Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Ten projekt ułatwi życie mieszkańcom całej aglomeracji

02.11.2010

Tagi: KZK GOP, bilety – Dodał: Krzysztof Bojda

Tomasz Głogowski
Gazeta Wyborcza, 27.10.2010


Zarząd województwa podpisał umowę na dofinansowanie Śląskiej Karty Usług Publicznych. To początek gigantycznego projektu, który ułatwi życie mieszkańcom całej aglomeracji.


Pierwsze informacje, że w aglomeracji może pojawić się elektroniczna portmonetka, dzięki której będziemy mogli płacić nie tylko za przejazd miejską komunikacją, ale też za parkowanie, wstęp do muzeów, kin czy na baseny, pojawił się w 2006 roku. Nic więc dziwnego, że nawet najwięksi optymiści zaczęli tracić nadzieję, że Śląska Karta Usług Publicznych kiedykolwiek ujrzy światło dzienne.

Wygląda na to, że jednak się uda. Jak dowiedziała się "Gazeta", zarząd województwa właśnie podpisał umowę na dofinansowanie ŚKUP. Budowa elektronicznego systemu, która pochłonie 130 mln zł, rusza więc z miejsca! - W listopadzie ogłosimy przetarg na wykonawcę - potwierdza Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP, i obiecuje, że pierwsze karty trafią do rąk mieszkańców aglomeracji za nieco ponad rok.

Karta ma być czymś więcej niż tylko elektronicznym biletem. W miastach aglomeracji staną m.in. 223 automaty do pobierania opłat parkingowych, 109 urządzeń doładowujących karty i kilka tysięcy terminali i czytników, gdzie można będzie skasować czy kupić bilety. Czytniki zainstalowane zostaną też w ponad tysiącu autobusach i 300 tramwajach. Na karcie umieszczony zostanie również podpis elektroniczny, który ma umożliwić załatwianie urzędowych spraw za pośrednictwem internetu. Projekt ma uzupełniać Portal Klienta, czyli specjalna strona, gdzie będzie można m.in. doładować kartę czy sprawdzić miejsca, gdzie karta jest honorowana.

ŚKUP będzie pełnić też funkcje karty płatniczej. Będziemy mogli wpłacić na nią równowartość 150 euro i płacić kartą w tych miejscach, gdzie umieszczone zostaną terminale. - Część transakcji do kwoty 50 zł będzie można zrealizować błyskawicznie, przystawiając tylko kartę do czytnika - zapewnia Anna Koteras z biura prasowego KZK GOP.

I tu pojawia się problem. Czy tak rozbudowany system będzie w ogóle funkcjonował? Czy karta zawiedzie? Trudno dziś na to odpowiedzieć, bo okazuje się, że ŚKUP nie można porównać z żadnym innym systemem elektronicznym działającym Polsce. Ponieważ podobne karty - jak zapewnia KZK GOP - funkcjonują tylko w Singapurze, Hongkongu i Dublinie, do końca nie wiadomo, jak Śląska Karta Usług Publicznych będzie zachowywać się w praktyce. - Liczymy, że do przetargu staną światowe firmy, więc porażki nie bierzemy pod uwagę - przekonuje Urbańczyk, ale nie zaprzecza, że przed naszym regionem i związkiem komunikacyjnym stoi gigantyczne wyzwanie.

Niespodzianką na pewno nie będzie za to logo karty, bo to zostało już wybrane z otwartym konkursie. Ponad 700 tys. kart, które zostaną wydane w pierwszym etapie, ozdobi żółto-niebieski ptaszek przypominający kształtem gołębia. Logo zaprojektował Aleksander Bąk, grafik z Poznania.

Projekt zakłada, że jego wykonawca będzie mógł w przyszłości wydać nawet 2,5 mln kart. To bardzo optymistyczne założenie, bo to oznaczałoby, że kartę miałby każdy mieszkaniec aglomeracji.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

krytyk napisał(a):

jak wiadomo na początku będzie jeden wielki bajzel, ale myśle że z czasem będzie wszystko OK

03.11 14:45:45

PKM Gliwice` napisał(a):

Jak dla mnie to świetny pomysł!! Trzymam mocno kciuki za to żeby KZK GOP udało się ten plan zrealizować! Tylko nasuwa się pytanie. Czy te karty zastąpią bilety jednorazowe? Czy kontrolerzy będą musieli używać czytników KKM (Karty Komunikacji Miejskiej) żeby sprawdzić czy bilet został kupiony za pomocą takiej karty?

03.11 15:57:21

m. napisał(a):

Trzymam kciuki! Fajnie by było, gdyby do tego czasu dało się jeszcze w pełni zintegrować taryfowo KZK GOP z Tychami, Jaworznem oraz regionalnymi pociągami. Bo o kasacie "osiemsetek" i przejściu pasażerów na pociagi to już nawet nie marzę...

03.11 16:06:48

greg napisał(a):

"Zarząd województwa podpisał umowę na dofinansowanie Śląskiej Karty Usług Publicznych...."
Bardzo enigmatyczne stwierdzenie. Ja mam pytanie: z kim podpisał? Dobrze byłoby też wiedzieć skąd pochodzą fundusze (130 mln)? Czy ktoś życzliwy zna więcej szczegółów dotyczących tego projektu?
Oczywiście przedsięwzięcie słuszne, kierunek prawidłowy ale zaskoczenie pełne.

03.11 17:05:57

adam86 napisał(a):

@PKM: nie, ten pomysł nie jest świetny. On jest głupi, bo te pieniądze można było 100 razy lepiej wykorzystać. To jest tylko zabawka, z której pasażer nie będzie miał żadnych korzyści.

03.11 17:23:15

Mi napisał(a):

Czy ktoś może wie czy na tej karcie będzie można jeździć liniami MZKP Tarnowskie Góry, skoro MZKP ma unię biletową z KZK GOP? :)

03.11 19:12:49

Piotr napisał(a):

@adam86: O tym, że pomysł taki głupi nie jest można przekonać się chociażby w Jaworznie, gdzie podobna karta działa od lat. Wprowadzenie tej karty znakomicie zmniejszyło problemy związane z kupnem biletu (zwłaszcza w godzinach wczesnoporannych, czy w niedziele). Zamiast nosić przy sobie plik biletów "na wszelki wypadek", wystarczy jedna karta, a na niej ok. 10 zł. Podobnie ułatwiło to zakup biletów miesięcznych, które teraz można kupić niemal w każdym kiosku na kilka minut przed odjazdem autobusu. A jeżeli zakres usług z których można korzystać płacąc tą kartą będzie obejmował choćby połowę listy znajdującej się w artykule, to jest to dodatkowy bonus (jaworznicka karta to tylko uniwersalny bilet i karta biblioteczna). Osobiście jestem bardzo zainteresowany tą kartą i mam nadzieje, że dotrze i do Jaworzna.

03.11 21:00:26

butthead napisał(a):

Zarząd Województwa Śląskiego jako instytucja zarządzająca funduszami unijnymi podpisał umowę z wnioskodawcą, czyli KZK GOP. Dofinansowanie w wysokości ok. 80 mln zł pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (tego samego, z którego współfinansowana będzie rozbudowa linii SKR w Tychach) i stanowi część kosztów uruchomienia ŚKUP. Resztę KZK GOP będzie musiał pokryć z własnej kieszeni - czyli z kieszeni gmin. Dyskusję o prawidłowości i słuszności pozostawię na osobny artykuł ;)

03.11 21:16:12

adam86 napisał(a):

@piotr: za to znkomicie utrudni nabywanie biletów okresowych, które teraz mozna zakupic w co drugiem sklepie. Nie wspominając o korzyściach płynących z planowanego przymusu każdorazowego odbijania karty przy wejsciu i wyjsciu. To nie bedzie taki sam produkt jak w jaworznie, czy ZTM. Za 130 mln możnaby zmodernizowac dość spory kawałek infrastruktury tramwajowej.

03.11 21:46:20

Piotr napisał(a):

@adam86: Jeżeli faktycznie karty te będzie można wykorzystywać jako karty płatnicze (z tego co wiem, to mimo szumnych zapowiedzi żadnymi kartami miejskimi w Polsce na razie za zakupy nie zapłacimy), to dostępność terminali będzie duża. Zdaję sobie sprawę, że dostępność biletów miesięcznych w granicach działania KZK jest większa niż w Jaworznie przed wprowadzeniem kart miejskich (istniało jedynie kilka kolektur), więc nie będzie to duży skok pod względem wygody, ale mimo wszystko uważam to za krok w dobrym kierunku.
Myślę, że wprowadzenie takiej karty ułatwi dostęp do biletu, a co za tym idzie pozwoli na zwiększenie ilości osób korzystających z komunikacji miejskiej (choć niewątpliwie poprawienie infrastruktury też by się do tego przyczyniło). Mam tylko nadzieję, że nie zostanie popełniony ten sam błąd co w Jaworznie i KZK nie zrezygnuje całkiem z biletów jednorazowych, tutaj wzorem do naśladowania wydaje się raczej Warszawa.

04.11 00:11:18

Rekin napisał(a):

ŚKUP będzie ukoronowaniem ostatnich 10 lat tryskania KZK GOP pomysłami na poprawę konkurencyjności komunikacji miejskiej. Wielki wodotrysk za 130 milionów, który niewiele zmieni w systemie, który po 10 latach kreatywnego gospodarowania dogorywa w bólach. I nie o to tutaj chodzi - przecież te pieniążki rozejdą się po kieszeniach uczestników projektu = w sumie i tak zostaną wydane w znakomitej części na nowe samochody i paliwo.

06.11 13:27:33

PKM Gliwice` napisał(a):

@adam86 - Tobie dogodzić to jest gorzej niż babie...

06.11 18:19:23

Dawid napisał(a):

Osobiście uważam, że to nie do końca głupi pomysł. Lepiej byłoby jednak, gdyby ŚKUP ograniczył się tylko do: biletu komunikacji miejskiej, karty parkomatowej i np. karty bibliotecznej. Wystarczy wg mnie. Lepiej byłoby gdyby ŚKUP obowiązywał na większym obszarze czyli nie tylko w GOP ale także w Rybniku, Jastrzębiu, Żorach i innych miastach, w Zawierciu. System obowiązywałby też na liniach PKS, które zostałyby przejęte przez firmy podobne do PKM-ów w pociągach.

30.11 23:56:23

butthead napisał(a):

I do tego się zapewne ograniczy. Nikt przecież nie będzie się bawić w doładowywanie karty i trzymanie na niej środków dla potrzeb sporadycznych płatności, które wygodniej można zrealizować gotówką lub kartą płatniczą.

01.12 00:12:18


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!