Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Komunikacja nocna. KZK GOP propozycji nie przyjął

22.07.2010

Tagi: rozkład jazdy, KZK GOP, nocne, prasa – Dodał: Jakub Jackiewicz

Iwona Sobczyk
Gazeta Wyborcza, 22.07.2010


Grupa społeczników zaproponowała wprowadzenie zmian w rozkładzie nocnych autobusów i tramwajów, ale KZK GOP większości propozycji nie przyjął. Szykuje się tylko drobna korekta.


Koncepcja zintegrowanej sieci nocnej komunikacji to element "Mody na Centrum" Katowic, którą chce rozkręcić stowarzyszenie Moje Miasto. Pomysłodawcy wyszli z założenia, że tłumy pojawią się na imprezach w śródmieściu Katowic dopiero wtedy, kiedy zapewni się im dojazd i możliwość powrotu publicznymi środkami transportu.

- Jeśli chodzi o liczbę kursów, z nocną komunikacją w Katowicach nie jest tak źle. Problemem jest chaos i brak informacji, że taka komunikacja w ogóle istnieje. Niektóre kursy nocne są wpisane w rozkłady linii dziennych. Inne obsługują linie, które jeżdżą tylko nocami. Ludzie się w tym gubią - mówił nam wtedy Jakub Jackiewicz, autor koncepcji i redaktor naczelny Wojewódzkiego Portalu Komunikacyjnego.

Jackiewicz zaproponował sprawdzone już w innych częściach Polski zdecydowane wyodrębnienie nocnej komunikacji od dziennej. Kursujące nocami linie miały zostać oznaczone literą "N" i kolejnym numerem. To by ułatwiło promocję nocnej komunikacji jako spójnego produktu. Wszystkie autobusy miały odjeżdżać z placu Skargi o jednej godzinie i w stałym, łatwym do zapamiętania takcie. Łączyłyby centrum Katowic ze wszystkimi dzielnicami i innymi miastami GOP-u. Nocną komunikację zapewniałyby prócz dziesięciu linii autobusowych także trzy linie tramwajowe. Teraz tych ostatnich jest siedem i niektóre dublują się z autobusami.

Kompletna koncepcja z mapami tras i rozkładami jazdy trafiła na biurko prezydenta. Piotr Uszok obiecał wcielić ją w życie przynajmniej na terenie Katowic. Sprawę w maju przekazał do KZK GOP.

Kilka dni temu związek przedstawił stowarzyszeniu swoją wersję koncepcji. - Niestety, ma to niewiele wspólnego z tym, co zaproponowaliśmy. To już nie jest żaden spójny system, tylko kosmetyczne zmiany - mówi Dominik Tokarski z SMM.

Z dwóch najważniejszych założeń koncepcji - wspólnego przystanku na placu Skargi i stałego taktu odjazdów - ocalało tylko pierwsze. Prawie, bo linie 76 i 77 do Mysłowic pozostawiono na al. Korfantego. Do tej zmiany związek zmusiły okoliczności. Większość autobusów obsługujących nocną komunikację zatrzymuje się na placu Szewczyka, który niebawem ma zostać zamknięty, więc przystanki trzeba było gdzieś przenieść. Wprawdzie w piśmie do stowarzyszenia KZK GOP obiecał uwzględnić także drugi postulat, ale z zastrzeżeniem że "nie będzie to możliwe w każdym wypadku. Nie zawsze takie rozwiązanie będzie również zasadne".

Nocną komunikację nadal ma obsługiwać tych samych trzynaście linii autobusowych, co teraz, które będą jeździć tymi samymi trasami. Bez zmian ma pozostać także numeracja autobusów. - Pomysł tworzenia jakichś odrębnych linii nocnych to niepotrzebne komplikowanie czegoś, co dobrze funkcjonuje. Pasażerowie byliby zdezorientowani. Nie chcemy ich na to narażać - mówi Krzysztof Sobański, zastępca dyrektora biura KZK GOP. Jedyna zmiana to dodanie do numeru autobusu kursującego nocą litery "N".

Sprawy tramwajów KZK GOP w ogóle nie podjął. Podobnie jak pomysłu przedłużenia tras nocnych autobusów do Gliwic i Dąbrowy Górniczej (teraz dojeżdżają tylko do Zabrza i Sosnowca). - To, co przedstawiliśmy stowarzyszeniu, to jest pewna robocza koncepcja, nad którą będziemy jeszcze dyskutować - dodaje Sobański.

Przyznaje, że czasu na dyskusje jest już mało. 15 sierpnia zaczyna funkcjonować nowy system organizacji komunikacji w mieście, związany z przebudową placu Szewczyka. Do tego czasu wszystko musi być już jasne.

- Mamy nadzieję, że uda się wypracować jakiś rozsądny kompromis. Nie podpiszemy się jednak pod czymś, co w najważniejszych założeniach nie przypomina naszej propozycji - dodaje Tokarski.

» źródło

» czytaj więcej o projekcie komunikacji nocnej dla Katowic

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Piter napisał(a):

No tak, próżno było liczyć że beton w KZK GOP zelżeje.

22.07 15:04:42

butthead napisał(a):

"Pasażerowie byliby zdezorientowani." - ta, za to wywracanie co miesiąc koncepcji na linie tramwajowe wcale nie jest dezorientujące...

22.07 18:31:35

marek napisał(a):

Oczywiście, że do Gliwic nie dojeżdza.. Wiocha nie potrzebuje komunikacji.. współczuję gliwiczanom

22.07 19:00:49

iks napisał(a):

Linia 7 rano z Batorego do Szopienic a wieczorem z Chebzia do Szopienic by w nocy z Chebzia do Batorego jeździć to nie jest komplikacja?
Tu mogły by być 3 różne linie. No a wcześniej ile było wariantów?Niektóre po tygodniu zmieniały się w inny by znowu po chwili się zmienić.
Dla mnie np obecna linia 6 to nie jest to samo co nocna linia 6.
Nocna ma wycięty spory kawałek w Bytomiu i całą trasę na Brynów od Rynku. Bez haosu to byłoby np zrobić z nocnej 6 19kę.

22.07 19:05:38

Noname napisał(a):

Złodziejstwo jest i nadal będzie.Zamiast zrobić porządnie jakieś linie nocne to nadal będziemy co niektórzy z nas którzy pracują i w nocnych porach wracają z pracy pieszo chodzić.Nie ma co liczyć na nasze KZK.Jedno wielkie dno.

23.07 00:25:40

SK napisał(a):

Jaka to trudność zmieniać numerki linii?Wystarczy popatrzeć ile razy zmieniano numer linii tramwajowej kursującej z Bogucic do Chorzowa?Znam Pana Sobańskiego osobiście ale nie będę się wypowiadał.Tak będzie lepiej.Powiem tylko że nie uwzględniał reklamacji przewoźników odnośnie kar nakładanych za brudny pojazd z zewnątrz o godzinie 17 zaraz po deszczu.Kara przychodzi do biura przewoźnika po około 2 tyg od zdarzenia no i nie ma jak udowodnić panu Krzysiowi że wtedy padało.Krzysiu-nic nie zmieniaj

23.07 06:48:43

Pyjter napisał(a):

Plac Skargi? Chodzi o ten w Siemianowicach? :P

23.07 07:31:15

wojtek z zawodzia napisał(a):

Jezdziłem ostatnio nocnym autobusem w zastępstwie bo kierowca z nocki się rozchorował. Jak jeszcze raz mi to zaproponują to się też rozchoruje modliłem się żeby było już rano. Ja się pytam dla kogo są te autobusy prawie wszyscy pijani picie i palenie w czasie jazdy wyzwiska szarpaniny i ta nienormalna muza z komórek ZGROZA i gdzie ci kontrolerzy z kzkgop. A ja mam sprawdzać bilety pierwszymi drzwiami wóz bez kabiny żeby mieć lepszy kontakt z pasarzerem.Zapraszam Urbańczyka żeby to zobaczył aha była to linia 30.

23.07 23:38:50

zonk napisał(a):

@wojtek z zawodzia: wylewasz swe żale w złym miejscu. Komunikacja nocna musi być bezwarunkowo, choćbyś miał przez to stać się mistrzem sztuk walki albo zamieniać się w supermena.

24.07 09:50:24

viator napisał(a):

@wojtek z zawodzia: A późnym wieczorem lepiej jest? Nie sądzę.

24.07 10:22:17

P Śl napisał(a):

@wojtek z zawodzia: Jak bedzie normalna nocna komunikacja to nie bedziesz sie bal, bo nie bedzie nia jezdzil glownie element.

24.07 11:34:55

lgor napisał(a):

Przeciez KZK GOP wyraża wolę gmin członkowskich (czyt. wolę prezydentów miast). Coś jest nie tak że prezydent Katowic chciał a KZK GOP się nie zgodziło. Czyżby taka gra pod publikę a pod szyldem KZK GOP wywalenie projektu ? Ale hipokryzja.

24.07 22:09:01

Panew napisał(a):

zonk, fajnie sie tuli misia o 20 we wlasnym lozeczku? mam nadzieje ze rownie jak fajnie, jak chodzi piechota z Witosa do Katowic o 2 w nocy...

28.07 18:10:15

Puschel napisał(a):

Bo normalny człowiek siedzi w nocy w domu a nie szlaja się po nocach po mieście, a jak cię k*** stać na chlanie, to i stać cię na taryfę - i tyle w temacie.

30.07 23:50:07

śpioch napisał(a):

@Puschel
Tu masz 100% racji,wydają na chlanie i ćpanie grubą kasę,ale jechać to za darmo.A ci co nie kasują biletów,to zwykli ZŁODZIEJE!!!

04.08 23:17:42


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!