Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Wspólny bilet to nie sen. Kupisz go już 1 czerwca

13.05.2010

Tagi: KZK GOP, kolej, bilety, prasa – Dodał: Krzysztof Bojda

Tomasz Głogowski,
Gazeta Wyborcza, 08.05.2010 r.


Zapowiadany od ponad roku powrót wspólnego biletu na pociąg, autobus i tramwaj wreszcie ma się ziścić. Za kilka dni ma być podpisane porozumienie o bilecie między KZK GOP a Przewozami Regionalnymi w Katowicach. Od 1 czerwca będziemy mogli go kupić na dworcach kolejowych.


O tym, że KZK GOP zgłosił się do Przewozów Regionalnych w Katowicach z propozycją stworzenia wspólnego biletu na autobus, pociąg i tramwaj, pisaliśmy już w marcu zeszłego roku. Na wiele miesięcy sprawa utknęła w miejscu. Teraz pojawiło się światło w tunelu: szefowie KZK GOP i Przewozów Regionalnych zadeklarowali, że wspólny bilet metropolitalny pojawi się już od 1 czerwca. Najprawdopodobniej 13 maja w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim podpisana zostanie umowa pieczętująca porozumienie.

Miesięczny bilet metropolitalny ma działać na podobnych zasadach jak bilet ATP, który funkcjonował w aglomeracji sześć lat temu, czyli będzie uprawniać do przejazdu pociągiem, autobusem i tramwajem. Będą jednak różnice. Bilet ATP był dotowany z budżetu województwa, dlatego jego nabywcy mogli liczyć na 80 proc. upustu. Teraz, gdy marszałek nie dołoży do biletu metropolitalnego ani złotówki, rabat wyniesie "tylko" 20 proc. Jeśli więc osoba kupująca miesięczny bilet kolejowy za 100 zł i bilet na wszystkie autobusy i tramwaje także za 100 zł będzie je chciała zamienić na jeden bilet metropolitalny, zapłaci za niego 160 zł.

- Skorzystają nie tylko pasażerowie, którzy kupowali do tej pory dwa osobne bilety, lecz także ci, którzy nie chcieli się przesiadać z autobusu na pociąg czy odwrotnie - mówi Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP. Według niego wspólny bilet będzie pierwszym krokiem do integracji całej komunikacji w regionie.

Podobnie jak w przypadku biletu ATP, bilet metropolitalny będzie sprzedawany tylko w kasach Przewozów Regionalnych. Nie jest to dobra informacja, bo w ostatnim czasie spółka kolejowa z powodu oszczędności zlikwidowała w naszym regionie kilkanaście kas, m.in. w Bytomiu, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Urbańczyk twierdzi jednak, że dla pasażerów nie będzie to dużą trudnością. - Wspólny bilet będzie przede wszystkim propozycją dla uczniów i studentów. A wiadomo, że oni są mobilni, zawsze sobie poradzą - przekonuje.

Przy wprowadzeniu biletu metropolitalnego z części zysków zrezygnuje zarówno KZK GOP, jak i Przewozy Regionalne. Dla obydwu przewoźników oznacza to ryzyko. - Jeżeli nie przyciągniemy do siebie nowych pasażerów, którzy do tej pory nie korzystali z pociągów, to wspólny bilet będzie dla nas nieopłacalny. Ale to scenariusz, którego nie chcemy brać pod uwagę. Na wielu trasach w aglomeracji możemy się doskonale uzupełniać - mówi Przemysław Gardoń, dyrektor Przewozów Regionalnych w Katowicach.

Bilet metropolitalny będzie zastępował tylko bilety miesięczne. Pasażerowie korzystający z biletów jednorazowych czy tygodniowych będą musieli poczekać na wprowadzenie Śląskiej Karty Usług Publicznych, czyli specjalnej elektronicznej portmonetki.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

adas napisał(a):

Hmm... Warto też dodać informację dla kogo ten bilet będzie atrakcyjny. A dla kogo wprost przeciwnie...

http://adas.jogger.pl/2010/...

Aha... poprawcie coś w komentarzach bo wpisujac adres strony w w pole: E-mail/WWW: dostaję komunikat:
Adres email jest nieprawidłowy ;)

13.05 13:57:17

Gerwazy napisał(a):

Czy ja zatem dojadę z Myszkowa do Siemianowic Śl. albo z Zawiercia do Mysłowic na jednym bilecie ?

13.05 18:09:08


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!