Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Nie ciesz się gapowiczu, bo KZK rzecznika się nie boi

04.03.2010

Tagi: KZK GOP, bilety, prasa – Dodał: Jakub Jackiewicz

Tomasz Głogowski
Gazeta Wyborcza, 03.03.2010


- To nie prawo, ale anarchia! - denerwuje się Roman Urbańczyk, szef KZK GOP, na wieść, że po interwencji rzecznika praw obywatelskich kontrolerzy gorzowskiego MZK nie mogą już zatrzymywać gapowiczów w autobusach i tramwajach. Zapowiada, że u nas to nie przejdzie. - Nie będziemy zmieniać regulaminu, tylko po to, by ułatwić gapowiczom życie - zapowiada.


Kilka dni temu gorzowscy radni zmienili jeden z przepisów regulaminu przewozów MZK mówiący o tym, że "kontroler uprawniony jest również do udaremnienia próby opuszczenia pojazdu przez pasażera bez ważnego biletu". Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, uznał go bowiem za sprzeczny z konstytucją. - Kontroler nie jest funkcjonariuszem policji i nie może nikogo zatrzymywać - argumentował Kochanowski.

Sprawa z Gorzowa wywołała spore zamieszanie w całym kraju. Nie ominęło ono i Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP w Katowicach, jednego z największych w kraju. W regulaminie KZK nie ma co prawda kontrowersyjnego zapisu o "udaremnieniu prób opuszczenia przez pasażera pojazdu", ale pojawił się inny problem. Gdy pasażer jadący na gapę odmawia pokazania dokumentu tożsamości, kontrolerzy KZK wzywają policję i do czasu pojawienia się patrolu proszą kierowcę o nieotwieranie drzwi. A to, zdaniem Kochanowskiego, jest już "pozbawieniem lub ograniczeniem nietykalności i wolności osobistej".

- Jeżeli jakiś pasażer poskarży się na te praktyki, to przyjrzymy się sprawie i przeanalizujemy regulamin związku - zapowiada Marta Kukowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Dodaje, że w Gorzowie rzecznik interweniował po skardze zatrzymanego pasażera.

Roman Urbańczyk, szef KZK GOP, jest oburzony i przekonuje, że rzecznik, zamiast do przestrzegania prawa, namawia do anarchii. - Broni gapowiczów, a przecież ci ludzie okradają wszystkich uczciwych pasażerów, którzy płacą za bilety - mówi Urbańczyk. I zapowiada, że nawet w przypadku interwencji RPO, związek nie będzie niczego zmieniał w regulaminie przewozów. Tym bardziej, że już teraz jest w nim przepis, że "podczas wykonywania przez kontrolera czynności związanych z wypisywaniem druku opłaty dodatkowej, pasażer zobowiązany jest oczekiwać w pojeździe do czasu ich zakończenia". - Jeżeli ktoś ucieka, to popełnia wykroczenie - przekonują pracownicy KZK.

W każdym miesiącu kontrolerzy KZK zatrzymują około 15 tys. gapowiczów. Według szacunków trzy razy tyle osób wymyka się z sita kontroli. KZK szacuje, że gdyby wszyscy zaczęli sumiennie płacić za przejazdy, kasa związku powiększyłaby się o 10 mln zł. - Ale i tak łapiemy sporo gapowiczów i odzyskujemy wiele pieniędzy. Szkoda, że ktoś chce to teraz zepsuć - mówi Urbańczyk.

Straszakiem na gapowiczów na Górnym Śląsku jest też przepis mówiący, że autobus może podjechać wprost pod komisariat policji. Za tę wątpliwą przyjemność gapowicz musi wtedy zapłacić 260 zł (plus mandat za brak biletu, który wynosi od 70 do 130 zł). - Kilka razy zdarzyło się, że musieliśmy zmienić trasę i podjechać na komisariat, ale to wyjątki. Zazwyczaj wystarczy, że tylko o tym wspomnimy. Pomaga i gapowicze od razu znajdują dowody osobiste - mówi Tomasz Musioł, jeden z kontrolerów pracujących w KZK GOP. - Dla nas opinia rzecznika praw obywatelskich nic nie zmienia, bo nigdy nie zatrzymywaliśmy gapowiczów siłą - zapewnia kontroler.

» źródło

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Serd napisał(a):

Ooo, to może Pan Rzecznik zdziała tez coś w sprawie tego wsiadania pierwszymi drzwiami? Bo zdaje się że w przypadku komunikacji miejskiej też jest to niezgodne z konstytucją?

04.03 17:50:25

lgor napisał(a):

Anarchia to dyrygowanie komunikacją ze stołka, uchwalanie podwyżek cen biletów i cały czas mniemanie że oferta komunikacyjna, którą jest się twórcą jest wspaniała.
Przewoźnicy mają więcej praw niż pasażer KZK GOP. Ci pierwsi przez 48h mogą jeździć autobusem nie spełniającym żadnych wymagań przetargowych.

04.03 18:37:01

bastwk napisał(a):

I TAK MANDAT Z KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ PO ROKU ZOSTAJE PRZEDAWNIONY art 77 prawa przewozowego i art 778 kodeksu cywilnego

04.03 19:01:13

AdaM napisał(a):

Jak nigdy, ten jeden raz mogę się zgodzić z Romanem U.
A swoją drogą na wszelki wypadek kontrolerzy ostatnio coś nadrabiają straty. Przez tydzień spotkałem się 3 razy z kontrolą i za każdym razem kończyło się podjazdem pod komisariat, bądź wezwaniem policji (dodam tylko, że wcześniej przez 3 miesiące kontroli nie uświadczyłem).

05.03 11:17:27

666 napisał(a):

to ja sie odwdziecze kzkgop dzwoniac do inspekcji ruchu drogowego :-) - ile mamy jeszcze na drogach starych jelczow i ikarusow gdzie spaliny wewnatrz pojazdu sa gratisem do przejazdu!? szkoda tylko, ze tak latwo nie mozna siąść na tramwaje :-/ bo tam juz jest masakra - nie wiem czy wiecie ale wiele zjazdow do zajezdni jest spowodowana np. zanikami hamowania :-] - nie wspominajac juz o nieustajacym smrodzie i stanie chociazby wizualnym. a moj protest nie wynika z ostatnich wydarzen: podwyzka cen + gorzow lecz z faktu, ze na najwyzszych stolkach w kzk siedza ludzie nie majacy bladego pojecia o tym czym zarzadzaja, zbierajacy masakryczne pieniadze i nadal sa przekonani o swojej racji. bedzie to moj taki maly bojkot i mam nadzieje, ze chociaz paru z Was sie do mnie dolączy :-) pozdrawiam

05.03 11:55:56

lgor napisał(a):

@666 No to masz okazję to zmienić przy najbliższych wyborach samorządowych :P Nie wiem czy akurat Pan Roman nie ma pojęcia czym zarządza wziąwszy pod uwagę ze jest absolwentem wydziału transportu Politechniki Śląskiej. Jednakże biorąc pod uwagę dotychczasowe dokonania w obszarze komunikacji miejskiej zaczynam się nad tym głęboko zastanawiać.

05.03 14:45:19

niedoinformowany napisał(a):

@bastwk: czyli jak dostałem mandat rok temu to już nie muszę go płacić ??

06.03 00:33:48

obeznany napisał(a):

,,666 napisał(a):
to ja sie odwdziecze kzkgop dzwoniac do inspekcji ruchu drogowego,,
Te kontrole z ITD są ukartowane na pokaz! Sprawdzają światełka i tak mają zakaz zatrzymywania dowodów rejestracyjnych.

06.03 16:58:49

rufi7 napisał(a):

to ciekawe bo w pkm gliwice po ostatniej kontroli zabrano 8 dowodów rej.

07.03 04:58:49

Willy napisał(a):

Ja na sobie odczuwam i mam na to dowody , że to właśnie KZK GOP okrada swoich pasażerów , w dodatku robi to wyjątkowo perfidne , po chamsku i nie ponosi za to żadnej odpowiedzialności . Nie pochwalam jeźdżenia na gapę , ale nie dziwię się , że ludzie to robią ... skoro autobusy i tramwaje się opóźniają nawet po ponad 20 minut , kursy wypadają , są trudności z zakupem biletów , a ludzie mają prawo jedynie do złożenia skargi , która dla nich samych skutkuje jedynie stratą czasu na pisanie skargi i ewentualnie na czytanie bzdurnej odpowiedzi .

07.03 14:45:20

adam86 napisał(a):

@willy: no i gdzie jest to całe okradanie pasażerów?

07.03 20:21:33

Gojira napisał(a):

@adam86:
to tak jakbyś poszedł do kina, a tam film by skakał, byłyby braki w dźwięku, napisy by zanikały, a obraz wyświetlany byłby w połowie na podłodze - nie czułbyś się okradziony? :D Bo właśnie taką jakość oferuje KZK GOP za nie małe pieniądze...

08.03 02:10:10

greg napisał(a):

@adam86:Nierzetelne świadczenie usługi jest formą kradzieży, ponieważ pasażer płaci za usługę która jest niepełnowartościowa, dlatego jest okradany a przy tym ignorowany przez KZK.
Chyba że w Twoim mniemaniu spóźnienie 20 minutowe należy traktować jako formę "bonusu" do przejazdu?

08.03 15:27:25

adam86 napisał(a):

@gojira: zawsze są tacy, którzy będą się czuli okradzeni oszukani i co tylko. Jak sie komuś nie podoba standard podróży może skorzystać z usług innych przewoźników. A jak ktos z tytuły spóźnionego kursu poniósł rzeczywiste straty to jak najbardziej może szukać sprawiedliwości w sądzie, wbrew temu co niektórzy piszą.

08.03 15:50:00

Seraji napisał(a):

@adam86: przeczytaj co piszesz zanim klikniesz enter. To, że znajdą się tacy co zawsze będą narzekać, to nie znaczy, że NORMALNI pasażerowie mają cierpieć. To co się dzieje w KM jest formą kradzieży w białych rękawiczkach. No i gratuluję podejścia nie chcesz to nie jedź. A później płacz, że pasażerowie uciekają. No bo z jakiej racji w normalnej cenie mają korzystać z niepełnowartościowej usługi? Poniżanie przez kierowców w cenie biletu, bo pierwsze drzwi otworzą i nawet nie udają, że sprawdzają. A ty sobie marny człowieczku stój, bo jam jest jaśnie pan kierowca. Ale bonusów nie koniec: jak już się trafi kontrola biletów, to każdy jest traktowany jak "bezbiletowe bydło" mimo, że ten bilet ma, matka z wózkiem to już zło najgorsze, że nie wspomnę o osobach starszych. Nieprawdaż adam86? Przypomnij sobie ile razy to powtarzałeś. A później jaśnie pan kontroler szacunku wymaga. Nic tylko skasować za bilet, a od siebie nic, bo i po co. A pasażera g... obchodzi to czy przewoźnik ma problemy czy nie i czy to PKM czy prywatny. A do czego można uciec? Klimatyzowany, czysty, szybki samochód jadący kiedy się chce i dokąd się chce. Więcej zalet chyba nie muszę wymieniać.

08.03 20:38:34

greg napisał(a):

..."Jak sie komuś nie podoba standard podróży może skorzystać z usług innych przewoźników"...
Masz na myśli postój taksówek?

09.03 07:59:19

hans napisał(a):

brawo dla pana rzecznika oznajmiam wszem i wobec że teraz jesli zostane zatrzymany przez kanarki to spotkamy sie w sadzie jak nie w polsce to przed trybunalem europejskim mnie stac i już sie nie moge doczekac

09.03 20:06:06

Cezar napisał(a):

@hans - jeśli cię stać - to kup bilet, a jeśli nie to "dylaj" - piechotą. Okazuje się że konstytucja jest dla złodziei i właśnie ty nim jesteś. Liczę że poprze mnie tu wielu MK, bo przez takich jak ty mamy komunikację taką jaką mamy i podwyżki. Nie zapłać również za przejazd taksą - zobaczymy jak skończysz. BEZ POZDROWIEŃ (ZAIMKI CELOWO MAŁĄ LITERĄ).

09.03 20:53:30

Gojira napisał(a):

@adam86: Problem w tym, że to FAKT że KZK GOP wyzyskuje pasażerów (mieszkańców GOP).

"Jak sie komuś nie podoba standard podróży może skorzystać z usług innych przewoźników."
Hahaha :D Widzę, że masz te same poglądy co KZK ;) Gratuluję podejścia do rzeczy ;) Podejrzewam, że nie masz własnego interesu... inaczej nie wróżę Ci kolorowej przyszłości (podobnie jak KZK) :D

"A jak ktos z tytuły spóźnionego kursu poniósł rzeczywiste straty to jak najbardziej może szukać sprawiedliwości w sądzie, wbrew temu co niektórzy piszą."
Oczywiście MOŻE. I na tym niestety się zazwyczaj kończy, bo jeśli ktoś ceni sobie każdą minutę, a 20 minut przyniosło komuś starty, to niestety sądzenie się będzie tego kogoś kosztowało dużo więcej (m.in. czasu)- a nie każdego na to stać...

PS: podkreślam, że jestem przeciwnikiem podróżowania na gapę i nie raz sam kupuję znajomym bilety, bo nie mogę znieść towarzystwa gapowiczów. Szkoda jedynie, że KZK GOP prezentuje podobną postawę co adam86 - "nie podoba się...."

09.03 21:41:41

greg napisał(a):

"...A jak ktos z tytuły spóźnionego kursu poniósł rzeczywiste straty to jak najbardziej może szukać sprawiedliwości w sądzie, wbrew temu co niektórzy piszą..."
Każda strata jest rzeczywista ale Tobie z pewnością chodzi o stratę wymierną.
A jeśli jechałem dla przyjemności i bez celu to nie mogę ubiegać się o odszkodowanie Twoim zdaniem?

10.03 14:05:19

Seraji napisał(a):

adam86 jako osoba pracująca dla KZK GOP reprezentuje poglądy tegoż związku mówiące o tym, że każdy pasażer niezależnie od tego czy bilet posiada czy nie, czy korzysta z przysługujących mu zniżek czy nie jest bydłem, elementem niepotrzebnie zakłócającym KM i jeszcze czegoś wymagającym. A później się dziwić, że cała rzesza pasażerów (tych z biletami też) traktuje kontrolerów poniżej śmiecia. No ale jak kiedyś czytałem wypowiedzi adama86, że matka z wózkiem niepotrzebnie zajmuje miejsce w pojeździe, bo za wózek nie płaci, to moje poważanie dla kontrolerów stało się niewiele wyższe.

10.03 18:40:38

MZK Prutków napisał(a):

Spóźnienia zimne autobusy, brudne to jest Pikus większość usterek nie widać gołym okiem pasażera nawet nie ma pojęcia ile ryzykuje jadą Np. autobusem zdezelowanym autobusem i niejednokrotne, jakich cudów dokonuje kierowca żeby dowieść ludzi w jednym kawałku, ale co tak kierowca to zło, bo włączył ogrzewanie a leci zimne powietrze.

10.03 20:00:08

Nieznany napisał(a):

racja.co do naszych kontrolerów to by im sie szacunek przydał jeśli chodzi o kontrolowanie.Byłem świadkiem niemiłego zachowania kontrolera w stosunku do mnie.Żenadą jest to że oni mogą zatrzymac siłą gapowicza bo wtedy taki incydent zaistniał w tramwaju i to jeszcze w dodatku dzieciaka.Ale jak wiadomo kzkgop nic z tym nie zrobi i tyle:)jedne wielkie pieniądze.Niech im to upadnie.Byłoby ciekawiej i nie byłoby żadnych problemów.

12.03 15:00:43

Marco napisał(a):

20minutowe opóźnienie-czy to jest wina kierowcy lub kzkgop?! czy to są jakieś celowe działania żeby wk***ć pasażera? Ludzie co wy piszecie! Co? autobus ma jechać chodnikami, na skróty, przelecieć nad zakorkowanymi ulicami, żeby byli wszyscy zadowoleni? A i tak ktoś sie znajdzie ktoś co powie że kierowca zbyt szybko jechał, żeby zgubić spóźnienie. Bo jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził

28.04 22:59:15


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!