Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Chrzanów: Dyskusyjne 40 groszy

04.09.2010

Tagi: ZKKM, prasa, bilety – Dodał: Krzysztof Zioło

Anna Jarguz,
Przełom, 1.09.2010 r.


Pasażer chrzanowskiej komunikacji miejskiej płaci za bilet kupiony u kierowcy 40 groszy więcej. Tzw. opłatę manipulacyjną pobierają tylko przewoźnicy jeżdżący na zlecenie ZKKM. - Na jakiej podstawie? - pytają pasażerowie.


Kupując bilet uprawniający do przejazdu autobusem komunikacji miejskiej w granicach jednej gminy, w kiosku zapłacimy 2,20 zł. Ten sam bilet kupiony u kierowcy kosztuje nas 2,60 zł. Różnicę 40 groszy stanowi tzw. opłata manipulacyjna. Mówiąc prościej - wynagrodzenie, jakie dostaje kierowca za sprzedaż biletów podczas jazdy.

W okolicy opłatę taką stosuje tylko Związek Komunalny Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie. Nie muszą ponosić jej pasażerowie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu, Związku Komunalnego Gmin Komunikacja Międzygminna w Olkuszu, ani też Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie.

- Wiele lat temu zrezygnowaliśmy z pobierania dodatkowych opłat w przypadku zakupu biletu u kierowcy. Uważamy, że nie należy tworzyć dodatkowych barier pasażerom, korzystającym z naszych usług - uzasadnia Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

W jaworznickich autobusach funkcjonują kasy fiskalne. Pasażer, kupujący bilet u kierowcy, otrzymuje paragon. Kierowca natomiast, w ramach comiesięcznego wynagrodzenia, dostaje pięcioprocentową prowizję od sprzedanych biletów. Dzięki kasie fiskalnej dokładnie wiadomo, ile ich sprzedał i za ile.

- Prowizja dla kierowców ujęta jest w ich wynagrodzeniu. To opodatkowane pieniądze - zapewnia prezes Nosal.

W autobusach chrzanowskiego związku komunikacyjnego kas fiskalnych nie ma. Kierowca sprzedaje bilety i 40 groszy tzw. opłaty manipulacyjnej za każdą sprzedaną sztukę zgarnia do kieszeni. Przewodniczący zarządu ZK KM Tadeusz Gruber przekonuje, że wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa.

- Kierowcy pobierają dodatkową opłatę na podstawie Uchwały Nr 14/XI/2009 z dnia 25 listopada 2009r., Uchwały Nr 7/VI/2010r. z dnia 25 czerwca 2010r. Zgromadzenia Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie oraz obowiązującego cennika opłat. Ustawa o finansach publicznych nas, jako organizatorów komunikacji miejskiej, nie zobowiązuje do wprowadzania kas fiskalnych w autobusach - tłumaczy Tadeusz Gruber.

Na pytanie, jak w takim razie kierowcy rozliczają się z fiskusem z pobieranej od pasażerów opłaty manipulacyjnej, odpowiada, że to nie jego sprawa.

- To pytanie do kierowców, którzy prowadzą przecież działalność gospodarczą - ucina przewodniczący Gruber.

Przewoźnik Józef Tomasik z firmy przewozowej Transgór zapewnia, że podatek od sprzedanych biletów jest odprowadzany.
- Jednak to nie jest temat do rozmowy przez telefon - mówi poproszony o komentarz w sprawie.

Bernadeta Dereszowska, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta:
- W Szczecinie Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że pobieranie opłat manipulacyjnych przy sprzedaży biletów jest niezgodne z prawem i uchylił obowiązującą tam uchwałę. Gdyby zatem ktoś zaskarżył podjętą przez członków zgromadzenia ZKKM uchwałę, uprawniającą do pobierania opłat, i tutejszy WSA podjąłby taką samą decyzję, opłaty zostałyby zniesione. Póki co, zgodnie z obowiązującą uchwałą, ich pobieranie jest zgodne z prawem. Przynajmniej do mnie nikt w tej sprawie nie zgłaszał zastrzeżeń.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

paweł napisał(a):

W okolicy opłatę taką stosuje tylko Związek Komunalny Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie. Nie muszą ponosić jej pasażerowie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu, Związku Komunalnego Gmin Komunikacja Międzygminna w Olkuszu, ani też Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie.
NIE prawda w Olkuszu też są pobierane opłaty manipulacyjne wysokosci 20 gr

04.09 13:37:38

PKM Gliwice` napisał(a):

Nawet taki mały przewoźnik jak PKM Jastrzębie Zdrój nie bierze dodatkowych opłat za bilet u kierującego. No i mają zdecydowanie tańsze bilety. Prywaciarze...

04.09 23:07:09

P Śl napisał(a):

Za to duzy bral przez jakis czas. (KZK)

05.09 14:37:32

doc napisał(a):

No właśnie macie błąd - w Olkuszu haracz wynosi 20gr...

06.09 08:31:25

andrzejh69 napisał(a):

Nie koniecznie WSA podjął by taką samą decyzje. Polskie życie zna że w identycznych sprawach zapadały zupełnie odmienne decyzje/wyroki. "Uwalenie" przez WSA przeważnie jest ze względów formalnych (brak daty, pieczątki, zwrotki z poczty itp), a nie logicznych-merytorycznych.

06.09 09:37:29

timin napisał(a):

w olkuszu jest pół na pół z tą dopłatą do biletów u kierowcy. te linie które mają kasy fiskalne nają normalne ceny bez dopłaty. tylko te z normalnymi biletami mają dopłatę u kierowcy

24.09 21:36:40

Jerzy napisał(a):

Rzeczywiście ciekawy artykuł: "Pasażer chrzanowskiej komunikacji miejskiej płaci za bilet kupiony u kierowcy 40 groszy więcej. Tzw. opłatę manipulacyjną pobierają tylko przewoźnicy jeżdżący na zlecenie ZKKM. - Na jakiej podstawie? - pytają pasażerowie". I odpowiedź:"Kierowcy pobierają dodatkową opłatę na podstawie Uchwały Nr 14/XI/2009 z dnia 25 listopada 2009r., Uchwały Nr 7/VI/2010r. z dnia 25 czerwca 2010r. Zgromadzenia Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie oraz obowiązującego cennika opłat" Przeciez uchwały sa publikowane, pogratulować...

03.10 16:42:31


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!