Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Katowice ożyją dzięki nocnej komunikacji. Od 1 września

23.08.2010

Tagi: rozkład jazdy, KZK GOP, nocne, prasa – Dodał: Jakub Jackiewicz

Iwona Sobczyk
Gazeta Wyborcza, 22.08.2010


KZK GOP i społecznicy, którzy proponowali uporządkowanie systemu nocnej komunikacji, doszli do porozumienia. Od 1 września nocne autobusy zaczną kursować według nowych reguł. Zmiany ożywią nocne życie w Katowicach.


Agata Kasprzak, studentka kulturoznawstwa, pracuje w jednym z klubów w centrum Katowic. Bywa, że do domu na osiedlu Witosa wraca późno w nocy. Jeśli klienci mają ochotę posiedzieć przy piwie dłużej, ma problem. - Ostatni autobus do domu mam o 1.40. Jeśli nie zdążę, mam do wyboru - wziąć taksówkę albo czekać na następny cztery godziny - mówi.

Nocną komunikację krytykują też internauci. "Chyba jak zwykle będzie trzeba zwijać żagle" o 21, żeby załapać się na normalny dojazd do domu - pisze na forum gazeta.pl internauta Propagator pod tekstem zapowiadającym tegoroczną Rawę Blues. Koncerty w Spodku kończą się o północy.

Niedostatki funkcjonowania nocnej komunikacji w aglomeracji wyliczyli w maju stowarzyszenie Moje Miasto (które stara się rozkręcić "Modę na Centrum" Katowic) i Jakub Jackiewicz, redaktor naczelny Wojewódzkiego Portalu Komunikacyjnego.

Jackiewicz na prośbę stowarzyszenia przygotował koncepcję gruntownych zmian. Postulował nieznaczne zwiększenie liczby kursów i - przede wszystkim - uporządkowanie całego systemu. Po skasowaniu dotychczasowych autobusowych i tramwajowych linii nocnych miały powstać zupełnie nowe, łączące centrum Katowic ze wszystkimi miastami aglomeracji. Wszystkie miały odjeżdżać w stałym takcie z jednego miejsca. Nowe oznaczenie miało pomóc wypromować połączenia.

Propozycja trafiła do KZK GOP, który pod koniec lipca stwierdził, że większość pomysłów jest nie do wprowadzenia. Po kilku kolejnych spotkaniach ze społecznikami związek nabrał jednak optymizmu. - Udało się wypracować kompromis satysfakcjonujący obie strony dyskusji - mówi Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP. Związek jeszcze nad rozkładami pracuje, ale zapowiedzi są obiecujące.

Zmiany mają objąć na razie tylko komunikację autobusową. W nocy jeździć będą te same linie co za dnia, ale zostaną oznaczone dodatkowo literą "N". W końcu będą widoczne w rozkładach jazdy. Ma ich być kilkanaście. Autobusy będą odjeżdżać ze wspólnego węzła w rejonie ul. Mickiewicza i Piotra Skargi. KZK GOP zgodził się na stały, łatwy do zapamiętania takt odjazdów. - Bywa, że jakiś kurs wypada trochę inaczej, ale większość autobusów będzie odjeżdżać stamtąd 40 min po pełnej godzinie. Na przystanku będą od 9 do 15 min przed odjazdem, dzięki czemu pasażerowie będą mogli się swobodnie przesiąść - mówi Dominik Tokarski z SMM. KZK GOP obiecał wprowadzić także korektę liczby kursów i tras. - Efekt jest taki, że do wszystkich głównych dzielnic Katowic i większości okolicznych miast autobusy będą odjeżdżać co godzinę! - cieszy się Tokarski.

Łatwiej będzie dojechać m.in. na osiedle Witosa, bo KZK GOP obiecał dołożyć dodatkowy kurs o 2.40. Powody do radości mają też mieszkańcy akademików w Ligocie. Teraz autobus linii 657 dojeżdża tam ostatni raz po północy. O drugiej i trzeciej w nocy też ma kursy, ale wtedy już między akademiki się nie zapuszcza. Teraz ma się to zmienić. - Jeśli to prawda, to super! Koniec nocnych wycieczek przez nieciekawą okolicę - cieszy się studentka polonistyki Asia.

Nie wszystko się jednak udało. "7" do Zabrza nadal ma przerwę w kursowaniu między północą a trzecią. Nie ma postulowanego przez SMM nocnego połączenia autobusowego do Gliwic. "908" nadal dojeżdżać będzie tylko do centrum Sosnowca. - Powinna przynajmniej do Zagórza, a najlepiej do Dąbrowy Górniczej. Będziemy rozmawiać z lokalnymi stowarzyszeniami, żeby przekonywały do tych pomysłów urzędników - mówi Tokarski.

Ale chwali efekty pracy KZK GOP. - To bardzo dobry początek. Teraz tylko trzeba zareklamować nowe rozwiązania wśród mieszkańców regionu - mówi Tokarski.

KZK GOP chce umieszczać nowe nocne rozkłady w klubach i instytucjach kultury. Stowarzyszenie obiecało je promować swoimi kanałami. Nocna komunikacja w nowym kształcie ma zacząć funkcjonować 1 września.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

K. napisał(a):

Pogratulować. Oby więcej takich akcji ;)

23.08 23:52:13

Qoniu napisał(a):

Nocna komunikacja to więcej zdewastowanych autobusów.

24.08 06:22:11

PKM Gliwice` napisał(a):

Mogli by zrobić jeszcze jeden plan na 32 (Gliwice <-> Zabrze) bo trzeba czekać po półtorej godziny na niego w nocy.

24.08 07:40:25

ja napisał(a):

hahaha, jezeli linie nocne maja jezdzic jak tramwaj "AURON":
http://rozklady.kzkgop.pl/i...
z rozkladu jazdy KZK GOP to ja dziekuje i wole zostac w domu;PP

24.08 08:36:10

andrzejh69 napisał(a):

No coż w innych miastach sprawna nocna komunikacja była normą od dawna. W 2010 roku wkońcu w GoPIe namiastką takiej, w wielkich bólach, zrobili i nazywają to sukcesem....jak tak dalej pójdzie to wyjazd autobusu z zajezdni i wykonianie całego "kółka" bedzie sukcesem.

24.08 09:05:47

Arek napisał(a):

skoro do gliwic narazie nic nie jeżdzi w nocy do katowic to powinni w ramach nocnych kursów tą linie nr 7 wydlużyc do gliwice pl,piastów tylko w nocnych kursach i po kłopotach:)

24.08 11:07:33

ja napisał(a):

wow poprawili tego "AURONa";PP

24.08 14:23:24

PKM Gliwice` napisał(a):

@Arek, PKM Gliwice dało by radę obsługiwać w nocy linie 940 (np. od 840, tyle żeby ludzie wiedzieli że to nocka) nawet tak jak 908 raz na dwie godziny (czyli jeden plan dałby radę) i dodać jeden plan na 32 bo tak jak mówiłem wcześniej z Pl. Piastów na Łabędy 32 jest: 22:48, 23:14, 0:59, 2:19, 3:39, 4:24. Jak dobrze pamiętam ;) przydał by się o 23:59 i 1:39. Podobnie jest w kierunku Zabrza. A trzeba przyznać że Gliwice są tylko troszkę mniejsze od Katowic.

24.08 17:16:43

iks napisał(a):

Nie zapominajmy, że oprócz nocnego 32 z Zabrza do Gliwic Zajezdni jest jeszcze jeden kurs 617 po trasie 156 z którego można przesiąść się na 194 czekając jedynie ponad 20 minut w szczerym polu lub ponad 30 na tramwajobus A4.
A ciekawe jakby wypaliło połączenie nocnej 7 z 32 na trasie Katowice Łabędy. Linia mogłaby być obsługiwana po jednym wozie z każdego z przewoźników. A może połączyć jakąś linię Katowice-Bytom z A4 przezDK88 (linią 850), wtedy toto nie będzie dublować tramwajowych linii 1 i 11.

24.08 19:50:38

ja napisał(a):

Ja proponuje stworzyc linie z Pyskowic przez Labedy do Bledowa w Dabrowie Gorniczej szerokim lukiem omijajaca Chebzie;PP

25.08 07:54:20

budda napisał(a):

1:40 to jest za wcześnie, żeby kończyć piwo? Myślę, że to jak najbardziej odpowiednia pora aby pójść do domu, ileż można chlać. To już lepiej chlać całą noc i nie mieć wyrzutów sumienia. Hmm.. studenci;p

25.08 10:21:25

budda napisał(a):

@ja-- przez Mikołów, Tychy, Bieruń ;p

25.08 10:24:25

tigermoon napisał(a):

Można, ale nie musza nocne linie wyróżnić na tablicach rozkładowych kolorem, np.autobusy zwykle maja na biało, tramwaje na zólto, a komunikacja nocna na błękitny. A i też taki rozkład powinni wydrukować większą czcionką, by gostek nawalony alkoholem mógł się rozczytać :P

25.08 13:28:53

MIGomat napisał(a):

@ja - do Sławkowa od razu. Najlepiej żeby po drodze zaliczyła jeszcze Siewierz ;)

25.08 20:18:40

Dortmunder napisał(a):

O Kończycach zapomnieli. Po co nocny 7 jedzie przez Pawłów, gdzie mieszka mniej ludzi niż w Kończycach... Poza tym na Pawłów można dojść z Zaborza, gdzie kursują nocą T1, T5 i jeszcze coś, można w niecałe 10 minut od ulicy Wolności na pieszo więc nocne 7 na Pawłów zbędne. Na Kończyce ostatni bus spod Czarnego Diamentu jest 23:30 coś koło tego a potem dziura.

27.08 16:51:50

Pytam bo niewiem napisał(a):

Czy nocna T5 o 3.02 z Bytomia Pl. Sikorskiego do Zabrza czeka na T6 od strony Katowic ? Przed 1 sierpnia tak było , a teraz niby rozkład sugeruje że nie ma połączenia - brakuje dwóch minut na przesiadke .

28.08 10:35:55

kierowca80 napisał(a):

jasne,darmowe autobusy dla pijaków...nad ranem zarzygane,bez szyb i kasowników...kzk gop najlepszy na świecie!!!

28.08 21:38:20

Jorg napisał(a):

Wiem, że autorzy pomysłu kierowali się dobrymi intencjami, ale... tak na prawdę nic nie wygrali, a być może i popsuli. Bo jaki to sukces zmiana godzin odjazdów paru kursów i oznaczenie ich literą N? Teraz przed wyborami władza robi pozorne ruchy, aby elektorat miał wrażenie, że ma na coś wpływ. A po wyborach, kiedy trzeba będzie ciąć koszty, to które linie pierwsze polecą? Wiadomo, mamy je jak na dłoni. Niewielka i nic nie znacząca walka o komunikację nocną wygrana, ale cała wojna może być w ciągu kilku lat przegrana.

29.08 06:10:01

wojtek z zawodzia napisał(a):

Będzie drugi wóz na 130 i na 657 dodatkowe kursy na 297 i na 830. Już szukają kierowców "jeleni" na nocki. Na mnie niech nie liczą.

29.08 10:06:25

Dizel napisał(a):

Nie rozumiem wielu głosów przeciw .. - no właśnie przeciw czemu? Autorzy petycji do KZKGOP wykonali kawał dobrej roboty i moim zdaniem należy się cieszyć że cokolwiek drgnęło. Trzeba tylko atakowac KZKGOP aby było jeszcze więcej zmian, jakich np prpponują przedmówcy. A Ci wszyscy narzekacze to typowe "polaczki" - gó..no sami robią, a tylko krytykować innych umieją. Argumenty o nocnej KM dla pijaków i wandali są niedorzeczne - autobusy jeżdżą też i dzisiaj i jakoś nie widać zeby tylko pijacy i wandali nimi jeździli. Dobrze że teraz widać które linie obsługują nocki. W wielu miastach KM nocna jest jescze bardziej rozbudowana i nikt paranoicznie nie krzyczy o zniszczeniach taboru.
PS. Przydałaby sie jeszcze interwenja aby nocne kursy tramwajów były też wyszczegónione na stronach www tak jak nocne busy.

29.08 11:13:42

~m napisał(a):

W nocy nie jeżdżą tylko bywalcy dyskotek czy barów. Ludzie są różni - jedni bardziej spokojni, inni agresywni i głośni. W dzisiejszych czasach ogólnie panującej znieczulicy - nikt się nie odezwie,że gość hałasuje, a jak już będzie na tyle odważny, że to zrobi, może zebrać w łeb. Rozwiązanie jest proste - nie będzie nocnej komunikacji - nie będzie porozwalanych autobusów i mniej zdenerwowanych kierowców. Negatywne głosy to nie jest narzekanie - kiedyś nocnej komunikacji nie było i jakoś nikt nie robił z tego tragedii. Zaraz ktoś powie, że wtedy były tańsze taksówki...taksiarz też człowiek, zarobić musi. Proponuje tym, którzy tak zaciekle są "za", przejechanie się jako kierowca taką "nocką". Najwięcej szumu robicie wokół całej sprawy , a nie macie pojęcia jak to wygląda w praktyce.

29.08 23:29:36

sam napisał(a):

@~m dokładnie:-))
Dodam jeszcze, że kasa pójdzie w błoto dla 3-4 meneli, (bo porządni ludzie nie szwendają się po nocach) autobusy mają pokonywać dziesiątki km??

30.08 11:38:37

timin napisał(a):

porzadni ludzie tez korzystaja z nocnej km. wiele razymusialem wracac z pracy nocna komunikacja wiec nie pier... tu ludzie ze nocna komunikacja nie jest potrzebna. nieraz w nocy musialem jechac z siemianowic do sosnowca do dziecka przydaly by sie lepsze polaczenia lub dluzsze kursy bo np. wyjechac z zagórza w nocy to klęska w kierunku katowic. to juz lepiej można z dańdówki dojechac do katowic no ale coż z tego jak porzadny człowiek musi wracac odcinek od zawodzia do centrum katowic w nocy na nogach

30.08 22:23:21

Imię lub pseudonim: napisał(a):

@timin
to Ty nie pier....Taka potrzebna,jak cisza nocna na ul. Mariackiej w Katowicach

31.08 17:35:59

kareem napisał(a):

dlaczego nic do tychow nie pojedzie? :/

03.09 00:11:21

P Śl napisał(a):

Bo KZK nie ma w tym zadnego interesu, zeby puszczac nocny autobus do obcego systemu. Tymbardziej jesli sa gminy wewnatrz, ktore tej komunikacji nie maja.

03.09 08:49:55

timin napisał(a):

tak jak masz prace o normowamy czasie pracy to ciebie to parzy. ja wracam rożnie nawet o pierwszej czy drugiej w nocy wiec km nocna jest potrzebna tez dla normalnych ludzi. tak samo jak powrot od dziewczyny czy z jakiejs imprezy masowej.

03.09 22:02:09

wpk napisał(a):

@timin to zmień prace,dziewczynę itd....Pomyśl jaka w tym logika dla kilku osób puszczać autobusy nocne? w nocy się śpi!!

05.09 10:39:11

do timina napisał(a):

Rozwiązanie jest bardzo proste i skorzystało z niego już wieeeele osób z tego regionu (lub było zmuszone z niego skorzystać). Mianowicie: własne autko, nieważne czy za kilka czy kilkadziesiąt tysięcy, najlepiej na LPG. Wtedy wsiadasz o której chcesz i jedziesz, dokąd chcesz. Jeśli tylko masz prawko - szerokiej drogi.
Przykro mi to pisać, ale dopóki KZK i PKP będą mieć zwykłego pasażera w d..., dopóty ludzie będą wybierali właśnie samochody.

05.09 14:46:53

zatroskany napisał(a):

Niee, z tym regionem jest naprawdę coś nie tak, jak czytam komentarze tych półinteligentów negujących potrzebe nocek (Dziwnym trafem w większości zatrudnionych w zajezdniach) to mnie skręca. Jasne, niech wszyscy kupią sobie autka na LPG, tylko wtedy wylecicie z roboty misiaczki. :)

12.09 14:22:10

WPK napisał(a):

@zatroskany misiaczku!Za taką kasę jest roboty w 3duxx.Wiec,nie bój żaby.

19.09 11:26:37

timin napisał(a):

wezcie tego wpk stad bo to jakis cymbał. pracuje na siebie nie u kogos i czym wiecej zrobię metrów tym szybciej mam kase. i zmien sobie mózg a od dziewczyny to wara pacanie. może dziecko też mam według ciebie zmieni co? i nie takie pare osób bo nieraz 902 czy 908 był nieżle zapchany bardziej zapchany niż niektóre kurs w ciągu dnia a do tega wszyscy albo kupowali bilety albo mieli miesięczne. poprostu tobie głąbie nie chce się robi w nocy. jak ci nie pasuje to sam zmień pracę

19.09 18:20:13

wpk napisał(a):

@timin muflonie!Ja tez po skończonej pracy nie mam możliwości powrotu. Choć bydxx wozimy.I jakoś nikt o nas myśli ani nie martwi.

20.09 10:58:27

timin napisał(a):

wpk sami jestescie sobie winii bo za młodzięńczych lat przechodząc nieraz w nocy koło zajezdni na zagórzu stało kupe personalnych N np N52,N88 jak dobrze pamiętam. to nie moja wina ze nie potrafiliscie o nie walczyc tylko dopusciliscie do likwidacji ich

20.09 21:04:10


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!