Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Katowice: Przebudowa dworca kolejowego

16.06.2010

Tagi: KZK GOP, rozkład jazdy, objazd, infrastruktura, inwestycje, prasa – Dodał: Jakub Jackiewicz

Urząd Miasta w Katowicach, 16.06.2010

- Dla Katowic wybiła godzina 12.00. Przystępujemy do przebudowy Dworca Głównego PKP. To duży i wymagający projekt, który podniesie atrakcyjność naszego miasta – mówi Piotr Uszok Prezydent Miasta Katowice, dodając: – Nie możemy dopuścić, by na czas realizacji inwestycji zapanował komunikacyjny chaos, dlatego – w zakresie obsługi ruchu pieszego, samochodowego, komunikacji miejskiej – zostaną wprowadzone rozwiązania zastępcze. Wspólnie z KZK GOP i inwestorami projektu zaplanowaliśmy szeroko zakrojoną akcję, która umożliwi mieszkańcom i przyjezdnym odnalezienie się w nowej sytuacji.


Wraz z przebudową dworca kolejowego rusza budowa podziemnego dworca autobusowego i parkingu na maksymalnie 1200 miejsc, Galerii Katowickiej oraz nowej ulicy Dworcowej, która też zostanie zlokalizowana pod powierzchnią gruntu. Prace zostały rozłożone na etapy. Przed przystąpieniem do pierwszego z nich, czyli powstania dworca autobusowego, już w pierwszych dniach lipca rozpoczną się prace polegające na wykonaniu tzw. przekładek wszystkich sieci przechodzących przez pl. Szewczyka. Trwają też roboty przy budowie Tymczasowego Dworca Kolejowego, który zlokalizowany będzie po południowej stronie gmachu obecnego dworca. W ramach modernizacji przebudowane zostaną: ulica Dworcowa (częściowo przebiegała będzie w tunelu), węzeł ulic Mikołowskiej, Matejki, św. Jana i Dworcowej oraz skrzyżowanie ulic Pocztowej, św. Jana i Dworcowej. Do końca 2012 roku powstanie Galeria Katowicka, a do końca następnego roku wolno stojący biurowiec.

Całkowite zamknięcie – dla ruchu kołowego i pieszego – placu Szewczyka związane z wprowadzeniem na teren budowy ciężkiego sprzętu nastąpi w połowie sierpnia. - Przeniesienie obsługi pasażerów z Dworca Głównego na Dworzec Tymczasowy odbędzie się w płynny sposób. Przebudowa nie wpłynie na ilość połączeń kolejowych do Katowic. Może się zmienić jedynie organizacja ruchu pociągów na samym dworcu, ponieważ przebudowę będą przechodzić także perony i przejścia podziemne – uspokaja Jacek Prześluga z PKP S.A.

Równocześnie zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej. Roman Urbańczyk – Przewodniczący Zarządu KZK GOP tłumaczy, iż zmianie ulegną rozkłady jazdy i trasy wszystkich autobusów, które obecnie przejeżdżają przez pl. Szewczyka. Pojawią się nowe okrężne linie autobusowe (linia 900 – ulice: Francuska, Jagiellońska, pl. Miarki, pl. Andrzeja, pl. Wolności; linia 910 – Trzy Stawy, os. Paderewskiego, ulice: Graniczna, Przemysłowa, Damrota, Francuska, Warszawska, Moniuszki, Rynek, następnie Pocztowa, Kościuszki, Jagiellońska, Powstańców, os. Paderewskiego), zostaną wzmocnione kursy tramwajów, tworzy się również nowe stanowiska autobusowe (np. przy Rynku – vis a vis Domu Prasy, pl. Wolności, pl. Miarki).
Krzysztof Sobański - Dyrektor z KZK GOP dopowiada: - Linie wjeżdżające do Katowic od strony południowej (Ligoty, Piotrowic, Brynowa, os. Witosa, czyli linie 9, 10, 297) swój bieg będą kończyć w rejonie pl. Andrzeja oraz na pl. Wolności. Natomiast linie wjeżdżające do miasta od strony północnej (Siemianowic Śląskich, Wełnowca, Józefowca, czyli linie 0, 50, 43, 110, 133, 170, 662) końcowy przystanek będą miały przy pl. Wolności.

KZK GOP informuje również, iż trasa linii 13, 688, 812, 804 kończyć się będzie na Pętli Brynowskiej, skąd do centrum można będzie się dostać tramwajem. KZK GOP zapewnia, że zostaną wprowadzone dogodne przesiadki między komunikacją autobusową a tramwajową.

Wszyscy zaangażowani w realizację tej jednej z czołowych inwestycji realizowanych w Katowicach zgodnie twierdzą, że kluczowe znaczenie ma sprawne informowanie mieszkańców o podejmowanych działaniach. Dlatego też została opracowana wspólna kampania informacyjna, która od połowy lipca przebiegała będzie po hasłem „KATOWICE uwaga przemiany”. - Najświeższe informacje na temat wszystkich prowadzonych zmian będą dostępne na bieżąco na stronach internetowych KZK GOP-u i Urzędu Miasta oraz na specjalnej stronie pod adresem www.katowicenoweglowne.pl, która ruszy z dniem inauguracji kampanii – mówi Monika Olejnik-Okuniewska z Neinver Polska.

Nam, mieszkańcom, pozostaje więc tylko zacisnąć zęby i wykazując ogromne pokłady cierpliwości i zrozumienia, wyczekiwać zakończenia realizacji przebudowy dworca.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

rafael napisał(a):

16.09.2010? :>

16.06 23:27:10

miw napisał(a):

A co z liniami "przelotowymi" na Mikołowskiej tj. 11/177/657 ?

Wiem, że to wczesna wersja informacji, ale mogliby podać więcej info...

17.06 15:06:01

mmm napisał(a):

A co z linią 653?

17.06 16:03:39

Lestek napisał(a):

"Nie możemy dopuścić, by na czas realizacji inwestycji zapanował komunikacyjny chaos" - tak, komunikacyjny chaos funkcjonuje tu od wielu lat, ale na czas realizacji inwestycji to nie....

17.06 17:45:19

Egon napisał(a):

W uzupełnieniu wg "Faktu": na pl. Andrzeja mają kończyć trasę: 37, 46, 48, 115, 120, 130, 632, 653, 675, 689, 880 i 912. Linia 12 do Warszawskiej pojedzie jak 154 - którędy obie linie będą wracały, nie napisano. W kierunku Os. Paderewskiego linie 51, 600, 672 i 674 pojadą przez Korfantego, Rynek i Pocztową. Nie podano końcówki dla 672. Nieoficjalnie się dowiedziałem (ale to nie z "Faktu" ;-) ), że linii 11, 177 i 657 zmiana trasy nie dotknie. Możliwe, że więcej kursów 177 w dni wolne pojedzie na Dąbrówkę Małą.

17.06 21:26:44

adas napisał(a):

http://www.mmsilesia.pl/107... - tutaj są mapki...

18.06 11:33:46

swistak napisał(a):

A co z linią 632?

18.06 17:28:12


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!