Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Między kursami: Za mundurem...

28.06.2010

Tagi: publicystyka, Tramwaje Śląskie, komentarz – Dodał: Jakub Drogoś

Rozpoczynamy nowy cykl publicystyczny, komentujący we w miarę przystępnej formie wydarzenia w komunikacyjnym świecie regionu. Już niebawem w Tramwajach Śląskich stanie się obowiązującym nowe umundurowanie...


Pierwszy tydzień lipca bieżącego roku – początek nowego miesiąca, początek nowej historii. Tym razem o powrocie śląskiego tramwajarza do munduru.

Mundur – niczego sobie, żadnego zarzutu wobec niego poczynić nie można. Piaskowa koszula, pasiasty brązowo-beżowy krawat, czarne spodnie, taki sam bezrękawnik i kurtka, która po odpięciu rękawów staje się kamizelką. W damskiej wersji – piaskowa bluza i krawatka, również pasiasta. Na piersi – logo Tramwajów Śląskich. Schludnie i estetycznie. A mimo to już słychać pierwsze głosy niezadowolenia ich użytkowników. Dlaczego?

Nie od dziś wiadomo, że nie ma dwóch identycznych osób. Przed przydziałem mundurów poszły w ruch kartki z wymiarami, jakie każdy nosi. I tu rzecz ciekawa – albo kołnierz jednak za szeroki, albo rękawy za długie, albo but dobry na długość, ale zaś za wąski, a damska bluzka przewidziana tylko na mały biust. Rzecz niby oczywista, bo przecież koszula rozmiar 38 od jednego producenta nie musi być równa 38 od innego – może być to równie dobrze 39/40. But może mieć na podeszwie nabite 43, ale jest ciut węższy, niż te 43, do których ten czy ów motorniczy lub kontroler jest przyzwyczajony. Gdy się kupuje w sklepie nieraz zdarzają się takie sytuacje – i po prostu bierze się inny rozmiar. A tu – przyszła paczka, przydziałowa – koniec dyskusji. Gromy – w krawca, co mierzył, w magazyn, w dostawcę munduru. Ale też należy pamiętać, że gdy przychodzi nowe – początki są najtrudniejsze. Z takimi doświadczeniami przed kolejnym przydziałem można skorygować rozmiarówkę.

Kolejne głosy – że mundur nie jest niebieski! Tradycja tradycją, fakt – że lata taki był. Ale tym razem kontrprzykład – Poznaniacy od kilku lat widzą motorniczych i kierowców w zielonych koszulach i zielonych krawatach, wszak zieleni tam i na burtach pojazdów i wewnątrz nich pełno. Zielony mundur wpisał się w krajobraz i się wyróżnia. A dziś, gdy gro instytucji właśnie w niebieskie koszule swoich pracowników odziewa – może dajmy piaskowym szansę?

A dla pasażera – wszak o nim się w tym całym mundurowym ferworze w zajezdniach zapomina – liczy się, że za pulpitem, nad kontrolką punktualności czy w radiowozie kontrolerskim siedzi człowiek, który reprezentuje swoją firmę i dzięki umundurowaniu jest rozpoznawalny, budząc szacunek i pozytywne emocje, dzięki którym wspólne funkcjonowanie tych osób w komunikacji miejskiej staje się dużo przyjaźniejsze.
(Hld)

fot. Jakub Drogośfot. Jakub Drogośfot. Jakub Drogoś

Powyżej - "przedpremierowy" pokaz nowego munduru specjalnie dla Czytelników. Do zdjęć pozował motorniczy Paweł Lison.
(fot. Jakub Drogoś)

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

kermit napisał(a):

Mundur ładny, ale czy nie byłoby możliwości umieszczenia "firmowego" czerwonego na krawacie ?

29.06 01:51:09

iks napisał(a):

Nie chcę marudzić ale skoro 38 uważa sie za linię zabytkową to chyba motorniczy powinien mieć też zabytkowy/historyczny mundur?

29.06 06:15:19

marek napisał(a):

niepotrzebne koszty.. na mundury pójdzie gruba kasa a torowiska i tabor dalej leżą odłogiem.

29.06 07:20:10

Jorgel napisał(a):

Mimo wszystko, chyba i tak lepiej wyglądałaby błękitna koszula i niebieski krawat :P

29.06 08:02:34

AdaM napisał(a):

Nie da się ukryć, że jest schludny, ale rezygnacja z tradycyjnej kolorystyki to spory błąd. Nawiązanie do barw przedsiębiorstwa wyłącznie w koszuli... Nie opowiadam się za dodawaniem czerwonych spodni czy krawata do tego, ale to zwyczajnie nie wygląda jak mundur.

29.06 08:23:24

ŁukaszG napisał(a):

Ładnie się prezentuje, ale lepiej jak motorniczy ma pełną swobodę ruchów niż koszulę z logiem TŚ. Chcą zmienić nastawienie do pasażerów - remont tramwai (a nawet wymiana, choćby na krakusy), więcej kontroli punktualności i lepsze pilnowanie palaczy (czasami śmierdzi też na wagonie, więc co daje "mundurek"?). Nie jestem za zmuszaniem do konkretnego stroju.

29.06 11:53:11

Puschel napisał(a):

Motorniczowie z zajezdni w Zawodziu też już jeżdżą w nowych mundurach (kilku widziałem).

29.06 15:34:25

budda napisał(a):

myślę, że kasa wydana na mundury czy jak tam zwał jest niewspółmierna do potrzeb finansowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przez lata zaniedbanej infrastruktury tramwajowej..

29.06 22:04:56

ŁukaszG napisał(a):

@budda
A jak na remont przykładowo braknie "groszy" to co? Płaczmy...
Lepiej jakby pracownicy choć raz dostali premię "za mundurkową".

30.06 19:42:49

GTX PKM GLIWICE napisał(a):

@budda
bardzo ladnie to ujales :)

30.06 22:33:50

budda napisał(a):

@ŁukaszG
Przecież na remont notorycznie nie ma:) Ja wiem, w Zabrzu jeżdżą tramwaje, cały czas-- ale w jakim stanie Zabrze posiadają drogi? (dygresja)
W skali potrzeb, a w zasadzie ich morzu (w kontekście także zadłużenie spółki TŚ.SA)-- koszta pomysłu odnośnie reprezentacyjnego ubioru moim zdaniem nie wpłyną ujemnie na ich budżet, więc spokojnie można pomysł wdrożyć w życie.. wszak jest to jedna z rzeczy, z którą TŚ nie powinny mieć większego finansowego problemu. Nie jak w przypadku od lat potrzebnego remontu torowiska na moście w ciągu ul. Zabrskiej w Gliwicach, na które niewątpliwie brakowało pieniędzy. Tak ja myślę, mogę się oczywiście mylić (tu wychodzę naprzeciw aby ulżyć autorom niewątpliwie nieuniknionych komentarzy, jakie zapewne zaraz padną:))

01.07 02:20:25

budda napisał(a):

@GTX PKM GLIWICE
Dziękuję Pituś:)

01.07 02:22:36

Tomasz Flaga napisał(a):

Bardzo ładne mundury, pieniądze na pewno nie zostały zmarnowane. Zawsze szokowali mnie w GOP-ie motorniczy w koszulkach na ramiączkach lub np. z prześwitującej siateczki. Teraz będzie kulturka;)

01.07 13:58:11

george1125 napisał(a):

@Tomasz Flaga - mnie za to szokuje to, że NIC się nie dzieje dobrego w GOP-ie z komunikacją tramwajową. Śmierdzące tramwaje, rozlatujące się torowiska, ciągłe zmiany tras, częstotliwości, ilości wagonów w pociągach (na gorsze), likwidacja linii tramwajowych, dzielenie linii tramwajowych wbrew woli mieszkańców. Mundurki mogłyby być wtedy, gdyby tramwaje jeździły czyste, po solidnie wyremontowanych torowiskach, gdybym miał pewność, że tramwaj np nr 7 (czy 12) będzie jeździł tą samą trasą przez kilkadziesiąt lat, gdyby sieć tramwajowa ciągle się powiększała, gdyby słuchano głosów mieszkańców co do wytyczania tras linii tramwajowych. W obecnej sytuacji nie przeszkadza mi i nie interesuje mnie strój motorniczego - byleby nie jeździł goły/goła. Ja chcę komunikacji tramwajowej w GOP z prawdziwego zdarzenia a nie największego skansenu tramwajowego w cywilizowanym świecie.

01.07 21:32:35

zonk napisał(a):

@T. Flaga - dobrze że nie szokowały cię niedziałające światła w tramwajach (czy to przednie, czy też te wewnętrzne), naprędce przygotowywane dykty z numerami, popsute kasowniki, wyrwane siedzenia czy niekoniecznie stabilne rurki. "Szokujący" ubiór motorniczych był wręcz adekwatny do taboru. Oby cię nie zszokowało to, jak będą przepocone te firmowe koszule po całej dniówce.

(nie wiem czy się komentarz nie powtórzył - jeśli tak to przepraszam)

01.07 21:33:36

Puschel napisał(a):

Mundury zaczną obowiązywać od 15 lipca.

02.07 18:22:03

Tomasz Flaga napisał(a):

@george i zonk: to, że nie podoba mi się strój motorniczych nie znaczy, że nie dostrzegam innych bolączek TŚ. Ten artykuł dotyczy ubioru i na jego ocenie się skupiam. I uważam, że trzeba cieszyć się i chwalić każdą zmianę na lepsze w TŚ, nawet w tak niewielkiej (co nie znaczy, że mało znaczącej) sferze jak mundury.

02.07 20:47:08

Adamus napisał(a):

Jak ładnie zostało zauważone: nowy strój nieadekwatny do stanu taboru. Obawiam się, że podczas pierwszego defektu wymagającego spinania będzie do wyrzucenia...

03.07 11:50:02

wpk1132 napisał(a):

@Adamus: minimum ostrożności (jak schowanie krawata za koszulę) - i nie ma powodów do obaw. ;-)

03.07 16:16:19

rudzianin19 napisał(a):

my tu gadu gadu,a Zagozda płonie...

05.07 17:01:27

Imię lub pseudonim napisał(a):

No jak się nie ma funduszy na infrastrukturę to trzeba improwizować:-))

05.07 17:34:09


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!