Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Kolejne wyremontowane wagony z Chorzowa

29.07.2010

Tagi: tabor, Tramwaje Śląskie, inwestycje – Dodał: Łukasz Chrzan

Zakład Usługowo-Remontowy w Chorzowie Batorym wypuszcza na trasy kolejne wagony tramwajowe po remontach kapitalnych i bieżących. W 2010 roku wykonano już 3 remonty kapitalne wagonów 105Na oraz remont bieżący wagonu 116Nd. Kolejne są w drodze.


116Nd

Remont bieżący wagonu 116Nd nr tab. 807 (rok prod. 2001) był jednym z bardziej oczekiwanych przez pasażerów. Wagony 116Nd są już bowiem mocno wyeksploatowane przez trudne warunki górnośląskiej sieci tramwajowej. Już od kilkunastu miesięcy realizowane były naprawy przegubów w niektórych wagonach - prace wykonywano w zakładach Alstom Konstal w Chorzowie. Naprawę przeszły wagony 800, 802, 803, 807 i 811.

Wagon 807 przeszedł dość szeroki zakres robót. Wśród prac związanych z technicznymi elementami wagonu wykonano m.in. remont wózków wraz z wymianą obręczy i łożysk, wymianę łożysk wielkogabarytowych pomiędzy belką bujakową a nadwoziem, a także węży hydraulicznych i przewozów silnikowych. Dokonano przeglądu układu hamulcowego oraz naprawiono rampę dla inwalidów. Przegląd przeszła aparatura elektryczna, maszyny drzwiowe oraz pantograf, naprawiono także wiązki międzyczłonowe na dachu i wykonano regulację płatów drzwi. Wymieniono lampy oświetlenia z przodu i z tyłu wagonu z zastosowaniem lamp w technologii LED.

Wewnątrz i na zewnątrz wagonu zaszły spore zmiany poprawiające estetykę. W przedziale pasażerskim wymieniono wykładzinę podłogową (a także podłogę w obrębie przegubów, gdzie była najbardziej zniszczona), laminaty i listwy, a także wymieniono wkładki tapicerowane w siedzeniach dla pasażerów i naprawiono fotel motorniczego. Pomalowano poręcze i wymieniono uchwyty dla pasażerów stojących. Wymieniono również osłony sprzęgów i osłony wózków napędowych.

Najbardziej widoczna jest zmiana kolorystyki wagonu. Dotychczas wagony 116Nd były szare (i najczęściej zaklejone reklamami), wagon 807 po remoncie otrzymał nowe malowanie, nawiązujące do dotychczasowej kolorystyki malowania zakładowego stosowanego w GOP. Nadwozie jest czerwone, z czarnym pasem okiennym i kremowymi pasami wzdłuż wagonu. Autorem nowego wzoru kolorystyki jest nasz redakcyjny kolega Marek Borys, członek Stowarzyszenia "Moje Miasto".

fot. Ł. Chrzanfot. Ł. Chrzanfot. Ł. Chrzan

fot. A. Panderfot. Ł. Chrzanfot. Ł. Chrzan

Według zapewnień zarządu spółki w tym roku remont bieżący mają przejść jeszcze dwa wagony 116Nd. Pierwszym z nich jest 808, przy którym prace już się rozpoczęły.

Remonty kapitalne

W roku 2010 zakład w Chorzowie opuściły jak na razie trzy wagony po remontach kapitalnych. 10 stycznia wyjechał wagon 458 (zaj. Gliwice), o remoncie którego wspominaliśmy w styczniu (» czytaj więcej). Remont ten prowadzony był od sierpnia 2009 roku. Kolejne tegoroczne remonty kapitalne wagonów: 255 (z zaj. Stroszek) oraz 417 (z zaj. Gliwice) zakończone zostały odpowiednio w czerwcu i lipcu. Wagon 255 jako pierwszy na Stroszku otrzymał nowy design ściany czołowej i tylnej stosowany obecnie przy remontach kapitalnych. Wagon w ZUR przebywał od stycznia do czerwca br. Zakres remontu jest podobny jak przy wcześniejszych tego typu. W wagonie zastosowano w przedniej ścianie gniazda sterowania ukrotnionego co umożliwi opcjonalnie zestawienie w przyszłości składu 254+255. Wagon 417 zakwalifikował się do remontu z powodu wypadku. Wcześniej kursował w składzie 417+418. Mimo, że wagon 418 nadal kursuje (jako pojedynczy) były plany wyremontowania również jego, więc wagon 417 wyposażono w gniazda sterowania na tylnej ścianie. Remont trwał od grudnia 2009. Jest to już trzeci "Zurek" w zajezdni Gliwice.

fot. Ł. Chrzanfot. Ł. Chrzan
fot. J. Drogośfot. D. Wójcikfot. D. Wójcik

Kolejne remonty trwają. W styczniu do ZUR przekazano wagony nauki jazdy 131+132 z zaj. Zawodzie. Funkcjonowały one jako szkoleniowe od 16 czerwca 1998 roku, obecnie po remoncie powrócą do ruchu liniowego. Otrzymają swoje oryginalne numery 550+551. W związku z remontem przebudowane zostaną z typu 105N na 105Na. Do zapełnienia luki w Ośrodku Szkolenia Motorniczych wytypowany został skład 571+618, który jako nauka jazdy wyjedzie najprawdopodobniej z numerami 141L+142L.

fot. M. Nawrotfot. Ł. Chrzanfot. D. Wójcik

Do remontów kapitalnych przeznaczono także kolejne wagony: 254 (zaj. Stroszek), 625 (zaj. Będzin) oraz 679 i 680 (zaj. Zawodzie).

fot. Ł. Chrzanfot. D. Wójcikfot. Ł. Chrzan

Remonty bieżące i naprawy powypadkowe

Oprócz remontów kapitalnych chorzowski zakład prowadzi szereg drobniejszych prac przy wagonach wszystkich zajezdni. Jednym z zajęć warsztatu jest wymiana przestarzałej już instalacji elektrycznej w wagonach typu 105Na. Zazwyczaj towarzyszą one pracom przygotowawczym do rejestracji kórych także nie brakuje. Odbywa się także sporo napraw i remontów powypadkowych a także wiele drobniejszych prac. W większości przypadków wagony otrzymują nowe punkty świetlne na ścianie przedniej (tzw. "kwadraty").

W marcu zakończyły się trzy naprawy powypadkowe. Jako pierwsza zakończyła się naprawa wagonu 506 (zaj. Gliwice) trwająca od stycznia. Następnie wykonano naprawę wagonu 451 (zaj. Będzin). Prace przy wagonie trwały od października 2009. Wagon przeszedł nie tylko prace w celu usunięcia szkód, ale szerszy zakres robót zbliżony do remontu bieżącego. W marcu ukończono także naprawę wagonu 276 (zaj. Stroszek).

fot. Ł. Chrzanfot. D. Wójcikfot. D. Wójcik


W kwietniu zakończona została wymiana instalacji w wagonie 749 z zaj. Zawodzie. Standardowo przy wagonie wykonano drobne prace w tym wymianę reflektorów na nowy standard. Pojawił się również wagon 347 (zaj. Stroszek), który poddany został pracom poprawiającym estetykę (szyby i wymiana tapicerki).

fot. Ł. Chrzanfot. Ł. Chrzanfot. D. Wójcik
fot. Ł. Chrzanfot. Ł. Chrzan

W maju zakończyła się naprawa wagonu 776 (zaj. Stroszek) który został uszkodzony w zimie w wypadku spowodowanym przez autobus. Naprawa trwała od lutego. Ponadto w maju miała miejsce wymiana tapicerki w składzie 260+261 (zaj. Gliwice).

fot. J. Drogoś

W czerwcu poza wspomnianymi wcześniej wagonami 255 i 807, oddano do ruchu wagon 523 (zaj. Będzin) który przeszedł przygotowanie do rejestracji.

fot. D. Wójcikfot. D. Wójcik

W lipcu wyjechał wagon 695. Od marca przechodził on poszerzone prace związane z przygotowaniem do rejestracji. Wymieniono m.in. część instalacji elektryczną, naprawiono okolice stopni wejściowych oraz blacharkę. Zastosowano także nowe reflektory. Wagon wzbogacił się o brakujący tylny wyświetlacz, a boczną tablicę elektroniczną przeniesiono nad poręcz (tak jak w wagonach po remontach kapitalnych).

fot. D. Wójcikfot. D. Wójcik

Obecnie w zakładzie (prócz wspomnianych wcześniej remontów kapitalnych) znajdują się wagony 347 (napęd), 744 (po wypadku), 746+745 (instalacja), 808 (remont bieżący).

fot. J. Jackiewiczfot. D. Wójcik
fot. D. Wójcikfot. D. Wójcik

Z kronikarskiego obowiązku należy przypomnieć, że w styczniu i lutym 2010 zakończyły się prace przy wagonach o których pisaliśmy w poprzednim artykule dotyczącym remontów w II połowie 2009 roku (» czytaj więcej). Prace przy tych wagonach trwały od września i października 2009. 7 stycznia wyjechał wagon 524 (zaj. Będzin) który otrzymał nową instalację elektryczną, odświeżone zostało także wnętrze wagonu. 18 stycznia zakład opuścił wagon 678 (zaj. Stroszek) który przeszedł m.in. wymianę wykładziny podłogowej, belek progowych ze stopniami, a także otrzymał nowe reflektory. Trzy dni później wagon 618 (zaj. Zawodzie, ze składu 571+618) powrócił do ruchu, przeszedł naprawę uszkodzonej tylnej ściany. 5 lutego wyjechał skład 283+285 (zaj. Zawodzie), który otrzymał m.in. nową instalację elektryczną i nowe reflektory przednie. W styczniu naprawy przeszły także wagony robocze KSW 33R (zaj. Zawodzie) oraz N 41R (zaj. Stroszek).


(wsp. J. Jackiewicz, A. Pander)

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

you napisał(a):

ciekawe czy w nie dalekiej przyszłości wyremontują 111-tki

30.07 10:40:16

Marcin napisał(a):

Naprawdę dobra robota.
W Krakowie pozbyto się dobrych wagonów.
A teraz na wiosnę jak uruchomiona zostanie linia na Płąszów może brakować stopiątek. Nie mówiąc o Wszystkich Świętych. Niech się powstrzymają z kasacjami.
105 Na rulez

30.07 13:22:45

ADI napisał(a):

111N o numerach 373-613 przejdą remont kapitalny pod koniec 2010 roku.

30.07 18:53:36

KZKGaPowicz napisał(a):

"Mimo, że wagon 418 nadal kursuje (jako pojedynczy) były plany wyremontowania również jego, więc wagon 417 wyposażono w gniazda sterowania na tylnej ścianie." No właśnie, wagon #417 otrzymał gniazda sterowania ukrotnionego z tyłu, tylko, że jak do ZURu przyjedzie #418, to on przejdzie chyba remont kapitalny wg nowego standardu. Więc jak będzie wyglądać skład ZURek + "żelazko"?

30.07 20:34:07

chris napisał(a):

Nie żebym się aż tak czepiał, zwłaszcza że wiele wagonów nie ma jeszcze wyświetlaczy ale nowocześniej by wyglądało gdyby do tych przemalowanych Karlików włożono pomarańczowe wyświetlacze jak w żelazkach.

30.07 22:20:39

insp. Kwasniak napisał(a):

@chris: Czepiasz się :P Nie pojmuję, czym niby nowocześniejsze są wyświetlacze pomarańczowe od tych wcześniejszych. Grunt, żeby w ogóle montować wyświetlacze gdzie się tylko da, bo dla mnie wagon po modernizacji z blachami to jakieś nieporozumienie.

31.07 00:14:08

butthead napisał(a):

Widoczność diodowych jest znacznie większa. Z drugiej strony, jak się popatrzy jakie bzdury czasem trafiają na wyświetlacze, to nieraz zwykła tablica daje więcej informacji.

31.07 01:01:51

Piotrek napisał(a):

Ciekawe czy te czerwone 116Nd też będą wkrótce ozdobione kretyńskimi reklamami zaklejającymi kompletnie okna. W innych miastach, zwłaszcza poza Polską, są tylko reklamy na bocznych ścianach i są zupełnie wystarczające.

31.07 12:33:48

insp. Kwasniak napisał(a):

@Piotrek: jak zwykle chodzi o kasę :) Po prostu reklamodawca zapłaci więcej za reklamę która ubździ cały pojazd, niż za taką tylko na ścianach bocznych.
Natomiast oczywiście - organizator komunikacji w umowach z przewoźnikami powinien wyraźnie zabronić stosowania reklam na powierzchniach okien. Taki sam zakaz powinien dotyczyc przyklejania na oknach czegokolwiek innego, w tym informacji taryfowych.

31.07 13:35:27


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!