKA TO POLITYKA JEB..Ć KIEROWCÓW I BYĆ PRZECIWKO ,A PASAŻER CO BY NIE ZROBIŁ TO CACY CIEKAWE CZASY,

15.01 17:56:35

greg napisał(a):

@speactronik: Zawsze chętnie czytam Twoje wiadomości.
Jak coś będziesz wiedział więcej, to napisz proszę, co to za wozy (te 8 sztuk i skąd).

16.01 00:26:51

obeznany napisał(a):

Z fabryki, był przetarg na osiem kolejnych bezsensownych deskorolek ;)

16.01 01:03:49

Psychobus 280 napisał(a):

Zostawcie Ikarusy w spokoju, to są najlepsze autobusy, jeszcze parę lat mogą jeździć, są dużo wygodniejsze od tego nowego dziadostwa i lepiej się nimi jeździ.

16.01 15:14:32

Piotrel napisał(a):

A ja jestem ciekawy, jak to będzie, jak już wytną wszystkie ikarki w Gliwicach. Szary i Franek chyba stracą obsesyjny cel w życiu.

17.01 22:02:45

Piotrek napisał(a):

Mam pytanie, czy ja dożyję kiedyś chwili kiedy nasz łubudubu prezes Urb. zniknie z komunikacyjnego krajobrazu?

17.01 22:05:02

atek napisał(a):

a to w Gliwicach jest 28 ikarusów? Chyba 46 bo tak jest w bazie taboru chyba, ze sa tu zle dane...

18.01 15:49:11


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!