Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Po wakacjach bilet KZK GOP skasujesz przez komórkę

07.06.2010

Tagi: prasa, bilety, KZK GOP – Dodał: Jakub Jackiewicz

Tomasz Głogowski
Gazeta Wyborcza, 07.06.2010


Po Tychach i Jastrzębiu również KZK GOP przymierza się do sprzedaży biletów przez komórkę! Będziemy mogli je kupować najdalej po wakacjach - dowiedziała się "Gazeta".


Na tę informację czekały z pewnością setki pasażerów Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, którym niestraszne nowinki technologiczne. Najpewniej tuż po wakacjach związek komunikacyjny wprowadzi możliwość kupowania biletów przez telefon komórkowy. - Jesteśmy już dogadani z firmą mobilNet. Pozostało tylko podpisanie ostatecznej umowy - zdradza "Gazecie" Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP.

System będzie działał na takich samych zasadach jak w Tychach, które pierwsze zdecydowały się w naszym regionie na sprzedaż biletów przez komórkę, oraz w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie możliwość tę wprowadzono od 1 czerwca.

Pasażerowie, którzy będą chcieli skorzystać z takiej możliwości, muszą mieć telefon komórkowy, z którego będą mogli się łączyć z internetem. Wcześniej trzeba będzie zarejestrować się na stronie www.mobilet.pl, ściągnąć specjalną aplikację i wybrać formę płatności. Można będzie przelać na specjalne konto wybraną kwotę pieniędzy albo skorzystać z innej opcji - program po miesiącu będzie automatycznie pobierał z konta "wyjeżdżoną" przez nas kwotę. Ceny biletów elektronicznych będą jak w kiosku, ale pasażer musi doliczyć kilkanaście groszy za połączenie internetowe.

Roman Urbańczyk przyznaje, że w KZK GOP decyzję o wprowadzeniu biletu na komórkę podjęto niejako pod presją Tychów i Jastrzębia. By nie powstało wrażenie, że największy w regionie organizator komunikacji zostaje daleko w tyle za innymi. Ale Urbańczyk nie spodziewa się gigantycznego zainteresowania. - Niestety, sprzedaż biletów na komórkę, choć to wygodna i nowoczesna forma dystrybucji, będzie tylko promilem tradycyjnej sprzedaży. To oferta adresowana głównie do młodych ludzi - mówi Urbańczyk i dodaje, że sytuację mogłoby zmienić wprowadzenie znacznych obniżek cen, np. bilet na komórkę za 2,30 zł zamiast tradycyjnego za 2,60 zł. - Ale na to w obecnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić. Musielibyśmy do tego interesu dopłacić - stwierdza Urbańczyk, choć nie wyklucza, że w przyszłości uda się przeforsować korzystne ceny.

Tymczasem Tychy nie narzekają na sprzedaż biletów "komórkowych", bo jak obliczono niedawno, z tej formy korzysta około tysiąca osób miesięcznie. - To tyle, ile oczekiwaliśmy - mówi Andrzej Ochman, szef MZK w Tychach, i dodaje, że w przypadku biletów na komórkę nie chodzi tylko o zwiększenie sprzedaży, a włączenie się w sieć miast, które korzystają z systemu mobilNet. - Jeżeli dołączy do niego też KZK GOP, to pasażer będzie mógł przejechać przez całe województwo, wykupując bilet na komórkę - mówi Ochman.

Zadowoleni są również w Jastrzębiu, gdzie w ciągu czterech dni bilet przez komórkę kupiło ponad 20 osób. - Szacujemy, że w ciągi trzech tygodni będzie to już 50 osób, a docelowo 5 proc. wszystkich pasażerów - mówi Benedykt Lanuszny, członek zarządu jastrzębskiego MZK, i przyznaje, że bilet na komórkę to "rozgrzewka" przed wprowadzeniem w Jastrzębiu elektronicznego biletu.

» źródło

» Jak działa system zakupu biletów przez komórkę - informacje na stronach MZK Tychy

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Arek napisał(a):

to ciekawie bo widziałem to w Tychy fajnie bo jak np weekend niedziela to można przez to kupić bilet a nie szukać po sklepach :) jeszcze by się przydał z kzk gop rozkład jazdy na komórkę java taki np posiada Tychy i mmpk Częstochowa wiem ze jest mpk ale orginalny od kzk gop

07.06 22:58:42

iks napisał(a):

Ciekawe ile kzk by dopłaciło gdyby z komórki bilet był po 2,30 a nie 2,60? Mówią, że nie ma kasy no a podobno pierwsze drzwi przyniosły dodatkowy dochód (oszczędności) - gdzie się to podziało. Dodatkowe oszczędności to zastąpienie autobusem tramwai 1,4,8,12,25 tzw "Tańszymi" autobusami. Powinna być dodatkowa kasa.

07.06 23:51:21

PKM Gliwice` napisał(a):

Niech w końcu coś robią w tym kierunku :D mamy XXI wiek ;) mi się marzy ,,eKarta" tak jak jest w Rybniku, Jaworznie czy w Krakowie (KKM). No i pamiętajmy że za dostęp do internetu w komórce to nie jest kilkanaście, tylko kilkadziesiąt groszy. No i ,,iks" masz rację, jak by zlikwidowali linię tramwajową 4 i zagęścili kursy linii 1 (przy tym żeby na 1 nie jeździły same solówki) to też by trochę zaoszczędzili. Jeżeli by polecieli o 30gr na bilecie norm, i załóżmy że kupiło by go dziennie 30 studentów i 15 dorosłych, to w ciągu miesiąca KZK GOP traci, uwaga!: 540.00 złotych.

08.06 02:40:24

budda napisał(a):

Arek-- wejdź na WAPa, tam masz KZK GOP rozkład jak w mordę strzelił. "widziałem to w Tychy..."-- trochę Ci się odmienianie przez przypadki pomyliło- ale nie mówię tego oczywiście złośliwie, bez poczucia humoru to tragedia;)

No i na koniec ta forma sprzedaży biletów..Dla niektórych może to i dobre, ale...
Lećmy w ślepo w technikę, która z czasem być może za nas pomyśli..
Brakuje tylko tego, żeby nam wszczepili wszystkim chipa pod skórę i zamontowali we wszystkich autobusach kamery zwłaszcza w kabinach kierowców, żeby przypadkiem w godzinach szczytu nie mając tej przerwy 10 minutowej na 6stce nie jeść śniadania za kółkiem bo to niewątpliwie grozi wypadkiem;)

08.06 04:35:39

viator napisał(a):

@Arek:Wystarczy zrobić tak jak w Jaworznie, gdzie współpracują z mmpk.

08.06 08:28:58

imionek napisał(a):

Pierwsze było JAWORZNO !!!!!!!!!!!!!!! a nie Tychy

08.06 09:12:59

greg napisał(a):

Jeszcze większe dochody mogłyby przynieść zamontowane w wozach automaty sprzedające bilety.
To znacznie prostsza i dostępniejsza forma sprzedaży biletów, choć sprzedaż "przez komórkę" także w pełni popieram.

08.06 09:22:53

juurek napisał(a):

Będzie to promil ogólnej sprzedaży, ale KZKgop nie stać na obniżkę chociaż o 20 groszy, żałosne tym bardziej, że omija się w ten posób sprzedaży kioskarzy i prowizję dla nich. A KZKgop wprowadza tą możliść pod presją i kto to mówi prezes firmy żal, żal, żal. Pewnie pan Roman najchętniej by chciał, aby działać na pustyni konkurencyjnej wozić ludzi 50 lenimi złomami i najlepiej za to nikomu nie płacić, albo nie, lepiej niech nie będzie niczego problem z głowy. I jeszcze jedna rada, zczególnie dla pana prezesa, jeśli działa Pan pod taką silną presją proponuję się zwolnić.
pozdrawiam serdecznie

08.06 10:06:56

viator napisał(a):

@juurek: Projekt&Parking Service za obsługę usługi mobilet też będzie brał prowizje. Trudno powiedzieć jakiej wysokości, ale tak czy siak prowizji KZK prowizji nie ominie.

08.06 10:35:51

patryksolaris napisał(a):

Jak już coś to mobilet !!! Świetna sprawa ! Czekałem na to już od niedawna!!!

08.06 11:18:40

MiKE napisał(a):

ja jestem ciekaw jak taki SMSowy bilet będzie funkcjonował przy systemie wsiadania przodem :) Komórkę mam kierowcy pokazywać? ;)

08.06 15:42:26

Dortmunder napisał(a):

Niby przez internet kupisz taniej... G...o prawda.

08.06 16:08:53

viator napisał(a):

@MIKE: To nie jest bilet smsowy. A procedurę kasowania biletu w systemie "pierwsze drzwi" teoretycznie będzie trzeba zakończyć przed wejściem do autobusu.

08.06 18:36:30

jackkk napisał(a):

imoonek -> fakt, pierwsze było Jaworzno ale... to nie wypaliło i wycofaliśmy się z tego pomysłu. Zresztą karta JKM jest tańsza w eksploatacji, bo nie trzeba za każdym razem ponosić kosztów wysyłania SMSa, wystarczy doładować i spokój, potem tylko czytnik w autobusie.

08.06 20:03:21

żabek napisał(a):

Wesoły Romek: "(...)choć to wygodna i nowoczesna forma dystrybucji(...)" a kilka linijek wyżej napisane: "Wcześniej trzeba będzie zarejestrować się na stronie http://www.mobilet.pl, ściągnąć specjalną aplikację i wybrać formę płatności. Można będzie przelać na specjalne konto wybraną kwotę pieniędzy albo skorzystać z innej opcji - program po miesiącu będzie automatycznie pobierał z konta "wyjeżdżoną" przez nas kwotę."
No jak to jest wygodne to ja chyba świętym zostanę ;p
Pod presją wprowadzają kolejny bubel a jak to jest, że pod presją nie poprawiają jakości usług albo obniżają cen itp...
(napisane 8.06.2010 o 22:01)

08.06 22:01:31

zonk napisał(a):

Bilet SMS mógłby być, ale nie jako coś standardowego (jak te internetowe programy czy karta miejska), a raczej uzupełnienie dla zapominalskich, bilet ostatniej szansy, wyjście awaryjne, forma biletu u kierowcy (??) czy jak jeszcze inaczej. Warunkiem tego musiałoby być uniezależnienie od jakichkolwiek rejestracji (żadnych podpięć do kont bankowych, żadnych pre-paidów czy innych) - po prostu w kryzysowym momencie (noc/święto, wszystko zamknięte, daleko do jakiegoś automatu a kierowca ma tylko 10 biletów na pochwalenie się kontroli) wysyła się SMSa o takim i takim kodzie. Opłata za bilet pobierana jest wraz z kosztem wysłania smsa i przychodzi sms zwrotny który okazuje się kontrolerowi. Drogie to będzie? Pewnie tak, ale może zachęci do kupowania biletów na zapas.
* Na pewno będzie bardziej dostępne niż program internetowy (od razu odpadają telefony starego typu, potem odpadną ci bez połączenia internetowego).

08.06 22:55:50

butthead napisał(a):

Sukces będzie porównywalny do biletu metropolitalnego pewnie...

09.06 12:49:21

PasaGer napisał(a):

Super usługa, ale telefony z ekranem dotykowym są nieobsługiwane i jak twierdzi Pani z infolinii - nie wiadomo kiedy będą (twają praće juz od stycznia) :D

09.06 13:48:50

Ctulhu napisał(a):

Ciekawe, jak będzie wyglądać kontrola takich "biletów" ? Chyba będzie trzeba pokazać komórkę kanarowi.

09.06 14:02:10

Arcziv napisał(a):

To będzie groteskowo wyglądać jak wpadnie kontrola biletów i wszyscy szybko zaczną wysyłać smsy i uciekać do tyłu autobusu, żeby zdążyć dostać smsa zwrotnego. Rozumiem, że z komórki nie będzie można kupować biletów na zapas bo godzina skasowania biletu będzie w komórce odpowiednikiem godzinie otrzymania smsa zwrotnego? A ciekawy czy w dalszej przyszłości będzie można też tak bilety okresowe kupować

10.06 06:16:14

SP45-116 napisał(a):

Może wyglądać tak jak w Warszawie. Kanar ma na szmacie numer, pod który dzwoni pasażer i to co pokaże się na monitorku telefonu pokazuje kanarowi. Numer jest bezpłatny.

10.06 17:13:37

insp. Kwasniak napisał(a):

Z tego co pamiętam, gdy w Jaworznie testowano bilety SMSowe to kontroler przed rozpoczęciem kontroli miał możliwość wykonania czegoś a la blokada kasowników. Po prostu wysyłał SMSa, który blokował dla danego pojazdu możliwość "kasowania" biletów SMSowych, dzięki czemu w trakcie kontroli można sobie już było najwyżej SMSa z prośbą o ratunek wysłać :-)

10.06 22:03:09

Obserwator napisał(a):

Może zamiast tego tematu podyskutujmy o prażalni w autobusach id nr 246 do numeru 278.Szczególnie interesują mnie autobusy bez żadnej szyby. A zdajśie jest program naprawczy w MPK Katowice.Tylko od czego zacząć. Może przewież kierownictwo w nieużywanej klimatyzacji autobusowej.Pozdrawiam

11.06 21:49:39

insp. Kwasniak napisał(a):

Kiepski z Waszmości obserwator... cóż, program naprawczy MPK Katowice może faktycznie nie wypalić...

11.06 23:48:31

ja napisał(a):

Od poniedziałku, tj. 14 czerwca zaczyna się demontaż torowiska na Wieczorka, Dolnych Wałów i wiadukcie na Zabrskiej. Tym samym kończy się definitywnie historia gliwickich tramwajów.

12.06 20:41:02

@ja napisał(a):

Wzruszyła nas twoja historia

13.06 16:14:17

matołek napisał(a):

To wdrożenie oznacza, że jest coś cudowniejszego niż ŚKUP ? ? ? albo coś czego ŚKUP nie obsłuży ? Przecież za 110 milionów jakie ma kosztować ŚKUP chyba można każdemu pasażerowi KZKGOP dać za darmo komórkę zamiast ŚKUPU i po co się tyle męczyć :):):):):)

18.06 22:22:15


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!